Ako si vybrať správny opaľovací krém na telo?

nazov
meno
Katarína

Môže byť lákavé vziať do rúk akúkoľvek fľašu s opaľovacím krémom, ktorá vám padne do oka, trebárs aj v obchode s potravinami, keď si robíte zásoby na blížiacu sa dovolenku. A hoci je akýkoľvek opaľovací krém lepší ako žiadny, dermatológovia zdôrazňujú, že najlepším spôsobom ochrany pokožky je vybrať si opaľovací krém, ktorý vyhovuje špecifickým potrebám vašej pokožky. Malo by ísť o pripravenú a zámernú voľbu, nie dodatočný nápad. Ako zistiť, ktorý opaľovací krém je pre nás ten pravý? Na to prehľadne odpovie tento článok.

Pri nákupe opaľovacieho krému je potrebné zvážiť nasledujúce faktory:

1. Hodnotu SPF

SPF je predovšetkým meradlom toho, koľko UVB žiarenia dokáže opaľovací krém odfiltrovať. Používanie opaľovacieho krému aspoň s SPF 30 (alebo vyšším) odporúčajú dermatológovia, pretože blokuje asi 97 % UVB lúčov. 

2. UVA a UVB ochranu

Vyberajte si opaľovací krém so širokospektrálnou ochranou. Opaľovacie krémy s týmto označením chránia pred UVA aj UVB lúčmi. Všetky opaľovacie prípravky chránia pred UVB lúčmi, ktorú sú hlavnou príčinou spálenia a rakoviny kože – preto sa často nazývajú aj „horiace“ lúče. UVA lúče tiež prispievajú k rakovine kože, no vedú aj k predčasnému starnutiu – preto prezývka „starnúce“ lúče. Iba produkty, ktoré prejdú konkrétnymi testmi, môžu byť označené ako „širokospektrálne“. Výrobky, ktoré nie sú širokospektrálne, musia obsahovať varovanie, že chránia iba pred spálením, nie pred rakovinou kože alebo starnutím pokožky.

3. Vodoodolný vs nevodoodolný opaľovací produkt

American Cancer Society uvádza, že žiadne opaľovacie krémy nie sú celkom vodoodolné ani potuvzdorné a výrobcovia nesmú tvrdiť, že sú. Ak sa na prednom štítku výrobku uvádza, že je odolný voči vode či potu, výrobca musí špecifikovať, či pri plávaní alebo potení vydrží 40 minút alebo 80 minút. Najlepšiu ochranu si zabezpečíte, ak si opaľovací krém nanesiete aspoň každé 2 hodiny a ešte častejšie, ak plávate alebo sa potíte. Opaľovací krém sa zvyčajne zotrie, keď sa osušíte uterákom, takže si ho budete musieť naniesť viac. 

4. Minerálny (fyzikálny, anorganický) alebo chemický (organický) opaľovací produkt

Ak budete počuť tieto výrazy, vedzte, že označujú použité aktívne zložky:

  • minerálne opaľovacie zložky: existujú len dve – oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Výskumy naznačili, že fyzikálne opaľovacie produkty chránia pokožku tým, že absorbujú až 95 percent slnečných lúčov. Ich „neresťou“ je, že zvyčajne zanechávajú biely nádych na pokožke.
  • chemické opaľovacie zložky: ak by sme chceli byť struční, tak sú to všetky okrem dvoch vyššie spomenutých minerálnych zložiek :-) Zvyčajne ide o avobenzón, oktinoxát, oxybenzón atď. – viac chemických opaľovacích zložiek nájdete v článku tu. Chemické opaľovacie krémy sa tiež absorbujú do vašej pokožky a neškodnou chemickou reakciou premieňajú slnečné lúče na teplo. 

5. Typ pleti

  • Suchá pleť: Vaším hlavným cieľom by malo byť dodanie dodatočnej vlhkosti. V tomto prípade si môžete vybrať opaľovací prípravok vo forme krému, ktorý sa bude dať dobre navrstviť na váš hydratačný krém. Ideálny je opaľovací krém obohatený o hydratačné zložky, ako sú ceramidy, glycerín, kyselina hyalurónová či med. 
  • Mastná pleť: Mali by ste uprednostniť chemický opaľovací prípravok pred minerálnym, pretože minerálne majú zvyčajne vysúšajúci efekt. Skúste sa poobzerať po opaľovacích prípravkoch na vodnej alebo gélovej báze, a ak nemáte radi lesklý finiš, vyberte si opaľovací prípravok so zmatňujúcim účinkom. Zložky ako zelený čaj a niacínamid vo vašom opaľovacom kréme vám môžu tiež pomôcť kontrolovať produkciu oleja.
  • Normálna vs zmiešaná pleť: Ak máte normálnu pleť, pri výbere opaľovacieho prípravku sa nemusíte obávať – vyberajte si podľa toho, čo vám najviac vyhovuje. Väčšina ľudí má tendenciu inklinovať skôr k chemickým opaľovacím prípravkom vďaka elegantnej textúre. Ak je vaša pleť normálna, no občas ju rozladia hormóny a inklinuje k upchávaniu pórov či k mastnejším/suchším zónam na pleti – v každom prípade sa zamerajte na hydratačné zložky v zložení opaľovacieho prípravku a vyberajte si na ľahšie formulácie na vodnej báze
  • Citlivá pleť: Pri nej si dávajte pozor hlavne na zložky, ktorým sa treba vyhnúť – jednoduché alkoholy, vonné zložky, oxybenzón, kyselina para-aminobenzoová (PABA), salicyláty a cinnamáty. Vyberajte si minerálne opaľovacie krémy s oxidom zinočnatým alebo titaničitým, pretože je menej pravdepodobné, že spôsobia negatívnu reakciu kože. Stavte na upokojujúce zložky v zložení – pantenol, alantoín či madecassoside – ktoré môžu pomôcť zmierniť podráždenie.

6. Problémy pokožky

  • Akné: Rovnako ako v prípade citlivej pokožky, je vždy najlepšie vyhnúť sa používaniu akéhokoľvek opaľovacieho prípravku s prísadami, ktoré by mohli zhoršiť už existujúci zápal. Preto minerálny opaľovací prípravok je opäť najbezpečnejšou stávkou, ak máte pleť so sklonom k akné. Samozrejme, nie je to pravidlo. Skúste sa teda rozhodnúť pre taký opaľovací prípravok, ktorý iba s najmenšou pravdepodobnosťou môže spôsobiť podráždenie, ideálne nech je v ľahkej formulácii na vodnej báze.
  • Mallorca akné: Ide o formu alergie na svetlo alebo slnko, pričom príznaky majú formu ľahkej dermatitídy alebo slnečného ekzému. Ideálne sú nemastné opaľovacie prípravky – najlepšie vo forme gélu alebo spreja. Rovnako ako pri citlivej pleti sa treba vyhýbať dráždivým zložkám a dermatológovia odporúčajú minerálne opaľovacie prípravky, ktoré sú šetrné k pokožke s mallorca akné.
  • Alergia na slnko: Môže mať rôzne príznaky – svrbenie, pálenie, červené hrbolčeky na koži, pľuzgieriky, fľaky na miestach vystavených slnku atď. Najčastejšie sa prejavuje na jar a začiatkom leta, keď pokožka dávno nebola vystavená slnku a zrazu je. Zvyčajne sa rozplynie neskôr v letnej sezóne. V prípade alergie na slnko je nevyhnutné nájsť širokospektrálny opaľovací prípravok (chrániaci pred UVA aj UVB žiarením). Dermatológovia opäť odporúčajú 100 % minerálne SPF a žiadne dráždivé látky v zložení. Ideálna je forma spreja alebo chladivého gélu, keďže postihnuté miesta sú citlivé na dotyk. 
  • Rozacea: Vystavenie pleti slnku je veľmi častý spúšťač vzplanutia rozacey. Ľudia s rozaceou sa často sťažujú na štípanie a pálenie v tvári a očiach po použití opaľovacích krémov. Je dôležité nájsť opaľovací prípravok so zložkami šetrnými k rozacei, ktoré nepôsobia agresívne na pokožku. Vhodné sú opaľovacie prípravky na báze minerálnych opaľovacích zložiek (oxid zinočnatý a titaničitý), pretože chemické opaľovacie prípravky môžu potenciálne dráždiť pokožku. 
  • Atopický ekzém: Spálenie od slnka narúša kožnú bariéru, ktorá je už u ľudí s atopickým ekzémom narušená, a môže viesť k vzplanutiu. Ľudia s týmto chronickým ochorením kože často negatívne reagujú na chemikálie v opaľovacích prípravkov, najmä na konzervanty. Existuje štúdia, ktorá našla dôkazy o tom, že izopropylalkohol – bežná zložka tradičných opaľovacích krémov – môže vyvolať kontaktnú alergiu u ľudí s ekzémom. V opaľovacích prípravkov sa vyvarujte vonných zložiek, jednoduchých alkoholov a vyhnite sa chemickým opaľovacím prípravkom, ktoré môžu byť dráždivé. 

7. Dospelý vs deti

Na rozdiel od dospelých, pri nákupe opaľovacích krémov pre deti buďte zvlášť pozorní, pretože sú náchylnejšie na spáleniny najmä v lete. Deti mladšie ako 6 mesiacov by sa mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Pre dojčatá a deti, ako aj pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, dermatológovia odporúčajú minerálne opaľovacie krémy, pretože je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobia vyrážky alebo iné alergické reakcie. Keďže pre deti, ktoré sú o niečo staršie, môže byť ťažké obsedieť pri aplikácii opaľovacích krémov, stavte na SPF v spreji. 

Redakčné produktové tipy opaľovacích prípravkov na telo:

 

  • produkt

    Vichy Vichy Capital Soleil Spray Fluid Invisible Ochranný sprej SPF 50+

    Heureka Notino DrMax.sk

    Obľúbené chemické SPF v spreji. Opaľovací fluid v spreji so širokospektrálnou ochranou obsahuje antioxidačný tokoferol, ktorý posilňuje prirodzenú obranu pokožky proti poškodeniu UVA a UVB žiarením. Je ultraľahký, obohatený aj o formu kyseliny hyalurónovej a probiotické frakcie, takže okrem ochrany pred slnkom sa stará aj o hydratáciu a výživu pokožky. Zloženie je odolné voči potu, vode i piesku. Používatelia oceňujú vodičkovú konzistenciu, ktorá sa ľahko aplikuje a nezanecháva nepríjemný pocit na koži.

    Viac o produkte

  • produkt

    SeventyOne Percent Seventy-one Eco Sun Spray Invisible Neviditeľný slnečný sprej SPF50+

    DrMax.sk Vemzu

    Opaľovací prípravok v spreji má jemnú vôňu vanilkových kvetov, a hoci obsahuje slnečnicový, jojobový a sójový olej a skvalán, nezanecháva mastný film na pokožke. Príjemne sa nanáša a rozotiera a možno ho aplikovať aj na mokrú pokožku. Použité oleje posilňujú hydrolipidovú vrstvu a zároveň ju vyživujú, hydratujú, zjemňujú a majú protivráskový efekt. Minerálne filtre poskytujú širokospektrálnu ochranu.

    Viac o produkte

  • produkt

    SUNDANCE SUNDANCE Mlieko na opaľovanie Kids Sensitiv SPF 50+

    mojadm.sk

    Opaľovacie mlieko s chemickými filtrami novej generácie poskytuje detskej pokožke širokospektrálnu ochranu pred UVA aj UVB žiarením. Je navyše obohatené o hydratačný glycerín a antioxidačný vitamín E. Obsahuje tiež prírodný vosk získaný z ryžových otrúb, ktorý funguje ako prostriedok na zmäkčenie pokožky – je vhodný najmä pre suchú pokožku a často sa používa v detskej kozmetike. Má priaznivú cenu a je vhodné aj pre citlivú pokožku.

    Viac o produkte

Na záver

Pamätajte, že nájsť ten správny opaľovací krém je dlhodobá investícia do vašej pokožky. Možno neuvidíte jeho účinok hneď ako po použití séra či exfoliantu, ale o desať rokov budú výsledky pravdepodobne viditeľné. Svoj výber teda poriadne zvážte ;-)

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť