add-product

Ako často farbiť vlasy?

nazov
meno
Alena
Farbíte si vlasy? Potom ste sa už iste zamýšľali nad tým, ako sa o ne správne starať, aby zostali aj po farbení zdravé a pevné. V nasledujúcom článku sa dozviete hlavné zásady starostlivosti o farbené vlasy a aj to, ako často farbiť vlasy, aby ste si ich nepoškodili.

Prvou zásadou je voľba správneho odtieňa

Ešte pred samotným farbením sa na chvíľu zastavte a vyberte si najvhodnejší odtieň. Obchody ponúkajú výber z množstva farieb, preto sa môže ľahko stať, že si zvolíte takú, ktorá sa k vám nebude hodiť. Pokiaľ chcete prekryť šediny, zásadou je, vybrať si farbu, ktorá sa od vašej prirodzenej farby vlasov líši len o jeden či dva odtiene. Získate tak sýtu farbu, ktorá váš vzhľad omladí, vyzdvihne črty vašej tváre a vrásky ustúpia do úzadia.

Ak by ste chceli vyskúšať výraznejšiu zmenu, je lepšie zájsť ku kaderníkovi, ktorý vám s výberom vhodnej farby pomôže. Odborník zohľadní typ vašej tváre a najlepšie posúdi, ktorý odtieň sa k vám hodí. Dobrý výber zvýrazní farbu očí, či iné časti tváre. Kaderník dokáže tiež zohľadniť pigment vašich vlasov a lesk, ktorý by ste chceli dosiahnuť.

Aké metódy farbenia vlasov poznáme?

Pri výbere farby na vlasy si môžete zvoliť z dvoch hlavných skupín — permanentné farby a prelivy. Okrem uvedených typov sa môžete stretnúť aj s názvom semipermanentné farby. Všetky tieto pojmy si postupne vysvetlíme.


Permanentné farby

Permanentné farby preniknú do celého vlasu. Obsahujú peroxid vodíka, ktorý čiastočne odstráni prirodzený pigment vlasu a nahradí ho novým odtieňom. Tieto nové farebné pigmenty sa ukotvia v štruktúre vlasu a pri umývaní sa nevymývajú. Farbu účesu tak môžete celkom zmeniť.


Farebné prelivy

Prelivy vlasy obalia a nachádzajú sa len na povrchu. Sú tak akousi jemnejšou alternatívou k permanentným farbám. V ich zložení nenájdete žiaden alkohol ani amoniak, sú preto k vlasom šetrnejšie. Farebný preliv dodá vlasom nový lesk alebo odtieň. Pri použití prelivu musíte počítať s tým, že sa pri každom použití šampónu čiastočne vymýva. Vydrží vám maximálne 8 umytí.


Semipermanentné farby

Tento druh farby nemení prirodzený pigment vlasov. Slúži na tónovanie, dodanie nového lesku či dosiahnutie tmavšieho odtieňa. Na vlasoch vydrží približne 20 umytí šampónom.

Časté farbenie vlasom neprospieva

Ak si vlasy farbíte kvôli prekrytiu šedín, zvoľte si vhodný interval, v ktorom budete farbenie opakovať. Pri farbe s obsahom peroxidu vodíka by nemal byť kratší ako jedenkrát za štyri až sedem týždňov. Častejšie farbenie by mohlo vlasy porušiť. Pokiaľ je nutné tento interval skrátiť, farbite len odrastenú časť vlasov pri korienkoch. Na zvyšnú časť farbu nenanášajte.
Interval farbenia vlasov bude závisieť tiež od ich stavu. Pre poškodené či lámavé vlasy odporúčame tento interval predĺžiť.

Rady pre farbené vlasy

Na záver ešte niekoľko rád, ako sa o farbené vlasy starať a tiež niekoľko tipov pre samotné farbenie.
 
  • Farby navzájom nemiešajte
  • Želaný odtieň sa nikdy nesnažte vytvoriť zmiešaním dvoch farieb. Rovnako nie je vhodné miešať dve farby rôznych výrobcov, ktoré sa navyše odlišujú aj svojím zložením či spôsobom účinku. Vytvorenie nového odtieňa nechajte radšej na profesionálov.
  • Pred farbením si vlasy neumývajte

Farba chytí rovnako na čerstvo umyté vlasy ako aj neumyté. Odporúča sa však pred farbením si približne po dobu dvoch dní vlasy neumývať. Vďaka tomu sa na pokožke hlavy vytvorí maz, ktorý ju chráni pred farbou. Pri poslednom umytí sa tiež odporúča nepoužívať kondicionér či masku na vlasy, ktoré vlasy obalia a farba tak do ťažšie preniká do ich štruktúry.

Ako často umývať farbené vlasy?

  • Po použití farby na vlasy si ich prvý krát umyte až po uplynutí jedného týždňa. Pigment sa vďaka tomu lepšie zafixuje. Farbené vlasy potom neumývajte viac ako trikrát týždenne. Vhodné je používať skôr vlažnú ako horúcu vodu.
  • Pravidelne zastrihávajte končeky
  • Vlasom po farbení prospieva častejšie zastrihávanie. Končeky by ste preto mali nechať zastrihnúť aspoň raz za 6 týždňov. Vlasy budú vďaka tomu pružnejšie, pevnejšie a zdravšie.

Aké prípravky používať na farbené vlasy


Nezabudnite na vhodnú starostlivosť a používajte len prípravky určené na farbené vlasy. Tie farbu ochránia pred stratou intenzity a vlasy dôkladne vyživia. Pri výbere šampónu zohľadnite tiež typ pokožky vašej hlavy. Podľa potreby vyberajte šampón pre suchú pokožku, pokožku s lupinami a podobne. Dôležité je tiež používanie kondicionéra na farbené vlasy pri každom umytí. Raz za týždeň si doprajte aj vyživujúcu masku na vlasy.


 
name

Alena

Beauty Content Creator and Editor

Beauty nadšenkyňa, ktorá si potrpí na kvalitné skin care produkty. Neustále hľadá nové a lepšie produkty, a vždy sa s radosťou nechá zlákať na novinky. Bez SPF a rozjasňovača ani nevykročí z domu.