Čo pomáha na suché a popraskané pery?

nazov
meno
Monika
Popraskané pery sú veľmi nepríjemným a častým dermatologickým úkazom. V tomto príspevku si rozoberieme, čo ich môže spôsobovať, ako ich správne ošetriť, ako ich vyliečiť a samozrejme - čo je nutné spraviť ak vôbec nič nepomáha.
 

Čo spôsobuje popraskané pery?

 
Popraskanie pier vzniká, ak pery nemajú dostatok hydratácie. Narozdiel od zvyšnej pokožky, pery nemajú žiadne mazové žľazy a taktiež sú oveľa tenšie. Presne kvôli tomuto, sú viac náchylné na dehydratáciu.
 

Najčastejšie dôvody vzniku popraskaných pier sú:


- určité druhy liekov a medikamentov
- chemické peelingy (vždy upozornite svoju dermatologičku nech vám neexfoliuje pery)
- časté olizovanie pier
- nízka vlhkosť vzduchu počas chladných mesiacov
- dlhé vystavovanie slnku bez ochrany
- používanie dráždivých ingrediencií, ako napríklad vitamínu A
 

Ako najlepšie ošetriť popraskané pery?

Používajte kvalitný balzam na pery


V prvom rade - pri balzame na pery si dávajte pozor na to, aby neobsahoval žiadne vysušujúce zložky ako napríklad mentol, gáfor alebo “phenol”. Obľúbené mentolové verzie balzamov pery síce príjemne schladia, no jedná sa o veľmi vysušujúcu zložku. Taktiež sa snažte vyhýbať parfumovaným alebo ochuteným balzamom, pretože aj tie pery zbytočne vysušujú.

Medzi ingredienciami vyhľadávajte najmä petroleum, lanolín, včelí vosk a ceramidy. Tieto zložky pery dokážu chrániť a hydratovať. Veľmi obľúbeným produktom na popraskané pery je klasická vazelína.
 

Pomôžte si prírodnými liečiteľmi suchej pokožky


Ak nemáte balzam na pery okamžite k dispozícii, možno vám pomôže niečo, čo nájdete aj vo vašej kuchyni. Na zjemnenie a upokojenie pokožky pier sú vynikajúce tieto potraviny:

Aloe Vera: vo vnútri listov tejto rastlinky nájdete doslova zázračný gél. Obsahuje mnoho vitamínov, minerálov, antioxidantov a protizápalových zložiek, ktoré pery upokojujú a znovu hydratujú poškodenú pokožku.

Kokosový olej: tento olej bojuje proti zápalom a spoľahlivo dokáže zjemňovať a upokojovať pokožku.

Med: je vysoko hydratačný, a to z neho robí ideálneho ošetrujúceho pomocníka na popraskané pery. Taktiež obsahuje mnoho antioxidantov a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabraňujú vzniku infekcie v prípade extrémne poškodených a popraskaných pier.

Uhorka: dokáže pery veľmi jemne hydratovať, obsahuje veľa minerálov a vitamínov ktoré sú prospešné pre pokožku a ktoré zlepšujú jej stav a výzor.
 
Zelený čaj: je veľmi bohatý na rôzne minerály a antioxidanty
 

Pery si pravidelne exfoliujte


Popraskané pery sú pokryté poškodenou kožou, ktorá bráni novej pokožke regenerovať. Preto je dôležité pery pravidelne exfoliovať. Pri nakupovaní alebo pri prehliadaní Lakremu si vyberajte peeling na pery s obsahom upokojujúcich a hydratačných ingrediencií. Sú k dostaniu napríklad v drogériách, no väčšiu škálu produktov nájdete online.
 

Dodržujte pitný režim


Dehydratácia je jedným z hlavných dôvodov, prečo vznikajú popraskané a suché pery. Niektorí ľudia si počas dňa nevšimnú že sú smädní, preto je ideálne si tekutiny doplniť priebežne, počas celého dňa. Dehydratácia nastáva, ak sa z tela vylúči viac tekutín, ako sa doň prijme. Medzi najznámejšie symptómy dehydratácie patrí napríklad pocit smädu, suché ústa, bolesť hlavy či závrate.
 

Používajte zvlhčovač vzduchu


Veľa času v suchom prostredí vyťahuje vlhkosť z pokožky, čím ju poškodzuje a vysušuje. Vnútorná hydratácia je dobrá počas celého roka, no v zime je fajn, ak doma používate zvlhčovač vzduchu - môže ísť napríklad o difúzer, ktorý spríjemní chladné večery upokojujúcim zvukom, farbou či po pridaní éterického oleja aj vôňou.
 

Obmedzte fajčenie


Tabakový dym irituje citlivú pokožku okolo pier, kvôli čomu je neskôr suchšia a má väčšiu tendenciu praskať. Veľa ľudí si po tom čo prestali fajčiť všimlo, že sa ich pokožka začala hojiť.

Ako vyliečiť popraskané pery


Teraz keď už viete, čo spôsobuje popraskané pery a ako ich chrániť, je čas napísať si o tom ako ich čo najskôr vyliečite a vrátite do pôvodnej formy.
 

Skoncujte s oblizovaním pier


Ako bolo spomenuté vyššie, aj keď sa oblíznutie pier javí ako rýchle upokojenie a dodanie hydratácie, v skutočnosti pery ešte viac vysušuje. Sliny spôsobujú, že sa vlhkosť z pokožky vytráca a to pery vysušuje ešte viac.
 

Používajte balzam na pery


Ak vás trápia popraskané pery, siahnite po balzame na pery s hutnejšou formulou. V nich sa zvyčajne nachádzajú rôzne oleje a maslá, ktoré na pokožke pier vytvoria ochrannú bariéru ktorá zadržiava vlhkosť a chráni pery pred škodlivým počasím či baktériami. Takto sa pery dokážu vyliečiť rýchlejšie.
 

Každý deň používajte ochranný faktor. Áno, aj na pery.


Na pery určite nepoužívajte vás bežný krém s ochranným faktorom. Môže skôr poškodiť ako pomôcť. Určite si však zaobstarajte balzam na pery s určitým ochranným faktorom, nakoľko UV slnečné lúče pery poškodzujú a vysušujú. Je dôležité používať ho každý deň, aj keď je zamračené alebo sneží.
 

Používajte hydratačné rúže a lesky


To že máte suché pery neznamená, že nesmiete používať váš obľúbený rúž alebo lesk na pery. Používajte však iba tie, ktoré majú hydratačnú formulu a dodávajú perám vyplnený look. Vďaka nim budú praskliny vyzerať menej viditeľne. Určite nepoužívajte zmatňujúce rúže, tie pery ešte viac vysušia a zvýraznia každú prasklinu.
 

Ak nič z toho nepomôže..


Odporúčame navštíviť lekára a vyhľadať odbornú pomoc. Ak ste vyskúšali skutočne všetko a nič nepomohlo, pomôže jedine profesionál. Za suchými perami sa môže v najhorších prípadoch skrývať nejaká choroba, alebo jednoducho nedostatok vitamínov.
 
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť