Psoriáza (lupienka) vo vlasoch: Aké sú jej príznaky a ako ju udržať pod kontrolou?

nazov
meno
Katarína
Ak máte do činenia so psoriázou, vedzte, že v tom nie ste sami. Podľa nadácie pre psoriázu trpí týmto stavom viac ako 125 miliónov ľudí na celom svete. A to je naozaj veľa! Ďalšou zlou správou je fakt, že ide o chronický stav, na ktorý nie je známy žiadny liek. Ak už raz máte psoriázu, je to boj na celý život. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako môžete psoriázu liečiť, zvládnuť jej symptómy a udržať vzplanutia na uzde. V článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o psoriáze vo vlasoch.

Čo je psoriáza?

 Psoriáza je chronický stav pokožky s príznakmi, ktoré sa môžu občas zhoršiť a potom zlepšiť.  Rovnako ako pri iných chronických ochoreniach kože, nevieme, čo psoriázu spôsobuje. Ide o autoimunitné ochorenie – lekári sa domnievajú, že psoriázu vyvoláva nadmerne aktívny imunitný systém, ktorý môže spôsobiť, že kožné bunky rastú príliš rýchlo a vytvárajú sa škvrny. 
 


Škrvny na zátylku alebo za ušami často silne svrbia
 
Pozitívnou správou je, že psoriázu na hlave nemôžete dostať od inej osoby. Existuje však väčšia pravdepodobnosť, že budete mať psoriázu, ak sa vyskytuje vo vašej rodine, pretože má genetický základ. Ak ju majú obaja rodičia, ich dieťa má aspoň 50 % šancu, že sa u neho ochorenie rozvinie tiež.

Psoriáza sa môže objaviť v akomkoľvek veku

Zatiaľ čo psoriáza sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, priemerný vek nástupu väčšinou pripadá na dve rôzne obdobia života:
  • vo veku od 15 do 35 rokov
  • vo veku od 55 do 60 rokov
  • hoci je to veľmi zriedkavé, asi 10 až 15 % prípadov psoriázy sa vyskytuje aj pred dosiahnutím veku 10 rokov

Psoriáza u detí

  • buď sa môže vyskytnúť tzv. plaková psoriáza (vo forme červených suchých škvŕn najmä na kolenách, lakťoch, dolnej časti chrbta a vo vlasoch)
  • alebo sa môže vyskytnúť tzv. kvapkovitá psoriáza (prejavuje sa malými červenými bodkami na trupe, chrbte, rukách a nohách), ktorú najčastejšie spustí streptokoková infekcia. U mnohých detí, ktoré dostanú tento typ psoriázy, sa neskôr rozvinie plaková psoriáza.


Psoriáza na detskej pokožke hlavy

Hoci psoriázu môže mať hocikto, výskumy ukázali, že najbežnejšia je na belošskej koži, najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 15 do 25 rokov a je častejšia u žien. Niektoré zdroje uvádzajú, že u žien môže byť aj menej závažná ako u mužov, no je spojená s vyšším rizikom zhoršenia kvality ich života v porovnaní s mužmi. Okrem toho ženy so psoriázou majú väčšou pravdepodobnosť depresie ako muži.

Príznaky psoriázy vo vlasoch

Mierna psoriáza môže zahŕňať len jemné šupinky, dokonca v niektorých prípadoch príznaky psoriázy napodobňujú lupiny. Príznaky stredne ťažkej až ťažkej psoriázy vo vlasoch zahŕňajú:
  • šupinaté, červené alebo fialové hrboľaté škvrny
  • striebornobiele alebo sivé šupiny
  • odlupovanie kože podobné lupinám
  • suchú pokožku hlavy
  • svrbenie
  • nepohodlie, pálenie alebo bolestivosť
  • krvácanie alebo dočasné vypadávanie vlasov v dôsledku odstraňovania plakov na pokožke hlavy

Ako vyzerá psoriáza vo vlasoch?

Na rôznych odtieňoch pleti môže psoriáza vyzerať inak. Ak máte svetlú až stredne svetlú pleť, príznaky psoriázy sa prejavujú ako vyvýšené, červenkasté alebo lososovo sfarbené škvrny s bielymi šupinami. Na tmavšej pokožke môžu byť škvrny fialové a šupiny sivé. Môže ísť o jednu škvrnu alebo zhluk škvŕn a dokonca môžu pokrývať celú pokožku hlavy. Psoriáza sa môže rozšíriť aj na:
  • krk
  • uši
  • čelo
  • iné časti tváre, dokonca aj celého tela
  • kožné záhyby – vtedy ide o tzv. inverznú psoriázu
Psoriáza na krku, čele, lakti a za ušami

Liečba psoriázy vo vlasoch

Napriek širokému spektru dostupných možností liečby psoriáza na hlave zostáva ťažkou liečebnou oblasťou. Prítomnosť vlasov ovplyvňuje nielen aplikáciu a prenikanie liekov do postihnutých oblastí, ale silne ovplyvňuje aj osobný prístup k liečbe.
 
Pacienti sa bežne sťažujú na mastný účinok liekov v tejto oblasti a na ťažkosti s odstraňovaním produktov z vlasov. V súčasnosti sa lokálne lieky odporúčajú ako prvá línia liečby pri miernej až stredne závažnej psoriáze, ale môžu sa použiť aj súbežne s fototerapiou, so systémovou alebo s biologickou terapiou pri stredne závažnej až závažnej psoriáze.
 
Topické kortikosteroidy sú zlatým štandardom na liečbu psoriázy pokožky hlavy. Dôležité je, že v posledných rokoch na trh bolo uvedených množstvo nových formulácií (napr. peny, šampóny a spreje), ktoré zlepšujú kozmetickú prijateľnosť a priľnavosť. V závažných alebo ťažkopádnych prípadoch by sa mala zvážiť systémová liečba.
 


Psoriáza na vlasovej pokožke
 
Ak by sme mali zhrnúť možnosti liečby psoriázy vo vlasoch, tvorí ju:
  1. Lokálna liečba
  2. Systémová a biologická liečba
  3. Fototerapeutické ošetrenie

1. Lokálna liečba

- ide o ošetrenie, ktoré použijete priamo na pokožku hlavy
- patria sem šampóny, gély, krémy, mlieka, peny, oleje, masti či mydlá
- niektoré sú voľnopredajné, silnejšie vyžadujú lekársky predpis
- voľnopredajné produkty na liečbu psoriázy často obsahujú tieto zložky:
  • kyselina salicylová – pílingový prostriedok dostupný vo voľnopredajných šampónoch a mydlách; dokáže zmäkčiť šupiny a uľahčuje ich odstránenie
  • uhoľný decht – dostupný v šampónoch, krémoch, géloch, mastiach, penách a mydlách; môže pomôcť spomaliť rast kože, znížiť zápal, svrbenie a šupinatenie
  • produkt

    Ducray Ducray Kertyol P.S.O. ošetrujúci šampón proti lupinám

    Heureka Notino DrMax.sk

    Doplnková starostlivosť o pokožku so sklonom k ​​psoriáze, ktorá pomáha odstraňovať šupinky a upokojuje svrbenie a začervenanie. Šampón od značky Ducray obsahuje kľúčovú zložku kyselinu salicylovú, ktorá pôsobí na zmäkčenie povlakov a šupín a ich odstránení z pokožky. Šampón neobsahuje penivé dráždivé zložky (SLS a SLES) a o hydratáciu pokožky hlavy sa postará glycerín. Extrakt z koreňa čakanky môže zlepšiť funkciu kožnej bariéry.

    Viac o produkte

- produkty na predpis od dermatológa na liečbu psoriázy na hlave môžu obsahovať aj dve vyššie spomenuté zložky, no tiež iné, silnejšie zložky:
  • antimikrobiálne zložky, ktoré liečia bakteriálne alebo kvasinkové infekcie súvisiace so psoriázou pokožky hlavy
  • topické kortikosteroidy – sú silné a veľmi účinné v liečbe ťažších stavov psoriázy na hlave, no majú aj viaceré vedľajšie účinky
  • kalcipotriol (silný derivát vitamínu D) – na rozdiel od kortikosteroidov nespôsobuje oslabenie kožnej bariéry a je výborný pri redukcii odlupovania a svrbenia pokožky hlavy v dôsledku psoriázy
  • kalcipotriol + betametazóndipropionát (derivát vitamínu D v kombinácii so silným kortikosteroidom) – spolu sú tieto dve zložky účinnejšie a majú rýchlejší nástup účinku, ako keď sa používajú zvlášť; ukázalo sa, že vo forme peny ide o bezpečný produkt na liečbu psoriázy.
  • lokálne retinoidy – napríklad tazarotene (ktorý však na Slovensku nie je dostupný)
  • antralín – jeden z najstarších liekov používaný v liečbe psoriázy vo forme krému – táto liečba však už bola nahradená novými, kozmeticky príťažlivejšími možnosťami
 Aby tieto kúry fungovali, musia sa aplikovať na pokožku hlavy, nie len na vlasy. Postupujte presne podľa pokynov, kým sa vaša pokožka nezahojí, čo môže trvať 8 alebo viac týždňov. Keď sa vaša psoriáza zmierni, môžete pomôcť zabrániť jej návratu pravidelným umývaním pokožky hlavy dvakrát týždenne šampónom, ktorý obsahuje uhoľný decht alebo iné vyššie spomenuté zložky.

2. Systémová a biologická liečba

- ak lokálna liečba nie je účinná, sú k dispozícii perorálne systémové lieky a biologické infúzie alebo injekcie
- používajú sa pri stredne závažnej až závažnej psoriáze na hlave
- systémová a biologická liečba spomaľuje rast kožných buniek alebo zmierňuje zápal
- perorálne lieky na Slovensku zahŕňajú napríklad:
  • Neotigason – ktorý obsahuje retinoid acitretín na liečbu psoriázy
  • Otezla – ktorý obsahuje imunosupresívum apremilast, ktoré znižuje zápal
  • perorálne alebo injekčne podávané kortikosteroidy
  • Sandimmun – ktorý obsahuje imunosupresívum cyklosporín, ktoré znižuje funkciu imunitného systému, čo pomáha znižovať zápal spôsobený psoriázou
  • Rinvoq – ktorý obsahuje imunosupresívum upacitinib
Keďže tieto lieky môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky vrátane poškodenia pečene, vyžadujú  prísny lekársky dohľad. Je tiež dôležité vedieť, že perorálne vitamínové deriváty sa líšia od systémovej perorálnej liečby na predpis – systémová liečba je účinnejšia ako vitamínové doplnky pri závažnejších formách psoriázy.
 
Najnovšia trieda liekov schválených FDA sa nazýva biologická liečba. Tieto lieky, ktoré dostanete injekciou alebo infúziou, môžu zabrániť tomu, aby vaša pokožka vytvárala príliš veľa buniek. Podľa Americkej akadémie dermatológie môže fungovať až 11 biologických liekov, na Slovensku sú schválené napríklad tieto druhy biologickej liečby:
  • Humira – injekčný roztok (na podávanie cez infúziu) s účinnou látkou adalimumab
  • Enbrel – injekčné pero s účinnou látkou etanercept
  • Zessly – injekčný roztok (na podávanie cez infúziu) s účinnou látkou infliximab

3. Fototerapeutické ošetrenia

Fototerapia nie je pre pokožku hlavy v liečbe psoriázy úplne praktická hlavne kvôli vlasom, ktoré zavadzajú. V súčasnosti už existujú zlepšenia vo forme hrebeňa, ktorý možno použiť na tak, aby ošetril celú  pokožku hlavy. Fototerapia využíva ultrafialové svetlo (UV), ktoré pomáha liečiť škvrny psoriázy na pokožke hlavy, najmä ak iné liečby nefungujú. Lekár môže používať UVA alebo UVB lúče v rôznych nastaveniach. Nezabudnite sa s ním porozprávať o rizikách UV žiarenia a o tom, ako chrániť svoju pokožku.
 
Laserové ošetrenie na liečbu psoriázy na hlave je kvôli vlasom tiež výzvou. Profesionál – lekár však dokáže sústrediť svetlo vysokej intenzity na postihnuté miesta a vyhnúť sa okolitej zdravej koži.
 
Komplikácie súvisiace so psoriázou vo vlasoch
 
Psoriáza na hlave môže spôsobiť rôzne komplikácie:
  • krvácanie – psoriáza vo vlasoch môže spôsobiť svrbenie a nepohodlie. Poškriabaním alebo odstránením šupín môže dôjsť až ku krvácaniu.
  • opuch lymfatických uzlín
  • stratu vlasov – samotná psoriáza na pokožke hlavy nespôsobuje vypadávanie vlasov, ale veľké škrabanie šupinatých škvŕn, drsné zaobchádzanie a stres, ktorý je spojený s týmto stavom, môžu viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov, prípadne k alopécii. Hoci sa táto situácia dá zvládnuť vhodnou liečbou, čoraz viac dôkazov spája alopéciu s jazvami s chronickými a recidivujúcimi epizódami psoriázy.
Pri pretrvávajúcich komplikáciách, ktoré vám znekvalitňujú život, určite vyhľadajte odbornú pomoc, dermatológa, s ktorým môžete prísť na spôsoby, ako sa vyhnúť vypadávaniu vlasov, ak máte psoriázu na hlave. Je možné, že sa budete musieť vyvarovať rôznych úprav vlasov (farbeniu, trvalej) alebo zmeniť liečbu psoriázy na pokožke hlavy. Vždy majte na pamäti, že vlasy vám časom opäť dorastú.

Ako obmedziť vzplanutia psoriázy vo vlasoch?

Niektorí ľudia majú vzplanutia psoriázy neustále, zatiaľ čo iní len raz za niekoľko rokov. Keď sa vyskytnú vzplanutia psoriázy na hlave, môžu trvať dni, týždne, dokonca aj dlhšie. Najlepším plánom „útoku“ je pokúsiť sa udržať vzplanutia psoriázy čo najviac na uzde. Ako sa hovorí, najlepší útok je obrana.
 
Je veľa aspektov, ktoré môžu vyvolať vzplanutie psoriázy – v značnej miere závisia od jednotlivca. Určenie toho, aké sú vaše konkrétne spúšťače, je prvoradé. Môže ísť napríklad o:
  • drastickú zmenu teploty
  • tesné oblečenie
  • niektoré dráždivé zložky starostlivosti o pleť a vlasy
  • drsné tkaniny (často ide o vlnu alebo akryl – ktoré nosíte najmä v zime – preto má psoriáza tendenciu mať horší priebeh práve v chladnejších a suchších mesiacoch)
  • životný štýl a návyky
  • zlú stravu
  • stres – prišlo sa dokonca na to, že nárast prípadov psoriázy počas pandémie COVID-19 sa pripisuje práve zvýšenému stresu

Seboreická dermatitída vs psoriáza vo vlasoch – aký je rozdiel?

 Najlepšie vám na otázku, či máte psoriázu vo vlasoch alebo seboreickú dermatitídu, prípadne oboje – odpovie dermatológ pri pohľade na vašu pokožku hlavy. Majú veľmi podobné príznaky, no aj niekoľko odlišností. Porovnajte príznaky:
 
Psoriáza na hlave
  • zapálená koža pokrytá šupinami alebo mastnými kôrovitými škvrnami nazývanými plaky
  • škvrny, ktoré môžu presahovať líniu vlasov alebo sa môžu objaviť aj na iných častiach tela
  • svrbenie
  • ide o chronické ochorenie spojené so zápalom v celom tele
Seboreická dermatitída na hlave
  • zapálená koža pokrytá šupinami alebo chrastami
  • lupiny na pokožke hlavy aj vo vlasoch
  • svrbenie
  • je zapríčinená rôznymi druhmi kvasiniek

Čo pomáha pri psoriáze vo vlasoch a čo nie?

 Na zmiernenie svrbenia pri psoriáze pomáhajú nasledovné rady:
  • po umytí šampónom použite kondicionér
  • obmedzte horúce nástroje na úpravu vlasov, respektíve si fénujte hlavu vlažným vzduchom, nie horúcim
  • na svrbiace miesta používajte vlhké uteráky, studené zábaly alebo studenú vodu
Pomôcť pri liečbe psoriázy tiež môže:
  • dodržiavanie liečebného plánu – pacienti, ktorí sú v liečbe trpezliví a konzistentní, iba zriedka musia dlho znášať ťažkú ​​​​psoriázu na hlave. Ak liečba prestane fungovať alebo spozorujete komplikácie, poraďte sa so svojím lekárom.
  • kľúčová je hydratácia, ktorá môže zlepšiť symptómy – najmä svrbenie a šupinatosť
  • podporné skupiny pre psoriázu (napríklad na sociálnych sieťach) môžu tiež ponúknuť cenné tipy, ktoré pomôžu v lepšom fungovaní lekárskej liečby a môžu zmierniť stres a smútok, ktorý psoriáza spôsobuje

Pri liečbe psoriázy si treba dať pozor na tieto veci

  • že rizikovým faktorom psoriázy je aj obezita
  • pozor na pílingy, ktoré môžu poškodiť pokožku a spôsobiť ďalšie vzplanutie
  • psoriáza na hlave je iná ako bežné lupiny – škvrny si netreba škrabať ani odlupovať, lebo stav psoriázy ešte zhoršíte
  • psoriáza na hlave môže tiež sťažiť česanie alebo kefovanie vlasov, preto buďte opatrní, aby ste si nepodráždili pokožku hlavy – na jemné odstránenie šupín použite hrebeň a pred každým použitím ho dezinfikujte, aby ste zabránili infekcii
  • psoriázu môže zhoršiť aj strava – zvyčajne ide o:
    • červené mäso a mliečne výrobky – lebo obsahujú kyselinu arachidónovú, ktorá môže hrať úlohu pri vytváraní psoriatických lézií
    • lepok – lebo štúdie dokázali, že ľudia so psoriázou majú zvýšené markery citlivosti na lepok
    • spracovaná strava – lebo spracované a vysokokalorické potraviny môžu viesť k obezite
    • paradajky, zemiaky, baklažán, paprika – lebo obsahujú solanín, o ktorom je známe, že ovplyvňuje trávenie a môže byť príčinou zápalu
    • alkohol – lebo sa považuje za spúšťač psoriázy

Obľúbené produkty na liečbu psoriázy vo vlasoch

  • produkt

    Ducray Ducray Kertyol P.S.O. ošetrujúci šampón proti lupinám

    Heureka Notino DrMax.sk

    Doplnková starostlivosť o pokožku so sklonom k ​​psoriáze, ktorá pomáha odstraňovať šupinky a upokojuje svrbenie a začervenanie. Šampón od značky Ducray obsahuje kľúčovú zložku kyselinu salicylovú, ktorá pôsobí na zmäkčenie povlakov a šupín a ich odstránení z pokožky. Šampón neobsahuje penivé dráždivé zložky (SLS a SLES) a o hydratáciu pokožky hlavy sa postará glycerín. Extrakt z koreňa čakanky môže zlepšiť funkciu kožnej bariéry.

    Viac o produkte
  • produkt

    Dr Konrad Dr Konrad Ichtyol Šampón

    Heureka DrMax.sk Pilulka

    Šampón Dr. Konrad je neparfumovaný šampón s obsahom ichtamolu (3 %) a s antimikrobiálnou zložkou hexamidín. Ichtamol (zložka bohatá na síru) má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, preto je vhodnou ingredienciou pri nestabilnej a zapálenej psoriáze. Okrem šampónu sa dá kúpiť aj voľnopredajná ichtamolová masť, ktorá pomáha v zmiernení príznakov psoriázy na tele.

    Viac o produkte
  • produkt

    Natura House Natura House Psoristop šampón

    Heureka DrMax.sk

    Ak chcete ísť prírodnou cestou, veľmi dobré recenzie má šampón Psoristop s extraktom z mahónie cezmínolistej a s povrchovo aktívnymi čistiacimi látkami rastlinného pôvodu. Je vhodný na veľmi jemné umývanie pokožky hlavy s kožnými problémami (suchá, svrbiaca a olupujúca sa pokožka). Mahónia je zložka, ktorá upokojuje pokožku, má antioxidačné vlastnosti a používa sa na riešenie citlivých kožných problémov, ktoré sa prejavujú začervenaním, odlupovaním pokožky a nepohodlím.  

    Viac o produkte

 
Psoriázy sa síce nezbavíte, ale vedzte, že ste jeden/jedna z milióna ľudí, ktorí ju majú a bojujú s ňou. A vždy si pripomeňte, že existuje veľa spôsobov, ako ju zvládnuť a udržať pod kontrolou.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť