Pigmentové škvrny na rukách: Existuje spôsob, ako sa ich nadobro zbaviť?

nazov
meno
Katarína
Všimli ste si na chrbtoch rúk fľaky, ktoré vám robia starosti? Možno sa práve pozeráte na to, čo je známe ako starecké škvrny. Neprekročili ste ani tridsiatku? Bohužiaľ nemusíte mať ani starší vek, aby vás tento problém obišiel… Fľaky sa totiž začínajú rozvíjať už v ranom veku, no najčastejšie ich spozorujete v strednom veku alebo v neskoršej dospelosti, najmä ak trávite veľa času na slnku. V článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o fľakoch na rukách, vrátane toho, prečo vznikajú, aké sú možné rizikové faktory a ako sa dajú odstrániť.

Prečo vznikajú pigmentové škvrny na rukách?

 Starecké škvrny sa na rukách zvyčajne vyskytujú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu alebo kožného pigmentu. Odborníci presne nevedia, prečo starecké škvrny vznikajú, no niektorí ľudia majú na ne dedičnú predispozíciu. Inými slovami, môžete mať vyššiu šancu na výskyt stareckých škvŕn, ak sa vyskytujú vo vašej rodine.
 
Medzi ďalšie možné príčiny patrí starnutie pokožky, vystavenie pokožky ultrafialovému (UV) žiareniu, napríklad zo solárií alebo slnka. To je jeden z dôvodov, prečo sa starecké škvrny s najväčšou pravdepodobnosťou objavia na oblastiach pokožky, ktoré sú najviac vystavené slnku:
  • tvár
  • chrbty rúk
  • ramená
  • horná časť chrbta
  • predlaktia
Vedeli ste, že? Existuje výskum o tom, že ultrafialové žiarenie použité v UV lampách na gélovú manikúru zvyšuje výskyt rakoviny na rukách a nechtoch. Hoci ide o malé riziko, je možné, že časom budú pribúdať nové štúdie, ktoré sa budú tejto problematike venovať, a prinesú ďalšie výsledky. Nezabudnite pred návštevou manikúry na SPF 50 na ruky, prípadne si zaobstarajte ochranné rukavice proti UV žiareniu. Alebo sa tejto „záľube“ úplne vyhnite.

Kto je najviac ohrozený vznikom pigmentových škvŕn na rukách?

  • ľudia starší ako 40 rokov
  • ľudia so svetlou pleťou
  • ľudia s anamnézou častého slnenia
  • ľudia, ktorí v minulosti často navštevovali soláriá

Aké sú príznaky pigmentových škvŕn na rukách?

 Medzi hlavné príznaky, ktoré charakterizujú fľaky na rukách, patria:
  • Farba: zvyčajne majú farebné odtiene od svetlohnedej až po čiernu. Najčastejšie sú hnedé fľaky na koži alebo biele škvrny na rukách. Po čase na slnku môžu ešte stmavnúť.
  • Textúra: majú rovnakú štruktúru ako zvyšok pokožky, na dotyk sú ploché a nespôsobujú žiadnu bolesť.
  • Veľkosť: starecké škvrny môžu mať rôzne veľkosti – od veľmi malej pehy až po fľaky približne vo veľkosti polovice palca (13 milimetrov).
  • Zoskupovanie: môžu sa objaviť samostatne alebo byť zoskupené, a preto môžu pôsobiť nápadnejšie.
  • Tvar: zvyčajne sú okrúhle alebo oválne s veľmi zreteľnými okrajmi.

6 spôsobov, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na rukách

Na úvod si treba uvedomiť, že starecké fľaky na rukách nespôsobujú žiadne zdravotné problémy, takže ich liečba zvyčajne nie je potrebná. No ak ich chcete odstrániť pre ich vzhľad, možnosti liečby sú nasledujúce:
  1. Voľnopredajné zosvetľujúce krémy a séra

Ak dúfate v niečo, vďaka čomu budú vaše ruky vyzerať, akoby ste ich ponorili do fontány mladosti, v krémoch či sérach to nenájdete. Voľnopredajné produkty vás totiž úplne nezbavia fľakov na rukách. Niektoré krémy a séra však môžu zosvetliť hlavne tie škvrny, ktoré sa zachytia skoro a ešte sa pri nich nevyvinula hlboká pigmentácia. Pri výbere voľnopredajných produktov sa zamerajte na tieto zložky:
  • kyselina glykolová (alebo všeobecne na AHA kyseliny)
  • kyselina kojová
  • niacinamid
  • vitamín C
  • kyselina azelaová
  • resorcinol
  • extrakt zo sladkého drievka
  1. Krémy na predpis

Hoci „nezničia“ každú tmavú pigmentovú škvrnu, liečba na predpis môže starecké škvrny zosvetliť účinnejšie ako voľnopredajné produkty. Dermatológ môže predpísať liečbu v podobe lokálneho krému, ktorý môže zosvetliť, exfoliovať, prípadne redukovať zápaly na pokožke rúk. Často ide o produkty s hydrochinónom, s kyselinou azelaovou, prípadne so silnejšími koncentráciami retinoidov.
  1. Intenzívne pulzné svetlo (IPL)

Ide o najjednoduchšie a najefektívnejšie riešenie stareckých škvŕn – ničí pigment, čo spôsobí, že škvrna asi po týždni stmavne a odlupuje sa. Ide o takmer bezbolestnú procedúru, no na dosiahnutie lepších výsledkov sú potrebné až štyri sedenia.
  1. Kryoterapia

Najlepšia voľba pre jednotlivé starecké škvrny alebo malé zhluky. Používa sa pri nej tekutý dusík, ktorý zamrzne a zničí bunky tvoriace pigment, vďaka čomu škvrny zmiznú. Keď sa pokožka začne hojiť, môže sa zdať, že pigmentové škvrny sú zosvetlené, ale často treba viac ošetrení.
  1. Chemický píling

Ideálne aplikovaná dermatológom, ktorý ňou exfoliuje vonkajšiu vrstvu pokožky. Keď sa táto vrstva pokožky odlúpi, vytvorí sa nová, zdravšia vrstva. Hĺbka a frekvencia týchto pílingov sa môže líšiť v závislosti od závažnosti fľakov na rukách a typu použitej kyseliny.
  1. Laserové ošetrenie

Niektoré druhy laserových ošetrení môžu účinne cieliť na pigmentové škvrny na rukách. Jednou z nich je tzv. PicoWay, ktorá využíva ultrakrátke pulzy na rozklad melanínového pigmentu na drobné čiastočky. Pigment je potom telom prirodzene vylúčený. Lasery však so sebou môžu niesť riziko pozápalovej hyperpigmentácie – stmavnutia alebo zosvetlenia pokožky – takže si musíte dať ešte väčší pozor na pobyt mimo slnka a používanie opaľovacích krémov po ošetrení.
  1. Dermabrázia/Mikrodermabrázia

Ide o obrusovanie vonkajšej vrstvy pokožky, takže na jej mieste môže narásť nová koža. Úplne zahojenie však môže trvať aj tri mesiace. Pri mikrodermabrázii je čas na zotavenie kratší. 

Existuje prevencia?

 Samozrejme :-) Aby ste sa vyhli vzniku stareckých škvŕn a zároveň nových škvŕn po ošetrení, postupujte podľa týchto rád:
  • Vyhýbajte sa slnku medzi 10.00 a 14.00 (v lete do 16.00). Keďže slnečné lúče sú v tomto časovom rozmedzí najintenzívnejšie, skúste exteriérové aktivity naplánovať na inú časť dňa.
  • Používajte opaľovací krém. Áno, natierajte si ním aj chrbty rúk. Naneste ho v dostatočnom množstve a aplikujte každé dve hodiny – alebo častejšie, ak plávate alebo sa potíte.
  • Zakryte sa. Na ochranu pred slnkom noste husto tkané oblečenie, ktoré zakrýva ruky a nohy, klobúk so širokým okrajom, ktoré ochránia pokožku pred slnkom (samozrejme, spolu s SPF).
 Hoci starecké škvrny predstavujú neškodné zmeny na koži, ktoré nespôsobujú bolesť, v niektorých prípadoch ich vzhľad môže spôsobiť emocionálne utrpenie alebo dokonca obavy z rakoviny kože. Ak ste si všimli nejaké zmeny na svojich pigmentových škvrnách na rukách alebo ich chcete skúsiť zosvetliť či odstrániť, najlepšie vám poradí dermatológ, ktorý môže škvrny preskúmať a poskytnúť vám cenné rady a konkrétne tipy na liečbu.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť