add-product

Vypadávanie vlasov po pôrode – prečo sa deje a ako mu zabrániť?

nazov
meno
Katarína
Tehotenstvo nemení iba ženské telo, ale spôsobuje aj neočakávané zmeny vo vlasoch. Po pôrode totiž nestratíte iba bruško a tehotenské kilogramy, ale často aj časť vašich vlasov. Ide o veľmi frekventovaný popôrodný jav, ktorý je spôsobený poklesom hladiny estrogénu v tele matky. Dobrá správa však je, že ide o dočasný problém a väčšina žien sa zhoduje na tom, že do prvých narodenín svojho dieťatka mali väčšinu svojich vlasov späť.
...

Strata vlasov je postrach mamičiek

Niekoľko mesiacov po narodení oboch synov začali padať vlasy aj mladej mamičke Ivane (27): „Počas tehotenstva aj tesne po pôrode chlapcov som mala ešte svoje husté vlasy. Oboch synov som dojčila a prvé zmeny som spozorovala, keď mali chlapci približne 4 mesiace. Keď som si prešla rukou po vlasoch, v dlaniach mi ostávali obrovské chumáče. Po čase som mala nad čelom také riedke vlasy, že sa mi vytvorili ,kúty‘. Ako prvé riešenie sa mi pozdávalo ostrihať sa, potom som si nakúpila výživové doplnky aj šampón z lekárne na vypadávanie vlasov.“

No sama uznáva, že pomohol iba čas a spätne hodnotí popôrodné vypadávanie vlasov ako jednu z najnepríjemnejších skúseností spojených s materstvom. Trvalo to zhruba pol roka. Hoci jej nové vlasy začali rásť takmer okamžite po tom, ako jej tie pôvodné vypadli, boli veľmi krátke (ako mužské). „Nedali sa ani zalakovať, ani nosiť vo vrkoči, stáli mi ako ježkovi ,“ spomína mamička, ktorej už vlasy dorástli a v súčasnosti (momentálne má najmladší synček 18 mesiacov) už dokáže z vlasov vytvoriť pekný účes.

Čo spôsobuje popôrodné vypadávanie vlasov?

Príčina je spravidla iba jedna – môžu za to hormóny. V skutočnosti to majú ženy s vypadávaním vlasov takto:
 • Normálne nám každý deň vypadne v priemere asi 100 vlasov, čo si mnohokrát ani nevšimneme.
 • Počas tehotenstva nám vlasy padajú menej, čo súvisí najmä so zvýšeným objemom krvi a jej obehom a tiež s vysokou hladinou ženských hormónov. Zrazu majú vlasy neobvyklú plnosť, silu a napohľad veľmi dobrú kvalitu.
 • Po pôrode sa však hladina ženských hormónov prudko zníži a práve to spustí kolobeh vypadávania vlasov.

Ako dlho padajú vlasy po pôrode?

O tomto ste možno vôbec netušili – v jednej belgickej štúdii sa píše, že po pôrode sa vypadávanie vlasov javí ako hojné, no predstavuje iba elimináciu tých vlasov, ktoré sa vplyvom zvýšenej hladiny ženských hormónov udržali počas tehotenstva. Laicky povedané: vypadnú vám iba tie vlasy, o ktoré by ste aj tak prišli, keby nie ste tehotná. Problém však je, že sa to deje nárazovo. Deväť mesiacov nevypadaných vlasov vám vypadne v priebehu niekoľkých pár týždňov. A to spôsobuje paniku hlavne u prvorodičiek.
 
Ide o rozptýlené vypadávanie, predovšetkým v prednej línii vlasov, deje sa vo väčších zhlukoch a prejavuje sa zvyčajne dva až štyri mesiace po pôrode. Trvá 6 až 24 týždňov, zriedka pretrváva až 15 mesiacov. Väčšinou so sfúknutím prvej sviečky na narodeninovej torte vášho drobca sa stav vašich vlasov vráti do normálu. Ak vám aj naďalej budú vypadávať chumáče vlasov, je čas porozprávať sa s lekárom, aby ste sa ubezpečili, že vypadávanie vlasov nemá ďalšiu príčinu.

Súvisí vypadávanie vlasov s dojčením?

Podľa výsledkov štúdie z roku 2014 veľmi nie. Pri sledovaní zmien vlasového cyklu počas tehotenstva a rok po narodení dieťaťa vedci zistili, že štyri mesiace po pôrode mali dojčiace ženy väčšie množstvo vlasov ako ženy, ktoré nedojčili (no nešlo o štatisticky významný rozdiel). Bola to však o krátkodobá odchýlka a neskôr sa v porovnaní týchto dvoch skupín matiek nepostrehol žiaden významný rozdiel.

Existuje prevencia?

Zdá sa, že existuje niekoľko tipov, ako predísť vypadávaniu vlasov už počas tehotenstva. Štúdia na primátoch totiž zistila, že po tehotenstve bolo zaznamenané väčšie vypadávanie vlasov hlavne z dôvodu, že zvieratá mali pri testovaní vyššiu hladinu stresového hormónu kortizolu. Samozrejme, štúdie na ľuďoch sú oveľa dôveryhodnejšie, no závery štúdie sú zaujímavé a uvádzajú, že väčšie vypadávanie vlasov po narodení dieťatka môže byť aj známkou väčšieho fyziologického stresu počas tehotenstva a po ňom.
 
Budúca mamička teda môže eliminovať stres napríklad zmenou životného štýlu – môže skúsiť jogu alebo meditáciu. Užívanie výživových doplnkov a rôznych bylinných prípravkov musí vždy konzultovať so svojím lekárom.

Tipy na riešenie vypadávania vlasov po pôrode

Ako vidíte, rednutie vlasov po tehotenstve je normálne a bežné. Ak si z toho nerobíte ťažkú hlavu, nemusíte robiť nič pre to, aby ste vypadávanie vlasov riešili. Bohužiaľ, neexistuje nič overené, čo by zabránilo alebo spomalilo popôrodné vypadávanie vlasov. Existuje však niekoľko tipov, ktoré stojí za to vyskúšať, aby vaše vlasy vyzerali hustejšie a zdravšie:
 1. Jedzte zdravú a kvalitnú stravu. Zaradenie rôznych druhov ovocia, zeleniny a zdravých bielkovín je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše telo dostávalo všetky potrebné živiny.
 2. Nezabudnite na vitamíny. Často sa odporúča pokračovať v prenatálnych vitamínoch, ktoré vám odporučil váš lekár, no nikdy by nemali byť náhradou pestrej stravy.
 3. Buďte k vlasom šetrné. Tu je zopár overených tipov:
 • používajte hrebeň so širokými zubami                                         
 • kúpte si šampón na objem vlasov
 • zvoľte radšej jemný kondicionér určený pre jemné vlasy (bez ťažkých silikónov v zložení) a používajte ho iba na končeky vlasov
 • používajte gumičky do vlasov, ktoré vlasy neťahajú (napr. hodvábne, tzv. schrunchies)
 • vynechajte fén, kulmu aj žehličku na vlasy
 • odložte na neskôr chemické procedúry – melíry, farbenie vlasov či vyrovnávanie vlasov
 • nerobte si tesný cop
 • vyhýbajte sa šampónom s kondicionérom 2 v 1 – tie obsahujú veľa silikónov, ktoré vlasy zaťažia a budú pôsobiť spľasnuto
 1. Vyskúšajte nový, kratší účes. Kratší strih spôsobí, že vlasy budú vyzerať objemnejšie. Váš kaderník vám určite dobre poradí. Navyše, kratší účes = menej starostí a viac času (ktorý pri dieťatku určite potrebujete).
 2. Zmeňte si vlasovú cestičku. Napríklad ak potrebujete zamaskovať rednúce vlasy pri spánkoch, vlasy si rozdeľte od stredu.
 3. Kúpte si štýlovú čelenku. Môžete tiež skúsiť rôzne šatky alebo farebné sponky do vlasov, ktoré zakryjú miesta, kde sú vlasy najviac vypadané. Efektívne, rýchle a navyše estetické riešenie.
 4. Ak vypadávanie dlhodobo pretrváva, poraďte sa s lekárom. Strata vlasov je niekedy znakom ďalších popôrodných problémov, ktoré si vyžadujú liečbu.
Hoci je vypadávanie vlasov pre väčšinu mamičiek po tehotenstve veľmi nepríjemné, nádejou je, že skôr či neskôr znova dorastú. A všetky mamy sa určite zhodnú na tom, že krátkodobá „plešatosť“ stála za to – veď majú doma svoje malé poklady.

Pre zdravé vlasy

 • produkt

  Paul Mitchell Paul Mitchell Original Shampoo One Gentle Wash

  Najpredávanejší šampón značky Paul Mitchell, ktorý má vynikajúce hodnotenia od používateľov. Tí tvrdia, že je veľmi jemný a vlasy sú po ňom vzdušné a ľahké. Ide o denný šampón s pantenolom, ktorý pomáha zlepšovať povrchovú štruktúru vlasov. Je ideálny pre všetky typy vlasov a má vôňu tropického kokosu a ananásu.

  Viac o produkte
 • produkt

  Olaplex Olaplex N°3 Hair Perfector

  Heureka Notino Vivantis Alza DrMax.sk

  Dokáže posilniť a opraviť aj tie najpoškodenejšie vlasy. Ide o koncentrovanú kúru, ktorá pomáha budovať a znova spájať väzby vlasov, čo vedie k celkovo hladším, silnejším a zdravším vlasom. Neobsahuje ťažké silikóny, ale, naopak, celkom zaujímavú zmes vitamínu C, retinyl palmitátu, pantenolu a aminokyselín. Jedna kúra každý týždeň pomôže udržať vaše vlasy napohľad zdravé a silné.

  Viac o produkte
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).