Na úvod treba poznamenať, že strie sú extrémne bežné a úplne prirodzené – rovnako ako rozhodnutie prijať ich alebo zamaskovať. Ak náhodou spadáte do tábora ľudí, ktorí sa chcú zbaviť svojich strií, pravdepodobne si uvedomujete, že existuje veľa dezinformácií.
Krutá pravda je, že napriek tomu, čo sa na vás valí zo sociálnych sietí či z reklamy, v skutočnosti neexistuje žiadny produkt ani procedúra, ktorá by vaše strie nadobro vymazala. To ste si asi nechceli prečítať, ale... To neznamená, že neexistuje pár vecí, ktoré vám pomôžu minimalizovať vzhľad strií. V tomto článku ich zaručene nájdete.
Rýchle fakty o striách:
- strie sú dlhé, úzke jazvy (vyzerajú ako pruhy alebo čiary), ktorá vznikajú pri príliš rýchlom natiahnutí pokožky – keď sa pokožka náhle roztiahne, zväzky kolagénu pod kožou sa od seba odtrhnú a pokožka sa stenčí; a keď sa oblasť zahojí, zostanú na nej strie
- k dispozícii je iba málo lekárskych dôkazov potvrdzujúcich účinnosť súčasných spôsobov liečby strií
- strie niekedy časom vyblednú aj bez liečby
- nepredstavujú žiadne vážne dlhodobé zdravotné riziká
- viac ako 50 percent žien má počas tehotenstva a po ňom strie
- strie majú tendenciu postihovať viac žien ako mužov
Príznaky a symptómy strií
Predtým ako sa začnú objavovať strie, môže pokožka na prvý pohľad pôsobiť tenko a ružovo. Zároveň môžete cítiť podráždenie a svrbenie. Prvé známky strií sa spočiatku vyvíjajú ako
vráskavé, vystúpené pruhy, ktoré môžu byť v závislosti od farby pokožky
červené, purpurové, ružové, červenohnedé alebo tmavohnedé. Pruhy nakoniec vyblednú a sploštia sa a časom majú tendenciu meniť farbu na striebristú až bielu. Strie môžu byť postupne menej nápadné, ale to môže trvať aj roky.
Prečo vznikajú strie?
Strie sú výsledkom napínania pokožky a zároveň nárastu kortizónu v ľudskom tele. Kortizón je hormón, ktorý prirodzene produkujú nadobličky. Príliš veľa tohto hormónu však môže spôsobiť, že pokožka stratí svoju pružnosť. Strie najčastejšie spôsobuje:
- Tehotenstvo – koža sa neustále ťahá a naťahuje rôznymi spôsobmi, aby uvoľnila miesto pre vyvíjajúce sa dieťa.
- Puberta – rýchly rast typický pre mladých ľudí, ktorí prechádzajú pubertou, môže viesť k vzniku strií.
- Rýchly prírastok/úbytok hmotnosti – priberanie, prípadne uberanie na váhe v krátkom čase tiež môže spôsobiť strie.
- Zdravotný stav – niektoré poruchy nadobličiek (napríklad Marfanov syndróm alebo Cushingov syndróm) môžu viesť k zníženiu elasticity kožného tkaniva a ku krehkosti pokožky, čo má za následok vznik strií.
- Kortikosteroidné krémy, pleťové vody a pilulky – môžu spôsobiť strie tým, že znižujú schopnosť pokožky rozťahovať sa.
Kde vznikajú strie?
Bohužiaľ, strie sa môžu objaviť kdekoľvek, no medzi
najčastejšie oblasti postihnuté striami patria:
- brucho
- prsia
- boky
- zadok
- stehná
- slabiny
- nadlaktia
Biele vs červené strie
Rozdiely vo farbe strií naznačujú, aké sú „staré“.
-
Červená, červenkastá, červenohnedá, hnedá, tmavohnedá alebo fialová farba strií
„Nové“ strie majú tendenciu mať tmavší, červenkastý až hnedý nádych a
liečia sa jednoduchšie. Ich tmavé sfarbenie súvisí so skutočnosťou, že pod kožkou sú krvné cievy. Prítomnosť fungujúcich ciev umožňuje červeným striám lepšie reagovať na liečbu.
-
Svetloružová, biela alebo strieborná farba strií
Keď sa strie zahoja, zmenia sa na svetloružové až biele. Ako sme už uviedli,
strie sa splošťujú a postupne miznú, časom teda môžu byť menej nápadné. Keď sa dotknete „zrelých“ strií alebo po nich prejdete prstom, môžete pocítiť mierne prehĺbenie.
Staršie biele strie sa liečia ťažšie ako nové červené strie. Je to spôsobené tým, že cievy sa zúžili, čo sťažuje stimuláciu produkcie kolagénu. Proces vyblednutia môže trvať aj niekoľko rokov, preto je vhodné zvážiť estetické ošetrenia.
Liečba a prevencia strií
Namiesto otázky
Ako sa zbaviť strií? si radšej položme realistickejšiu otázku
Ako minimalizovať vzhľad strií? Na túto otázku sme našli niekoľko odpovedí. Treba však pamätať, že tak ako každá jazva, aj
strie sú trvalé, hoci liečba ich môže urobiť menej nápadnými a tiež môže zmierniť svrbenie či iné nepríjemné pocity .
Zároveň je dôležité pochopiť, že
každá liečba nefunguje na každého – a zdá sa,
že mnohé výrobky nefungujú vôbec a sú skôr marketingovou bublinou, iné zasa dokážu zmierniť prvé príznaky strií alebo slúžia ako prevencia ich vzniku, nie liečba. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že
strie v tehotenstve nemôžete liečiť čímkoľvek – treba dbať na bezpečnosť dieťaťa. A tak dúfame, že v našom prehľade sa azda nájde rada a užitočný tip pre každého:
-
Domáce ošetrenia
V prvom rade sa zamerajte na kľúčové zložky, ktoré majú silu minimalizovať strie alebo im prechádzať, a podľa toho si vyberajte produkty. Medzi
kľúčové zložky v boji proti striám patria:
- Vitamín A – retinoidy môžete zohnať v mnohých voľne predajných formách i v liečivách na predpis. V staršej štúdii z roku 1996 vedci identifikovali retinoidy ako pomocné látky pri eliminácii strií, no ešte si vyžadujú ďalší výskum. Retinoidy určite nepoužívajte, ak ste tehotná alebo dojčíte.
- Kyselina hyalurónová – ňou môžete stimulovať produkciu kolagénu v pokožke, čím si udrží zdravý tvar.
- Kokosový olej – keďže strie sú prejavom poškodenia pokožky, kokosový olej vďaka svojim liečivým vlastnostiam môže pomôcť minimalizovať ich vzhľad. Štúdia na potkanoch ukázala, že skracuje čas potrebný na hojenie kožných poranení.
- Aloe vera – existuje minimum klinických dôkazov o Aloe vera na liečbu strií, no je všeobecne známe, že je prírodným liečebným prostriedkom na zvlhčenie pokožky a to z neho robí ideálny domáci liek. Za vyskúšanie nič nedáte ☺.
- AHA a BHA kyseliny – lebo jemne a účinne uvoľňujú odumreté kožné bunky, čiže časom je pokožka jemnejšia a hladšia.
- Kakaové alebo bambucké maslo (zvlhčujúce zložky vo všeobecnosti) – obe spomenuté zložky sú výživné a obsahujú vitamín E, ktorý je prospešný pre zdravie pokožky, no zázraky od nich nemožno očakávať, skôr sú užitočnou zvlhčujúcou pridanou hodnotou krémov na strie.
- Centella asiatica – extrakt z tejto rastliny posilňuje kožné bunky, ktoré vytvárajú kolagén a kožné tkanivo. Niektorí ľudia ho používajú na hojenie rán, no stále existuje len málo dôkazov, že jeho výťažok v krémoch pomáha vyblednúť strie. Je však častou zložkou krémov na strie.
Domáce ošetrenia strií zahŕňajú tieto postupy a produkty:
- Masírovanie pokožky – predpokladá sa, že masáž pomáha zvýšiť prietok krvi a produkciu kolagénu, čo môže viesť k vyblednutiu strií. Lepšie výsledky môžete dosiahnuť, ak počas masáže používate krémy na strie. Ideálne je s masážou začať ešte skôr, ako strie vyblednú („dozrejú“), čiže kým sú nové, tmavo sfarbené.
- Kľúčom je hydratácia – aby ste dosiahli optimálnu opravu kožného tkaniva, hydratujte pokožku hneď v začiatkoch, keď postrehnete, že sa vám na koži objavili strie. Využite na to krémy spolu s olejmi, prípadne siahnite po krémoch na strie, ktoré tiež obsahujú mnoho hydratačných a výživných zložiek.
- Exfoliácia – použite kefku s jemnými štetinami alebo klasický chemický píling (na domáce použitie). Vďaka tomu urýchlite proces tvorby kolagénu, čo bude viesť k zlepšeniu vzhľadu vašej pokožky. Vyberte si iba jeden druh exfoliácie – buď fyzická, alebo chemická – a doprajte si ju maximálne dvakrát do týždňa (podľa toho, ako ju bude pokožka so striami znášať).
- Kamufláž pomocou samoopaľovacieho krému – samozrejme, vďaka nemu sa nezbavíte strií, no keď strie vyblednú do mierne striebristej až bielej farby, iba ťažko farebne splývajú so zvyškom pokožky. Preto najmä v lete môžete siahnuť po samoopaľovacom kréme, ktorý vyrovná farebný tón pleti a zjednotí ho.
- Kúpte si krémy na strie – predávajú sa bez lekárskeho predpisu a obsahujú kombinácie zložiek, ktoré teoreticky môžu pomôcť vyblednúť jazvy a zlepšiť pružnosť pokožky. Nečakajte však zázraky. Sem patria:
Najpopulárnejšie krémy a oleje na strie
-
Bi-Oil
Bi-Oil PurCellin Olej na jazvy a strie
Obľúbený bojovník proti striám Kim Kardashian, je rýchlo vstrebateľný, vhodný pre tehotné a dojčiace matky a je nabitý vitamínmi A a E a rôznymi olejmi, pričom je cenovo dostupný a kúpite ho takmer v každej v drogérii či v lekárni. A aby sme nezabudli, je „ovenčený“ tisíckami pozitívnych recenzií.
Viac o produkte
-
Elasti-Q
Elasti-Q Original telový krém na prevenciu strií
Je na báze minerálneho oleja a okrem toho obsahuje pantenol, glycerín, formu vitamínu E, formu kyseliny hyalurónovej, extrakt z Centella asiatica a hydrolyzáty elastínu. Práve hydrolyzáty elastínu štúdia vyhodnotila ako účinné v prevencii strií, takže tento produkt môže mať potenciál a je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy.
Viac o produkte
-
Vichy
Vichy Action Integrale Vergetures Anti-Strech Cream
Obsahuje silikón, vyživujúce rastlinné oleje a hydroxyprolín. Ten má potenciál podporovať produkciu kolagénu, takže v prevencii vzniku strií je tiež veľmi sľubný.
Viac o produkte
-
Eucerin
Eucerin Natural Caring Oil
Telový olej proti striám kombinuje prírodný mandľový, jojobový a slnečnicový olej, takže tiež môže dodať pleti hydratáciu a výživu a zlepšiť jej pružnosť, no žiaden zázrak nečakajte.
Viac o produkte
-
Weleda
Weleda Stretch Mark tehotenský telový olej na strie
Tehotenský olej obsahuje mandľový, jojobový olej, olej z pšeničných klíčkov a olejový výťažok z arniky a podľa výrobcu najlepšie výsledky prináša, ak si ho aplikujete od začiatku tehotenstva až do troch mesiacov po pôrode. Rovnako ako predchádzajúci olej, neobsahuje zložky, ktoré by boli preukázateľne účinné v prevencii vzniku strií.
Viac o produkte
-
Lekárske ošetrenia
Ak domáce ošetrenia a voľne dostupné produkty nefungujú, existujú ešte lekárske ošetrenia, ktoré vám môže predpísať, prípadne vykonať dermatológ. Patria sem:
- Krémy a masti na predpis proti striám – môže vám predpísať silnejšie formy retinoidov, produkty s kyselinou glykolovou, askorbovou alebo s kolagénom na zlepšenie elasticity pokožky.
- Mikrodermabrázia a dermarolovanie – tie stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu, čím môže zabrániť vzniku strií.
- Laserová terapia – vníma sa ako jedna z najefektívnejších možností na už existujúce strie, i tie biele, ktoré sú „zrelšie“. Laser totiž postupne preniká do pokožky a spúšťa jej regeneráciu, čo stimuluje tkanivá okolo strií, aby sa hojili rýchlejšie. Vyžaduje si však viac ako jedno sedenie, a teda ide o finančne nákladnejšiu alternatívu.
- Liečba pomocou epidermálnych rastových faktorov – tie sa použijú z krvi pacienta a môžu sa aplikovať lokálne alebo injekčne na stimuláciu produkcie kolagénu. Samotný rastový faktor funguje najlepšie na nové strie. Ak máte staršie strie, je vhodné kombinovať rastové faktory s dermarolovaním. Samozrejme, túto procedúru zverte do rúk odborníka.
- Výplne – špecifickou kyselinou mliečnou a zriedeným hydroxyapatitom vápenatým (čo sú biostimulačné výplne, ktoré stimulujú kolagén zvnútra jaziev) spolu s resurfacingovým laserom alebo s dermarolovaním si budú vyžadovať viacero posedení u dermatológa, aby ste spozorovali zásadné zlepšenia, no štúdie zaznamenali významné zlepšenie vo vzhľade strií za menej ako dva mesiace pri kombinácií týchto výplní, dermarolovania a používaní topického vitamínu C (napríklad vo forme séra).
- Rádiofrekvencia – stimuluje produkciu kolagénu nasmerovaním energetických vĺn hlboko do pokožky. Ide o nechirurgickú procedúru, pričom je veľmi účinná, ak je kombinovaná s laserovou terapiou alebo s topickými retinoidmi.
- Plastická chirurgia – posledná možnosť, ak sú ostatné neúspešné. Ide o drahú, no účinnú možnosť, ako natrvalo odstrániť biele strie z vášho tela. Netreba však zabudnúť, že chirurgický zákrok môže zanechať ďalšie jazvy...
Prevencia – má vôbec zmysel?
Stručná odpoveď znie:
Možno. Vedci zistili, že mnohé prostriedky, údajne predchádzajúce vzniku strií, v skutočnosti nefungujú. V štúdiách vo vzniku strií nezabránil ani mandľový olej, ani kakaové maslo, olivový olej či vitamín E. Hydratáciou síce môžete predísť zjazveniu pokožky striami, no
v mnohých prípadoch striám nezabránite. Skúste sa však držať týchto pravidiel:
- jedzte zdravo a vyvážene a pravidelne cvičte, aby ste si udržali váhu (čiže predídete nadmernému priberaniu i chudnutiu)
- v tehotenstve sa snažte o pomalé a postupné priberanie
- krémy na strie používajte preventívne v prípadoch, keď máte vysoké riziko vzniku strií – napríklad už na začiatku tehotenstva
- poraďte sa so svojím lekárom, aby ste sa ubezpečili, že liečba, ktorú používate, je bezpečná počas tehotenstva a dojčenia
A čo opaľovanie?
Dermatológovia prízvukujú, že
opaľovanie strie neodstráni, práve naopak,
môže ich ešte zviditeľniť, pretože sa nedajú opáliť (čiže ostanú svetlé a zvyšok pokožky bude tmavý). Zároveň môže opaľovanie spôsobiť poškodenie pokožky, takže nikdy sa nezabúdajte natrieť minimálne SPF 30.
Na záver...
Ak si máme spomedzi všetkých informácií a rád o striách vybrať niečo užitočné a zároveň kľúčové, čo sa nám zdá efektívne v boji proti nim –
je to určite prevencia. Zároveň si však uvedomujeme,
že strie sú normálne, neškodia nášmu zdraviu, hoci chápeme, že pre mnohých znamenajú viditeľnú stigmu...
Nie je nutné ich odstraňovať, no ak vám je ich vzhľad nepríjemný, poraďte sa s dermatológom a zvážte to najefektívnejšie riešenie. V každom prípade dobre zvážte, či vám za to stoja vaše peniaze, čas a trpezlivosť. Lebo určite to nebude ľahký boj...