Pre blondíny: Ako sa zbaviť žltnutia vlasov

nazov
meno
Sue
Nežiadúce žlté tóny vlasov sú problémom, s ktorým sa stretá nejedna majiteľka blond vlasov. Internetových návodov na opravu je nekonečné množstvo, realita však zahŕňa poctivý výber správneho prípravku a zložitejší pracovný postup. V dnešnom článku preto venujeme všetku pozornosť tomu, ako vybieliť žlté vlasy a nezblázniť sa pri tom. 

Získanie platinovej blond nie je vždy na počkanie. Odpoveď na otázku, ako dosiahnuť úplne biele vlasy zahŕňa viacero bodov. Niekedy nestačí len zosvetľovanie u kaderníka či použitie vysokokvalitných farieb. Problém nežiadúcich žltých vlasov po farbení tkvie vo vlasových pigmentoch, ktoré je potrebné odstrániť, ak sa chcete dopracovať k želanému výsledku. 
...
Bielene vlasov síce pomáha v boji s farebným pigmentom, no zároveň vlasy oslabuje. Napríklad taký prechod z tmavohnedej farby na platinovú blond môže byť tak dosť riskantným krokom.

Čo vlastne spôsobuje neželané žlté tóny vo vlasoch? 

 • nesprávny výber farby - Ak chcete mať vlasy so studeným podtónom, treba si vybrať farbu, ktorá v názve obsahuje ash (=popolavý odtieň). Pri týchto farbách je menšia pravdepodobnosť, že budú vaše vlasy vyzerať ako farebný kanárik. Pri teplých medených odtieňoch je pravdepodobnosť oveľa vyššia, pretože obsahujú viac žltých a červených tónov.
 • tvrdá voda
 • slnko
 • chlórovaná voda
 • nesprávna starostlivosť o vlasy - sulfáty prítomné v niektorých produktoch oslabia intenzitu farbených vlasov a zvyšujú pórovitosť.

Použitie tonera

Toner je produkt, ktorý je navrhnutý tak, aby odstránil z vašich vlasov nežiadúce pigmenty. Prichádza na rad po zosvetlení vlasov, rieši problém s nechcenými farebnými podtónmi a pomôže vám dopracovať sa k platinovému vzhľadu vašich vlasov. Medzi dvomi návštevami kaderníka ich potom môžete udržiavať v kurze vďaka farebným šampónom či maskám. Myslite však na to, že pre želaný odtieň blond vlasov je potrebné používať tieto prípravky pravidelne.

Toner ostáva na vlasoch pomerne kratšie ako permanentná farba, no pri správnom použití je aj toto jedna z dobrých možností, ako dosiahnuť úplne biele vlasy. Na trhu sú dostupné viaceré farebné tonery. Pre dosiahnutie želaného vzhľadu ale potrebujete ovládať úplné základy vlasovej koloristiky.

Fígeľ je v tom, že každého neželaného odtieňa vlasov sa zbavujete prostredníctvom komplementárnej farby. Ak chcete odstrániť červenkasté farebné tóny, mali by ste použiť zelený toner, ak chcete odstrániť žltý pigment, mali by ste siahnuť po fialovom toneri a pokiaľ chcete zabojovať s mosadzným odtieňom, použite zelený alebo modrý toner. Na farebnom kruhu sú umiestnené presne oproti sebe. 

Domáce tónovanie

Ako odstrániť žlté vlasy doma? Dá sa to aj z pohodlia vlastnej kúpeľne, treba si však predtým podrobne naštudovať návod a zistiť čo-to o správnom výbere prípravku. 

 1. Ak chcete po zosvetľovaní vlasov ešte tónovať, počkajte aspoň tri dni, aby ste nepoškodili vlas úplne.
 2. Kúpte si toner na báze amoniaku. Keďže sa chcete zbaviť žltých odleskov, vyberte si fialový toner. Vždy siahnite po takom, ktorý zodpovedá úrovni vašej farby vlasov. Systém úrovní sa pohybuje od 1 – 10, pričom 1 je najsvetlejšia a 10 je najtmavšia. Tonery majú na obaloch farebnú schému. Tá vám uľahčí orientáciu pri používaní. 
 3. K toneru je potrebné zakúpiť aj oxidačnú emulziu, ktorú  použijete podľa pokynov uvedených v návode. Toner a emulziu zmiešajte v odporúčanom pomere. Vo všeobecnosti sa uvádza pomer 1:2 (toner:emulzia). V žiadnom prípade neexperimentujte a nevytvárajte si vlastný pomer! Zmes nemiešajte v kovovej miske, mohlo by dôjsť k oxidácii zmesi a strate účinku. Použite plastovú nádobku.
 4. Vlasy si rozdeľte na niekoľko častí a toner aplikujte od korienkov vlasov až po špičku.
 5. Toner držte na vlasoch toľko, koľko predpisuje pribalený návod. Berte ho ako malú posvätnú listinu,  ktorej sa treba držať.
 6. Toner opláchnite dôkladne studenou vodou.
 7. Následne vlasy umyte pomocou šampónu a v poslednej fáze naneste kondicionér. Podľa potreby opláchnite.

Tónovacie šampóny

Bezpečnejšiu alternatívu odstránenia žltého pigmentu po domácom farbení bez poškodenia vlasov predstavuje použitie korekčných šampónov proti žltnutiu vlasov, balzamov proti žltnutiu, kondicionérov či masiek. Samotné bielene vlasov a úprava farby tonerom ich vyťaží na maximum, preto je vhodné poobzerať sa po alternatívach bez amoniaku, ktorými sú vyššie uvedené produkty.
...
Získať studené blond vlasy môžete po použití silver (strieborného) šampónu či fialového šampónu, ktoré si viete zakúpiť u svojho kaderníka alebo sa k nim dostanete aj v bežnej drogérii. Nemajú chemický základ ako tonery, takže výsledok bude o čosi menej intenzívnejší, ale splní svoj účel. Pokiaľ chcete udržať vlasy bez žltej farby, musíte farbiace šampóny zaradiť do svojej pravidelnej vlasovej rutiny.  

Tónovacie kondicionéry

Okrem tónovacích šampónov sú v ponuke aj tónovacie kondicionéry. Ak sa pýtate, ktorý z týchto dvoch produktov je lepšie použiť, odpoveď je nasledovná - výber je na vás, rozhodnite sa však len pre jedného pomocníka. Šampón pomáha očistiť vlasy od neželaných tónov, zatiaľ čo kondicionér ich aj vyživuje. Vo všeobecnosti platí, že tónovací kondicionér na vlasy nanášate vtedy, keď vidíte a cítite, že to už vaša koruna krásy potrebuje. Nezabúdajte však na spoluprácu s obalom produktu, na ktorom vždy nájdete presné inštrukcie k používaniu. 

name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „voľnej nohe“, profesionálna lovkyňa slov a aktívna bežkyňa za dobrým contentom. Usadená na dne neustále sa aktualizujúceho toku informácii, perfekcionistka na dobre vyskladané vety, s vášňou pre módu, lifestyle a kozmetiku s pravdivým príbehom.

Zatvoriť