add-product

Peptidy v kozmetike – tajomstvo mlado vyzerajúcej pleti

nazov
meno
Gabriela
Na trh neustále pribúdajú nové a nové zložky, ktoré sľubujú, že zmenia vašu pleť k lepšiemu. Niektoré produkty sú len výmyslom kozmetických spoločností, avšak niektoré z nich sú skutočne veľmi prínosné pre našu pleť a stoja tak za to, aby sme im našli miesto v našej skin care rutine. Jednou z takýchto látok sú aj peptidy.

Čo sú to peptidy a prečo sú také populárne?

Peptidy, alebo aj polypeptidy, sú krátke reťazce aminokyselín prirodzene sa nachádzajúce v našej pokožke, ktoré účinne prenikajú do spodnej vrstvy pleti, kde vytvárajú bielkoviny potrebné pre správnu funkciu pokožky ako napr. kolagén a elastín.

Napriek tomu, že kolagén je prirodzene produkovaný naším organizmom, vekom táto schopnosť klesá a tak sa na pleti objavujú vrásky a jemné linky, čo spôsobujú nerovnomernú a menej jasnú textúru pleti. Vďaka kolagénu však pleť vyzerá mladšie a pevnejšie.

Benefity peptidov

Začlenenie peptidov do starostlivosti o pleť so sebou prináša množstvo benefitov, akými sú:
 • Zlepšenie kožnej bariéry – kožná bariéra slúži ako ochranný štít pleti pred baktériami, UV žiarením, toxínmi a znečistením. V dôsledku nadmernej exfoliácie, nekvalitného spánku či vystaveniu pleti znečisteniu, ktorému sa v bežnom živote nevyhneme, môže dôjsť k poškodeniu kožnej bariéry. Peptidy však dokážu zabezpečiť jej spevnenie.
 • Redukcia vrások – peptidy napomáhajú pleti v tvorbe kolagénu, ktorý vyhladzuje jemné vrásky a línie a pleť.
 • Pružnejšia pokožka – okrem kolagénu peptidy podporujú aj tvorbu elastínu zodpovedného za elasticitu a vypnutie pokožky.
 • Zmierňujú zápal – peptidy sú schopné redukovať zápal, napraviť poškodenú kožnú bariéru a tiež vyrovnať tón pleti.
 • Pomoc pri poškodeniach pleti – niektoré z peptidov sú antimikrobiálne, čo znamená, že sú schopné ničiť baktérie spôsobujúce akné.
 • Hydratujú pleť – stimuláciou tvorby kolagén, peptidy napomáhajú aj k udržaniu prirodzenej hydratácie pleti a zadržiavaniu vlhkosti vo vnútri buniek.

Nevýhody peptidov

Peptidy sa vyznačujú aj negatívami ako:
 • Zvyčajne vyššia cena.
 • AHA kyseliny a retinol - sú vedecky podloženejšími látkami v boji proti starnutiu.
 • Existuje veľké množstvo peptidov, pričom niektoré nemajú žiaden účinok - odporúčame preto poradiť sa svojim dermatológom alebo kozmetičkou, aby vám odporučili správny produkt, nakoľko pojem „peptid“ môže byť niekedy použitý len ako marketingový ťah v zložení produktu.
 • Alergia - V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k alergickej reakcii na peptidy.

Ako si zvoliť správny produkt s peptidmi?

Keďže na trhu možno nájsť veľké množstvo produktov s obsahom peptidov, je ťažké si vybrať ten správny. Toto je zopár tipov, ktoré vám pomôžu uľahčiť výber:
 • Výber správnej formy – v prípade peptidov odporúčame zvoliť produkty ako sérum či krém, keďže pôsobia na pleti dlhšiu dobu ako napr. odličovač, ktorý sa po použití z pleti zmýva.
 • Kombinácia s inými látkami – napriek tomu, že peptidy dokážu účinne bojovať so známkami starnutia, netreba zabúdať, že používaním len jednej látky sa tento problém nestratí. Peptidy toho skutočne dokážu veľa sami o sebe, avšak nedokážu to úplne sami. Zvoľte si preto taký produkt, ktorý bude obsahovať okrem peptidov aj iné látky. Peptidy výborne fungujú s mnohými látkami ako napr. antioxidantmi (vitamín C), niacínamidom (vitamín C a niacínamid však nepoužívajte spoločne) alebo kyselinou hyalurónovou. Neodporúča sa však kombinovať peptidy s AHA kyselinami, ktoré môžu znížiť ich účinok.
 • Nepriehľadná nádoba – peptidy by mali byť zabalené v nepriehľadnom balení, ktoré udržuje stabilitu látky tým, že ju chráni pred poškodením priamym slnečným žiarením a intenzívnym teplom.
 • Peptidy, ktoré by ste rozhodne mali poznať – v kozmetickej sfére existuje množstvo peptidov, avšak 2 druhy peptidov – tetrapeptidy a hexapeptidy, sa vyznačujú špecifickými fyzikálnymi vlastnosťami, ktoré ovplyvňujú ich funkcie.
Tetrapeptidy – obsahujú 4 druhy aminokyselín, zvyšujú pevnosť a elasticitu pokožky.

Hexapeptidy – obsahujú 6 druhov aminokyselín, majú zosvetľujúce účinky a vyrovnávajú tón pleti.
 • produkt

  The Ordinary The Ordinary "Buffet" Multi-Technology Peptide Serum

  Heureka Vivantis Feelunique Lookfantastic.com Sephora.cz

  Cenovo dostupné sérum od The Ordinary predstavuje komplexné riešenie proti starnutiu pleti. Zloženie s peptidmi, kyselinou hyalurónovou a aminokyselinami zlepšuje kožnú bariéru, vyhladzuje vrásky a navracia pleti jas, pružnosť a pevnosť. Látka Matrixyl 3000 obsiahnutá v produkte predstavuje peptid stimulujúci tvorbu kolagénu a elastínu dlhodobo, čo má za následok vyhladenie hlbokých a mimických vrások.

  Viac o produkte
 • produkt

  Drunk Elephant Drunk Elephant Protini Polypeptide Cream

  Sephora.cz

  Prírodný hydratačný krém s obsahom peptidov, podporných aminokyselín a trpasličieho lekna okamžite zabezpečuje viditeľné zlepšenie tónu, textúry a pevnosti pleti. Redukuje známky starnutia, jemné vrásky a línie a poškodenia od slnka, vďaka čomu pleť pôsobí mladšie a revitalizovanejšie. Pokožka je zároveň hydratovanejšia a pružnejšia. Vegánsky produkt.

  Viac o produkte
 • produkt

  Cosrx Cosrx Advanced Snail Peptide Eye Cream

  Heureka Lookfantastic.com YesStyle

  Ľahký hydratačný krém na očné okolie je založený na báze slimačieho sekrétu, ktorý redukuje tmavé oblasti a opuchy a zároveň pleť zvlhčuje (spoločne s kyselinou hyalurónovou a glycerínom) a rozjasňuje (niacinamide). Komplex 5 rozličných peptidov pleť vyhladzuje, spevňuje, upokojuje a má protizápalové účinky. Krém sa ľahko vstrebáva a neobsahuje žiadne parabény, sulfáty, silikóny či parfumáciu.

  Viac o produkte

Fámy okolo peptidu medi

V poslednej dobe sme mohli zaznamenať veľký hype ohľadne peptidu medi, ktorý je údajne najúčinnejším spomedzi všetkých ostatných peptidov. Tento úsudok vznikol na základe tvrdenia, že stavebné prvky pokožky sú zostavené z medi. Z toho by mohlo vyplývať, že aby sme dosiahli tieto účinky, všetky naše produkty starostlivosti o pleť musia obsahovať peptid medi.

Pravda je taká, že skutočne existujú štúdie, ktoré poukazujú na blahodarne účinky peptidov medi, avšak takmer žiadna neporovnáva peptidy medi s inými druhmi peptidov. Existuje množstvo zložiek, ktoré majú mimoriadnu hodnotu pre našu pleť, avšak jedna jediná látka nedokáže vyriešiť všetky problémy pleti.

Taktiež existuje štúdia zaoberajúca sa potenciálne škodlivým účinkom medi na našu pleť. Tento výskum sa však týka čistej medi v organizme, nie peptidov medi aplikujúcich sa na pokožku. Negatívne účinky sa objavujú v takom prípade, ak je meď nevyvážená, to znamená, že je v tele prítomné veľké množstvo medi.
 
Peptidy sú skutočne látkou, ktorá dokáže urobiť zázraky na vašej pleti a zbaviť ju tak známok starnutia, zabezpečiť jej spevnenie či zlepšiť celkovú kvalitu pokožky. Dôležitá je však ich kombinácia s inými látkami, najmä antioxidantmi a látkami prospievajúcimi k obnove pokožky (niacinamide, retinol, ceramidy) a samozrejme, ochranným faktorom, ktoré spoločne dokážu viditeľne zlepšiť zdravie a vzhľad pokožky.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.