12 tipov, ako pomôcť spálenej pokožke od slnka

nazov
meno
Katarína
Ak ste strávili príliš veľa času na slnku bez dostatočného množstva opaľovacieho krému (alebo nebodaj úplne bez neho), prípadne iných prostriedkov na náležitú ochranu, ako je napríklad klobúk alebo ochranný odev, tak to s vami zrejme vyzerá tak, že ste sa nepekne spálili. Dočervena, boľavo a nezvratne. Úpal je naozaj veľmi bolestivý problém, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie. Nuž, na SPF je už trochu neskoro, ale dobrá správa je, že existuje niekoľko metód, vďaka ktorým spálenie zvládnete s pocitom väčšej úľavy a zároveň sa rýchlejšie zahojí.

Rýchle fakty o spálenej pokožke

Tu uvádzame niektoré kľúčové body týkajúce úpalu a s ním spojenej spálenej pokožke:
  • úpal je vážnym rizikovým faktorom pre rakovinu kože
  • je spôsobený ultrafialovým žiarením zo slnka
  • vyznačuje sa začervenaním, olupovaním kože, opuchmi alebo pľuzgiermi
  • v každom prípade je lepšie vyhnúť sa úpalu, ako liečiť jeho dôsledky
  • oveľa závažnejšie prípady úpalu zahŕňajú aj horúčku, zimnicu, nevoľnosť, vracanie alebo slabosť
  • úpal môže vzniknúť za menej ako 15 minút, ale poškodenie pokožky často nie je okamžite zrejmé (veď to isto poznáte), prejaví sa približne o 2 – 6 hodín
  • bolesť, ktorá sprevádza spálenú pokožku, je zvyčajne najextrémnejšia 6 – 48 hodín po expozícii na slnku
  • olupovanie kože môže trvať aj 3 – 8 dní, svrbenie aj niekoľko týždňov

UVB žiarenie spôsobuje spálenie pleti a poškodzuje vrchné vrstvy kože
UVA žiarenie spôsobuje starnutie, pigmentové škvrny a dokáže preniknúť aj do hlbšej vrstvy kože

12 tipov, ako liečiť spálenú pokožku

Spálená pokožka od slnka je nezvratný stav, ktorý treba okamžite liečiť a tým urýchliť proces hojenia. Ak máte spálenú tvár, prípadne aj iné časti tela od slnka, červenú pokožku, ktorá na dotyk páli a bolí, a dokonca vás začína bolieť hlava alebo prichádza útlm – stavte na týchto 12 osvedčených tipov, ktoré vám uľavia:

1. Vyhýbajte sa slnku

Okamžite, keď uvidíte spálenú pokožku, choďte preč zo slnka a ostaňte v tieni (ideálne v interiéri), kým sa vám pokožka úplne nezahojí. Červená a lúpajúca sa pokožka nesmie byť opäť vystavená slnku, ani ak si dáte dostatočné množstvo opaľovacieho krému. Keď totiž pokožka bojuje s úpalom, je oveľa náchylnejšia na poškodenie slnkom – tentoraz rozsiahlejšie. 

2. Dajte si chladnú sprchu alebo ovsený kúpeľ

Ideálne aj, aj ☺. Ako prvé skočte do chladnej (nie ľadovej) sprchy, aby ste pocítili okamžitú úľavu. Nebuďte v nej však dlho, lebo môže spôsobiť vysušenie pokožky. Zároveň si dajte pozor na používanie agresívnych čistiacich sprchových gélov a nadmerné drhnutie pokožky – radšej ostaňte len pri čistej vode alebo použite šetrný čistič, ktorý má zloženie bez dráždivých ingrediencií, napríklad multifunkčný CeraVe Hydrating Cleanser for Normal to Dry Skin.

Potom stavte na ovsený kúpeľ. Kúpele s ovsenými vločkami alebo so pšeničnými otrubami sa v liečebných kúpeľoch zvyčajne používajú na liečbu ekzémov. Sú však účinné aj proti zápalu a svrbeniu spojenému so spálenou pokožkou vďaka zlúčeninám nazývaným avenantramidy, ktoré blokujú zápal. Vyskúšajte tieto osvedčené recepty:
  • Recept na kúpeľ z ovsených vločiek a oleja
Štvrť litra ovsených vločiek dôkladne rozvarte vo väčšom množstve vody za stáleho miešania (veľmi rýchlo zovrú). Nechajte ich trocha vychladnúť, pridajte 3 lyžice slnečnicového alebo olivového oleja, prelejte túto zmes do mixéra a dôkladne rozmixujte. Zmes vylejte do vane, v ktorej bude približne 15 – 20 litrov vlažnej vody.
  • Recept na kúpeľ zo pšeničných otrúb
Štvrť litra pšeničných otrúb dajte do plátenného vrecka a sparte ich cezeň v troch litroch vriacej vody. „Sliz“ z otrúb vyžmýkajte pomocou plátenného vrecúška do kúpeľa s vlažnou vodou. Niekedy sa podarí získať viac „slizu“ tak, že štvrť litra otrúb povaríte 10 minút v troch litroch vody a potom precedíte do vane cez husté sitko.

3. Nachystajte si studené obklady

Sprcha i kúpeľ vás síce schladia, ale nie nadlho... Pravdepodobne budete potrebovať zmierniť zápal, bolesť i svrbivé pocity studeným obkladom. Pozor – nieže si budete priamo na pokožku prikladať ľad! Namiesto toho zabaľte ľadový alebo studený obklad do uteráka alebo hrubšej látky a aplikujte ho maximálne na 10 – 15 minút. Prípadne na spálenú pokožku od slnka prikladajte vlhkú handričku alebo uterák.

4. Hydratujte telo zvnútra i zvonka

Doplňte stratené tekutiny tým, že zvýšite príjem vody, prípadne môže pri rehydratácii pomôcť aj ovocie a zelenina, ktoré majú vysoký obsah vody – melón, uhorka, rajčina atď. Po sprche či kúpeli zasa hydratujte pokožku zvonka – kým je ešte vlhká, naneste jemný zvlhčovač, ktorý pomôže udržať vlhkosť v koži. A hlavne, nezabúdajte na pravidelné zvlhčovanie pokožky počas fázy olupovania jej spálených vrstiev.
  • produkt

    A-Derma A-Derma Exomega Control Emollient Lotion Anti-Scratching

    Heureka Notino Pilulka BENU Lekáreň

    Zvláčňujúce telové mlieko obsahuje extrakt z listov a zo stoniek ovsa, ktorý je mimoriadne upokojujúci v liečbe zápalov a ekzémov. Zároveň je súčasťou zloženia niacinamid, tokoferol, glycerín, bambucké maslo a pupalkový olej, ktoré sa starajú o zmiernenie podráždenia a svrbenia pokožky. Zloženie je mimoriadne šetrné – bez akýchkoľvek dráždivých ingrediencií. Ľahko sa nanáša vďaka svojej ľahkej textúre. Je to skvelá prvá pomoc pre spálenú pokožku celého tela vrátane tváre.

    Viac o produkte
  • produkt

    CeraVe CeraVe Moisturising Cream for Dry to Very Dry Skin

    Heureka Notino DrMax.sk Pilulka Vivantis

    Alternatíva k predošlému telovému mlieku od A-Derma. Krém je určený pre suchú až extra suchú pokožku, ktorá potrebuje hĺbkovú hydratáciu – čiže výborná voľba pre spálenú pokožku. Hlavnou hydratačnou zložkou je glycerín, kyselina hyalurónová a 3 druhy ceramidov. Má hustejšiu konzistenciu, no rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastný film. Je vhodný na pokožku tela aj tváre, ideálny pre deti i dospelých, a neobsahuje žiadne dráždivé zložky.

    Viac o produkte

5. Užite liek, ktorý zmierni bolesť pri úpale

Nielen lokálna liečba pomôže zmierniť bolesť pri úpale, ale aj prípravok na zmiernenie bolesti, ako je ibuprofén, ktorý pomáha zmierňovať bolesť, zápal a začervenanie. Čím skôr ho užijete, tým rýchlejšie bude pôsobiť na zmiernenie príznakov úpalu.

6. Noste voľné oblečenie

Tento tip je samozrejmý – keď máte popáleniny, zabudnite na obtiahnuté oblečenie a siahnite po voľných veciach, ktoré sú tiež jemné, priedušné a zakrývajú čo najviac tela.

7. Naneste si na popáleniny gél s čistým Aloe vera

Má chladivý účinok a môže pomôcť zmierniť popáleniny a urýchliť hojenie. Určite však hľadajte produkty s čistým Aloe vera, bez alkoholu alebo iných dráždivých zložiek.

8. Kyselina mliečna v jogurte či v kyslej smotane urýchli obnovu pokožky

Áno, táto babská rada je zaručene skvelá. Mliečne bielkoviny a zvlášť kyselina mliečna je pre pokožku upokojujúcim balzamom. Kyselina mliečna je navyše jemný exfoliátor, ktorý pomôže odumretej spálenej pokožke k rýchlejšej obnove. Má aj hydratačné účinky, takže či už vo forme jogurtu, alebo kyslej smotany, pomáha uzdraviť spálenú pokožku. Dermatológovia však upozorňujú na to, že si ju netreba nechať na koži zaschnúť. Ideálne je natrieť ju na spálené miesta na pokožke, nechať chvíľu pôsobiť a opláchnuť vlažnou vodou, prípadne celý proces znova zopakovať.

9. Vyskúšajte hydrokortizónovú masť z lekárne

Táto masť je vhodná iba pre dospelých a môže pomôcť zmierniť zápal a svrbenie.

10. Hľadajte produkty s peptidmi

Tie sa nachádzajú predovšetkým v pleťovej kozmetike, takže môžu pomôcť spálenej tvári od slnka. Okrem toho, že majú antiagingové účinky, ukázalo sa, že majú aj hojivé vlastnosti. Peptidy sú vlastne malé aminokyselinové reťazce, ktoré sú stavebnými prvkami buniek, a preto pracujú na obnove poškodených buniek. Zároveň môžu preniknúť až do dermis a pomôcť pri syntéze kolagénu. Ak doma máte produkt s peptidmi, určite ho použite.
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Buffet + Copper Peptides 1%

    Heureka The Ordinary Notino Lookfantastic Beauty Bay

    Sérum obsahuje bohatú zmes peptidov, ktoré podporujú tvorbu kolagénu v pleti a obnovujú poškodenú štruktúru pleti. Peptidy medi majú navyše jedinečné vlastnosti v hojení rán a tiež výrazný protizápalový a antioxidačný účinok. Okrem toho sérum obsahuje veľa ďalších hydratačných, upokojujúcich a zvlhčujúcich zložiek – rôzne formy kyseliny hyalurónovej, glycerín, ureu či alantoín. Neobsahuje žiadne dráždivé ingrediencie, a preto je výbornou voľbou v hojení spálenej pokožky na tvári.

    Viac o produkte

11. Neškriabte si pľuzgiere a odlupujúcu sa pokožku

Nechajte svoju pokožku na pokoji – snažte sa ju nerýpať a neškriabať, kým sa uzdravuje, nech sa prirodzene olupuje a pľuzgiere samy prasknú alebo sa zahoja. Riskujete totiž vznik jaziev a pigmentových škvŕn.
Odporúča sa pľuzgier po prasknutí očistiť jemným antibakteriálnym mydlom a studenou vodou a potom naň navrstviť trochu vazelíny a miesto zakryť sterilným nelepivým leukoplastom. 

12. No a nakoniec – zabráňte tomu, aby sa úpal znova zopakoval

Pred opätovným návratom na slnko buďte opatrní a držte sa týchto rád: No a na záver – majte na pamäti, že hoci sú príznaky spálenej pokožky dočasné, poškodenie kože a DNA je trvalé. Medzi dlhodobé dôsledky patrí predčasné starnutie, vrásky, pigmentové škvrny a rakovina kože. A negatívny dosah môže spôsobiť iba jedno nepríjemné spálenie... Chráňte teda svoju pokožku!
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť