Čo znamená číslo SPF a ako vybrať správny krém na opaľovanie

nazov
meno
Alena

Čo znamená číslo SPF a ako vybrať správny krém na opaľovanie

 
Pobyt na slnku našej pokožke prospieva, no bez účinnej ochrany môže aj škodiť. Preto by ste mali na jej ochranu používať kvalitné prípravky na opaľovanie. A to nielen vtedy, keď sa chystáte stráviť celý deň na pláži či kúpalisku ale aj počas bežnej prechádzky po meste. Ako sa pred slnkom chrániť a ako vybrať vhodný krém na opaľovanie, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Viete čo sú to UVA a UVB lúče?

UVA a UVB lúče sú súčasťou svetelného spektra s kratšou vlnovou dĺžkou akú má viditeľné svetlo. Obe tieto zložky svetla prenikajú všetkými vrstvami atmosféry až na zemský povrch. Aký je medzi nimi rozdiel?

UVA žiarenie tvorí až 90 % z celého UV žiarenia a môže spôsobiť trvalé poškodenie pokožky. Spôsobuje jej vysúšanie, starnutie, pigmentové škvrny a je jednou z príčin, ktoré prispievajú k vzniku rakoviny kože. Toto žiarenie dokáže navyše preniknúť aj sklom, takže ste mu vystavení aj za oknom. 

UVB žiarenie spôsobuje pri dlhšom pobyte na slnku spálenie pokožky. Aj toto žiarenie prispieva k vzniku rakoviny kože. Do miestností či vozidla však cez sklo okien nepreniká. UVB lúče sú najsilnejšie medzi desiatou hodinou dopoludnia až štvrtou popoludní.



 

Čo znamená číslo SPF

Pred UVA a UVB žiarením je potrebné sa chrániť po celý rok, no najviac v letnom období krémom s vhodným SPF faktorom. Čo to teda ten SPF je? 

SPF je skratka z anglického Sun Protection Faktor, čo v preklade znamená faktor ochrany proti slnečnému žiareniu. Informuje o tom, ako je daný prípravok na opaľovanie schopný zachytiť UVB žiarenie. Hodnota SPF udáva násobok času, o ktorý si po jeho použití môžete predĺžiť bezpečný pobyt na slnku. Hodnotu SPF, ktorá bude vyhovovať vašej pokožke, určíte podľa vášho fototypu. Čo je to fototyp a ako presne určiť hodnotu vhodného SPF, sa dozviete nižšie v našom článku.

Označenie PA+++

Na kozmetike na opaľovanie nájdete tiež skratku PA, za ktorou sa nachádza jedno alebo niekoľko plusových znamienok. Niekedy sa namiesto tohto označenia používa aj skratka PPD. Čím viac plusových znakov sa za skratkou PA nachádza, tým lepšiu ochranu vám krém na opaľovanie poskytne proti UVA žiareniu. Niektoré krémy používajú tiež označenie Broad Spectrum, čo znamená, že chránia pred oboma zložkami slnečného žiarenia.

Druhy filtrov v prípravkoch na opaľovanie

V prípravkoch na opaľovanie sa používajú dva druhy filtrov. To, ktorý si nakoniec vyberiete, je na vašom rozhodnutí. Oba majú totiž svoje výhody aj nevýhody.

Chemický filter — tento typ pohlcuje UV žiarenie a predlžuje jeho vlnovú dĺžku. V zložení produktov nájdete látky ako oxybenzón či benzofenón. Nevýhodou je, že v niektorých prípadoch môže dôjsť k alergickej reakcii. Musíte tiež počítať s tým, že účinkuje až po 20 – 30 minútach od aplikácie.

Minerálny filter — obsahuje minerálne látky, ktoré odrážajú slnečné lúče a po nanesení zanecháva na pokožke bielu stopu. Je vhodný aj pre malé deti a ľudí so sklonom k alergiám. Výhoda spočíva v jeho okamžitom účinku po aplikácii. V zložení nájdete najčastejšie zložky ako oxid titaničitý a oxid zinočnatý.

Kedy používať prípravok na opaľovanie?

Opaľovací krém či iný prípravok by ste mali používať po celý rok. Platí to rovnako v lete aj v chladnejších mesiacoch. Práve preto sa UV filtre pridávajú aj do denných krémov. Aj zimné slnko obsahuje UVA a UVB žiarenie, pred ktorým by ste sa mali chrániť. Pravdou je, že opaľovacie prípravky by mal používať každý bez ohľadu na farbu pokožky, pretože chráni nielen pred spálením ale aj rakovinou kože.

Podľa čoho vyberať opaľovací krém 

Keď vyberáte krém na opaľovanie, najdôležitejším údajom je váš fototyp. Fototyp je určený množstvom pigmentu, farbou vašich očí a vlasov. Podľa týchto kritérií rozlišujeme 6 základných fototypov. Z nich sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú štyri.

Jednotlivé fototypy sa od seba odlišujú v tom, ako reagujú na slnečné žiarenie. Líšia sa tiež dobou, počas ktorej môžete byť na slnku bez rizika začervenania a spálenia pokožky. Aby ste zistili, aký máte fototyp, mali by ste poznať jeho hlavné znaky.




 

Fototyp I

Fototyp I sa vyznačuje veľmi svetlou pleťou, pehami na tvári, modrými, zelenými alebo sivými očami a blond alebo ryšavými vlasmi. Pokožka je na slnečné žiarenie citlivá a spáli sa už do 10 minút. Na slnku sčervenie a nedokáže sa opáliť do hneda. Ak máte fototyp I, mali by ste používať krém s ochranným faktorom SPF 50+.
 

Fototyp II

Fototyp II majú ľudia s bledou pokožkou, modrými, sivými alebo zelenými očami a bledohnedými alebo blond vlasmi. Pokožka je voči slnečnému žiareniu o niečo odolnejšia — spáli sa asi o 20 minútach. Ak máte fototyp II, opálite sa síce do červena, neskôr však vaša pokožka zhnedne. Odporúčaný ochranný faktor je SPF 20 – 40.
 

Fototyp III

Fototyp III je v našich podmienkach najčastejší. Majú ho ľudia s hnedými vlasmi, hnedými alebo sivými očami. Pokožka dobre odoláva spáleniu a opaľuje sa dohneda. Nebezpečenstvo spálenia pri tomto fototype hrozí pri pobyte na slnku dlhšom ako 35 minút. Vhodný SPF faktor je 10 – 20.
 

Fototyp IV

Fototyp IV sa vyznačuje tmavohnedými alebo čiernymi vlasmi a tmavšou pleťou. Ľudia s týmto fototypom môžu bez nebezpečenstva spálenia zotrvať na slnku 45 minút. Pre dlhšie opaľovanie sú odporúčané krémy s ochranným faktorom 5 – 20.

Ako určiť vhodný ochranný faktor

Okrem vášho fototypu vplýva na určenie vhodného ochranného faktora aj doba, ktorú plánujete stráviť na slnku. Podľa týchto údajov si SPF jednoducho vypočítate. Postup je nasledovný:
Plánovanú dobu, ktorú chcete stráviť na slnku, vyjadrite v minútach. Tento údaj vydelíte počtom minút, ktoré môžete na slnku stráviť bez spálenia aj bez použitia opaľovacieho krému. Ak by bola doba, ktorú chcete stráviť vonku 5 hodín, čo je 300 minút a máte fototyp III, musíte číslo 300 vydeliť číslom 35.

SPF = 300 : 35

Výsledok bude 8,6. Výsledok znamená, že pre bezpečný pobyt na slnku počas piatich hodín, budete potrebovať krém s ochranným faktorom 8,6 a viac. Nezabudnite, že ak sa chystáte na hory alebo k moru, slnko bude intenzívnejšie. Zakúpte si preto krém na opaľovanie s vyšším faktorom, ako bežne používate.
Ak budete vonku po celý deň, myslite aj na to, že ochrannú vrstvu je potrebné obnovovať. Účinnosť filtra sa totiž po 2 – 3 hodinách postupne znižuje. Znižuje sa tiež pobytom vo vode, utieraním a dokonca aj potením.

Keď 1 + 1 nie je 2

Častou chybou pri používaní opaľovacích krémov je predpoklad, že ak použijete ochranný faktor 10 a neskôr naň nanesiete krém s SPF 20, tak výsledný SPF bude 30. Nie je to však tak. SPF nemôžete jednoducho spočítať. Hodnota ochranného faktora bude rovná tomu, ktorý je vyšší. V uvedenom príklade je to SPF 20.

Na čo ešte myslieť pri výbere

Prípravky na opaľovanie sa líšia svojím zložením aj konzistenciou. Vyberte si taký, aký vám aj podľa tohto kritéria bude najviac vyhovovať. Niekto obľubuje ľahkú konzistenciu peny na opaľovanie. Inému bude viac vyhovovať ľahko roztierateľné mlieko alebo naopak hustejší krém. Pre jednoduchosť aplikácie môžete uprednostniť aj sprej. Na trhu okrem toho nájdete opaľovacie oleje, gély a maslá. Nezabudnite na ochranu pier tyčinkou na opaľovanie.

Rady na záver — na kúpanie, pre deti a pokožku s akné

Na záver ešte niekoľko drobných rád:
 
  • Ak sa chystáte k vode, iste uprednostnite vodoodolné krémy na opaľovanie. Nespoliehajte sa však, že vydržia časté utieranie. Počas dňa budete musieť ochrannú vrstvu obnovovať.
  • Pre deti používajte krémy na opaľovanie určené pre jemnú detskú pokožku. Prípravky pre dospelých nie sú pre odlišné zloženie a obsah alergénov vhodné.
  • Pokožka je pôsobením slnka namáhaná. Doprajte jej preto výživu a hľadajte krémy na opaľovanie s alantoínom, betakaroténom, vitamínom E a inými prospešnými látkami.
  • Ak máte akné, pobyt na slnku vašej pokožke prospieva. Aby ste ju dostatočne chránili a zabránili pritom upchávaniu pórov, vyberajte nekomedogénne prípravky na opaľovanie.

FAQ - Najčastejšie otázky

Stačí, ak sa natriem až na pláži?

Čas, ktorý potrebuje opaľovací krém na to, aby začal účinkovať, je 20 – 30 minút. Preto je lepšie, ak sa natriete ešte pred odchodom. Vaša koža tak bude po celý čas dostatočne chránená. Toto riešenie nechráni len vašu pokožku, ale je aj oveľa praktickejšie. Ak sa natriete už doma, nebudete musieť po príchode k vode myslieť na to, že to musíte rýchlo urobiť. Budete sa môcť rovno naplno oddávať letnému relaxu.
 

Môžem sa spáliť aj keď je zamračené a chladno?

Cez mraky prechádza až 80 % UV lúčov. Zamračené počasie preto neznamená, že sa nemôžete spáliť. Na intenzitu slnečného žiarenia nemá vplyv ani teplota, preto je potrebné chrániť sa pred jeho vplyvom v každom počasí.
 

Môžem sa spáliť aj cez sklo?

V odpovede odborníkov na túto otázku sa od seba navzájom odlišujú. Jednoznačná odpoveď bude závisieť od priepustnosti konkrétneho skla. Bežne sa na budovách používa sklo, cez ktoré prejde len nepatrná časť UV žiarenia. Na to, aby ste sa cez sklo spálili by bolo však potrebné stráviť pri ňom oveľa dlhšiu dobu ako na priamom slnku.
 

Používam make-up/hydratačný krém so zabudovaným SPF, mám používať aj opaľovací krém na tvár?

Odpoveď je „áno“. Denný krém či make-up so zabudovaným SPF vás ochráni len počas bežných činností, ako sú napríklad cesta do práce či na nákupy. Ak sa chystáte k vode alebo do prírody, budete potrebovať použiť aj prípravok na opaľovanie s dostatočne vysokým SPF.
 

Koľko opaľovacieho krému mám použiť?

Odporúčané množstvo opaľovacieho krému pre dospelú osobu je cca 35 ml. Toto množstvo si, samozrejme, nebudete starostlivo odmeriavať. Natierajte sa tak, aby ste na pokožke vytvorili súvislú vrstvu krému. Nechajte ho dôkladne vsiaknuť a budete pripravení na slnenie. Nezabudnite na to, že jedno natretie vám nevydrží po celý deň. Po niekoľkých hodinách ho bude nutné zopakovať. Pôsobením vody, utierania aj potenia sa účinnosť filtra postupne znižuje.

 
name

Alena

Beauty Content Creator and Editor

Beauty nadšenkyňa, ktorá si potrpí na kvalitné skin care produkty. Neustále hľadá nové a lepšie produkty, a vždy sa s radosťou nechá zlákať na novinky. Bez SPF a rozjasňovača ani nevykročí z domu.

Zatvoriť