EDP, EDT, EDC a všetky parfumové skratky, ktoré potrebujete vedieť

nazov
meno
Monika
Na krabičkách našich obľúbených vôní je často vidieť rôzne skratky či tajomné názvy, ktoré je ťažké rozlúštiť. EDP, EDC,.. kto sa v tom má vyznať? Našťastie my v LaKrém redakcii týmto skratkám rozumieme, a po prečítaní tohto článku sa odborníčkou na parfumové skratky stanete aj vy.

Parfumové skratky vyjadrujú, o akú koncentráciu vône sa jedná. Narozdiel od iných produktov ako sú napríklad sprchové gély či antiperspiranty, pri vôňach je koncentrácia vonných látok veľmi dôležitá. Jednotlivé flakóny neobsahujú čistú vôňu, no mix vône a podkladu. Vôňa je zmesou rôznych esencií, aróm a olejov. Báza je zvyčajne mix alkoholu a vody, alebo iba jednej zo spomenutých zložiek.
 

Parfum - Parfum

Ak hľadáte vôňu s najväčšou intenzitou a najvyššou koncentráciou, parfum je pre vás ako stvorený. Jedná sa o skutočne silnú a výraznú formu vône, ktorá zvyčajne obsahuje 20-30%, no niekedy až 40 % vonných zložiek s hustejšou konzistenciou ako napríklad EdP či EdT. Veľa parfumov je na predaj bez rozprašovača, a to z dôvodu že často stačí iba zopár kvapiek a vôňa sa na pokožke udrží aj viac ako 10 hodín. Ľudia so suchou pokožkou by sa však parfumom mali vyvarovať nakoľko ju dokážu ešte viac presušiť, prípadne podráždiť.
 

Eau de Parfum - Parfumovaná voda

Nájdete ho aj pod názvom “EdP”, “EdT” alebo “parfumovaná voda”. Je používanejšia než klasické parfumy, nakoľko je cenovo dostupnejšia. Jeho koncentrácia obsahuje zvyčajne 15-20% vonných zložiek, čo zaručuje približne 8 hodín vône na pokožke. Hodí sa skôr počas zimného obdobia, prípadne vo večerných hodinách.
 

Eau de Toilette - Toaletná voda

Jej názov pochádza až z pôvabného Francúzska. Toaletná voda je najobľúbenejším druhom vône, nakoľko je ľahšia ako vyššie spomenuté vône a je ideálna na každodenné nosenie napríklad do práce. Koncentrácia vonných látok sa pohybuje v rozmedzí 5-15%, no najčastejšie to je 10%. Je veľmi cenovo dostupná a jej výdrž sa pohybuje okolo 3-4 hodín.
 

Eau de Cologne - Kolínska voda

Kolínska voda je po parfume a toaletnej vody najstarší a najznámejší druh produktu, ktorý obsahuje parfumáciu. Vymyslel ju talian Giovanni Maria Fraina v roku 1709 a pomenoval ju po jeho novom domove - Kolnisch Wasser (Cologne Water). Je veľmi ľahká, obsahuje iba 3-8% vonných látok. Je ideálna na každodenné nosenie, športovanie či na aplikáciu počas horúcich letných dní.
 

Eau de Fraîche

Má podobný koncept ako kolínska voda, no obsahuje iba 1-3% vonných látok. Zvyčajne sa používa po kúpeli na osvieženie pokožky, ale aj na prevoňanie oblečenia, nakoľko je skutočne veľmi jemná.
 

Body spray / Body mist - Telový sprej

Telový sprej je málo parfumovaný, zvyčajne okolo 0,5 až 3%, a okrem prevoňania má za úlohu pokožku hydratovať. Odporúča sa používať ich na vyčistenú kožu po sprche alebo kúpeli, aby pôsobili čo najdlhšie. Sú pomerne lacné a majú veľmi nízku koncentráciu vonných látok, preto ak je vhodné k nim používať napríklad parfum alebo telové mlieko rovnakej vône.
 

Parfumovaný olej

Aj keď najväčšiu slávu zažívali v staroveku, vďaka ich benefitom sa opäť vracajú do popredia. Dokážu nádherne prevoňať pokožku, vďaka obsahu oleja ju aj hydratujú (preto sú vhodné aj pre ľudí so suchou pokožkou) a pôsobia veľmi pozitívne na ľudskú psychiku. Tradičné parfumované oleje pochádzajú z arabského polostrova, kde sa považujú za tradíciu. Na pokožku sa aplikujú sklenenou tyčinkou, ktorá je prichytená k uzáveru, a nanášajú sa na miesta kde sa nanáša aj klasický parfum.
 

Niche parfum

Patria medzi najjedinečnejšie vône, ktoré sú dostupné na trhu. Sú vhodné pre ľudí, ktorých nudia bežné parfumy a túžia vybočiť z radu. Tieto vône sa skladajú z výnimočných a vzácnych ingrediencií, dovážaných z rôznych kútov sveta, napríklad - pravá ambra, či damašská ruža.
 

Aftershave - Voda po holení

Ináč povedané - voda po holení. Vyrábaná hlavne pre pánov, a aplikuje sa okamžite po holení. Jej hlavným účinkom je, že pleť upokojuje a zabraňuje tvoreniu infekcií po možnom poranení. Krásna vôňa, ktorou je známa je len príjemným bonusom. Podiel vonných zložiek vo vode po holení je nízky, bavíme sa o čísle 2-4%.
 
 
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť