LED maska na tvár: na čo je dobrá a stojí vôbec za to?

nazov
meno
Ivka
Možno ste už v rámci oblasti beauty a starostlivosti o pleť narazili na trochu nezvyčajné svetelné masky. Vyzerajú futuristicky, trochu záhadne a niekedy možno až málinko strašidelne. Môžeme sa s nimi stretnúť ako v domácom prostredí, tak aj v profesionálnom salóne alebo u dermatológa. Je však isté, že pri pohľade na takéto masky sa objavuje mnoho otázok. Sú tieto LED fotónové masky postavené na skutočných účinkoch? Ovplyvňuje ich efekt farba svetla? Aké účinky vlastne sľubujú? Oplatí sa do takéhoto LED zariadenia investovať? Poďme sa na to pozrieť.

Čo je LED a ako LED masky fungujú?

Čo je vlastne LED? LED, z angličtiny Light-Emitting Diode, je dióda vyžarujúca svetlo (inak tiež luminiscenčná dióda). Ako to teda funguje, aký môže mať svetlo vplyv na pokožku? Skúsme si to veľmi stručne zhrnúť.

LED (fotónová) terapia využíva svetlo a toto svetlo preniká do pokožky. LED zariadenie, takže v tomto prípade je to najčastejšie maska na tvár, v podstate emituje svetlo rôznej vlnovej dĺžky.
Keď sa toto svetlo, alebo lepšie povedané energia z neho absorbuje, stimuluje v pokožke určitú odozvu alebo odpoveď – v bunkách sa spúšťajú rôzne fotochemické reakcie. Táto odozva vždy závisí od konkrétnej farby LED svetla – a teda od konkrétnej vlnovej dĺžky svetla.
 


LED maska zvnútra 

Má takýto druh terapie vedecký základ?

Terapia LED svetlom nie je v dermatológii žiadnou novinkou. Masky určite netreba vopred odsúdiť ako nejaký nefungujúci výmysel bez toho, aby sme sa tomu aspoň trochu pozreli na zúbok.
LED sa totiž v kožnom lekárstve bežne používa a táto technológia je založená na skutočných výskumoch výsledkoch.

Na trhu je veľa LED masiek či iných LED prístrojov, ktoré používajú rôzne vlnové dĺžky, a teda rôzne farby. Niektorí výrobcovia sa však zameriavajú len na to, na čo existujú reálne dôkazy. Preto sa niektoré prístroje sústreďujú výlučne na červené a blízke červené (near-infrared) svetlo a neposkytujú veľa rôznych farieb.

Sú teda účinky LED masiek klinicky preukázané?

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď terapia LED svetlom má vedecký základ, neznamená to, že všetky masky dostupné na trhu a zároveň všetko, čo sľubujú bolo aj klinicky preukázané. Áno, účinky červeného (a blízkeho červeného) LED žiarenia boli preukázané štúdiami, výskumami a praxou ako účinné. Musíme to ale brať tak, že ide skôr o lekárske prístroje, jednoducho o LED terapiu pod profesionálnym dozorom. Nemôžeme automaticky považovať za klinicky preukázané úplne všetky tvrdenia od rôznych výrobcov masiek. Štúdie o LED prístrojoch na domáce použitie sú stále v procese (alebo aj na pláne) a viaceré výsledky ešte nie sú uzavreté.

Aké účinky LED masky sľubujú?

LED svetlo dokáže stimulovať bunky, a tým napomáhať k produkcii kolagénu – proteínu, ktorý pokožke dodáva pružnosť (elasticitu) a pevnosť. Taktiež urýchľuje určité procesy v koži a napomáha hojeniu.

Od tohto základu sa vlastne odvíjajú viaceré sľubované benefity LED svetla. Produkcia kolagénu totiž ovplyvňuje veľa vecí, ktoré nás môžu trápiť – strata elasticity pokožky, hojenie, jemné vrásky a mnoho iných. Konkrétne účinky závisia od viacerých faktorov, ako napríklad vlnová dĺžka svetla (farba svetla), intenzita či sila žiarenia a tiež trvanie danej terapie.

Účinky LED masiek:
  • podpora produkcie kolagénu
  • anti-age, omladenie pokožky
  • boj s akné
  • obnova pokožky
  • hojenie rán
  • protizápalové účinky
  • zjemnenie a redukcia vrások
  • zlepšenie elasticity a pevnosti pleti
  • zlepšenie textúry
  • redukcia začervenania
  • rozjasnenie pleti

Farby LED – modrá versus červená

Najviac LED prístrojov sa zameriava práve na červenú a tzv. blízku infračervenú farbu a na modrú farbu. Modrá a červená sú na opačnej strane spektra a vďaka rôznym vlnovým dĺžkam prinášajú rôzne benefity a riešia rôzne problémy.

Tu je zhrnutie dôležitých informácií o modrom a červenom svetle:
 
  modrá červená (až infračervená)
vlnová dĺžka 415 nm, 450 nm 630 - 830 nm
primárne zameranie
  • pomáha riešiť akné
  • ničí baktérie spôsobujúce akné
  • redukuje zápalové akné
  • stimuluje produkciu kolagénu
  • omladzuje pokožku
  • napomáha hojeniu
ako funguje a kde pôsobí najkratšiu vlnovú dĺžku a teda nepreniká tak hlboko do pokožky – sústreďuje sa hlavne na povrchové vrstvy pokožky, a teda pomáha s problémami na povrchu pokožky Je na opačnej strane spektra ako modré žiarenie, a teda vďaka vlnovej dĺžke preniká hlbšie do pokožky. Preto nerieši povrchovo, ale hlbšie v pokožke.
špecifikácie
  • dokáže bojovať iba s už existujúcimi zapálenými pupienkami a s už prítomnými baktériami
  • s čiernymi bodkami či upchatými pórmi vám nepomôže
  • napomáha hojeniu rán, zlepšuje elasticitu pleti a tým redukuje aj vrásky
  • pôsobí tiež protizápalovo
  • jeho hlavným atribútom je podpora tvorby kolagénu a taktiež predchádza tomu, aby

Ďalšie farby LED

O modrom a červenom svetle a o ich účinkoch na pokožku existuje viac a hlavne významnejších výskumov ako o ostatných farbách spektra. Popravde, o iných farbách ako o modrej a červenej máme iba veľmi málo skutočných dát. Výrobcovia ale sľubujú rôzne benefity aj iných farieb spektra.

Napríklad zelená zosvetľuje pokožku a pomáha vyrovnávať a zjednotiť jej tón a žltá pomáha redukovať začervenanie a tiež pomáha upokojovať citlivú pokožku. Ďalej sa ešte často vyskytuje biela, oranžová, slabomodrá, ružová/ružovofialová a aj iné farby. O týchto však jednotliví výrobcovia neudávajú úplne jednotné informácie.

LED masky na doma versus v salóne alebo u dermatológa

Ako sme už spomínali, terapia LED svetlom má korene v skutočnej vede. Pravdou ale je, že nie všetky v dostupné prístroje určené na doma musia byť naozaj účinné. Žiaden prístroj na doma nebude, samozrejme, tak silný ako profesionálny prístroj lekárskej kvality.
 
LED masky na doma profesionálne LED prístroje
slabšie alebo iba minimálne výsledky lepšie, preukázateľnejšie výsledky
výsledky podmienené dlhodobým a pravidelným (každodenným) používaním silnejšie a intenzívnejšie žiarenie – líši sa teda aj pravidelnosť, niekedy aj čas
určené na každodenné používanie raz alebo dvakrát týždenne (príp. menej)
veľa domácich prístrojov je o toľko slabších ako profesionálne, že k nim nie je žiadna extra ochrana očí (aj napriek tomu treba dávať pozor) stále potrebná ochrana očí (v podobe ochranných okuliarov) kvôli intenzite svetla
v konečnom dôsledku finančne dostupnejšie viac jednotlivých ošetrení vyjde drahšie ako kúpa prístroja na doma
 
Najčastejšie nájdeme v LED maskách a prístrojoch červené alebo tzv. blízke infračervené svetlo. Práve toto svetlo má za sebou najviac podloženého výskumu a domáce prístroje s týmto druhom LED svetla sa asi najviac dokážu svojim účinkom priblížiť profesionálnym prístrojom.

Je dobré si LED masku, či iné LED zariadenie starostlivo vybrať – overiť predajcu, značku, ich sľuby, výskumy, či používateľské recenzie. Kvalita a aj účinky naozaj závisia od mnohých faktorov. Netreba sa nechať odradiť – skôr si treba všetko potrebné o danej maske či prístroji naštudovať.

Je používanie LED masiek bezpečné?

Terapia LED svetlom je bezpečná a bezbolestná. Pri silnejších prístrojoch, a teda pri profesionálnych ošetreniach a taktiež v závislosti od konkrétneho svetla je ale vhodné chrániť si oči napr. špeciálnymi okuliarmi (napríklad pri modrom svetle sa stále odporúčajú ochranné okuliare). Vždy treba postupovať podľa pokynov.

Ak máte akékoľvek kožné problémy, ktoré môže reakcia na svetlo zhoršiť, treba určite dávať pozor a používanie LED masky radšej prekonzultovať s odborníkom.

Existuje tiež možnosť, že modré svetlo by mohlo do určitej miery vplývať na vznik hyperpigmentácií. Ak máte obavy, že má vaša pokožka sklon k hyperpigmentáciám, je lepšie sa poradiť s odborníkom alebo jednoducho namiesto modrého svetla používať iba červené.

Ako LED masku/prístroje používať?

Ako sa takáto maska používa, aké produkty si na pleť dať a aké si nedať predtým, ako použijeme LED masku? LED prístroj (domáci) používame každý deň. Farbu svetla, či konkrétny program si vyberieme podľa nášho problému. Trvanie programu závisí už od konkrétneho prístroja – zvyčajne to trvá okolo 10 minút (niektoré masky iba 3 min, iné aj 20 min).

Masku si dávame na vyčistenú, suchú pleť. Pred použitím masky si môžeme naniesť hydratačné produkty, napr. esencie, tonery alebo vyživujúce sérum. Nie je vhodné pred použitím LED masky nanášať na pleť exfolianty, treba sa vyhnúť tonerom či séram s kyselinami, chemickým pílingom a tiež retinoidom. Netreba si pred použitím masky dávať na pleť ani nič extra hutné. Po skončení terapie LED maskou môžeme pokračovať s našou rutinou – po použití masky už môžeme použiť aj kyseliny či retinoidy.

Populárne LED masky a zariadenia

Dr. Dennis Gross

  • orientačná cena – 480€
  • populárna s dobrými recenziami
  • poskytuje červené, modré svetlo alebo program s oboma naraz

Palsar7

FOREO UFO 2

  • nie je to maska ale prístroj, ktorý okrem iných funkcií (sonická, hrejivá a chladivá) poskytuje aj LED svetelnú terapiu
  • orientačná cena – 280€ (notino.sk)
  • má veľa rôznych funkcií, slúži aj na masáž a lepšie vstrebávanie látok zo sér a masiek
  • v rámci LED terapie poskytuje až 8 rôznych farieb svetla
  • ovláda sa cez mobilnú aplikáciu

Verdikt – potrebujeme LED masku?

Terapia LED svetlom si vyžaduje dôslednosť a čas – určite neuvidíme výsledky po jednom použití a po 10 minútach s LED maskou na domáce použitie už vôbec nie. Ak ale vytrváme a budeme svoj prístroj používať pravidelne a dostatočne dlho, pozitívne výsledky sa ukážu.

Ide o dobrú doplnkovú starostlivosť, ktorá sa pridá k tomu, čo už v rámci starostlivosti o pleť robíte. Terapia LED svetlom nenahrádza inú starostlivosť o pokožku, ani liečbu (napr. pri akné) a nie je vôbec nutnosťou. Je to skôr niečo, čo môžete použiť navyše a nebude to zasahovať do starostlivosti, ktorú už robíte. V skutočnosti tá starostlivosť môže zvýšiť účinnosť LED prístroja.

Používanie LED svetla je bezpečná metóda, ako pokožke pomôcť s rôznymi problémami možno trochu netradičným spôsobom. LED masky si určite vyžadujú ešte ďalšie výskumy a štúdie, no na základe toho, čo už vieme, môžeme povedať, že účinky LED svetla na pokožku nie sú vôbec na zahodenie. Je už len na zhodnotení každého z nás či a do akej miery to stojí za vyskúšanie aj za relatívne viac peňazí.
name

Ivka

Beauty Editor

Vyštudovaná prekladateľka angličtiny, ktorá odjakživa milovala kozmetiku, no skincare prepadla úplne naplno. Perfekcionistka so zmyslom pre detail – niekedy chvalabohu, inokedy bohužiaľ. Vie sa tešiť z maličkostí a v prírode nachádza pokoj. Nadšene a poctivo sa každý deň venuje svojej skincare rutine. Majiteľka citlivej a reaktívnej pleti, ktorá veľmi rada skúša rôzne (nové) produkty, no vždy až po dôkladnom výbere a naštudovaní si informácií.

Zatvoriť