Opuch tváre - účinné tipy a triky, ako ho zmierniť

nazov
meno
Ivka
Ráno sa prebudíte, vstanete a idete sa chystať na nastávajúci deň. Umyjete si tvár a spravíte rutinu. Dáte si raňajky a vyrazíte do práce či do školy. Na nohách ste už určite viac ako hodinu. A predsa – je to úplne jedno, či ste sa práve pozbierali z postele alebo ste už prešli celým týmto procesom. Vaše napuchnuté oči vzbudzujú dojem, že ste sa práve prebudili. Vďaka tomu vyzeráte, že ste preflámovali noc alebo spali prinajlepšom pár hodín – čo môže a nemusí byť príčinou opuchu očí. Niekedy môžete mať pocit, že ste sa dobre a aj dostatočne dlho vyspali, no ráno je aj napriek tomu výsledok rovnaký. Ak vám je takáto situácia povedomá, určite čítajte ďalej.

 Viete, prečo sa budíte s opuchnutou tvárou a očami?

Je jasné, že za opuchom môžu byť rôzne príčiny. Ak má vaša tvár a hlavne oči sklon k opuchu, prípadne máte výraznejšie tmavé kruhy pod očami, do istej miery tu úraduje aj genetika. Ak sa bavíme o opuchu očí, dôležitý je tiež samotný fakt, že očné viečka chráni veľmi tenká pokožka. Pod touto pokožkou sa nachádza mäkké tkanivo, ktoré obsahuje veľa krvných a lymfatických ciev a takmer žiadny tuk. Práve zvýšená koncentrácia tekutín na tak malom mieste spôsobuje problémy. Opuch je spôsobený nahromadenými lymfatickými tekutinami v tkanive, čo je spôsobené nedostatkom tekutín, kyslíka a minerálov.

Okrem nedostatku spánku však môže opuch tváre signalizovať aj (zatiaľ neobjavené) zdravotné problémy a tiež alergie či hormonálne nerovnováhy. Preto ak opuch pretrváva a/alebo narastá na intenzite a jeho pôvod si nevieme vysvetliť, je lepšie navštíviť (očného) lekára a snažiť sa zistiť hlbšiu príčinu.

Príčiny opuchu tváre a očí

Ak sa ráno pozrieme do zrkadla a zistíme, že máme opuchnutú tvár, určite to nikoho z nás nepoteší. Za opuch, samozrejme, môže aj niekoľko rôznych faktorov, pričom veľa z nich vieme aj sami ovplyvniť:
 1. Únava a nedostatok spánku
 2. Spali ste tvárou smerom dole
 3. Alergia
 4. Dehydratácia
 5. Príliš „silná“ skincare rutina alebo príliš silné aktívne látky
Produktov môžete mať príliš veľa, nejaké vám nesadli alebo ste možno začali používať nejaký nový produkt. Každopádne – niektoré aktívne látky so silnými účinkami (alebo vo väčších koncentráciách), ako napr. retinol, benzoylperoxid, AHA kyseliny, nám okrem žiadaného účinku môžu aj uškodiť a okrem iritácie spôsobiť aj opuchnutie. A to hlavne vtedy, ak sa dostanú príliš blízko očí a úst, kde je koža tenšia.
 
 1. Jedli ste slané jedlá
 2. Pili ste alkohol
 3. Plakali ste
 4. Máte kontaktnú dermatitídu
Môže ju spôsobiť napríklad make-up, ktorý sme si pred spaním neodlíčili (čomu by sme sa mali vyhýbať). Očný make-up, umelé riasy, jednoducho celý make-up môže pokožku podráždiť a ráno sa môžeme zobudiť s opuchnutou tvárou.
 1. Výkyvy hormónov
Ak je činnosť štítnej žľazy znížená, môže to viesť aj k opuchu okolo očí. Preto stojí za zváženie ísť na vyšetrenie, kde by sa zistilo, či máte hladiny hormónov v poriadku. Ak je už za výkyvmi hormónov akákoľvek príčina, práve hormóny bývajú častou príčinou opuchu tváre a očí. Neustále sa meniace hladiny hormónov v tele sú taktiež jedným z dôvodov, prečo sa opuch tváre a očí relatívne často vyskytuje aj u tehotných žien.
 1. PMS (predmenštruačný syndróm)
Keď už sa bavíme o tých hormónoch, aj fáza cyklu, v ktorej sa nachádzame môže ovplyvniť opuch tváre (znova hrá rolu zadržiavanie vody).
 1. Rôzne zdravotné ťažkosti (napr. zubná infekcia, infekcia očí, sinusitída alebo Cushingov syndróm)

Účinné spôsoby, ktorými si opuch zmierniť alebo odstrániť

Vymenovali sme si príčiny, ktoré najčastejšie môžu za opuchnutú tvár a oči. Teraz sa poďme pozrieť na rôzne spôsoby, ako si tento opuch zmierniť. Nech už je pôvod vášho opuchu očí alebo tváre akýkoľvek, našťastie existuje niekoľko účinných spôsobov, ako ho zmierniť, prípadne odstrániť úplne.
 1. Umyte si tvár studenou vodou
– studená voda sťahuje cievy, a tak môže zmierniť aj opuchnutie (zároveň vás to aj dostatočne prebudí).
 1. Začnite deň s pohárom čistej vody
– keďže dehydratácia, či už spôsobená nedostatkom tekutín alebo pitím alkoholu, je častou príčinou opuchu tváre a očí, je vhodné ráno hneď doplniť nejaké tekutiny.
 1. Masáž tváre
– jemná masáž stimuluje cirkuláciu krvi a redukuje zadržiavanie vody. Po aplikovaní produktu (napr. hydratačný krém, sérum, pleťový olej) si môžeme končekmi prstov jemne pokožku masírovať krúživými pohybmi (tak, aby sme ju nepodráždili nejakým silným trením/tlakom). Pohyb by mal smerovať hore a „von“ od stredu tváre. Na masírovanie môžeme tiež použiť valčeky a rôzne pomôcky.
 1. Studené lyžice
– také jednoduché a pritom účinné – chladivý obklad. Lyžice si môžeme dať schladiť na 15-30 minút do chladničky a následne ich jemne priložíme na očné viečka a/alebo pod oči. Chlad by mal stiahnuť opuch do niekoľkých minút (môžete chladiť aj 10-15 minút).
 1.  Teplé čajové vrecúška
– aj teplé (nie však horúce) čajové vrecúška dokážu pomôcť. Na pár minút si vylúhujte čaj, počkajte (15-20 min.), kým vychladnú na primeranú teplotu a priložte na oči na zhruba 15-20 minút. Vo všeobecnosti je síce na zmiernenie opuchu lepší chlad, no teplo môže upokojiť a zmierniť napätie až bolestivosť a tým aj zmierniť opuch. Tip: Skúste použiť zelený čaj – ten totiž obsahuje veľa antioxidantov a kofeín zužuje cievy, čo tiež napomáha redukcii opuchu.
 1. Nezabúdajte pleť hydratovať a zvlhčovať každý deň
– možno vaša pleť iba potrebuje viac vlahy. Zvlhčenie a hydratácia napomáha zlepšiť narušenú kožnú bariéru a tým aj redukovať opuch.
 1. Dodržiavajte pitný režim
– ako sme už spomínali pri príčinách opuchu, ak má telo nedostatok tekutín, zadržiava v sebe vodu a tým vzniká aj opuch. Nezabúdajte preto piť denne dostatok tekutín, a to hlavne čistej vody.
 1. Vyhýbajte sa pitiu alkoholu
– alkohol telo dehydruje a (okrem iných telu neprospešných účinkov alkoholu) sme tam, kde v predchádzajúcom bode – zadržiavanie vody a opuch.
 1. Spite na chrbte, nie na boku či na bruchu
– okrem toho, že si pri spánku s tvárou smerujúcou nadol vyvíjate na tvár tlak, lymfatická tekutina v tele prúdi smerom nadol, čo môže vyústiť do opuchu. Pre lepšiu cirkuláciu si môžete aj jemne podložiť hlavu vankúšom.
 1. Dobre a dostatočne dlho sa vyspite
– ak je to možné, doprajte si minimálne 7 hodín spánku. Taktiež sa snažte minimalizovať stres a akékoľvek rušivé elementy a naopak sa snažte vytvoriť si večernú rutinu, aby si telo zvyklo na určitý rytmus.
 1. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii soli a slaných jedál
– opäť, soľ spôsobuje, že telo zadržiava vodu, čo vedie k opuchu.
 1. Zaobstarajte si očný krém (s kofeínom)
– očný krém alebo sérum predstavuje špeciálnu starostlivosť pre citlivejšiu a jemnejšiu pokožku okolo očí. Kofeín sťahuje cievy, podporuje cirkuláciu a redukuje hromadenie tekutín.

Aké produkty pomôžu na opuchnuté oči?

Opuch očí si môžeme zmierniť aj kozmetickými produktmi.

Vhodné sú:
 • hydratačné a ľahké očné krémy
 • očné séra
 • (hydrogélové) náplasti pod oči
Veľa produktov, ktoré sú priamo určené na zmiernenie opuchu (anglicky depuffing) sú v podobe tzv. under eye rollerov – nanášajú sa priamo z balenia pomocou pohyblivej guličky umiestnenej namiesto otvoru produktu. Kovový aplikátor príjemne chladí už počas aplikácie a jemne masíruje opuchnuté okolie očí.

Ktoré ingrediencie sú vhodné proti opuchu?

 • kofeín
 • peptidy
 • zelený čaj
Tipy na produkty na očné okolie, ktoré nám pomôžu s opuchom:

Clinique All About Eyes – očný krém s kofeínom a zeleným čajom
The INKEY List Caffeine Eye Serum – očné sérum s kofeínom a peptidmi
Catrice Hydro Depuffing Eye Serum – hydratačný eye roller s kofeínom
Cosrx Advanced Snail Peptide Eye Cream – peptidový očný krém s peptidmi a slimačím filtrátom
The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG – pleťové sérum s kofeínom
CeraVe Repair Eye Cream – očný krém proti opuchom a tmavým kruhom 

Masáž tváre – ako a čím?

Masáž tváre si môžeme pokojne spraviť iba končekmi prstov. Existujú však rôzne kozmetické pomôcky, ktoré nám s ňou pomôžu a zároveň našu opuchnutú tvár či oči aj príjemne ochladia. Masáž tváre a očného okolia zlepšuje cirkuláciu, pomáha redukovať nahromadené tekutiny, ktoré spôsobujú opuch a celkovo rozprúdia lymfatické tekutiny. Často sa používa aj pre lepšie zapracovanie produktu do pleti. Na trhu je veľa rôznych beauty masážnych pomôcok, nižšie si spomenieme tri z nich.

Face Roller/Jade Roller – masážny valček s prírodnými kameňmi

Tento typ valčeka nie je žiadnou novinkou. Je vyrobený z prírodných kameňov (napr. obsidián, ametyst), ktorým sú niekedy pripisované aj liečivé účinky. Väčšinou na jednej strane nájdeme menší valček a na druhej strane väčší – zabezpečí sa tak dobrá dostupnosť na všetky miesta tváre vrátane záhybov.

Gua sha – masážny kameň

Špeciálne vytvarovaný prírodný plochý kameň, ktorým si s jemným tlakom chodíme po tvári. Vždy ideme smerom von od stredu tváre a využívame špeciálny tvar kameňa na rôzne časti tváre.

Facial globes – chladivé masážne guličky na tvár

Sklenené guličky naplnené tekutinou s rúčkami pre úchop. Pred používaním sa dávajú do chladničky a následne vďaka tekutine príjemne chladia. Väčšinou sú dve v balení – ochladíme ich a prechádzame si nimi po tvári.

Ako pri masáži postupovať? 

Začíname s vyčistenou pleťou, na ktorú sme si naniesli obľúbené produkty a s čistým (vydenzifikovaným) rollerom, kameňom gua sha, chladivou guličkou alebo inou pomôckou. Pred masážou si vždy nanesieme nejaký produkt (napr. krém, sérum, pleťový olej), aby sa masážna pomôcka lepšie po pleti pohybovala.

Môžeme začať masírovať pod kľúčnou kosťou smerom nadol. Netlačíme príliš, no snažíme sa prechádzať pomôckou pevne. Keď sme si už prešli krk, pokračujeme ďalej dlhými ťahmi pozdĺž línie čeľustí, smerom od brady k ušiam – vždy jedným pohybom nahor. Pokračujeme od brady smerom k lícam a lícnym kostiam. Od nosa tiež smerujeme von, smerom k ušiam. Zameriavame sa na pohyb od stredu tváre smerom von, nezávisle od toho, ktorú pomôcku používame.
 
name

Ivka

Beauty Editor

Vyštudovaná prekladateľka angličtiny, ktorá odjakživa milovala kozmetiku, no skincare prepadla úplne naplno. Perfekcionistka so zmyslom pre detail – niekedy chvalabohu, inokedy bohužiaľ. Vie sa tešiť z maličkostí a v prírode nachádza pokoj. Nadšene a poctivo sa každý deň venuje svojej skincare rutine. Majiteľka citlivej a reaktívnej pleti, ktorá veľmi rada skúša rôzne (nové) produkty, no vždy až po dôkladnom výbere a naštudovaní si informácií.

Zatvoriť