Vrásky okolo očí – čo naozaj pomáha + riešenia, ktoré sú zadarmo

nazov
meno
Katarína
Ako starneme, pokožka okolo očí prirodzene stráca časť svojej pružnosti a úlohu v tom zohrávajú viaceré faktory, ale hlavne pribúdajúci vek a s ním súvisiaca znížená schopnosť obnovy kožných buniek a strata kolagénu. Treba si tiež uvedomiť, že pokožka pod očami je obzvlášť citlivá a tenká. Za niektoré vrásky teda ste zodpovední, za niektoré nie, a v tomto článku vám vysvetlíme, prečo sa vôbec vrásky okolo očí formujú, či existujú nejaké kľúčové zložky a produkty, ktoré s tzv. vraními nohami zatočia, no zároveň si posvietime aj na riešenia, ktoré sú celkom zadarmo .

Príčiny vzniku (nielen) očných vrások

Dôvod ich formovania je vo svojej podstate celkom jednoduchý – môže za ne starnutie. K nemu sa pridávajú aj ďalšie faktory, hlavne životný štýl a genetické predispozície. Veľký vplyv na vznik vrások pod očami môže mať nadmerné slnenie bez ochrany, fajčenie, dehydratácia, ale aj obyčajný smiech či mračenie. Ak pri pohľade do zrkadla trpí vaše sebavedomie, môžete si pomôcť kvalitnou kozmetikou alebo kozmetickými zákrokmi.

Častá otázka znie: Musíme používať extra produkt na očné vrásky?

Nie je to nevyhnutnosť. Hoci na očné vrásky neexistuje univerzálny recept, ak ste sa už v mladom veku začali poctivo starať o svoju pleť, a nemáte genetickú predispozíciu na tvorbu skorších vrások, pravdepodobne budú vaše vrásky okolo očí minimálne. Na očné okolie totiž nemusíte mať vyčlenený extra produkt, ak má vaša kozmetická rutina pridanú hodnotu kvalitných zložiek, ktoré si nanášate (aj) okolo očí.

Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že akákoľvek kvalitná kozmetika, ktorú si prirodzene nanášate aj na okolie očí, môže pomôcť predchádzať vzniku očných vrások. Čiže ak sa o pleť staráte kontinuálne už v mladšom veku (povedzme od dvadsiatky), nemusíte sa špecificky venovať oblasti očí – tá predsa získa výživu zo všetkých produktov, ktoré si v rutine nanesiete. No ak sa „zobudíte“ až okolo tridsiatky, zaraďte do rutiny aj kvalitný očný krém alebo sérum, pretože potrebujete viac intervencie, aby ste dobehli, čo ste zameškali.

Kvalitný očný krém/sérum má zmysel hlavne, ak:

 • často cestujete, hlavne lietadlom, v ktorom je veľmi suchý vzduch
 • máte ďalšie sprievodné problémy – kruhy pod očami, opuchy, suché očné okolie atď.
 • ste začali so starostlivosťou o očné okolie neskôr (okolo tridsiatky); separátny produkt doplní pleti chýbajúcu výživu
 • máte veľmi citlivé očné okolie a používate parfumovaný hydratačný krém
... a vždy majte na pamäti vtipnú, no veľmi múdru radu profesionálnej kozmetičky a blogerky Caroline Hirons: „Ak si nanesiete očný krém na záver, je to, akoby ste si obliekli nohavičky na nohavice.“ Postupujte takto (samozrejme, niektoré kroky môžete vynechať – v závislosti od toho, či ide o rannú alebo večernú rutinu, alebo aké sú vaše preferencie):
 1. čistenie
 2. exfoliácia
 3. hydratačné tonikum
 4. očný krém
 5. sérum
 6. pleťový olej
 7. hydratačný krém
 8. krém s ochranným faktorom

Najlepšie ingrediencie na vrásky okolo očí

Existuje niekoľko zložiek, ktoré sú účinné na odstránenie vrások pod očami, patria sem:
 1. Retinoidy
Ako najúčinnejšia zložka starostlivosti o pleť na odstránenie vrások jednoznačne patrí na prvé miesto nášho rebríčka. Okrem toho zvyšuje produkciu kolagénu a zastavuje jeho rozpad. Treba však myslieť na to, že retinoidy si vyžadujú istý čas pravidelného používania, aby ste dosiahli vytúžené výsledky. Zároveň ich na oblasť okolo očí treba aplikovať pomaly a na začiatku v čo najnižších koncentráciách a v dlhších intervaloch (najprv jedenkrát týždenne, neskôr dvakrát, a keď si pleť zvykne, môžete aj trikrát či každý druhý deň).
 1. Antioxidanty (hlavne vitamín C, E, kyselina ferulová, bobuľové extrakty, resveratrol atď.)
Pomáhajú znižovať oxidačný stres spôsobený ultrafialovým žiarením alebo škodlivinami, vďaka čomu zlepšujú vzhľad jemných vrások okolo očí. Kráľom medzi antioxidantmi je vitamín C, ktorý má schopnosť stimulovať produkciu kolagénu v hlbších vrstvách pokožky a rozjasňuje ju.
 1. Peptidy
Predpokladá sa, že peptidy medi, ale aj polypeptidy a oligopeptidy prenikajú pokožkou a pomáhajú budovať kolagén a kyselinu hyalurónovú. Tieto štrukturálne proteíny držia bunky a tkanivá pohromade, čím predchádzajú vzniku vrások. Peptidy sú teda veľmi funkčné, no nie najlacnejšie zložky, v každom prípade sa oplatí do nich investovať.
 1. Kyselina hyalurónová
Nachádza sa prirodzene v pokožke a hrá dôležitú úlohu pri hydratácii a obnove pokožky. A keďže očné vrásky mnohokrát vznikajú v dôsledku suchosti, kyselina hyalurónová, ktorá dokáže naviazať vlahu v objeme tisíckrát väčšom, ako je jej vlastná váha, pomáha predchádzať prejavom starnutia.
 1. AHA kyseliny
Aj obnova pokožky má v eliminácii vrások okolo očí zmysel a zabraňuje starnutiu kože. Stavte na AHA kyseliny, ktoré sú šetrnejšie a odstraňujú iba vrchnú vrstvu pokožky. No hlavne opatrne!
 1. Koenzým Q10
Prirodzene sa nachádza v ľudských bunkách a pôsobí ako úžasný antioxidant, ktorý môže byť schopný redukovať hĺbku vrások.

Najlepšie očné krémy a séra na vrásky okolo očí

Samotná Caroline Hirons vo svojej knihe Krásna pleť píše, že očné krémy rozdeľujú ľudí na dva tábory:
- tých, ktorí ich majú radi a vidia výsledky; 
- a tých, ktorí ich považujú za nepotrebné a myslia si, že ide o vyhodené peniaze.

Ak už patríte do ktoréhokoľvek tábora, vedzte, že žiadny očný krém nedokáže trvalé zázraky. A ak ho prestanete používať, jeho účinok sa stratí. No keď túžite po kvalitnom produkte, ktorý bude cieliť nielen na vrásky, ale aj opuchnuté viečka či kruhy pod očami, stavte na tekuté séra alebo ľahké očné krémy. Tu sú naše 3 redakčné tipy:
 • produkt

  Pestle & Mortar Pestle and Mortar Recovery Eye Cream

  Lookfantastic

  Ide o ľahučký očný krém, ktorý obsahuje tripeptid, tokoferol aj formu kyseliny hyalurónovej spolu s ďalšími výživnými zložkami. Používatelia chvália, že odstraňuje vačky a tmavé kruhy pod očami (ak nemajú genetický pôvod) a pri pravidelnom používaní vyhladzuje vrásky. Dobre funguje pod mejkapom a jeho ľahké zloženie sa rýchlo vstrebáva do pokožky. Cena je trošku vyššia, ale za tie pozitívne recenzie stojí za to ho vyskúšať.

  Viac o produkte
 • produkt

  NIOD NIOD Fractionated Eye Contour Concentrate Serum

  Heureka Lookfantastic Beauty Bay

  Očné sérum známe pod názvom „FECC“ znovu spadá do kategórie drahších, no je nabité celou plejádou peptidov, antioxidantov a upokojujúcich zložiek. Nechýbajú ani dva exfolianty v podobe AHA kyselín a rozjasňujúce zložky. Cieli na všetky typy nedokonalostí v okolí očí a rovnako ako predošlý produkt si vyslúžil tisíce nadšených recenzií.

  Viac o produkte
 • produkt

  Merumaya Merumaya Intensely Youthful Eye Cream

  Heureka

  Opäť drahší produkt, v ktorom figuruje jeden druh peptidu, tokoferol, formy kyseliny hyalurónovej, rôzne fermentované zložky, rastlinné extrakty a ceramid, ktorý udržuje zdravú bariéru pokožky. Ak si odmyslíme niekoľko vonných zložiek, ide o vhodný očný krém, hlavne na noc, pretože má bohatšiu (no nie ťažkú) textúru, a mnohí používatelia sa zhodli na tom, že výsledky je vidno veľmi rýchlo, aj keď máte zrelšiu pleť.

  Viac o produkte

Fungujú na vrásky pod očami hydrogélové masky?

Vrásky vo všeobecnosti sa nedajú vygumovať len tak z večera do rána. Hydrogélové masky sú síce napustené výživnými a aktívnymi látkami, no aby ste videli efekt zjemnenia vrások, museli by ste ich používať pravidelne každý deň – čo by bolo dosť neekologické a zároveň neekonomické vzhľadom na ich vyššiu cenu.

Hydrogélové masky teda skôr cielia na akútne problémy – tmavé kruhy a opuchy pod očami pre nedostatok spánku, v dôsledku alergie alebo dehydratácie. Na dlhodobé zlepšenie stavu pokožky okolo očí je efektívnejšia pravidelná rutina s retinoidmi a s inými vyššie spomenutými zložkami, aby bolo možné vidieť vyhladenie vrások okolo očí.

Svätý grál (aj na prevenciu očných vrások) – SPF

Všetky očné krémy a séra vám budú úplne zbytočné, ak nebudete myslieť na najdôležitejšiu prevenciu vrások – ochranu pred slnkom. Áno, SPF si treba natierať aj okolo očí. Ak navyše spárujete SPF s kvalitnými ochrannými slnečnými okuliarmi, máte vyhraté – pleť ochránite pred UV žiarením a zároveň nebudete škúliť (čo môže mať tiež nepriaznivý vplyv na vznik vrások).

Kozmetické a lekárske zákroky, ktoré zatočia s vráskami okolo očí

Spravidla sú účinnejšie ako domáce recepty alebo kozmetické výrobky, ale majú aj viac možných vedľajších účinkov. Bežné zákroky zahŕňajú:
 • Botox (orientačná cena od 150 €)
Dočasne paralyzuje svaly, kvôli ktorým sa mračíme, čo spôsobuje, že sa jemné vrásky okolo očí uvoľňujú a zjemňujú. Jedinou nevýhodou je, že ide o dočasné riešenie, efekt vydrží približne 3 – 4 mesiace (v závislosti od rýchlosti vášho metabolizmu).
 • Výplne (orientačná cena okolo 250 €)
Dermálne výplne (zvyčajne pozostávajúce z kyseliny hyalurónovej) sa podobne ako botox vstrekujú do pokožky pod oči alebo okolo očí, aby pozdvihli vzhľad tváre. Sú tiež dočasné, no ich trvácnosť je dlhšia ako pri botoxe – zvyčajne 6 mesiacov až dva roky.
 • Lasery (orientačná cena od 120 €, rastie v závislosti od toho, koľko ošetrení podstúpite)
Tie na obnovu pokožky používajú tepelnú energiu, ktorá podporuje vznik nového kolagénu. Hoci sa budete pár dní cítiť ako spálení od slnka a vaša pokožka bude mať textúru brúsneho papiera, potom bude jasná a hladká ako pokožka dieťaťa.
 • Dermarolovanie (orientačná cena okolo 200 €)
Môžete ho skúsiť aj doma, ale lepšie je zveriť sa do rúk odborníka, hlavne keď ide o pokožku okolo očí. Dermarolovanie pomocou valčeka s množstvom ihiel vytvára na pokožke malé ranky, čím stimuluje obnovu pokožky a tým aj tvorbu kolagénu. Znie to trošku barbarsky, no ide o najefektívnejší spôsob, akým v súčasnosti vieme rýchlo vyhladiť vrásky a jemné linky.

Domáce recepty na vrásky okolo očí

 1. Chráňte si pleť a okolie očí pred UV žiarením
 2. Zbavte sa zlých návykov, ako je pitie alkoholu a fajčenie
 3. Pozor na opakujúce sa pohyby tváre
 4. Osvojte si správne spánkové návyky – ak si každú noc počas spánku tlačíte tvárové svaly o vankúš, môžete prispieť k tvorbe vrások pod očami (ale aj na iných miestach tváre). Potvrdzuje to aj výskum, takže prehodnoťte spánok na chrbte (hoci pre niektorých je to naozaj nepredstaviteľná obeť ☺).
 5. Skúste masáž tváre – vyskúšajte ju pomocou očného krému, ktorý si naneste na prstenník, a začnite od vonkajšieho kútika oka smerom k vnútornému kútiku pod okom pozdĺž orbitálnej kosti. Potom krém jemne vklepte do pokožky, pričom týmto postupom zlepšíte aj penetráciu produktu.
 6. Neťahajte si pokožku – vyhnite sa otieraniu a škrabaniu očí a ich okolia. Ľuďom, ktorí si často trú oči, sa často objavia hlbšie vrásky. Treniu a škrabaniu očí najčastejšie dochádza v dôsledku alergických symptómov, preto starostlivo liečte svoje alergie.
 7. Dostatočne hydratujte okolie očí – hoci nepotrebujete extra očný krém, s vaším denným či nočným krémom určite nezabudnite hydratovať aj pokožku okolo očí, aby mala dostatok výživy a vlahy.
 8. Skúste tvárovú gymnastiku – hoci ide o rozporuplnú tému, sú niektoré neoficiálne cvičenia, ktoré sú vraj účinné a pozostávajú z napínania pokožky pod očami.

Na záver

Vrásky pod očami sú prirodzenou súčasťou našich životov, skôr či neskôr sa objavia na každej tvári, a preto je dôležité mať na pamäti, že viaceré spomenuté riešenia môžu z dlhodobého hľadiska prinajlepšom poskytovať iba skromné a dočasné výsledky.

Áno, kozmetické procedúry sú účinnejšie aj dlhodobejšie, no nič nie je naveky... Ani pleť bez vrások. Myslite na to a v každom veku v sebe nájdite dostatok sebavedomia, aby ste starli prirodzene a s gráciou.
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť