Parabény v kozmetike - naozaj by sme sa im mali vyhýbať?

nazov
meno
Ivka
Ak si kupujete čo i len sprchový gél alebo telové mlieko, určite ste už pri tom narazili na pojem parabény. Reklamy a obaly produktov nám ponúkajú produkty bez parabénov, pretože práve takéto produkty sú údajne pre nás lepšie. Rozhodnutie, či sa parabénom vyhýbať budeme alebo nie, je, samozrejme, na každom z nás. Avšak pred tým, ako toto rozhodnutie spravíme, by možno bolo dobré niečo o parabénoch, ich funkcii či bezpečnosti niečo vedieť.

Čo sú parabény a odkiaľ ich máme?

Parabény sú vlastne konzervačné látky, ktorých hlavnou úlohou je ochrana pred mikroorganizmami. Keď sa na ne pozrieme trochu konkrétnejšie, sú to látky bez chuti, zápachu a farby. Sú stabilné, dostatočne rozpustné vo vode a v tukoch a majú antibakteriálne účinky. Nájdeme ich v bežnej kozmetike, v starostlivosti o pleť či pokožku, v deodorantoch, šampónoch, sprchových géloch... Parabény sa však nevyužívajú iba v kozmetike. Nájdeme ich taktiež v potravinách a v liečivách. Veľakrát s nimi teda prichádzame do styku oveľa častejšie, ako si myslíme.
Parabény sú síce synteticky vyrobené látky, no vyskytujú sa aj v prírode, a to v niektorých druhoch rastlín, ovocia a zeleniny (napr. čučoriedky, mrkva, olivy, jahody, hrášok, cibuľa). V takejto forme sú však iba v nízkej koncentrácii.

V medzinárodnom názvosloví kozmetických zložiek nesú názov „paraben“, a preto si ich vieme na kozmetických produktoch relatívne ľahko dohľadať v zozname zložiek (INCI). Vo všeobecnosti medzi najpoužívanejšie patria napríklad:
  • methylparaben
  • ethylparaben
  • propylparaben
  • butylparaben
Ďalej sa tiež používajú isopropyl-, isobutyl-, pentyl-, phenyl-, benzyl- paraben. Taktiež je dôležité spomenúť, že pre rôzne typy parabénov sú vhodné rôzne podmienky a sú efektívne proti rôznym typom mikroorganizmov. Preto ich často môžeme vidieť nakombinované tak, aby mali čo najlepší konzervačný účinok.

Prečo sú parabény v kozmetike potrebné?

Bez parabénov by sa produkty jednoducho veľmi rýchlo kazili. Bežné produkty vydržia niekoľko mesiacov, avšak len vďaka konzervačným látkam – parabénom. Na kozmetiku vplýva taktiež teplo či vlhkosť (napr. v kúpeľni). Bez parabénov by produktom veľmi rýchlo vypršala trvanlivosť, čo si môžeme všimnúť napríklad aj na prírodnej kozmetike – tá má väčšinou kratšiu dobu spotreby a často ju treba uchovávať v chladničke práve kvôli absencii parabénov. Ihneď po otvorení produktu, a teda po kontakte so vzduchom sa dostanú dovnútra baktérie. Ďalej je toto prostredie veľmi vhodné pre tvorbu mikroorganizmov či plesní. Možno najhoršie na tom je, že v počiatočných štádiách nemusíme voľným okom vidieť ani cítiť nič nezvyčajné, kontaminovaný produkt používame ďalej a môžeme si tak na pleti alebo pokožke tela privodiť akurát tak infekciu, iritáciu a rôzne problémy.

Sú parabény škodlivé?

Všeobecné presvedčenie, že parabény sú úplné zlo a treba sa im vyhýbať za každú cenu sa nezakladá na pravde. Otázkou teda zostáva, odkiaľ tieto obavy pramenia. Parabény sa ako konzervanty používajú už takmer sto rokov, no svoju zlú reputáciu si vyslúžili pomerne nedávno. Niekoľko štúdií totiž naznačilo súvis medzi parabénmi a zdravotnými ťažkosťami. Tieto štúdie ale nič nedokazovali – dalo by sa skôr povedať, že iba vyslovili podozrenie.

Štúdia z roku 1998 hovorí o tom, že nemetabolizované parabény majú slabý estrogénny potenciál, a tak narúšajú endokrinný systém ľudského tela. Nadmerné vystavenie estrogénu by mohlo mať za následok predčasný nástup puberty u chlapcov i dievčat, či rakovinu prsníkov u žien. Veľkú vlnu strachu vyvolali štúdie z roku 20042014, ktoré opäť vyslovili podozrenia na súvis medzi používaním parabénov a rakovinou prsníkov.

Hlavným problémom parabénov je teda to, že niektoré z nich sa môžu správať podobne, ako hormóny, a to konkrétne estrogén. Avšak štúdie takéhoto typu boli dosť kritizované a aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že naozaj je dôvod na „paniku“ a vyhýbaniu sa parabénov, tieto štúdie majú veľa háčikov a na tieto nezrovnalosti opakovane poukázalo mnoho vedcov:
  • V štúdiách, v ktorých boli použité aj laboratórne zvieratá, sa parabény podávali vnútorne a nie povrchovo. Keďže kozmetika sa používa iba povrchovo, efekt sa, samozrejme, musí líšiť.
  • Je pravda, že niektoré parabény v testoch vykazovali podobné správanie ako hormóny, no táto aktivita bola tisíckrát až miliónkrát nižšia ako aktivita prirodzene sa vyskytujúcich ženských pohlavných hormónov 
  • V niektorých štúdiách sa používali veľmi vysoké koncentrácie parabénov – až do 100%. V kozmetike sa ale v skutočnosti používa oveľa menšie množstvo, zvyčajne iba menej ako 1%.
  • V štúdiách chýba porovnanie s kontrolným nerakovinovým tkanivom. V jednej štúdii sa našli stopy parabénov v rakovinovom tkanive (rakovina prsníka), avšak bez kontrolného porovnania s nerakovinovým tkanivom to nemusí byť vôbec smerodajné. Ak by sa našli stopy parabénov v oboch tkanivách, parabény by nijak nesúviseli s tvorbou rakovinových buniek.
  • V spomínanej štúdii sa našli síce stopy parabénov v rakovinovom tkanive, no našlo sa veľmi malé množstvo (iba nanogramy na gram).
Samotní autori štúdie sa po veľkej kritike od iných vedcov ohradili tým, že nikde v štúdii nie je tvrdenie, že parabény spôsobili rakovinu a meranie parabénov v tkanive nie je dostačujúcim dôkazom o príčinnej súvislosti. Toto tvrdenie sa, bohužiaľ, nedostalo na povedomie do takej miery, ako samotná štúdia.

Bezpečnosť parabénov

Sú parabény naozaj také škodlivé alebo je za tým marketing? No, vyzerá to tak, že takúto katastrofálnu reputáciu nemajú parabény právom. Žiadna štúdia nepreukázala ich priamu závadnosť. Podľa výskumov sú parabény bezpečné, účinné a veľmi dobre znášané. Naša pokožka ich dobre toleruje, sú jemné a nemajú iritačný potenciál.

Navyše, vzhľadom na to, že sa negatívny vplyv parabénov neustále skúma, nenájdeme v kozmetike akékoľvek druhy parabénov a ani parabény v akýchkoľvek množstvách. Použitie rôznych druhov ako aj povolené množstvá sú stále regulované.

Napríklad Európska komisia vo svojich nariadeniach z roku 2013 zakázala použitie piatich parabénov (isopropylparaben, isobutylparaben, phenylparaben, benzylparaben, pentylparaben) vo všetkých kozmetických produktoch (v EÚ). Taktiež svojimi nariadeniami komisia znížila maximálnu povolenú koncentráciu butylparabénu a propylparabénu a zakázala ich použitie v špecifických výrobkoch určených pre deti do troch rokov (najmä výrobky určené na oblasti pod plienkou).

Bezpečnosťou rôznych typov parabénov sa zaoberá aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Na základe nariadení Európskej komisie vydáva aj ÚVZ SR ustanovenia a požiadavky, ktoré musia produkty spĺňať. Preto by sa dalo povedať, že vzhľadom na to, pod akým drobnohľadom parabény sú, ich používanie je bezpečné (ak sa v nich nebudeme priamo kúpať ☺).

Paraben free - sú produkty bez parabénov lepšie?

Určite je dôležité spomenúť, že parabény pôsobia iba na trvanlivosť, nie na účinnosť produktu. Kozmetika bez parabénov teda nebude menej účinná ako tá s nimi.

Existujú aj alternatívne konzervačné látky, ktoré sa tiež starajú o zachovanie kvality produktu. Klasickou konzervačnou látkou je napríklad alkohol. Avšak mnohé alternatívne konzervanty nie sú dostatočne preskúmané a dosť dlho používané; sú problematickejšie a často oveľa menej efektívne ako parabény. Niektoré môžu pokožku podráždiť či vyvolať alergickú reakciu. Samostatnou skupinou sú ešte produkty na báze oleja – tie technicky parabény nepotrebujú, pretože ich chráni ich vlastné zloženie.
 

Základný prehľad produktu na Lakrem
 
Niektoré značky si možno zakladajú na tom, aby ich produkty boli „paraben free“ a tým si chcú zaručiť, aby boli lákavé pre zákazníkov. Je však aj mnoho značiek, ktoré priznávajú parabény vo svojich produktoch a namiesto démonizovania parabénov na svojich stránkach zákazníkov edukujú, vysvetľujú a ponúkajú fakty namiesto domnienok (napr. Paula´s Choice, Nivea a mnoho ďalšich). Taktiež uvádzajú, že parabény používajú iba v minime svojich produktov a len tam, kde je to nevyhnutné.

Aký je teda verdikt – mali by sme sa parabénom vyhýbať?

Z médií sa na nás valí veľa nepodloženého strašenia. Používať, či nepoužívať parabény je každého osobné rozhodnutie. Treba mať ale na pamäti, že parabény patria medzi najviac skúmané a zároveň najbezpečnejšie konzervačné prísady v kozmetike. Efektívne chránia naše produkty, našu pokožku zbytočne nedráždia a telo ich po absorbovaní rýchlo odbúrava. Ich koncentrácia v kozmetických produktoch je bezpečná a vedecké štúdie nenašli žiadnu priamu spojitosť medzi nimi a rakovinou. Nie je teda potrebné sa za každú cenu produktom obsahujúcim parabény vyhýbať. Napokon, všetko treba robiť s rozumom ☺.
name

Ivka

Beauty Editor

Vyštudovaná prekladateľka angličtiny, ktorá odjakživa milovala kozmetiku, no skincare prepadla úplne naplno. Perfekcionistka so zmyslom pre detail – niekedy chvalabohu, inokedy bohužiaľ. Vie sa tešiť z maličkostí a v prírode nachádza pokoj. Nadšene a poctivo sa každý deň venuje svojej skincare rutine. Majiteľka citlivej a reaktívnej pleti, ktorá veľmi rada skúša rôzne (nové) produkty, no vždy až po dôkladnom výbere a naštudovaní si informácií.

Zatvoriť