Skin cycling: Všetko, čo potrebujete vedieť o novom trende starostlivosti o pleť + Skin cycling rutina

nazov
meno
Katarína
Skin cycling je najnovším kozmetickým trendom, s ktorým sa stretnete hlavne na TikToku. Tam má hashtag #skincycling 3,5 miliardy pozretí. Ak si myslíte, že ide o čudný alebo šialený trend starostlivosti o pleť, vyvedieme vás z omylu. Ide o jednoduchý, dermatologičkou schválený režim, ktorý má hlavu aj pätu. Zaujíma vás, čo je to vlastne skin cycling? V článku vám všetko prezradíme.

Skin cycling v kocke

Skin cycling je metóda jednoduchej starostlivosti o pleť vytvorená dermatologičkou Dr. Whitney Boweovou. Znamená rotáciu aktívnych látok v rutine strategickým spôsobom, ktorý prináša najlepšie výsledky bez podráždenia pokožky. Skin cycling umožňuje „dni odpočinku“ počas týždňa, aby sa vaša pokožka po použití určitých produktov mohla sama „opraviť“.

Dermatológovia už dlho odporúčajú prerušované alebo striedavé používanie aktívnych zložiek. Skin cycling namiesto hromadenia viacerých produktov na seba povzbudzuje ľudí, aby používali produkty starostlivosti o pleť strategicky tak, aby sa skutočne navzájom dopĺňali.

Ako na skin cycling v praxi?


Ak chcete začať so skin cyclingom, budete potrebovať (ale nie spravidla):
 • exfoliant (BHA alebo AHA kyseliny)
 • retinoid (napríklad retinol alebo retinal)
 • hydratačný krém (ideálne bez dráždivých zložiek)


S týmito ingredienciami v rukách je všetko iba otázkou načasovania. Klasický režim skin cyclingu pleti tvoria cykly štyroch nocí: 1. večer je exfoliačný, 2. večer je retinoidový, 3. a 4. večer sú regeneračné. Znie to zvládnuteľne, nie? Po týchto štyroch večeroch môžete cyklus zopakovať. Skin cycling umožňuje udržať rovnováhu medzi dvoma účinnými, no potenciálne dráždivými zložkami. Striedavé používanie exfoliantu a retinoidu – a po nich dve noci na regeneráciu – poskytujú pleti čas vybudovať si toleranciu a znižujú možnosť zápalu či podráždenia.

Samozrejme, existujú rôzne variácie metódy skin cyclingu v závislosti od toho, ako vaša pokožka reaguje, čo potrebuje, aký máte typ pleti a aký je cieľ, ktorý chcete starostlivosťou o pleť získať. Ak ste pacientmi s konkrétnym kožným ochorením, určite o skin cyclingu diskutujte s dermatológom pred začlenením určitých produktov a aktívnych látok do vášho režimu.

Majte na pamäti, že metóda skin cycling sa používa na maximalizáciu výhod vašich aktívnych látok a zároveň minimalizáciu ich potenciálu dráždiť vašu pokožku. Ak máte pocit, že vaša pokožka potrebuje viac času na zotavenie, počúvajte ju a buďte trpezliví. Skin cycling totiž môže pomôcť dlhodobo budovať toleranciu vašej pokožky. Tu je stručný návod, ako na to:

 

Prvá noc: exfoliácia

Počas prvého večera si vyčistite a osušte pleť a potom naneste pílingový produkt. Dermatologička Dr. Boweobvá odporúča zvoliť chemické exfolianty pred fyzikálnymi, ktoré nie sú príliš abrazívne. Výber pílingu s kyselinami, ako sú AHA, PHA alebo BHA, vám môže pomôcť uvoľniť póry, odstrániť odumreté kožné bunky a dosiahnuť hĺbkové čistenie než pri bežnom čistení. Vďaka tomu aj vaše ostatné produkty budú fungovať efektívnejšie, pretože dokážu preniknúť hlbšie do pokožky. Nakoniec nezabudnite na hydratáciu. Ak máte citlivú alebo reaktívnu pokožku, exfolianty začleňte do rutiny postupne s nižšou frekvenciou, prípadne siahnite po jemnejších PHA kyselinách, ktoré sú menej dráždivé.

Produktové tipy:

Čistiace produkty dvojfázového čistenia (oba možno použiť vo večernej rutine 1. aj 2. noc, Jelly Joker je vhodný na čistenie v každodennej rannej rutine).
PHA, BHA a AHA exfolianty

Druhá noc: retinoidy

Počas druhého večera si po vyčistení a osušení pleti naneste retinoid, ktorý môže pomôcť eliminovať výskyt jemných liniek, vrások či akné. Ak ste nováčikom v oblasti retinoidov a skin cyclingu vo všeobecnosti, začnite nanesením hydratačného krému na citlivé oblasti tváre – pod oči, okolo kútikov nosa a úst, na krk a dekolet. Prvý hydratačný krok bude prevenciou suchosti a podráždenia. Potom naneste retinoid na celú tvár, krk a dekolt. Ak máte citlivú alebo reaktívnu pokožku, retinoidy začleňte do rutiny postupne s nižšou frekvenciou (raz do týždňa, prípadne raz za 10 dní).

Produktové tipy:

Retinal (pre začiatočníkov koncentrácia 0,01 alebo 0,03; pre pokročilých koncentrácia 0,06 alebo 0,1)

Tretia a štvrtá noc: regenerácia a výživa

Počas regeneračných nočných rutín by ste mali vynechať exfoliačné kyseliny aj retinoidy a namiesto nich sa zamerať na vyživovanie pokožky, hydratáciu a posilnenie kožnej bariéry. Vďaka tomu dáte pokožke čas na zotavenie. Zamerajte sa na upokojenie a výživu kožného mikrobiómu a stavte na zložky ako ceramidy, niacínamid, probiotické zložky, glycerín, kyselina hyalurónová, pantenol či aktívne zložky rastliny Centella asiatica. Stavte na dva produkty: každodenný ľahký hydratačný krém a bohatý krém alebo spaciu masku. Ak pociťujete citlivosť a podráždenie, môžete zvýšiť počet nocí na regeneráciu – skin cycling vždy prispôsobte potrebám vašej pleti.

*Poznámka k frekvencii: Ak ide o to, ako dlho musíte pokračovať v zabehnutej praxi skin cyclingu, Dr. Boweová hovorí, že režim cyklu môžete opakovať a upravovať v závislosti od toho, ako vaša pokožka reaguje na aktívne zložky, ktoré aplikujete. Jedno dobré pravidlo znie: Či už máte zabehnutú rutinu, alebo sa venujete skin cyclingu – konzistentnosť je v kozmetickej rutine dôležitejšia ako frekvencia. Produkty starostlivosti o pleť sú oveľa účinnejšie, keď sa používajú pravidelne, aj keď ich nepoužívate dennodenne. Každodenné nosenie opaľovacieho krému zohráva dôležitú úlohu pri príprave vašej pleti na úspech. Ide o dobrý základ pre príjem aktívnych látok starostlivosti o pleť, ktoré nasledujú počas nočnej rutiny.

Produktový tip:

Výborný ceramidový krém vhodný pre každý typ pleti, ideálny na večernú rutinu
ILLIYOON Ceramide Ato Concentrate Cream

Ranná rutina

Na rozdiel od nočnej rutiny by sa ranná rutina mala zjednodušiť. Dr. Boweová navrhuje používať jemný čistiaci prostriedok, sérum s vitamínom C, ľahký hydratačný krém a, samozrejme, SPF.

Produktové tipy:

Céčkové sérum + ľahučký hydratačný krém + SPF z drogérie za pár eur = jednoduchá a efektívna ranná rutina na každý deň

Výhody skin cyclingu

 • skin cycling je skvelý spôsob, ako vytvoriť konzistentnú a účinnú rutinu, ktorá pomáha pokožke optimálne fungovať
 • skin cycling môže pomôcť zabrániť narušeniu kožnej bariéry v dôsledku nadmerného používania aktívnych zložiek
 • skin cycling je výborný pre začiatočníkov v starostlivosti o pleť a tých, ktorí majú citlivú pokožku
 • skin cycling je flexibilná metóda starostlivosti o pleť, ktorú možno prispôsobiť rôznym typom pleti
 • skin cycling môže eliminovať negatívne vedľajšie účinky kozmetických produktov
 • skin cycling môže pomôcť chrániť pokožku pred sezónnymi problémami

Nevýhody skin cyclingu

 • ak ešte nepoužívate retinoidy, môžete pri skin cyclingu zaznamenať vedľajšie účinky, keď s retinoidmi začínate
 • ak chcete do kozmetickej rutiny prvýkrát zaradiť retinoidy, exfoliant alebo iný potenciálne dráždivý produkt, skin cycling stojí za zváženie – produkt najprv používajte menej často a sledujte reakcie pleti
 • ak máte citlivú pokožku, pri kombinovaní aktívnych zložiek riskujete podráždenie pokožky – prispôsobte striedanie produktov tomu, ako ich znáša vaša pleť
 • ak si aplikujete retinoidy každý večer, vaša pokožka to dobre znáša a aplikácia prináša výsledky, skin cycling vám nemusí priniesť toľko výhod, koľko ste dúfali – prispôsobte svoj režim osobným potrebám pleti
 • rovnako ak používate exfoliačný produkt každý deň bez podráždenia, môžete vyladiť rutinu skin cyclingu tak, že každé ráno zakomponujete toner s kyselinou salicylovou a silnejšiu zmes exfoliačných kyselín v dňoch exfoliácie

Verdikt

Koncept skin cyclingu v podstate ani nie je novinka. Existuje jednoznačný dôvod, prečo sa skin cycling stal takým populárnym. Ľudia si totiž začali uvedomovať, že používanie viacerých produktov nie vždy znamená lepšiu a zdravšiu pleť. Klasický štvordňový pleťový cyklus je skvelý aj pre začiatočníkov a tých, ktorí majú obzvlášť citlivú pleť, pretože si ho môžu upraviť tak, aby bol jemnejší a vyhovoval špecifickým potrebám pleti. Skin cycling teda možno považovať za prístup „menej je viac“, ktorý funguje a poskytuje používateľovi štruktúrovaný rozvrh, ktorý dáva intuitívny zmysel.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť