Ako si vybrať parfum?

nazov
meno
Alžbeta
Vôňa je jedným zo znakov, ktoré nás charakterizujú ako prvé. Sprevádza nás pri vstupe do miestnosti a rozlieha sa ňou ešte dlho potom, ako ju opustíme. Vôňa je súčasťou prvého dojmu, ktorý v ľuďoch zanecháme. Práve preto by sme si parfum, ktorého vôňa sa stane pre našu osobu typickou, mali vyberať starostlivo.
 
Niektoré ženy dlhé roky používajú ten istý parfum. Avšak, siahnuť po kúsku, ktorý vám bude natoľko vyhovovať, nie je vôbec jednoduché. Parfum totiž nestačí vyberať podľa vkusného flakónu. Smerodajným je zloženie, ktorého časti by mali vyhovovať nielen vášmu čuchu, ale aj pokožke. Okrem toho by ste mali objektívne zohľadniť aj viaceré ďalšie kritériá tak, aby ste nielen dosiahli očakávaný efekt, ale zároveň nezruinovali vašu peňaženku.
 

Kde začať?

Ak momentálne čelíte otázke výberu vášho dokonalého parfumu a neviete, ako začať, potom určite oceníte malú radu. Zastavte sa a chvíľu popremýšľajte. Aký typ vône sa vám páči a ktorý vám, naopak, vyslovene prekáža? Milujete sviežu vôňu čerstvosti, ktorú cítite vždy, keď vyjdete zo sprchy? Neviete sa nabažiť vône čerstvých malín či rannej kávy, ktorá vás dokáže prebrať k životu? Prekáža vám vanilka? Ak sa zamyslíte nad vôňami, ktoré vás denne obklopujú, potom si rýchlo vyselektujete tie, ktoré by mohli byť nielen súčasťou, ale možno dokonca základom vášho budúceho parfumu.
 

Výber parfumu

Pri výbere parfumu by ste mali zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov. Toto sú niektoré z nich:
 

Výdrž

Výdrž parfumu sa odvíja najmä od jeho koncentrácie, podľa ktorej sa delí do viacerých kategórií:
  • EDF - Eau de Fraiche - Čistá voda - Je parfum, ktorý obsahuje 3 % a menej vonných olejov, teda nižšiu koncentráciu alkoholovej vody. Často však vôbec neobsahuje alkohol.
  • EDC - Eau de cologne - Kolínska - Má najnižšiu koncentráciu vône, ktorú je cítiť asi 2 hodiny. Je to 3 až 5 % oleja v zmesi vody a alkoholu.
  • EDT - Eau de toilette - Toaletná voda - Koncentrovanejší typ parfumu, ktorého vôňa vydrží 3 až 4 hodiny. Je to 4 až 8 % olej.
  • EDP - Eau de parfum - Parfumovaná voda - Má vyššiu koncentráciu oleja ako kolínska a jej vôňa trvá až 6 hodín. Je to 15 až 18 % oleja zmiešaného s alkoholom.
  • Parfum - Má najvyššiu koncentráciu, vďaka čomu dosahuje aj vysokú výdrž. Jeho vôňa vydrží celý deň. Je to 15 až 30 % oleja zmiešaného s alkoholom.
Okrem koncentrácie oleja však na výdrž parfumu vplývajú aj ďalšie jeho zložky. Dlhšou výdržou sa vyznačuje, napríklad, vanilka, pačuli alebo drevo, kým citrusové prísady a prírodné vône sú oveľa šumivejšie a ich vôňa tak rýchlejšie vyprchá.
 

Dráždivosť

Na dráždivosť parfumu by ste sa mali zamerať najmä v prípade, ak máte citlivejšiu pokožku. Vyššia dráždivosť sprevádzaná vznikom alergických reakcií je pritom typická najmä pre prírodné vône, a to aj napriek tomu, že sú neporovnateľne drahšie ako tie, v ktorých sú použité syntetické látky.
 

Cena

Ďalším faktorom je cena, keďže kvalitný parfum kúpite za niekoľko desiatok, ale aj stoviek eur. Určite však nepovažujte cenu za najdôležitejší ukazovateľ. Parfumy, za ktoré zaplatíte niekoľko stoviek eur už totiž majú na trhu určité postavenie. Nie sú však jedinou voľbou, ktorú máte. Kvalitný a najmä pre vás vhodný produkt môžete kúpiť aj lacnejšie, navyše bez zbytočných výčitiek svedomia.

TIP: Skvelá budget friendly alternatíva je eau de toilette, ktorá je vždy lacnejšia, ako eau de parfum.
 

Príležitosť či životný štýl

Príležitosti, na ktoré budete parfum využívať, sa odvíjajú najmä od vašej práce a životného štýlu. Preto je rozdiel, ak hľadá parfum žena, ktorá pracuje na manažérskej pozícii, a žena, ktorá trávi celé dni na horách. Okrem toho môže pri výbere zavážiť aj príležitosť. Ak totiž hľadáte parfum, ktorý budete používať denne do práce, mali by ste si uvedomiť, že jeho vôňa by nemala dráždivo pôsobiť nielen na vás, ale ani na vašich kolegov. Iná situácia je, ak vyberáte vôňu na rande, pri ktorej vám nebude prekážať, ak opantá mužské zmysly. V takom prípade môžete siahnuť aj po odvážnejších a opojnejších kúskoch.

TIP: Sexy pižmo je určite vhodnejšie na večer ako do kancelárskeho prostredia. Tam sa zas dokonale hodia ľahšie kvetinové alebo citrusové vône, ktoré v profesionálnom prostredí pôsobia menej korenisto a odľahčene, preto sú aj oveľa viac vítané.
 

Ročné obdobie

Výber vône závisí aj od aktuálneho ročného obdobia. Kým pre leto sú charakteristické svieže, menej koncentrované a ľahké vône, v zime si môžete dovoliť aj čosi viac. Mnohé z nás v zimných mesiacoch siahnu, napríklad, po škorici, ktorá evokuje atmosféru Vianoc. V lete by však takáto vôňa pôsobila zbytočne ťaživo a nevhodne.
 
TIP: Ak by ste s výberom potrebovali pomôcť, Lakrem.sk tento proces zjednodušuje v detailnej charakteristike vôní.
 

Dôležité je parfum správne vyskúšať

Ak ste našli parfum, ktorý obsahuje vašu obľúbenú zložku, nezabúdajte, že ešte stále nie ste na konci s jeho výberom. Základom je zistiť, ako bude jeho vôňa spolupracovať s vašou pokožkou. Na každej žene môže totiž ten istý parfum voňať inak. Ovplyvňuje to nielen citlivosť vône na svetlo a teplo, ale aj na hygienu, typ stravy, či hormonálnu hladinu, ktorá je u každej z nás iná. Ideálne je preto parfum vyskúšať. Nezabúdajte však, že pravú vôňu parfumu nebudete cítiť hneď, naopak, ukáže sa až po 15 - 30 minútach, či dokonca až neskôr.

Ideálne je vôňu nastriekať na oblasť zápästia, na ktorej predtým nebola nanesená žiadna vôňa, a kde je pokožka prirodzene teplejšia. Práve vďaka zahriatiu budete mať možnosť cítiť vôňu presne takú, aká vo svojej podstate skutočne je. Nezabúdajte však, že aj tepla veľa škodí! Preto si po nanesení parfumu zápästia vzájomne NEtrite, namiesto toho ním len zľahka zamávajte vo vzduchu. Vôňa sa tak bude uvoľňovať postupne, vďaka čomu vám na pokožke aj oveľa dlhšie vydrží.
 

Riaďte sa kompozíciou

Aby ste odhalili pravú podstatu parfumu, mali by ste sa riadiť jeho kompozíciou. Každá vôňa je totiž sprevádzaná jednotlivými fázami uvoľňovania. Aby ste dokázali túto kompozíciu dešifrovať, mali by ste sa zamerať na 3 hlavné fázy:
  • Vrchné tóny - Moment, kedy parfum nastriekate. Vôňa je vtedy najsilnejšia. "Fáza hlavy" trvá asi 15 minút.
  • Stredné tóny - Zvykne sa označovať aj ako “fáza srdca”. Je to moment, kedy sa vôňa upevní. Výraznou zostáva niekoľko hodín.
  • Nízke tóny - Nastáva po rozplynutí strednej fázy alebo "základu". Je to doznievanie najsilnejších zložiek parfumu, ktorých vôňu cítime až do večera. 
Pre náš čuch by pritom mala byť príjemnou najmä stredná fáza, keďže nás bude sprevádzať počas celého dňa.
 

Testery

Ak by ste mali celý proces správneho skúšania parfumu absolvovať v predajni, zrejme by z toho neboli nadšené nielen predavačky, ale ani vy sama. Majte preto na pamäti, že parfumérie majú k dispozícii vzorky jednotlivých parfumov, ktoré si môžete vziať domov zadarmo, prípadne za symbolický poplatok. 2-5 ml odstreky nájdete aj v ponuke väčších e-shopov s beauty sekciou. Jednotlivé vône tak môžete skúšať nielen bez nervóznych očí naokolo, ale aj s možnosťou všímať si ich pozitíva a aj negatíva. Nepísaným pravidlom je, že by ste nikdy nemali skúšať viac ako 3 parfumy počas dňa, v opačnom prípade nebudete vedieť ich vhodnosť správne vyhodnotiť.
 
Hovorí sa, že vôňou by sme mali oživiť svoju osobnosť a zaujať okolie, rozhodne si to však nemôžeme pliesť s prehnanou výstrednosťou. A aj keď je dobré nechať si pri výbere poradiť, určite by ste nemali siahnuť po parfume, s ktorého vôňou nebudete stotožnená. Nesnažte sa silou mocou vyberať známu značku či výstrednú vôňu len preto, že “sa to nosí”. Pri výbere vône je najdôležitejšie riadiť sa vlastnou intuíciou a napĺňať vlastné očakávania. V opačnom prípade sa so svojím výberom nikdy na 100% nestotožníte.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť