Prirodzené samočistenie alebo vyrážka spôsobená podráždením - ktoré máte vy?

nazov
meno
Alžbeta
Ponuky kozmetických spoločností a drogérií sa neustále rozrastajú o nové produkty. Je preto úplne v poriadku, že ich túžime poznať nielen z reklám, ale aj z vlastnej skúsenosti. Mnohé z nich sľubujú blahodarné účinky, vďaka ktorým bude naša pleť pôsobiť o niekoľko rokov mladšie. V realite sa však často stretávame aj s úplne iným výsledkom. Po použití nového kozmetického prípravku naša pleť niekedy zmení správanie. V niektorých prípadoch reaguje, akoby sa proti novému prípravku doslova bránila, preto ho jednoducho prestaneme používať. Obrana pleti, navonok pôsobiaca ako alergická reakcia, však nemusí znamenať, že naša pleť tento prípravok odmieta, práve naopak. Jedným z dôvodov takéhoto prejavu môže byť jej prirodzené samočistenie. Ako však rozpoznať, kedy ide o pozitívny, kedy o negatívny efekt, a ako nový produkt správne integrovať do našej beauty rutiny?  
 
Ak máte skúsenosť s tým, že sa vám po použití nového kozmetického prípravku vyhádzala pleť, možno ste si hneď na druhý deň jeho používanie rozmysleli. V skutočnosti však tento efekt nemusí znamenať, že je pre vás produkt nevhodný. Dôvodom môže byť urýchlenie procesu prirodzeného samočistenia pleti (tzv. purging), ktorého príznaky za normálnych okolností vnímame ako prirodzený, a hlavne - nie až tak očividný jav. Prečo teda použitím nového produktu došlo k zmene?
 

Prirodzené samočistenie pleti

Okrem mechanického čistenia pleti, ktorému venujeme pozornosť v rámci našej dennej beauty rutiny, poznáme aj čistenie, ktoré si pleť zabezpečuje sama. Stretávame sa s ním najmä v prípade použitia nových kozmetických produktov a môžeme ho považovať za akúsi “sebaočistu” pleti. Bežne sa prejavuje jej zvýšenou citlivosťou či dokonca vznikom početných vyrážok. V podstate je to počiatočná reakcia našej pokožky na aktívnu látku novopoužitého kozmetického produktu. Naša pleť na ňu môže takýmto spôsobom reagovať aj mesiac, nie však dlhšie. V opačnom prípade môže byť reakcia znakom silnejšieho podráždenia či dokonca alergie.  
 

Prečo k takémuto čisteniu pleti dochádza?  

Naša pleť sa potrebuje nejakým spôsobom “očistiť” a zregenerovať, preto v nej pravidelne a nepretržite prebieha proces výmeny kožných buniek. Za bežných okolností tento proces trvá 28 dní a výsledkom je odhalenie nových, čerstvých a zdravších kožných buniek, ktoré sa spod pokožky dostávajú na jej povrch. Pleť tak pôsobí mladšie, zdravšie, hladšie a aj krajšie.

Nová aktívna látka, ktorá začne na pleť pôsobiť použitím nového kozmetického prípravku, však proces výmeny kožných buniek urýchľuje, a to často aj za cenu nie veľmi príjemného sprievodného javu. Okrem nových buniek musia totiž na povrch vystúpiť aj niektoré ďalšie látky, medzi ktoré patrí, napríklad, nahromadený kožný maz, ktorý spôsobuje upchávanie pórov a tým aj vznik vyrážok. Navyše, aplikovaním novej aktívnej zložky, tieto látky vystúpia na povrch pokožky rýchlejšie, než by vystúpili za bežných okolností, preto ich náhly stret so vzduchom a s vonkajším prostredím môže dokonca spôsobiť ich vyššiu podráždenosť. Tá môže v extrémnych prípadoch prerásť až do vzniku akné. Okrem toho je pre takúto pokožku typická aj jej náchylnosť na nadmerné vysušenie a následné opadávanie jej suchých a odumretých častí
 

Aké produkty pôsobia na urýchlenie prirodzeného samočistenia pleti?

Zrýchlenou samočistiacou reakciou naša pleť reaguje najmä na produkty s obsahom aktívnych látok, ktorých dôsledkom je zrýchlenie výmeny buniek. Medzi aktívne zložky, ktoré ju najčastejšie vyvolávajú, patria najmä retinoidy, tretinoín alebo akékoľvek deriváty vitamínu A, ktoré sa bežne používajú ako súčasť kozmetických produktov proti starnutiu. Okrem toho to môžu byť aj deriváty vitamínu C, najmä tie s vyššou koncentráciou. Prirodzenú samočistiacu schopnosť pleti ďalej podporujú aj hydroxykyseliny, napríklad mliečna, glykolová, salicylová, mandľová či rôzne prírodné ovocné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú v chemických exfoliátoroch alebo v peelingoch.

Aktívne látky však nie sú jediné, ktoré túto schopnosť pleti podporujú. Jej zdrojom môže byť aj fyzické podráždenie pleti počas aplikovania jednotlivých produktov beauty rutiny. Príkladom môže byť aplikácia rôznych peelingových a masážno-relaxačných prípravkov na báze cukru, soli či dokonca čajových lístkov.
 

Podráždenie a zápal pleti 

Kým vyrážky súvisiace s procesom samočistenia pleti boli spôsobené pôsobením novej aktívnej látky, v prípade zápalu je dôvod celkom iný. Príčinou vzniku zápalových vyrážok pleti je vo väčšine prípadov iritácia upchatých pórov. Ich upchatie pritom môžu spôsobiť odumreté bunky pokožky, zarastené chĺpky, nevhodné pleťové produkty či nadbytočný olej. Častým dôvodom je však aj zmena životného štýlu, zlá životospráva a najmä stres, ktorému je počas dňa priam nemožné sa vyhnúť. 
 

Prirodzené samočistenie alebo vyrážka spôsobená podráždením - ktoré mám ja?


 
Napriek tomu, že už poznáme rozdiely, v konkrétnej situácii nemusí byť jednoduché zistiť, či ide o vyrážky spôsobené prirodzeným samočistením alebo podráždením. Ako teda zistiť, o ktorý prípad naozaj ide?
 
V prípade prirodzeného samočistenia sa vyrážky vyskytujú najmä v oblastiach, ktoré sú pre nás kritické, a v ktorých sa naša tvár vyhádže aj za obvyklých okolností. Okrem toho tieto vyrážky nesvrbia a nie sú bolestivé. Príčinou ich vzniku sú aktívne látky či iné zložky nových kozmetických prípravkov, na ktoré naša pleť doteraz nebola zvyknutá, preto na ne reaguje. Kritickými prísadami, ktoré pôsobia ako spúšťače tohto procesu, sú najmä retinoly a retinoidy (retinoil, tretinoín, adapalén, tazarotén, izotretinoín, retinyl palmitát), AHA a BHA (kyselina glykolová, mliečna, jablčná, mandľová a salicylová), vitamín C, benzoylperoxid či iné exfolianty, ktoré podporujú proces bunkovej výmeny. Po 2 až 8 týždňoch si naša pleť na nové aktívne látky zvykne, a tak tieto vyrážky zmiznú samé. Od používania nového kozmetického produktu by nás preto ich vznik rozhodne nemal odradiť, práve naopak. Prípravok by sme mali aj naďalej aplikovať, aby sa naša pleť dokázala na nové aktívne látky čo najskôr adaptovať.
 
Zbystriť pozornosť by sme mali v momente, ak vyrážky vzniknú v tých častiach tváre, ktoré za normálnych okolností nemajú tendenciu vyhádzať sa. Už na prvý pohľad takéto vyrážky zvyčajne vykazujú známky zápalu. Sú začervenané, svrbia a oblasti, v ktorých vznikajú, sú často mierne opuchnuté. Zdrojom takýchto vyrážok je podráždenie spôsobené dráždivými zložkami, ktoré sú súčasťou zloženia produktov starostlivosti o pleť. Medzi najčastejšie spúšťače patria najmä čistiace zložky, hydratačné krémy, krémy na opaľovanie či oleje na tvár. Ak na svojej pleti spozorujete takýto druh vyrážok, prípadne sa na vašej tvári zdržiavajú viac ako 10 týždňov, mali by ste s používaním nového kozmetického produktu okamžite prestať. V opačnom prípade môže takýto druh vyrážok prerásť až do vzniku akné, ktoré sa môže stať nepríjemnou súčasťou nášho života, a ktorého liečba je naozaj dlhodobá.
 

Ako postupovať pri vzniku vyrážok?  

Nech už je príčina vzniku vyrážok akákoľvek, naším cieľom je čo najskôr sa zbaviť bolesti a nepríjemného vzhľadu, ktorým v súvislosti s nimi čelíme. Napriek tomu však často robíme presný opak. Mnohí totiž v praxi uplatňujeme kroky, o ktorých si síce myslíme, že nám pomôžu, no v skutočnosti celý stav len zbytočne skomplikujú. Ako by ste sa teda mali zachovať a aké kroky by ste pri vzniku vyrážok mali či naopak, nemali robiť?
 

Čo by ste robiť NEMALI:

  1. Vytláčať vyrážky. Od vyrážok na tvári ruky preč! To by malo byť prvé a základné pravidlo, ktoré by sme nemali nikdy porušovať. Snahou o vytlačenie vyrážky môžeme celú situáciu ešte viac skomplikovať. Nielenže si spôsobíme zbytočnú bolesť, no ak je miesto zapálené, môžeme si infekciu veľmi rýchlo zaniesť aj do ďalších častí tváre. Okrem toho - príliš rozdráždené miesto zvykne po vyrážke zanechať jazvu, ktorej sa na tvári zaiste nepotešíme. Najlepšie je preto nechať vyrážky v pokoji a dopriať im dostatok času na to, aby sa vyliečili bez nášho zásahu. 
  2. Zbytočne vrstviť produkty. S pribúdajúcimi vyrážkami máme často tendenciu skúšať, čo na ich liečbu a zmiznutie zaberie skôr. Výsledkom je, že na pleť navrstvíme hneď niekoľko produktov, často dokonca takých, na ktorých zloženie nie naša pleť zvyknutá. Namiesto toho je lepšie nechať ju oddýchnuť a hlavne dopriať jej možnosť voľne dýchať. 
  3. Neustále sledovať zmeny v zrkadle. Myslíte, že vám neustále kontrolovanie vašej pleti v zrkadle pomôže zlepšiť jej stav? To ťažko, preto by ste s tým mali rýchlo prestať. Neustála kontrola bez viditeľných výsledkov vás totiž podvedome stresuje, a keďže stres môže podporovať uvoľňovanie hormónov a zvýšenú tvorby mazu, môžete tým vašej pleti ešte viac ublížiť. 
  4. Obviňovať zo vzniku vyrážok nové kozmetické produkty. Použitie nového produktu môže, ale aj nemusí byť príčinou vzniku vyrážok, preto by ste sa nemali uspokojiť s takýmto urýchleným záverom. Nezabúdajte, že častejšie je príčinou zhoršenia kvality pleti najmä stres alebo nesprávne nastavený životný štýl či jedálniček. Ešte predtým, ako teda v amoku všetky kozmetické produkty vyhodíte do koša, nastavte sa do vnútornej pohody a počkajte, či sa situácia nezlepší. 
  5. Zakrývať všetky problémy make-upom. Ruku na srdce - ako dlho vám tento trik vydrží? Nezabúdajte, že podráždená a zapálená pleť potrebuje v prvom rade dýchať. Citlivé miesta nemôžeme celé dni držať uväznené pod vrstvami make-upu, inak sa ich stav môže rapídne zhoršiť. Okrem toho ním môžeme upchať ďalšie póry, čo môže celú situáciu ešte výraznejšie skomplikovať. Riaďte sa preto pravidlom: Pleť je krásna vtedy, keď je zdravá. 
  6. Príliš často aplikovať lokálnu liečbu. Akonáhle na tvári vidíme vyrážku, máme nutkanie ju buď vytlačiť, alebo na ňu aspoň aplikovať niektorú z foriem lokálneho ošetrenia. Tieto prípravky však obsahujú silné, pleť dráždiace a vysušujúce zložky ako benzoylperoxid alebo čajovníkový olej, ktoré môžu v prípade zvýšeného používania priniesť viac problémov než úžitku.
 

Čo by ste robiť MALI:

  1. Odsledujte príčinu. Prvým krokom k úspechu je zistiť dôvod vzniku vyrážok. Ak ste teda začali používať nový kozmetický produkt alebo sa vám zmenil životný štýl napríklad zvýšením hladiny stresu, mali by ste zistiť, ktorý z týchto dôvodov je príčinou vášho problému.
  2. Ak je príčinou životný štýl, produkt naďalej používajte. Ak nie ste v psychickej pohode a váš život sa zmieta v každodennom strese, tak verte, že príčinou vyrážok nie je nový produkt, ktorý ste zaradili do beauty rutiny. V tomto prípade nový produkt kľudne používajte naďalej.
  3. Ak je príčinou nový produkt, vytrvajte. Ak je vznik vyrážok spôsobený novým produktom, malo by ísť len o dočasný stav. Po mesiaci používania si na zložky nového produktu vaša pleť zvykne a vyrážky zmiznú. Pravidlo hovorí, že by sme mali počkať a byť s našou pleťou trpezliví 28 dní. Ak by sa však situácia ani po tomto čase nezlepšovala, mali by ste produkt zo svojej beauty rutiny vyradiť.
TIP: Platí, že ak je vyrážka spôsobená len prirodzeným samočistením pleti, zmizne oveľa skôr ako vtedy, ak pleti nový produkt naozaj prekáža. Okrem toho takáto vyrážka vzniká na mieste, kde sa vám tvorí akné aj za bežných okolností. Ak je však vyrážka znakom vážnejšieho podrážnenia či alergickej reakcie, často sa vyhadzuje na miestach, kde sa vám zvyčajne vyrážky netvoria. Okrem toho trvá 8 až 10 dní, kým sa objaví, vyzrie a následne zmenší. Ak teda uvidíte zmeny v tých častiach tváre, kde sa vám vaše nedokonalosti zvyčajne netvoria, mali by ste produkt okamžite prestať používať. Pokiaľ sa tieto zmeny dejú len v pre vás typických kritických oblastiach, potom je v poriadku aj to, ak budú vyrážky oveľa výraznejšie než za bežných okolností.
 

Ako teda správne začleniť nový produkt do beauty rutiny?

Ak máte chuť siahnuť po novom kozmetickom produkte, mali by ste dodržať niekoľko pravidiel. Aj zmena beauty rutiny si totiž vyžaduje čas a správne naplánovanie jednotlivých krokov, najmä ak je dlhé roky zaužívaná. Čo by ste teda mali dodržať pri plánovanom použití nového beauty úlovku?
  1. Choďte na to postupne. Ak plánujete vymeniť nie jeden, ale hneď niekoľko kozmetických produktov, určite na to choďte postupne, nie naraz. Najskôr do svojej beauty rutiny zaraďte jeden produkt a až potom ďalší. Dostatočne dlhý časový interval vám môže pomôcť odhaliť “vinníka” v prípade, ak sa vaša pleť pred niektorým z produktov začne brániť. 
  2. Najskôr len obmedzené množstvá. Pri prvých použitiach nového produkty si na tvár určite nenanášajte množstvo, aké je uvedené ako odporúčané. V začiatkoch je túto dávku nutné znížiť. V prípade, že by vám niektorý z produktov nesadol, sa tým eliminuje sila a závažnosť podráždenia či prípadnej alergickej reakcie.
TIP: Ak sa chcete vyhnúť silným dôsledkom prirodzeného samočistenia pleti, no zároveň uvažujete o obohatení vašej beauty rutiny o retinol, kyseliny alebo peeling, ktoré ho silno podporujú, mali by ste dbať na ich postupnú integráciu. Napríklad, počas prvého týždňa nanášajte retinoid dvakrát týždenne, druhý týždeň ho použite trikrát. Pokožke tak doprajete možnosť zvyknúť si na nové aktívne látky a vy sa tak dopracujete k jeho dennému používaniu aj bez výraznejších dôsledkov. Rovnako možno postupovať aj pri exfoliačných kyselinách či pri aplikácii chemického peelingu.
  1. Prvé reakcie nepovažujte za smerodajné. Aktívne látky nachádzajúce sa v nových produktoch môžu mať rozdielne účinky na našu pleť. Ak sa však s prvým použitím mierne vyhádžete, nebojte sa produkt opätovne použiť. Táto reakcia sa vo väčšine prípadov do mesiaca úplne vytratí. 
  2. Základom je hydratácia. To platí vždy a navždy, preto by ste aj pred použitím nového produkty mali dbať na to, aby bola vaša pokožka dostatočne hydratovaná. V opačnom prípade môže na nové aktívne látky pôsobiť prehnanými, a v podstate zbytočnými reakciami.
  3. Myslite na ochranný krém s UV faktorom. Použitie nových, doteraz neodskúšaných produktov môže na vašu pleť pôsobiť oveľa oslabujúcejším efektom. Vždy preto myslite na to, že po aplikácii nového produktu je nutné chrániť vašu pleť pred vonkajšími vplyvmi aj kvalitným krémom s dostatočne silným UV faktorom.
 
Napriek tomu, že dôsledky samočistenia pokožky neznejú pozitívne, netreba im prikladať väčšiu pozornosť, než si zaslúžia. V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o prirodzený proces, ktorým si naša pleť, ale aj pokožka, udržiava stálu formu, a to, že sa nám z času na čas vyhodí vyrážka, predsa nemôžeme vnímať ako negatívum. Musíme si uvedomiť, že procesom samoočisty naša pleť oveľa viac získa, než stratí. Nezabúdajme, že len vďaka tomuto perfektnému nastaveniu prírody sa naša pleť stáva pevnejšou, krajšou, a hlavne zdravšou.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť