Keratín na vlasy - záchranca alebo ničiteľ krepovitých vlasov?

nazov
meno
Alžbeta
Keratínová kúra, niekedy nazývaná aj brazílsky keratín, je chemický postup, ktorý sa zvyčajne vykonáva v kaderníckych salónoch. Dodáva vlasom intenzívny lesk a eliminuje ich krepovitosť, vďaka čomu vyzerajú zdravo a vyživene aj po dobu šiestich mesiacov. Za vizuálnou stránkou brazílskeho keratínu sa však ukrýva aj viacero nevýhod, o ktorých je dobré vedieť už vopred. Tak máte šancu zvážiť pre a proti a rozhodnúť sa, či ste túto kúru naozaj ochotní absolvovať.

Čo je to keratín?

Keratín je typ bielkoviny, ktorá je stavebným prvkom nachádzajúcim sa v našich vlasoch, pokožke či nechtoch, zároveň však tvorí súčasť viacerých vnútorných orgánov a žliaz. Je to ochranný proteín s elastickou konzistenciou, preto je v porovnaní s inými typmi buniek nášho tela menej náchylný na mechanické poškodenie.

Vlasový keratín

Každý typ keratínu sa vyznačuje špecifickými vlastnosťami a účinkami, úlohou toho vlasového je však vyhladzovať vlasové bunky. Vrstvy buniek, ktoré sa nazývajú vlasová kutikula, keratín absorbujú, čoho výsledkom sú dokonale lesklé vlasy, ktoré pôsobia naozaj zdravo a vyživene. Kučeravé vlasy sú po jeho aplikácii menej krepovité, ľahšie sa upravujú a majú rovnejší vzhľad.
 

Výhody vlasového keratínu

Na trhu existujú viaceré keratínové doplnky či kúry, vďaka ktorým môžeme dosiahnuť lepšiu kvalitu vlasov. Po ich aplikácií sú vlasy prirodzene hladšie, rovnejšie, na pohľad zdravšie a pevnejšie, a oveľa ľahšie sa s nimi manipuluje. Viditeľnosť účinkov však nie je v každom prípade rovnaká. Líši sa najmä v závislosti od poškodenia vlasov, od ich prirodzenej hrúbky a v neposlednom rade aj od druhu keratínu, ktorý použijete.
Medzi najčastejšie výhody vlasového keratínu patria:
  1. Hladké a lesklé vlasy. Keratín vyhladzuje bunky, ktoré sa vzájomne prekrývajú, a vytvárajú tak vlasové pramienky. Vlasy sú vďaka tomu lepšie zvládnuteľné, ľahšie sa upravujú a sú menej náchylné na krepovatenie. V konečnom dôsledku tak pôsobia lesklejšie, zdravšie a vyživenejšie.
  2. Menej rozštiepené končeky. Keratín môže znížiť výskyt rozštiepených končekov ich dočasným spojením. Dajte si však pozor, pretože tento efekt nie je dlhodobý. S postupným ubúdaním keratínu sa budú končeky vlasov opäť rozštiepovať, čím sa dostanú do svojho pôvodného, či dokonca do horšieho stavu, v akom boli pred aplikáciou keratínu.
  3. Dlhotrvajúci efekt. Pokiaľ sa o svoje vlasy po aplikácii keratínu dôkladne staráte a umývate ich pravidelne 2 až 3 krát týždenne, môžete viditeľný pozitívny efekt brazílskeho keratínu predĺžiť až na 6 mesiacov.
  4. Poddajnejšie vlasy. Vďaka keratínovému ošetreniu budú vaše vlasy poddajnejšie a oveľa jednoduchšie sa s nimi bude manipulovať. Tento rozdiel pocítite najmä vtedy, ak sú vaše vlasy za normálnych okolností obzvlášť krepovité, drsné či nepoddajné.
  5. Rýchloschnúce vlasy. Vlasy po keratínovej liečbe schnú oveľa rýchlejšie než za normálnych okolností. V niektorých prípadoch môže byť čas schnutia kratší aj o celú polovicu, čo opäť výrazne ušetrí čas strávný ich úpravou.
  6. Zdravšie a silnejšie vlasy. Na silu vlasov pri kreatínovej liečbe nepôsobí len samotný keratín, ale aj ich vlastnosti, ktoré po jeho aplikácií nadobudnú. Tým, že sú rovnejšie a menej krepovité, nemusíte ich toľko žehliť či inak tepelne upravovať. Vďaka rýchlejšiemu schnutiu ich nemusíte ani fénovať a tak ich v konečnom dôsledku nemá čo zvonku narúšať.  
  7. Rýchlejší rast vlasov. Keratín vlasy posilňuje, vďaka čomu sa výrazne menej lámu. Zničené konce, na ktoré sme normálne zvyknutí, sa tak prestanú lámať, čím vlasy v konečnom dôsledku dosiahnu výrazne väčšiu dĺžku.

Keratínové vlasové ošetrenie v salóne alebo kaderníctve

Ak sa rozhodnete zveriť aplikáciu keratínu do rúk kaderníčke, pripravte sa na to, že si u nej posedíte aj niekoľko hodín. Táto časovo náročná forma aplikácie sa zvykne nazývať aj liečba brazílskym keratínom. V priemere trvá 12 týždňov a jej aplikácia zahŕňa hneď niekoľko krokov.

V prvom kroku sa na vlasy nanesie krém s obsahom formaldehydu. Ten sa z vlasov následne vyfénuje, čím sa vlasy akoby vyrovnajú. Nezabúdajte, že po aplikácii keratínu musíte vlasy udržiavať v suchu a bez umývania niekoľko dní. Následne opäť zájdete do salóna, kde z vlasov dôkladne vypláchnu všetky chemikálie a aplikujú ďalšie ošetrenie, po ktorom sa dostaví vytúžený vyrovnávací efekt.

Niektorí kaderníci uprednostňujú postup, kedy vlasy najskôr vyfénujú a kúru aplikujú až potom, keď sú suché. Potom ich postupne žehlia po malých častiach, aby sa do nich kúra dôkladne uzavrela. Celý proces môže trvať aj niekoľko hodín, preto si po návšteve salónu už radšej nič neplánujte.
 


Pred a po ošetrení brazilským keratínom

Možné riziká a vedľajšie účinky

Hlavným rizikom keratínového ošetrenia je veľké množstvo formaldehydu. Jeho škodlivosť si ako bežní spotrebitelia možno neuvedomujeme, o to intenzívnejšie sa však prejavuje u niektorých zamestnancov kaderníckych salónov, ktorí kvôli opakovanému vdychovaniu jeho výparov trpia častým krvácaním z nosa či problémami s dýchaním. Ošetreniu brazílskym keratínom sa preto určite vyhnite ak ste tehotné, dojčíte, máte citlivú pleť alebo trpíte dýchacími ťažkosťami.

Formaldehyd ako karcinogénna látka

Americká rakovinová spoločnosť zároveň varuje, že formaldehyd je známou karcinogénnou látkou, čo znamená, že môže spôsobiť rakovinu alebo minimálne napomôcť jej prepuknutiu. Okrem toho môže vyvolať aj ďalšie vedľajšie, zdravie ohrozujúce účinky.

Počas aplikácie vlasového keratínu sa do ovzdušia vyparuje plynný formaldehyd, ktorý môže ohrozovať najmä našu dýchaciu sústavu a pokožku. Okrem toho sú niektorí ľudia na túto chemikáliu citlivejší a práve u nich sa môžu časom vyskytnúť niektoré druhy rakoviny. Ide najmä o rakovinu nosa a leukémiu.

Okrem závažných zdravotných problémov môže formaldehyd spôsobiť aj menšie, no stále nepríjemné vedľajšie účinky. Príkladom je štípanie, svrbenie a pálenie očí, podráždenie nosa a hrdla, nádcha, rôzne alergické reakcie, kašeľ, sipot či zovretie hrudníka. Na povrchu tela sa negatívne dôsledky formaldehydu prejavujú svrbivou pokožkou, kožnou vyrážkou, podráždením pokožky hlavy, popáleninami alebo pľuzgiermi na pokožke hlavy, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zmenami nálady, lámaním alebo poškodením vlasov či dokonca ich stratou.

Ďalšie nevýhody aplikácie vlasového keratínu

Pred tým, ako sa rozhodnete podstúpiť liečbu brazílskym keratínom, je nevyhnutné uvedomiť si, že dokonalé vlasy, ktoré ním získame, nie sú trvalým stavom, práve naopak. Za ich náhlym zlepšením kvality stojí množstvo chemikálií, ktoré vám môžu spôsobiť prípadné nepríjemnosti. Niektoré ženy sa môžu napríklad ocitnúť v situácií, že po jednorazovom ošetrení musia v liečbe pokračovať, v opačnom prípade sa u nich výrazným spôsobom prejaví tepelné poškodenie vlasov. Ďalšou silnou nevýhodou sú už spomínané zdravotné problémy kaderníkov, ktoré plynú z toxínov keratínu. Ešte pred aplikovaním liečby preto zvážte najskôr používanie vlasového prípravku s obsahom keratínu, aby ste zistili, či je radikálna aplikácia brazílskeho keratínu naozaj nutná. Krásne lesklé vlasy môžete predsa v niektorých prípadoch dosiahnuť aj správnou vlasovou kozmetikou.

Keratín na vlasy vo vlasovej kozmetike

Keratínové séra, šampóny a kondicionéry nám samozrejme neprinesú taký viditeľný výsledok, aký na našich vlasoch zanechá keratínová kúra v salóne, napriek tomu však dokážu do našich vlasov vniesť nový vietor. Používanie keratínovej vlasovej kozmetiky zanechá vlasy odolnejšie voči poškodeniu a zároveň opraví ich nedokonalosti plynúce z vysušenia teplom či farbenia vlasov.

Keratín vo výživových doplnkoch

Keratínové doplnky, ktoré sa väčšinou vyrábajú vo forme prášku a kapsúl, nájdete takmer v každom obchode so zdravou výživou. Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí. Nadmerné užívanie keratínových doplnkov nie je bez rizík a ich nadmerný príjem môže spôsobiť napríklad nadmerné hromadenie bielkovín vo vašom tele.

Náklady na ošetrenie keratínom

Za aplikáciu brazílskeho keratínu zaplatíte v salóne v priemere od 70 do 150 EUR v závislosti od dĺžky a hustoty vlasov. Okrem toho sa cena samozrejme odvíja aj od mesta a kvality salónu. Liečba brazílskym keratínom tak môže byť celkom nákladná, ak sa však rozhodnete, že ju chcete absolvovať, na cene rozhodne nešetrite. V niektorých lekárňach a obchodoch s kozmetickými potrebami síce nájdete aj rôzne domáce sety na ošetrenie, ich nižšia cena sa však môže odraziť na nižšej kvalite. Ak preto s aplikáciou keratínu nemáte žiadnu skúsenosť, rozhodne bude lepšie zveriť sa do rúk odborníka.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť