Ako zistiť typ svojej pleti? – jednoduchý návod

nazov
meno
Gabriela
Poznanie svojho typu pleti zohráva veľmi dôležitú úlohu v oblasti starostlivosti o pleť. Práve od toho sa následne odvíja výber správnych produktov, ktoré budú na vašej pokožke skutočne fungovať. Ak však aj vy patríte k tým, ktorí ešte svoj typ pleti nepoznajú alebo si ním nie sú istí, čítajte ďalej. V tomto článku vám prezradíme nielen to, ako zistiť svoj typ pleti, ale aj čím sa jednotlivé typy vyznačujú, aké majú výhody a nevýhody alebo aký je rozdiel medzi typom pleti a stavom pleti.

Typ pleti vs stav pleti

Skôr, ako prejdeme k jednotlivým typom pleti, je najprv dôležité definovať si význam pojmov typ pleti a stav pleti, keďže častokrát dochádza k ich zámene a nesprávnemu používaniu. Aký je teda rozdiel medzi typom pleti a stavom pleti?

TYP pleti je daný geneticky a jednoducho povedané predstavuje pokožku, s ktorou sa narodíte.

STAV pleti je výsledkom vplyvu vnútorných a vonkajších faktorov na pleť. Medzi vnútorné faktory ovplyvňujúce kondíciu pokožky patrí vek, hormonálne zmeny alebo stres. Vonkajšie zmeny zas vyplývajú z nášho životného štýlu (strava, pohyb, spánok atď.) a životného prostredia (podnebie alebo UV žiarenie). 

Ako zistiť svoj typ pleti? - test

Ak ste doposiaľ nezistili, aký je váš typ pleti, prinášame vám jednoduchý spôsob, ako sa k nemu jednoducho dopracovať:
  1. Vyčistite vašu pleť klasicky ako to robievate každý večer.  Ideálne je použiť šetrný čistiaci produkt bez obsahu sulfátov (napr. Sodium Laureth Sulfate alebo Sodium Lauryl Sulfate) a alkoholu (napr. Alcohol denat alebo Isopropyl Alcohol), ktoré by mohli pleť zbytočne vysušiť a skresliť tak celkový výsledok. Ak vo večernej rutine praktizujete metódu double-cleansing, ešte lepšie!
  2. Ak máte pleť vyčistenú, neaplikujte na ňu žiadne ďalšie produkty.
  3. Počkajte približne 1 hodinu a pozrite sa do zrkadla. Čo vidíte?
Ak sa pleť leskne po celom povrchu, pravdepodobne máte mastnú pleť.

Ak je pleť mastná len v oblasti T-zóny, ale líca sú suché, prípadne normálne bez známok pnutia, máte zmiešanú pleť.

Ak cítite pnutie a vaša pleť je bez akejkoľvek mastnoty, máte suchú pleť.

Ak je pleť bez pocitov pnutia, suchosti alebo naopak bez nadmerných premastení, neleskne sa, máte normálnu pleť.

Typy pleti

Ako sme už spomínali, typ pleti predstavuje pleť, s ktorou sa narodíte. V dôsledku životných zmien sa však môže jej stav zmeniť a tak bude potrebné starostlivosť o pleť následne prispôsobiť jej aktuálnemu stavu. Drobnými úpravami napr. životného štýlu či kozmetickými prípravkami však viete svoju pleť dostať späť do starých koľají. Aké typy pleti teda poznáme?

Typy pleti klasifikujeme podľa množstva mazu vyprodukovaného kožnými žľazami. V rámci toho rozoznávame:

Základné typy pleti

  • Suchá pleť – nižšia produkcia kožného mazu ako obvykle,
  • Mastná pleť – vyššia produkcia kožného mazu ako obvykle,
  • Normálna pleť – primerané produkcia kožného mazu.

Špeciálne typy pleti

  • Citlivá pleť –  narušená obrannyschopnosť a prehnane reaguje na všetky podnety,
  • Zmiešaná pleť – kombinácia suchej a mastnej pleti.

Suchá pleť (Xeróza)


 
Suchá pokožka sa vyznačuje šupinatosťou, drsnosťou, napnutosťou, svrbením a celkovým nedostatkom vlhkosti. Vzniká narušením lipidovej vrstvy, čo spôsobuje rýchlejšie odparovanie vody z pokožky ako za normálnych okolností. V dôsledku toho sa pleť stáva drsnejšou, keďže sa spomalí aj bunková regenerácia. S pribúdajúcim vekom má pokožka prirodzene tendenciu byť stále suchšia.

Charakteristika: Napnutá, dehydratovaná, šupinatá pokožka s drsnou textúrou.

Výhody: Minimálny výskyt akné a čiernych bodiek.

Nevýhody: Šupinatosť, nerovnomerná štruktúra pleti a zvýšený výskyt jemných liniek a vrások.
 

Normálna pleť


 
Normálna pokožka je charakteristická jednotnou textúrou pleti a dostatočnou hydratáciou bez výskytu akýchkoľvek nedostatkov alebo citlivosti. Predstavuje ideálny stav pleti, avšak väčšinou býva u ľudí zamieňaná s kombinovanou pleťou.

Charakteristika: Jasný, zdravý a zjednotený tón pleti bez nedostatkov.

Výhody: Zdravá pokožka s optimálnou hydratáciou.

Nevýhody: žiadne :)
 

Mastná pleť (Seborrhea)


 
Mastná pokožka je charakteristická nadmernou tvorbou kožného mazu alebo oleja v dôsledku zväčšených mazových žliaz. Takáto pleť sa vyznačuje hrubšou textúrou, rozšírenými pórmi a lesklým vzhľadom.

Napriek tomu, že produkcia kožného mazu je v prípade mastnej pleti vyššia, v skutočnosti kožný maz zohráva dôležitú úlohu pri celkovom zdraví a imunite pokožky. Koža je prostredníctvom neho schopná produkovať antioxidanty rozpustné tukoch a poskytovať antimikrobiálnu vrstvu pleti. 

Zároveň zabudnite na mylnú predstavu, že mastná pleť už nepotrebuje hydratáciu v dôsledku zvýšenej tvorby kožného mazu. Aj keď kožný maz môže napomáhať podkožnej hydratácii, produkcia kožného mazu a hydratácia pokožky sú navzájom nezávislé. To znamená, že aj mastná pokožka môže byť dehydrovaná.

Charakteristika: Lesklá pokožka s prebytočnou mastnotou, výraznými pórmi, čiernymi bodkami alebo akné.

Výhody: Pomalšie starnutie pleti, znížený výskyt jemných liniek a vrások, vyššia elasticita pleti.

Nevýhody: Viditeľnejší výskyt pórov a čiernych bodiek, akné.
 

Citlivá pleť


 
Pri výbere produktov je vždy dôležité dbať aj na citlivosť pleti, ktorá predstavuje hranicu medzi typom pleti a stavom pleti. Citlivosť pleti môže byť daná geneticky alebo môže vyplývať z vášho životného štýlu.

Citlivá pokožka sa objavuje čoraz častejšie, pričom prevláda viac u žien ako u mužov. Dôvodom je, že mužská pokožka je "silnejšia", vďaka čomu účinnejšie bráni prenikaniu alergénov a dráždivých látok do pleti. Navyše, keďže ženy majú tendenciu používať viacero kozmetických produktov súčasne, dochádza u nich skôr k oslabeniu kožnej bariéry.

Citlivá pleť sa vyznačuje podráždením pokožky sprevádzaným začervenaním, svrbením, pálením alebo napätosťou. Prejavuje sa zvýšeným výskytom nepriaznivých reakcií na množstvo kozmetických výrobkov alebo ich zložiek. Keďže v mnohých prípadoch je ťažké zistiť príčinu jej vzniku, býva ťažko diagnostikovateľná. Medzi dôvody vzniku môže patriť alergia, podráždenie výrobkom, zmena zdravotného stavu alebo prostredia.

Charakteristika: Začervenená, hrubšia pokožka s pocit svrbenia, pálenia alebo napätosťou.

Výhody: Keďže ide o typ pleti, ktorý si vyžaduje veľkú obozretnosť pri výbere produktov, získate tak oveľa väčší prehľad v látkach a zložkách vyskytujúcich sa v kozmetických výrobkoch.

Nevýhody: Vysoké riziko podráždenia pleti alebo nežiaducej reakcie pri viacerých produktoch.


Zmiešaná pleť


 
Zmiešaná pokožka je typická výskytom mastných aj suchých miest súčasne. Mastná oblasť sa zvyčajne vyskytuje v oblasti T-zóny (čelo, nos a brada) a suchá oblasť v oblasti U-zóny (líca). Hydratácia takejto pleti je náročná z dôvodu rozdielnych požiadaviek jednotlivých častí tváre. Ide o najčastejšie sa vyskytujúci typ pokožky.

Charakteristika: Pokožka obsahuje suchá aj mastné miesta súčasne.

Výhody: Menšia pravdepodobnosť výskytu vrások a jemných liniek na čele. Zároveň, nakoľko musíte zvládnuť starostlivosť o suchú i mastnú pleť zároveň, môžete sa považovať za experta v oblasti starostlivosti o pleť.

Nevýhody: Náchylnosť na výskyt akné a upchaté póry v T-zóne, suché oblasti a šupinatosť v U-zóne.
 

Ako si vybrať kozmetiku podľa typu pleti?

Dúfame, že aj vďaka týmto riadkom ste si konečne ujasnili to, akého typu pleti ste majiteľkou. A aby sa vám už nestalo, že investujete do nesprávnych produktov, ktoré by mohli vašu pokožku zbytočne podráždiť alebo zaťažovať, máme pre vás skvelého pomocníka. V rámci informácií o jednotlivých produktoch na našej stránke nájdete sekciu „Zložky podľa typu pleti“, ktorá obsahuje praktický prehľad zložiek vhodných a nevhodných pre konkrétny typ pleti. Vďaka tomu jednoducho dokážete zistiť, ktorý produkt bude alebo nebude fungovať na vašej pleti. 
 

"Zložky podľa typu pleti" na Lakrem
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.

Zatvoriť