Očný krém - must have nad 30 alebo len drahý krém na tvár?

Starostlivosť o pleť

Aktualizované 20.10.2020

Očný krém - must have nad 30 alebo len drahý krém na tvár?
Pri čítaní popisu krému na oči občas nadobúdame pocit, že ide o zázračnú formulku ktorá nás zázrakom zbaví všetkých kozmetických a životných problémov.

No je vôbec potrebný, alebo ide iba o predraženú verziu nášho obľúbeného krému na tvár? Problémov s očným okolím je nespočetne veľa - častokrát nás trápia tmavé kruhy, vrásky a ďalšie neestetické komplikácie. Ako ich vyriešiť sa dočítate v našom článku Tmavé kruhy pod očami - ako ich vyriešiť. Riešenie častokrát sľubujú aj spomínané krémy, no dá sa im veriť?

Prvé známky starnutia si odnesie práve jemná pokožka očného okolia, preto je veľmi dôležité sa o ňu patrične starať. No nemusíte nutne používať očný krém.

Očné krémy často sľubujú “špeciálnu” formulu, ktorá sa do jemnej a citlivej pokožky v očnom okolí vstrebe a poskytne jej “zázračnú” starostlivosť. Často však neobsahujú slnečnú ochranu a majú hutnú konzistenciu, čo zapríčiní, že sa korektor a make-up skôr rozpustia a nepekne zalezú do vrások, čím ich ešte viac zvýraznia.

Tenšia a citlivá pokožka okolia očí ako zámienka k použitiu očného krému?

Áno, pokožka okolo očí je skutočne jemnejšia a citlivejšia, ako pokožka na zvyšku tváre. To však neznamená, že skutočne potrebujete použiť iný krém, ako je váš bežný. Pokožka tváre (a očného okolia) zvyčajne benefituje z jemných, hydratačných produktov, ktoré sú bez parfumácie. Produkty by samozrejme mali obsahovať antioxidanty a liečivé zložky. Ak používate séra, aj tie sú výborné pre pokožku očného okolia.

Trápi vás suchá pokožka iba v okolí očí?

V tom prípade si môžete pomôcť očným krémom, a potrebujete hustejšiu formulu očného krému. Zvoľte krém ktorý obsahuje omega mastné kyseliny, ktoré zjemnia a vyživia pokožku očného okolia. Ide o veľmi vhodnú zložku, ktorá pokožke vždy prinavráti vláčnosť.

Čo s kruhmi pod očami?

Ako sme už spomínali - prečítať si o nich môžete vo vyššie spomínanom článku. Neexistuje však žiaden krém, ktorý by vás tohto problému zázračne zbavil, no môže ho trochu zmierniť. Ak ich však máte z poškodenia slnečným žiarením, dobre zvolený očný krém vie pomôcť a dokáže obnoviť pokožku očného okolia. Počas dňa vždy samozrejme používajte (očný) krém s vysokým SPF, nočný krém si vyberajte so zložkami, ktoré pozdvihnú produkciu melanínu.

Ovísajúca koža očného okolia a vrásky

Trápi vás tento problém? Očný krém teda nepotrebujete. Radšej zainvestujte do kvalitného pleťového krému, ktorý môžete použiť na celú tvár - vrátane očného okolia. Nezabúdajte však byť realistickí - aj napriek tomu, že krém dokáže výrazne pomôcť elasticite a spevneniu pokožky, nikdy ju vrások nezbaví úplne.

Nezabúdajte na dôležitosť SPF

Najdôležitejší krok v boji proti vráskam a poškodeniu jemnej pokožky - ako je práve v očnom okolí, je práve používanie krému s ochranným faktorom, teda SPF. Platí to najmä ak vás trápia opuchnuté viečka, tmavé kruhy a ovísajúca pokožka. Vždy používajte minimálny ochranný faktor 30, a iba krémy ktoré obsahujú zložku zinc dioxide alebo titanium dioxide. Syntetické ochranné faktory zvyčajne pokožku dokážu podráždiť. Vhodnou voľbou sú aj minerálne ochranné faktory a pravidelné nosenie slnečných okuliarov.
 

Ktoré zložky hladat v očnom kréme?

Retinol

Keďže koža v okolí očí starne ako prvá, retinol je jej najlepší pomocník. Prvotne sa používal ako starostlivosť proti akné, no dokáže sa vstrebať do hlbších vrstiev pokožky a stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu. Táto ingrediencia je obzvlášť nápomocná v očnom okolí, nakoľko spraví pokožku vláčnou a minimalizuje vrásky.


Vitamín C

Tento vitamín je taktiež preniká do hlbších vrstiev pokožky a stimuluje tvorbu kolagénu. Taktiež bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi, rozjasňuje a dodáva vláčnosť aj tým najhorším prípadom vpadnutých očí.


Kofeín alebo zelený čaj

Jedným z hlavných dôvodov tmavých kruhov pod očami sú rozšírené krvné cievy pod pokožkou. Tak ako vás preberie lahodná, ranná kávička, tak aj vaše oči preberie krém alebo sérum s obsahom kofeínu či zeleného čaju. Tieto zázračné zložky pomáhajú funkcii ciev a okrem tmavých kruhov napomáhajú zbaviť sa aj očných vačkov.
 
8

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.