Pigmentové škvrny na tvári – prevencia, krémy, kozmetické procedúry

nazov
meno
Katarína
Hyperpigmentácia (bežnejšie sa používa názov pigmentácia) sa často objavuje z ničoho nič – jeden deň sa slníte na balkóne, na druhý deň už na vašej tvári sídli tmavá škvrna. Hoci to väčšinou nie sú nebezpečné škvrny, liečia sa veľmi ťažko. Okrem škvŕn zo slnka však existuje ešte niekoľko ďalších druhov pigmentácií, ktoré majú rôznu príčinu a aj rôzne spôsoby ošetrenia. Pozrime sa bližšie, ako jednotlivé pigmentácie rozoznať a ako s nimi bojovať. Aj v tomto prípade platí – prevencia je lepšia ako liečba.

Čo sú pigmentové škvrny a kedy vznikajú?

Farba ľudskej kože je podmienená hnedým pigmentom, ktorý sa nazýva melanín – čo znamená, že sfarbenie pokožky každého z nás závisí od množstva melanínu prítomného v pokožke. Ľudia s bledou pokožkou produkujú veľmi malé množstvo melanínu, zatiaľ čo ľudia s tmavšou pokožkou vytvárajú vyššie množstvo melanínu.

Hyperpigmentácia je výsledkom produkcie veľmi vysokého množstva melanínu melanocytmi (bunkami produkujúcimi melanín), čo spôsobuje, že pokožka je tmavšia ako obvykle. Hyperpigmentácie sú zvyčajne spôsobené slnečným žiarením alebo majú hormonálny pôvod či súvisia s pozápalovými procesmi (napríklad jazvičky po akné).

Zhrnuté a podčiarknuté...

... hyperpigmentácia je zastrešujúci pojem, ktorý označuje tmavšie zafarbenie pokožky, ktoré má podobu škvrny. Vzniká tak, že keď v koži dôjde k zápalu, prvá alebo druhá vrstva kožných buniek počas procesu hojenia produkuje extra dávku pigmentu, čo sa prejaví stmavnutím pokožky. Najväčšími rizikovými faktormi hyperpigmentácií sú:
  • slnečné žiarenie
  • zápaly
Hyperpigmentácie môžu vzniknúť kdekoľvek na tele v rôznych veľkostiach, no najviditeľnejšie sú pigmentové škvrny na tvári, pretože je najviac vystavená slnku. Ďalšie rizikové faktory, ktoré spôsobujú vznik hyperpigmentácií, sú:
  • orálna antikoncepcia alebo tehotenstvo (predovšetkým hormóny, ktoré sa vtedy produkujú)
  • tmavší typ pleti, ktorý je spravidla náchylnejší na zmeny pigmentácie
  • lieky, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné svetlo
  • povrchové poranenia kože (rany, popáleniny atď.)
Druhy hyperpigmentácií
  • Pigmentové škvrny od slnka – malé tmavé škvrny, ktoré sa vyskytujú hlavne na pokožke, ktorá je často vystavená slnku (tvár, krk, dekolt, ruky). Len čo sa na pokožke vytvoria, ďalšie vystavenie slnku ich môže ešte viac zvýrazniť a stmaviť, ak nepoužívate SPF.
  • Starecké škvrny – sú hnedé, niekedy až čierne pigmentové fľaky, ktoré sa objavujú na pokožke pri jej nadmernom vystavení na slnku. Bežne sa objavujú na tvári a rukách alebo na iných častiach tela. Ide o pigmentové škvrny, ktoré sa zvyčajne vyskytujú u starších dospelých, ktorí sa počas života nechránili pred slnečným žiarením.
  • Pozápalové hyperpigmentácie – majú vzhľad tmavých, niekedy červenkastých jaziev. Môžu byť spôsobené rôznymi zápalovými procesmi v pokožke – akné, ekzémami, psoriázou atď. Zvyčajne sa pozápalové pigmentové škvrny objavujú na tvári alebo krku.
  • Melazma – je ďalší typ hyperpigmentácie, ktorý sa často nazýva „maska tehotenstva“. Postihuje viac žien ako mužov, väčšinou sa objavuje počas tehotenstva a javí sa ako symetrické stmavené škvrny na tvári. Príčinou sú spravidla prudké hormonálne zmeny a melazmu môže ešte viac zvýrazniť pôsobenie slnečných lúčov. Niekedy je však spúšťačom melazmy pôsobenie liekov (napríklad antikoncepcie) alebo genetická predispozícia. Vyššiu pravdepodobnosť vzniku melazmy majú ľudia s tmavšou pokožkou.
  • Pehy – sú malé, bledé až tmavohnedé ploché škvrny na pleti so zle ohraničeným okrajom. Sú spôsobené nadmernou produkciou melanínového pigmentu melanocytmi, ktorá je priamou reakciou na vystavenie UV žiareniu. Pehy majú zvyčajne ľudia s konkrétnym génom (jeho názov je MC1R) a väčšinou majú červené vlasy, bledú pokožku a môžu sa ľahšie a rýchlejšie spáliť na slnku.

Ako predchádzať vzniku hyperpigmentácií?

Stačí, ak si zapamätáte dve veci:
  • Chráňte sa pred slnkom. Na ochranu pokožky používajte minimálne SPF 30, v lete určite vyšší faktor SPF 50. Ide o najideálnejšiu prevenciu voči tvorbe pigmentových škvŕn. V lete chráňte tvár aj šiltovkou alebo klobúkom, hlavne ak priveľmi páli slnko. Keď sa dá, vyhýbajte sa letnému slnku medzi 10.00 a 15.00 hodinou, kedy sú slnečné lúče najintenzívnejšie.
  • Vyvarujte sa trhaniu pokožky. Aby ste zabránili tvorbe pigmentových škvŕn, vyhýbajte sa tomu, aby ste si škriabali akné, chrasty po úrazoch či ekzémy.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?

Mnoho ľudí používa na zosvetľovanie hyperpigmentácií lokálnu liečbu, iní nedajú dopustiť na domáce recepty (na tie sa radšej nespoliehajte), ďalší zasa preferujú rôzne kozmetické procedúry. My máme pre vás niekoľko účinných tipov:

Lokálna liečba pigmentových škvŕn

Zamerajte sa na produkty, ktoré obsahujú:
  • Vitamín C – najlepšie v koncentrácii od 5 – 20 %, ktorá zmierňuje pigmentácie a hnedé škvrny na pleti. Ak sa používa pod opaľovacím krémom, zvyšuje ochranu pred UV žiarením.
  • Kyselina azelaová – obzvlášť užitočná pre pleť s akné a rozaceou (v koncentrácii 10 % a viac). Je účinná pri pozápalových hyperpigmentáciách (napr. po akné) a melazme, hoci nie je účinná na zosvetlenie stareckých škvŕn.
  • Hydrochinón – bieli pokožku tak, že zníži počet prítomných melanocytov, ktoré vytvárajú melanín zodpovedný za farebný tón kože. Je účinný pri jazvách po akné, stareckých škvrnách, pehách, melazme či pozápalových stopách po psoriáze či ekzémoch.
  • Kyselina kójová – zabraňuje tvorbe tyrozínu, čo je aminokyselina, ktorá je potrebná na produkciu melanínu. Väčšinou sa používa na lokálnu liečbu, pričom v kozmetických výrobkoch je schválená koncentrácia 1 % alebo menej. Jej výhodou je zosvetlenie škvŕn od slnka, stareckých škvŕn alebo jaziev. Prvé výsledky môžete vidieť do 2 týždňov, v kombinácii s kyselinou glykolovou aj skôr.
  • Retinoidy – lokálne retinoidy môžu liečiť pigmentovanú pokožku s melazmou (ak ste tehotná alebo dojčíte, retinoidy určite nepoužívajte) či pozápalovými pigmentáciami. Keďže urýchľujú premenu buniek, dobre fungujú pri zosvetľovaní tmavých škvŕn. Musíte si však dávať pozor, lebo aj retinoidy môžu spôsobiť začervenanie a podráždenie. Pri ich používaní nikdy nezabúdajte na SPF.
  • Extrakt zo sladkého drievka – má depigmentačné vlastnosti, niektoré štúdie dokonca naznačujú, že je účinnejší ako hydrochinón. Nemá takmer žiadne vedľajšie účinky, no musíte si nájsť produkt, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu najaktívnejšej látky sladkého drievka – glabridínu. A tie bývajú dosť drahé...
  • Niacinamid – funguje na hyperpigmentácie a hnedé škvrny. Po jeho používaní môžu trochu vyblednúť (štúdie dokazujú, že 2 – 5 % niacinamid používaný denne počas 8 týždňov vedie k výraznému zosvetleniu pigmentových škvŕn).
  • N-acetylglukozamín – 2 % tohto aminokyselinového cukru dokážu vyblednúť nepoddajné hnedé pigmentové škvrny. Nečakajte však kúzlo – rozdiel (hoci iba malý) je vidieť po 8 týždňoch denného používania. V kombinácii s niacinamidom je však účinnejší.
  • Arbutín – dokáže zosvetliť hnedé škvrny tým, že bráni melanínu v jeho aktivite. Je účinné kombinovať ho s inými ingredienciami pre väčší efekt zosvetlenia pokožky (napr. s vitamínom C).
  • A najdôležitejší preventívny bod proti pigmentovým škvrnám – vždy na deň používajte SPF! Naše najobľúbenejšie nájdete v tomto topliste.

Kozmetické procedúry na zmiernenie/odstránenie pigmentových škvŕn

Niektoré fungujú ako prevencia vzniku hyperpigmentácií, ďalšie riešia už vzniknuté pigmentové škvrny:
  • Laserová terapia – využíva cielené lúče svetla na redukciu pigmentových škvŕn. Existuje niekoľko druhov laserov – niektoré odstraňujú vrstvy pokožky, iné podporujú produkciu kolagénu a ďalšie zasa ničia časti pokožky, aby zabezpečili vznik nových kožných buniek. O ich použití sa treba poradiť s dermatológom.
  • Intenzívne pulzné svetlo – stimuluje rast kolagénu v dermis (stredná vrstva kože). Zvyčajne si vyžaduje viacero opakovaní, aby ste dosiahli očakávaný výsledok. Na túto liečbu reagujú najmä ploché pigmentové škvrny (starecké škvrny a pigmentové škvrny od slnka).
  • Chemický píling – spočíva v použití kyselín v silnejších koncentráciách, pričom znižuje výskyt hyperpigmentácií odstránením epidermy (vrchnej vrstvy kože). Niektoré kyseliny preniknú aj hlbšie do dermis. Chemický píling funguje na starecké škvrny, pigmentové škvrny od slnka či melazmu.
  • Mikrodermabrázia – je minimálne invazívny postup používaný na obnovenie celkového odtieňa a textúry pokožky. Môže zlepšiť vzhľad pigmentových škvŕn, vrások, stareckých škvŕn, jaziev po akné, melazmy aj ďalších stavov súvisiacich s pokožkou (akné, póry, čierne bodky, strie atď.). Pri procedúre sa využíva špeciálny aplikátor s abrazívnym povrchom na jemné prebrúsenie hrubej vonkajšej vrstvy pokožky.
  • Kryoterapia – v doslovnom preklade „studená terapia“, je technika, pri ktorej je telo niekoľko minút vystavené extrémne nízkym teplotám. Ak máte jednu alebo viac tmavých pigmentových škvŕn, kryoterapia môže fungovať ako kúzlo (na väčších pigmentovaných plochách sa neosvedčila). Vraj je lepšia pre ľudí so svetlejšou pleťou, pretože pri tmavších odtieňoch pokožky existuje riziko, že sa už tmavých škvŕn nezbavíte.

 
Okrem prevencie v podobe pravidelného používania SPF (aj keď je zamračené ☺) viete zistiť príčinu vašich pigmentových škvŕn a ich riešenie konzultáciou s dermatológom. V skutočnosti ide o jednu z najlacnejších alternatív, pretože sa dozviete, čo presne môže fungovať na váš konkrétny problém a aké sú najlepšie dostupné liečebné metódy. Hoci sú hyperpigmentácie väčšinou beh na dlhú trať, našťastie, existuje veľmi veľa účinných alternatív – stačí si vybrať.

4 produkty proti pigmentovým škvrnám na tvári 

  • produkt

    Kao Kao Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA++++

    YesStyle

    Chemické SPF 50 s PA++++ poskytuje extrémne vysokú ochranu pred slnečným žiarením a má naozaj ľahko roztierateľnú a rýchlo sa vstrebávajúcu konzistenciu. Zrejme za to môže (aj) etanol na druhom mieste v zložení (takže ľudom s citlivou pleťou toto SPF nemusí vyhovovať). Inak patrí medzi jedno z najpredávanejších spomedzi kórejských SPF.

    Viac o produkte
  • produkt

    The INKEY List The INKEY List Niacinamide

    Lookfantastic Cult Beauty

    Ide o sérum s 10 % niacinamidom, ktorý pomáha eliminovať nadbytočnú produkciu mazu, zosvetľuje pigmentové škvrny a začervenania a navyše obsahuje aj 1 % kyselinu hyalurónovú pre lepšiu hydratáciu a pantenol na upokojenie pleti.

    Viac o produkte
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%

    Heureka The Ordinary Notino Sephora.cz Lookfantastic Beauty Bay

    Suspenzia obsahuje 10 % kyselinu azelaovú, ktorá zosvetľuje farebný tón pleti a viditeľne zlepšuje textúru pokožky. Pomáha pri rozjasňovaní pigmentových škvŕn a pôsobí aj ako účinný antioxidant. Receptúra je ľahká krémovo-gélová, určite bude skvele vyhovovať mastnejšej pleti.

    Viac o produkte
  • produkt

    Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous C-Glow 15% Vitamin C Serum

    Heureka Avel Geek&Gorgeous

    Superľahké sérum s 15 % vitamínom C a s extra antioxidantmi (0,5 % kyselinou ferulovou a menším množstvom vitamínu E) má úplne vodnatú, rýchlo sa vstrebávajúcu konzistenciu. Zvyšuje produkciu kolagénu, zjednocuje farebný tón pleti a zosvetľuje hyperpigmentácie a pozápalové pigmentové škvrny.

    Viac o produkte

 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť