add-product

Ako často umývať vlasy?

nazov
meno
Alena
Na to, aby boli vlasy naozaj korunou krásy, vyžadujú správnu starostlivosť. V názoroch, ako na to, sa od seba odlišujú dokonca aj odborníci. Ako často si teda umývať vlasy a čo všetko je pri umývaní potrebné dodržiavať? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

Každý deň alebo nie?

Niekomu postačí umývať si vlasy raz do týždňa, iný si ich musí umyť každý deň. Závisí to od viacerých faktorov. Najhlavnejším je množstvo mazu, ktoré produkuje pokožka hlavy. Čím je pokožka hlavy suchšia, pričom sa tvorí menšie množstvo mazu, tým menej je potrebné vlasy umývať. Pre mastné vlasy je odporúčaný interval dva dni.

Rozdiely v intervaloch umývania spôsobuje aj spôsob úpravy vlasov. Ak používate fén, tužidlo či žehličku vlasov, pravdepodobne si ich budete musieť umývať častejšie.

Príliš časté umývanie vlasom neprospieva

Vlasom prospieva, ak ich umývate tak často, ako si to vyžadujú. Častejšie umývanie im môže viac uškodiť ako pomôcť, pretože pri ňom dochádza k nadmernému vysušovaniu pokožky a poruche tvorby mazu. Rovnako aj zriedkavé umývanie nie je prospešné. Ak by ste čakali, až kým vás pokožka hlavy nezačne od nánosov mastnoty a nečistôt svrbieť, pri umývaní by ste ju zbytočne silno masírovali.

Ako správne umývať vlasy

Chcete, aby vaše vlasy vyzerali prirodzene? Postačí, ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel:
 
  • So šampónom to netreba preháňať
  • Používajte primerané množstvo šampónu — postačí jedna čajová lyžička. Väčšie množstvo po vlasoch stečie a nevyužijete ho. Priveľa šampónu okrem toho odmasťuje pokožku, čo podporuje tvorbu kožného mazu a zbavuje vlasy ich prirodzených olejov. Sú potom suchšie a viac náchylné na lámanie či štiepenie.
  • So šampónom súvisí ešte jedno pravidlo: dôkladne ho opláchnite, aby vo vlasoch nezostali jeho zvyšky ani zvyšky stylingových prípravkov.
  • Jemná masáž pomáha
  • Pokožku hlavy priveľmi nedrhnite. Vhodné je jemné masírovanie, ktoré odstráni všetky nečistoty a dôkladne ju prekrví.

Vyskúšajte alternatívu k šampónu

Ak je to možné, obmedzte používanie šampónu na jeden krát za dva až tri dni. Namiesto šampónu vyskúšajte čistú vodu, harmančekový alebo žihľavový odvar. Častejšie používanie šampónu je vhodné len vtedy, ak to vyžaduje mastný vzhľad vlasov.

Pre prirodzenú krásu vlasov

Časté fénovanie, kulmovanie a žehlenie vlasy poškodzuje a podporuje tvorbu kožného mazu. Ak si ich zabalíte do turbana, potom prečešete a necháte voľne usušiť na vzduchu, podporíte ich zdravie. Odmenou vám bude ich prirodzená krása.

Používať jednu či dve dávky šampónu?

Ak používate množstvo stylingových prípravkov, je vhodné na vlasy naniesť ako prvé trochu šampónu na ich dôkladné odstránenie. Potom naneste ďalšiu dávku šampónu. Ak si však umývate vlasy častejšie ako dva krát do týždňa, opakované nanášanie šampónu nie je potrebné.

Podľa čoho sa ešte riadiť?

To, ako často umývať vlasy, závisí aj od ďalších premenných. Okrem typu pokožky, o ktorej sme už hovorili, interval umývania závisí aj od textúry vašich vlasov. Tá vplýva na rýchlosť, akou maz pokryje celý vlas. Šírenie mazu je pomalšie, ak máte kučeravé alebo hrubšie vlasy. Malo by vám stačiť umyť si ich jedenkrát do týždňa. Jemné a rovné vlasy sa zamastia rýchlejšie a potrebujú umývanie dvakrát do týždňa.

Spôsob úpravy vlasov tiež urobí svoje. Pri poškodení farbením alebo častým žehlením budú potrebovať menej časté umývanie, aby sa obnovila ich prirodzená schopnosť regenerácie. Počas umývania je im tiež vhodné dopriať vlasovú kúru, ktorá ich dostatočne vyživí.

 
name

Alena

Beauty Content Creator and Editor

Beauty nadšenkyňa, ktorá si potrpí na kvalitné skin care produkty. Neustále hľadá nové a lepšie produkty, a vždy sa s radosťou nechá zlákať na novinky. Bez SPF a rozjasňovača ani nevykročí z domu.