Čím vyššie % látky, tým lepší účinok – mýtus alebo fakt?

nazov
meno
Gabriela
Na trhu dnes môžeme nájsť nespočetné množstvo produktov s aktívnymi látkami. Väčšinou sa však líšia podielom obsiahnutej látky. Prirodzene v nás vyššie percento evokuje väčšiu záruku dosiahnutia účinkov. Je to ale skutočne tak alebo ide len o marketingový trik?

Odporúčaná koncentrácia látky

Pri každom produkte možno určiť ideálnu koncentráciu látky, akú by mal obsahovať. Nejde pritom o náhodne zvolené číslo. Táto hodnota býva výsledkom realizácie klinických  a laboratórnych štúdií. Niekedy môže byť odporúčaných hodnôt viacero, v závislosti od výsledku, ktorý sa má danou koncentráciou docieliť.

To, či tento údaj výrobca uvedie, záleží len na jeho vôli. V dôsledku konkurencie sa však snažia udávať vyššiu hodnotu, ako je tá odporúčaná, v snahe predbehnúť svojho konkurenta.
...

Ak látka nie je medzi prvými piatimi zložkami produktu, je neúčinná?

Existuje tiež mylné tvrdenie, že ak sa látka nenachádza medzi prvými piatimi zložkami uvedenými na etikete, nie je dostatočne účinná. Mnohé látky však na to, aby skutočne účinkovali, nepotrebujú byť v produkte zastúpené vo vysokej koncentrácii. Toto je pár príkladov:
  • Antioxidanty: Reservatrol (0,4%) alebo Asthaxantín (0,035%)
  • Retinol (0,04% - 1%)
  • Matrixyl peptidy (2 - 3%)
  • Vitamín C (5 - 20%)
Ak by boli v produkte obsiahnuté v menšej koncentrácii, stratili by svoj účinok. Naopak, vyššia koncentrácia týchto látok by mohla mať za následok spôsobenie nežiadúcich účinkov.

Iné percento látky = iný účel

Ako sme už spomínali, rôznymi percentami tej istej látky môžeme docieliť rozdielne výsledky. Napríklad AHA kyseliny majú pri daných percentách aj takéto účinky:
  • <1% - využíva sa na úpravu pH,
  • cca 10% - vďaka hydratačným účinkom slúži ako zvlhčovadlo,
  • > 50% - podporuje tvorbu kolagénu (dostupná len na predpis).
Z toho vyplýva, že AHA kyselina s menej ako 1% neúčinkuje ako exfoliátor, pokiaľ nie je kombinovaná so zložkami s podobným účinkom. V závislosti od jej koncentrácie, vám však môže priniesť iné účinky.

Čím viac percent, tým lepšie?

V prípade starostlivosti o pleť, nepredstavuje vždy viac percent látky v produkte záruku lepších výsledkov. Aj v tomto prípade však existujú výnimky. Napríklad látka niacínamid, ktorá je riešením takmer každého nedostatku na pleti, môže dosahovať až 20%, avšak:
  • už pri 2-4% pomáha redukovať tvorbu kožného mazu, akné, rosaceu a v prípade atopickej dermatitídy upravovať kožnú bariéru,
  • pri 4-5% pomáha pri hyperpigmentácii a melazme.
  • > 5% - zatiaľ neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdzovali pozitívne účinky takejto koncentrácie
  • najvyššia koncentrácia použitá v CIR testoch dráždivosti bola výške 20%
 
Aj napriek tomu, že vyššie percento niacinamídu (napr. 100% niacinamid od The Ordinary) by mohlo byť prospešnejšie, neexistujú o tom žiadne vedecké dôkazy.

V konečnom dôsledku nepotrebujete siahnuť po produkte s vyšším obsahom látky, aby ste docielili požadované účinky. Dôležité je prihliadať na to, aby ste danou koncentráciou zabezpečili jej účinok na pokožke. V opačnom prípade síce budete mať produkt s vysokým percentom látky, avšak riskujete iritáciu pleti.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.

Zatvoriť