Česanie vlasov - všetko, čo potrebujete vedieť o česaní vlasov

nazov
meno
Aj keď patrí česanie k základným hygienickým návykom, ktoré učíme už malé deti, ani my dospelí často nevieme, ako správne česať vlasy. V nasledujúcom článku vám preto poradíme, akú techniku pri ňom používať, aby boli vaše vlasy silné a zdravé a predišli ste ich zamotaniu či lámaniu. Prezradíme vám tiež, ako často sa česať a to, prečo je česanie vlastne dôležité. Nezabudli sme ani na výber vhodného hrebeňa či kefy, bez ktorých sa starostlivosť o vlasy nezaobíde.

Ako často je vhodné česať vlasy?

Odborníci odporúčajú česať sa dvakrát denne — ráno a večer pred tým, ako idete spať. Frekvencia bude závisieť tiež od štruktúry vašich vlasov. Pre každého ale platí, že častejšie česanie nie je pre vlasy zdravé. Mohla by sa tým narušiť ich štruktúra. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo mať za následok dokonca stenčenie a nadmerné vypadávanie vlasov alebo rozštiepenie končekov. Pri kučeravých vlasoch by mohlo pri priveľmi častom česaní dôjsť k zmene tvaru.

Na časté česanie reaguje aj pokožka hlavy. Tvorilo by sa v nej nadmerné množstvo mazu a vlasy by sa rýchlejšie mastili. Dlhšie nečesané vlasy sa na druhej strane zamotávajú. Pri ich rozmotávaní potom dochádza k neželanému lámaniu.
 

Prečo by sme sa vlastne mali česať?

Česanie nie je dôležité len pre krásu, ale aj pre zdravie vlasov a ako prevencia proti ich zamotávaniu. Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke a ku korienkom sa vďaka tomu dostane viac živín. Vlasy sú potom silnejšie a majú krajší lesk. Pravidelné česanie podporuje tiež ich rast.

Správne česanie okrem toho pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a rozmiestni kožný maz od korienkov až po končeky. Keďže úlohou kožného mazu je prirodzená ochrana vlasov, česaním im ju doprajete. To ešte nie je všetko. Česanie pomáha odstrániť tiež zvyšky stylingových prípravkov či vypadnuté vlasy a dodáva objem účesu.
 

Poznáte správnu techniku česania

Vlasy začnite česať od konca. Pomôže vám to rozpliesť ich bez toho, aby ste ich nadmerne namáhali. Predídete tým ich lámaniu aj vytvoreniu uzlíkov, ktoré je veľmi ťažké rozmotať. Celý objem hlavy si rozdeľte na niekoľko sekcií a postupne ich rozčesávajte. Ak je to potrebné, pomôžte si pri tom prstami.

Následne prečešte celý objem vlasov. Pre dôkladné prekrvenie pokožky hlavy je vhodné sa pritom predkloniť. Postupujte v česaní od šije po bokoch smerom dopredu. Tento spôsob vám pomôže tiež zväčšiť objem účesu. Ak by ste, naopak, chceli objem účesu zmenšiť, nakoniec sa ešte prečešte vo vzpriamenom postoji.
 

Nečešte mokré vlasy

Častou chybou, ktorú mnohí z nás robia, je česanie za mokra. Tomu by ste sa však mali vyhnúť. Lepšie urobíte, ak si vlasy prečešete pred umývaním, čím ich zbavíte nánosov stylingových prípravkov a potom až po vysušení.



Mokré vlasy sa totiž natiahnu a po vysušení sa im opäť vráti normálna dĺžka. Namočené vlasy sú preto krehkejšie a náchylnejšie na poškodenie a mohli by sa ľahko zlomiť. Pokiaľ si potrebujete vlasy prečesať mokré, naneste na ne kondicionér a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne použite hrebeň so širokými zubmi alebo špeciálnu kefu na mokré vlasy a nakoniec kondicionér opláchnite.
 

Akú kefu používať?

Pri výbere kefy či hrebeňa narazíte na viacero typov. Každý z nich má iné vlastnosti a je určený pre iný typ vlasov. Keď si kupujete novú kefu, vsaďte na kvalitné materiály. V tomto prípade sa neoplatí šetriť. Lacné plastové či kovové kefy môžu vlasom uškodiť.
 

Kefa s kančími štetinami

Kefa s kančími štetinami je dobrou voľbou na rovné, vlnité aj jemné vlasy. Môžete ju používať aj vtedy, ak neviete, akú si vlastne vybrať. Je dostatočne jemná a dôkladne rozčeše i zamotané vlasy. Pomáha naniesť kožný maz od pokožky po celej dĺžke, čím účes získa zdravý lesk. Kefa s kančími štetinami pôsobí proti nadmernému vysúšaniu aj lámaniu vlasov a dodá účesu vzdušnosť.
 

Kefa s kombinovanými štetinami

Kombinácia kančích a syntetických štetín je vhodná na stredne husté a jemnejšie vlasy. Štetiny sú dostatočne pevné na to, aby vám pomohli dôkladne sa rozčesať a zároveň sú k vlasom dostatočne šetrné. Prítomnosť kančích štetín prispieva k distribúcii kožného mazu a dodáva vlasom prirodzený lesk. Kombinované štetiny navyše môžete používať aj pri tvarovaní účesu pomocou fénu.
 

Nylonové štetiny

Tento materiál je vhodný na kefu pre silné a husté vlasy. Kefa by mala mať široko rozmiestnené štetiny zakončené guličkou pre ochranu pokožky hlavy. S takýmto nástrojom sa vám podarí bez poškodenia rozčesať aj zamotané vlasy. Výhodou sú tiež antistatické vlastnosti nylonu. Pri kúpe vás možno poteší cena — sú totiž lacnejšie ako kefy s kančími štetinami.


Stylingové a tunelové kefy

Stylingové kefy slúžia na úpravu účesu. Na tento účel vyberajte kefy s jemnými štetinami s otvormi, cez ktoré môže prúdiť vzduch. Stylingové kefy môžu mať rôzny tvar. Ak si vyberiete napríklad okrúhlu kefu, môžete ju používať na zväčšenie objemu, vytvorenie vĺn alebo vyrovnanie vlasov.
Pre ľahšie vysúšanie vlasov využijete tunelové kefy, ktoré poskytujú dostatok priestoru pre prúdenie horúceho vzduchu. Okrem toho, že nimi vlasy rýchlejšie vysušíte, pri fénovaní sa zbytočne nezamotajú.


Hrebeň so širokými zubmi

Tento hrebeň môžete používať na rozčesanie krátkych vlasov. Ak by ste ho chceli používať na dlhé vlasy, je vhodné urobiť to po nanesení kondicionéra. Využijete ho tiež napríklad na dôkladnejšie nanesenie vlasovej masky.


Kefy na mokré vlasy

Keďže mokré vlasy sú, ako sme už spomínali, oveľa krehkejšie, na ich rozčesávanie budete potrebovať špeciálnu kefu. Aj pri jej používaní nezabúdajte na opatrnosť a vlasy pred namočením dôkladne rozčešte a pred česaním nezabudnite použiť kondicionér.

Na mokré vlasy odporúčame nasledovné kefy:

Tangle Teezer — dvojúrovňové rozmiestnenie zubov umožní lepšie rozčesanie bez poškodenia vlasu. Tangle Teezer oceníte aj vtedy, ak máte citlivú pokožku hlavy. Pri rozčesávaní vás viac nič nebude ťahať. Výhodou je tiež ergonomický tvar, ktorý uľahčuje manipuláciu.

Wet Brush Flex Dry — kefy značky Wet Brush oceníte pre jednoduché rozčesávanie bez ťahania či bolesti a rýchlejšie vysúšanie vlasov. Použitá technológia zároveň chráni pokožku pred poškriabaním. Kefy Wet Brush sú vhodné pre všetky typy vlasov.

Wet Brush Detangler — kefa určená pre všetky typy vlasov, dokonca aj na parochne a predĺžené vlasy a kučeravé vlasy. Špeciálne tenké, flexibilné a zároveň silné štetiny ich nepoškodia a pri česaní neťahajú.



Starostlivosť o kučeravé vlasy

Kučeravé vlasy sú krehkejšie a majú sklon k vysúšaniu a lámaniu. Je to preto, že sa kožný maz z pokožky nedostatočne distribuuje po celej dĺžke vlasu. Kučeravé vlasy kvôli tomu navyše strácajú svoj lesk.

S týmto typom vlasov je potrebné zaobchádzať šetrne najmä pri rozčesávaní. Na umyté vlasy naneste dostatok kondicionéra alebo vlasovej masky a jemne ich rozčešte hrebeňom so širokými zubami. Postupujte od končekov smerom ku korienkom. Zamotané miesta rozpleťte prstami. V žiadnom prípade sa nesnažte ich nasilu rozčesať hrebeňom, mohli by ste ich poškodiť. Kondicionér nakoniec opláchnite.

Na kučeravé vlasy je vhodnou voľbou tiež kefa s pružnými štetinami a oblejšou konštrukciou. Najlepším riešením je Tangle Teezer. Dômyselný dizajn v kombinácii so špeciálnymi štetinami vám pomôže vlasy rozčesať a jemne pritom vymasíruje pokožku hlavy.
 

Ako správne tupírovať vlasy

Tupírovanie vlasov pomôže účesu získať objem. Celý proces začína voľbou správnych pomôcok. Na tento účel nepoužívajte kefu, oveľa vhodnejší je špeciálny tupírovací hrebeň. Na výber máte hneď dva typy — klasický jednoradový s úzkymi medzerami alebo druhý, na ktorom sa striedajú kratšie a dlhšie zuby. Ďalšou pomôckou, ktorú budete potrebovať, je lak na vlasy, ideálne extra tužiaci. Ak si budete chcieť časť vlasov, prichytiť, aby vám nezavadzali, pripravte si aj štipec alebo sponku.

Pred tým, ako začnete so samotným tupírovaním, dôkladne si vlasy rozčešte. Veľmi jemné vlasy je vhodné prelakovať ešte pred tupírovaním, na ostatné typy vlasov postačí použiť lak až nakoniec.

Teraz nasleduje samotné tupírovanie. Vezmite vždy jeden prameň vlasov a prechádzajte po ňom hrebeňom od končekov smerom ku korienkom. To zopakujte na každom prameni 3 – 4 krát. Pozor na hrúbku oddeleného prameňa. Nemal by byť silnejší ako hrebeň. Natupírovaný účes zľahka zhora prečešte a zafixujte lakom.
 

Ako čistiť kefu a hrebeň

Kefu aj hrebeň je potrebné pravidelne čistiť. Vlasy by ste z nich mali odstrániť po každom použití. Obmedzíte tým zachytávanie mastnoty a stylingových prípravkov na štetinách či zuboch. Usadenú mastnotu vám odporúčame pravidelne umývať, aby ste si nečistoty nezaniesli späť do vlasov. Interval čistenia by mal byť aspoň raz za mesiac, niektorí odborníci odporúčajú dokonca raz týždenne.

Z kefy najskôr odstráňte zvyšné vlasy. Najlepšie sa vám budú vyberať pomocou hrebeňa. Na samotné umývanie môžete použiť šampón, mydlo alebo tekuté mydlo. Kefu najskôr navlhčite a potom naneste zvolený čistiaci prostriedok, napeňte ho a opláchnite. Ak ste nánosy dostatočne nezmyli, postup opakujte a na dôkladnejšie vyčistenie štetín použite kozmetický tampón alebo starú zubnú kefku. Pomáha tiež, ak si pripravíte roztok z vody a šampónu či mydla, kefu do neho namočíte približne na 4 minúty a až potom dočistíte.

Kefu nakoniec opláchnite čistou vodou a vysušte. Pri sušení je vhodné položiť ju štetinami nadol na uterák. Ten do seba nasaje prebytočnú vlhkosť.
 

Zlaté pravidlá česania

Na záver zhrnutie tých najhlavnejších bodov, ktoré by ste pri česaní vlasov mali dodržiavať.
 
  • Vlasy češte dvakrát denne. Častejšie česanie im neprospieva.
  • Mokré vlasy nečešte — sú náchylnejšie na poškodenie.
  • Vlasy učešte aj pred ich umývaním. Odstránite tým nánosy nečistôt a zvyšky stylingových prípravkov a nebudú sa pri umývaní zamotávať.
  • Pre ľahšie rozčesávanie používajte kondicionér.
  • Začnite smerom od končekov ku korienkom, nie naopak. Predídete tým lámaniu vlasov.
  • Následne vlasy dôkladne prečešte smerom od korienkov ku končekom. Pre lepšie prekrvenie pokožky hlavy sa môžete predkloniť.
  • Tvorí sa vám pri česaní statická elektrina? Predídete tomu, ak na kefu pred česaním nastriekate 3 – 4 streknutia laku na vlasy.
Zatvoriť