add-product

Micelárna voda – ako funguje a pre akú pleť je vhodná?

nazov
meno
Gabriela
O micelárnej vode ste už zrejme počuli. Býva častým predmetom debát vo svete kozmetiky, avšak málokto vlastne tuší, ako v skutočnosti funguje a čo si pod pojmom „micely“ predstaviť.

Micelárna voda je pritom neodmysliteľnou súčasťou skin care rutiny takmer každej Francúzky. Svoju popularitu vo Francúzsku si získala práve preto, že tamojšia voda je príliš tvrdá a pre pleť tak príliš drsná. Na rozdiel od nej je micelárna voda k pokožke jemná a pleť šetrne zbavuje nečistoty.

Čo je micelárna voda a ako funguje?

Micelárna voda je produkt na báze vody obsahujúci povrchovo aktívne látky (surfaktanty). Tie v micelárnej vode vytvárajú micely, odkiaľ pochádza aj jej názov, fungujúce na princípe magnetu, ktorý aktívne priťahuje všetky nečistoty.

Molekula micely je zložená z 2 častí:

·       hydrofóbneho jadra  - priťahujúceho olej a odpudzujúceho vodu,
·       a hydrofilného obalu - priťahujúceho vodu a odpudzujúceho olej.

Olej zvyčajne odpudzuje vodu a tak má pri kontakte s ňou tendenciu „plávať“. Z toho dôvodu sa nečistôt na pleti nezbavíte len opláchnutím vodou. Micely v micelárnej vode však umožňujú spájať vodu s olejom tak, aby spoločne fungovali.
 
Surfaktanty sú nevyhnutné pri čistení a preto tvoria hlavnú zložku v šampónoch, mydlách alebo čistiacich prostriedkoch. Nemusíte sa však obávať, že by boli škodlivé ako klasické  surfaktanty (Sodium Laureth Sulfate (SLES) and Sodium Lauryl Sulfate (SLS)a  pod.).V micelárnych vodách sa nepoužívajú tradičné vysoko penivé surfaktanty. Namiesto toho obsahuje kombináciu neiónových surfaktantov, ktoré sú k pokožke oveľa šetrnejšie.

Pre koho je vhodná?

Micelárna voda je vhodná pre všetky typy pleti, ale najviac sa odporúča pre ľudí s citlivou alebo suchou pleťou. Vďaka obsahu olejovej zložky pleť hydratuje a nenarúša prirodzené pH pokožky tak ako penivé čistiace prostriedky. Pre problematickú a aknóznu pleť existujú varianty so zinkom, ktoré regulujú tvorbu kožného mazu a redukujú tvorbu akné.

Taktiež predstavuje ideálne riešenie pre ľudí, ktorí veľa cestujú, nemajú pravidelný prístup k vode alebo jednoducho potrebujú make-up rýchlo odstrániť. Micelárna voda im tak pomôže pleť účinne zbaviť make-upu, olejov aj nečistôt.
 

Hlavné benefity micelárnej vody

Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré je micelárna voda tak obľúbená:
 • je jemnejšia ako tradičné čistiace prostriedky,
 • odstraňuje make-up, maskaru či opaľovací krém,
 • je viac hydratačná ako odličovacie obrúsky,
 • multifunkčnosť - skvelá pomôcka na odstránenie rozmazanej maskary alebo opravu očnej linky
 • pohodlné a jednoduché použitie,
 • zloženie je väčšinou bez alkoholu,
 • je vhodná pre všetky typy pokožky,
 • micely pleť hĺbkovo čistia - odstraňujú olej z upchatých pórov.

Nevýhody micelárnej vody

 • nie sú príliš ekologické - na odstránenie make-upu alebo čistenie pleti pomocou micelárnej vody potrebujete vatové tampóny,
 • existujú šetrnejšie metódy čistenia pleti - pri používaní vatových tampónov máme tendenciu pleť drhnúť, čo je pre pleť škodlivé,
 • je trochu staromódna - na trhu už existujú kozmeticky elegantnejšie čističe, ktoré odstránia make-up a nečistoty bez drhnutia.

Skutočne bez oplachovania?

Aj napriek tomu, že sa na micelárnych vodách uvádza, že ich nie je potrebné po použití opláchnuť z pleti, odporúčame vám tak urobiť. Dôvodom je, že zvyšky povrchovo aktívnych látok by mohli narušiť povrchovú vrstvu pokožky, čo by mohlo viesť k podráždeniu či poškodeniu kožnej bariéry.

Dlhodobé používanie micelárnej vody tiež môže pleť vysúšať, zvýšiť jej citlivosť, výskyt vyrážok alebo stratu prirodzenej farby pleti. Preto vám odporúčame micelárnu vodu vždy po aplikácii z pleti opláchnuť.

Ako možno použiť micelárnu vodu

Tento produkt je možné použiť 2 spôsobmi – ako odličovací prostriedok alebo prostriedok na čistenie pleti. Čo je však dôležité spomenúť je, že micelárna voda najlepšie funguje v kombinácii s vatovým tampónom.

1.Ako odličovač: Ak nosíte ťažší make-up alebo opaľovací krém (čo veríme, že nosíte všetci :), odporúčame vám použiť na odlíčenie najprv micelárnu vodu a potom váš obľúbený čistiaci prostriedok. Micelárnu vodu aplikujte na vatový tampónik a jemnými krúživými pohybmi odstráňte make-up. Na odlíčenie oblasti očí sa odporúča na pár sekúnd pritlačiť tampónik, aby ste neskôr make-up jednoduchšie odstránili.

2. Ako pleťový čistič: Micelárnu vodu je tiež vhodné použiť ako prostriedok na každodenné ranné aj večerné čistenie pleti. Jednoducho vodu nanesiete na vatový tampón a pleť ňou hravo vyčistíte.

Micelárne vody na vyskúšanie

 • produkt

  Bioderma Bioderma Sensibio H2O Micellar Water

  Heureka Notino Alza DrMax.sk Pilulka

  Alebo jednoducho Beyonce micelárnych vôd. Tento ikonický produkt od Biodermy, ktorá ako prvá objavila takýto spôsob šetrného čistenia pleti, sa môže popýšiť všetkými výhodami, ktoré micelárna voda ponúka. Spoľahlivo pleť čistí a zbavuje aj vodeodolného make-upu, pričom nenarúša fyziologické pH pokožky a prináša pocit okamžitej sviežosti a čistoty pleti. Znižuje citlivosť pleti a zvyšuje jej toleranciu, vďaka čomu je ideálnym riešením pre citlivú pokožku. Uhorkový extrakt a zlatá riasa obsiahnuté v produkte navyše upokojujú podráždenú pokožku.

  Viac o produkte
 • produkt

  Garnier Garnier Micellar Water Facial Cleanser Sensitive Skin

  Heureka Notino Elnino Vivantis Alza

  Micelárna voda od značky Garnier predstavuje cenovo dostupnú, avšak stále veľmi účinnú, verziu tohto produktu. Rovnako dôkladne pleť odličuje a odstraňuje z nej nečistoty. Je obohatená o hydratačnú zložku glycerín, ktorá pleť aktívne hydratuje a zanecháva ju aj po čistení vyživenú. Neobsahuje parfumáciu a má upokojujúce zloženie, ktoré vyhovuje všetkým typom pleti. Bonusom je, že nie je testovaná na zvieratách. Micelárna voda by tak rozhodne nemala chýbať ani vo vašej kozmetickej taštičke. Jej prítomnosť rozhodne oceníte nielen na cestách, ale aj pri bežných situáciách ako zhone či únave. Nezabúdajte si však nájsť vhodný typ pre vašu pleť a vždy ju po použití opláchnite vodou, aby ste pleti zbytočne neuškodili.

  Viac o produkte
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.