add-product

8 tipov, ako správne zaradiť produkt do pleťovej rutiny

nazov
meno
Katarína
Keď si vyberiete produkty, ktoré vyhovujú vášmu typu a stavu pokožky, treba si uvedomiť niekoľko dôležitých faktov, než ich zaradíte do svojej základnej kozmetickej rutiny. Zhrnuli sme pre vás 8 osvedčených tipov, ako správne zapracovať produkt starostlivosti o pleť do rutiny a ako zistiť, či je pre vás ten pravý:

1. Produkty starostlivosti o pleť vyberajte múdro a s rozvahou

Pri výbere kozmetiky sa vždy všetko odvíja od typu pleti – normálna, suchá, mastná, zmiešaná? Trápia vás škvrny po akné? Máte problém s rozaceou? Kde-tu sa vám objaví vyrážka, napriek tomu je vaša pleť mdlá a suchá? Alebo je vaša pleť napohľad zdravá, len zaznamenávate prvé známky starnutia? V prvom rade zvážte, do ktorej kategórie spadáte, až potom naplňte nákupný košík novými produktmi. Keď už viete, aký kozmetický problém chcete riešiť, môžete hľadať produkty zamerané na potreby vašej pleti. Funkcia "Zložky podľa typu pleti" môže byť skvelou pomôckou :)
 

Funkciu "Zložky podľa typu pleti" nájdete pod zložením každého produktu v kategóriách pleťovej a telovej kozmetiky

2. Prečítajte si recenzie a venujte pozornosť zloženiu produktu

Vždy si dajte záležať na preštudovaní zoznamu ingrediencií, aby ste sa ubezpečili, že produkt obsahuje účinné aktívne látky, ktoré dokážu vášmu problému pomôcť, nie ho zhoršiť. Nájdite si čas aj na recenzie – či už používateľov, blogerov alebo skúsených dermatológov. Na Lakrem nájdete neúrekom recenzií, ktoré vám poskytnú objektívne informácie, vďaka čomu bude vaše rozhodovanie oveľa jednoduchšie. Zoznámite sa s účinnými látkami, ale aj s tými, ktoré dodávajú produktu príjemnú konzistenciu a mnoho ďalších pozitívnych benefitov. Posvietili sme si aj na kontraindikácie a sporné zložky, ktoré prinášajú viac škody ako osohu.

Stručne povedané: kto si veľa naštuduje, viac sa dozvie, za čo sa vám pokožka určite poďakuje svojím zdravým zovňajškom.

3. Vyskúšajte vzorky produktov

Ak vás prvé dve fázy presvedčili o dôveryhodnosti produktu, recenzie sú fajn a v zložení nefiguruje nič, čo by vás zmiatlo alebo odradilo – vyskúšajte vzorky, ak je to možné. Nehabnite sa vypýtať si ich v lekárni, kde vám ich veľmi radi bez okolkov poskytnú. Vzorkami disponujú aj drogérie či predajne s kozmetikou. Ak ste nadšencami kórejskej kozmetiky, vedzte, že pri objednávke z ďalekej Ázie vám ich zašlú hneď niekoľko.
Vďaka vzorke budete môcť produkt vyskúšať, zoznámiť sa s jeho textúrou, prípadne si urobiť patch test. Samozrejme, všetky účinky produktu sa určite naplno neprejavia – na to, aby ste zaznamenali viditeľné výsledky, by ste museli produkt používať zhruba mesiac.

4. Pred použitím produktu na celú tvár si urobte patch test

Ak už máte svoju vzorku alebo nový produkt, nezabudnite na patch test (test citlivosti). Naneste malé množstvo produktu na malú oblasť (podľa toho, čo chcete prostredníctvom testu zistiť) a sledujte, čo sa bude diať nasledujúcich 24 hodín. Nič sa nedeje? Super, produkt môžete vyskúšať na celú tvár. Začína vás inkriminované miesto svrbieť a červená sa? Okamžite si ho umyte a výrobok radšej niekomu darujte. Nie je pre vás ten pravý.

5. Nečakajte na zázraky

Len čo úspešne absolvujete patch test a budete chcieť pokračovať v používaní nového produktu vo svojej rutine, uvedomte si, že žiaden produkt starostlivosti o pleť nie je čarovný. Veľké zmeny sa nebudú diať z večera do rána. Trvá totiž celý mesiac, kým sa vrchná vrstva pokožky (epidermis) celá obnoví. Tri až štyri cykly tejto obnovy poskytnú dostatočný čas na preukázanie kvalitatívnych zmien v pokožke. Riaďte sa pokynmi, ako produkt používať (väčšinou sú uvedené na obale) – lebo každá odchýlka môže mať vplyv na neskorší výsledok.
 

6. Venujte pozornosť tomu, aký pocit zanecháva produkt na pokožke

Patch test ponúka rýchle, takmer okamžité zhodnotenie reaktívnosti produktu, no dôležité je všímať si pôsobenie produktu v priebehu času. Ak je vaša pokožka suchá, šupinatá alebo červená a jej stav sa zhoršuje z týždňa na týždeň, mohlo by to byť znamenie, aby ste sa poradili so svojím dermatológom. Niektoré viditeľne nepríjemné zmeny totiž môžu napovedať, že je čas prestať produkt používať. Ak bude pokožka hydratovaná a zdravo vyzerajúca bez citeľného diskomfortu, tak produkt funguje a bol do rutiny zaradený správne.

7. Svoju rutinu meňte postupne – skúšajte jeden produkt po druhom

Hoci sa nákup celého radu produktov starostlivosti o pleť naraz môže javiť ako to najlepšie, čo môžete urobiť, je dôležité jednotlivé produkty zavádzať do rutiny postupne. Aj dermatológovia upozorňujú, že ak pokožku zaplavíte príliš veľkým počtom prísad, môžete jej spôsobiť podráždenie alebo vyrážky bez toho, aby ste vedeli, ktoré výrobky sú pre ňu dobré a ktoré dráždivé. Zmes rôznych zložiek (hoci by samy osebe mohli byť účinné a prospešné) môže zhoršiť podráždenie pokožky a spôsobiť alergickú reakciu.

8. Pred dôležitými udalosťami neskúšajte nové produkty

Tak znie múdra rada na záver... Testovanie nového produktu tesne pred veľkou udalosťou, ako je napríklad svadba, promócie alebo rande s niekým špeciálnym, nikdy nie je dobrý nápad. Čo ak vám produkt podráždi pokožku a vy budete musieť prežiť rande s vyrážkou na tvári? Je oveľa bezpečnejšie vyskúšať nové produkty pár týždňov (alebo ideálne mesiac či dva) pred veľkou príležitosťou. Ak sa aj stane niečo zlé, pokožka bude mať dostatok času na zotavenie a zahojenie.

Namiesto záverečnej bodky...

Teraz, keď ste vybavení vedomosťami a celým know-how v oblasti patch testov a toho, ako nestratiť hlavu pri zaradení nových produktov do rutiny, vyrazte do sveta a vychutnávajte si svoju krásnu a zdravú pleť. A pamätajte, že múdro vyskladaná kozmetická rutina vám prinesie viac úžitku ako celý arzenál produktov, ktoré budete používať v agresívnom režime starostlivosti o pleť.
 
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).