Mýty o póroch, ktorým by ste mali prestať veriť

nazov
meno
Alžbeta
Póry. Niektorí z nás majú toľko šťastia, že sa o ne celý život nemusia zaujímať. Iní ho však majú menej a o póroch počúvajú celý život. Ak pórmi trpíte, takmer každý z vášho okolia sa vám bude snažiť nejakým spôsobom pomôcť či poradiť. Pravdou však je, že aj dobre myslená rada vám môže v konečnom dôsledku len viac uškodiť. Dôvodom sú mýty, ktoré o póroch kolujú, a ktoré väčšina ľudí vníma ako overené fakty. Dajte si preto pozor, aby niektorí z takýchto “overených faktov” zbytočne neskomplikoval aj vašu situáciu.   
 
Dôvodom neustáleho rozširovania mýtov o póroch môže byť fakt, že ľudia často nevedia, čo póry vlastne sú. Nie sú to totiž “len vyrážky”. 
 

Čo sú póry? 

Póry sú výrazné otvory na pokožke, ktoré obsahujú vlasový folikul a pod ním mazovú žľazu. Tá je zodpovedná za produkciu oleja zvaného „maz“, ktorého úlohou je dodávať pokožke potrebnú mastnotu. Niekedy sa však tieto mazové žľazy vyznačujú nadmernou aktivitou, a práve to môže viesť k nahromadeniu prebytočného mazu pod povrchom. Najčastejšie k takýmto prejavom dochádza u ľudí s mastnou pokožkou, ktorá má pre tvorbu nadmerného mazu vytvorené najvhodnejšie predpoklady. 
 
Aj s pórmi však vieme účinne bojovať, treba sa však vyhýbať nasledovaniu mýtov, ktoré v súvislosti s nimi kolujú. Ktorým mýtom o póroch by ste mali hneď prestať veriť? 
 

MÝTUS č. 1: Póry sa otvárajú a zatvárajú 

Zaiste sa každý z nás stretol s pojmom otvorené a zatvorené póry, oddnes si však budete pamätať, že je to mýtus. Póry nie sú dvere. Póry sa totiž neotvárajú a ani nezatvárajú, namiesto toho sa rozširujú a sťahujú. Naparením tváre, namáhavým cvičením či použitím určitých druhov pleťových masiek však môže dôjsť k uvoľneniu nadmerného množstva nahromadených pórov a k ich následnému vystúpeniu na povrch.

TIP: Na nadmerné pôsobenie tepla na našu pokožku, či už v dôsledku pary alebo horúcej vody, by sme si mali dávať pozor. Teplo je síce príjemné, no veľmi rýchlo sa z neho môže stať zdroj viacerých problémov súvisiacich s pokožkou. Jedným z príkladov je ružovka, ktorá spôsobuje sčervenanie pokožky sprevádzané závalom nepríjemného svrbenia.
 

MÝTUS č. 2:  Dôvodom vzniku upchatých pórov je špinavá tvár

Póry sú uložené na povrchu kože, preto mnohí veria, že sa v podobe čiernych bodiek vyskytujú vtedy, keď sa do nich dostanú nečistoty z vonkajšieho prostredia. V skutočnosti však vonkajšie nečistoty nie sú tým, čo póry upcháva. Za vznikom čiernych bodiek stoja odumreté bunky pokožky a maz, ktorý sa hromadí pod kožou. Dôvodom jeho hromadenia pritom môžu byť hormóny či genetika, častým dôvodom je však aj typ pleti. Okolitý prach či iné nečistoty z vonkajšieho prostredia sú v tom teda nevinne!


 

MÝTUS č. 3:  Každý pór je čierna bodka

Čierne bodky na našej pleti vznikajú v momente, keď odumreté bunky kože blokujú otvorenie pórov a sťažujú tak únik produkovaného mazu. Takto zachytený maz spôsobí rozšírenie otvoru, čo umožní jeho vyvedenie na povrch. Akonáhle sa však tento olej dostane do kontaktu so vzduchom, oxiduje a nadobúda čiernu farbu. Neplatí teda, že každý pór, ktorý sa na našej tvári vyskytne, je zároveň aj čiernou bodkou.
 

MÝTUS č.4:  Suchá pokožka nie je náchylná na problémy s čiernymi bodkami či s pórmi

S výskytom čiernych bodiek a nepríjemných pórov majú problémy najmä ľudia a mastným typom pleti. To však neznamená, že ľuďom so suchou pleťou sa tieto problémy širokým oblúkom vyhýbajú. Na veľkosť pórov totiž vplýva viacero rôznych faktorov vrátane genetiky či hormónov. Okrem toho na rozšírenie pórov významne vplýva aj prípadné poškodenie pokožky slnečným žiarením či jej starnutie, preto sa problémy s pórmi môžu vyskytnúť u kohokoľvek a v akomkoľvek veku.
 

MÝTUS č. 5:  Slnečné svetlo pomáha vyčistiť póry

Tento mýtus pravdepodobne pochádza z predpokladu, že teplo zo slnka by vysušilo prebytočný olej v póroch, čím by spôsobilo ich postupné zmenšovanie. V skutočnosti však môže dlhodobé vystavovanie pórov slnku spôsobiť skôr ich zväčšenie. Slnečné lúče totiž poškodzujú kolagén, ktorý dodáva pokožke pevnosť a pružnosť. Akonáhle sa hladina kolagénu oslabí, póry na povrchu pleti môžu pôsobiť zväčšene.

TIP: Pred vysušením pleti môžeme pokožku chrániť napríklad vrstvou nekomedogénneho opaľovacieho krému. Avšak, najúčinnejším spôsobom, ako sa takémuto trvalému poškodeniu pleti slnkom vyhnúť, je obmedziť nadmerné zdržiavania sa na priamom slnku. 
 

MÝTUS č. 6:  Umývanie tváre niekoľkokrát za deň zabráni upchatiu pórov

Ako už bolo uvedené, rizikovým faktorom spôsobujúcim upchávanie pórov môže byť typ vašej pokožky alebo hormóny, nie nečistoty a ani vplyvy prichádzajúce z vonkajšieho prostredia. To, ako často si počas dňa umývate tvár, preto v tejto situácii veľmi nezaváži.

TIP: Časté umývanie tváre pomáha odstrániť prebytočný olej a odumreté bunky pokožky, ktorých kombinácia môže prispieť ku vzniku upchatých pórov. Mali by sme byť však opatrní a nepreháňať to. Nadmerné umývanie tváre, a najmä používanie drsných pílingov, môže totiž podráždiť povrch pokožky a spôsobiť jej začervenanie alebo nadmerné vysúšanie. Ak máte pleť, ktorá je náchylnejšia na tvorbu čiernych bodiek, mali by ste si ju podľa odporúčaní umývať dvakrát denne. Tento očistný rituál pritom môžete doplniť aj o použitie čistiaceho gélu s kyselinou salicylovou, ktorá podporuje odlupovanie odumretých buniek z povrchu kože a zároveň zabezpečuje hĺbkové čistenie pórov.
 

MÝTUS č. 7:  Chemické exfoliátory môžu upchaté póry úplne vyčistiť

Pri návšteve drogérie na nás z každého regálu útočia marketingové frázy typu “hlboko čistá pleť“. Práve ony vás môžu podvedome priviesť k myšlienke, že niektoré druhy produktov sú doslova vsiaknuté do pokožky, odkiaľ starostlivo odstraňujú všetky nečistoty a odumreté zvyšky buniek. Takto jednoducho však proces pôsobenia exfoliátorov nefunguje. 
 

MÝTUS č. 8: Používanie odsávacích a čistiacich prístrojov je najefektívnejším spôsobom pre čistenie pórov

Odsávacie či čistiace kozmetické prístroje napomáhajú procesu exfoliácie a tým aj čistenia pórov. Problém je, že nečistoty, ktoré spôsobujú ich vznik, odstraňujú len z povrchu pokožky, pričom nadbytočný olej a odumreté zvyšky pokožky zostávajú v jej vnútri.

TIP: Sonické kozmetické prístroje na prvý pohľad pôsobia ako šikovní pomocníci, no pravdou je, že môžu spôsobiť podráždenie povrchovej vrstvy vašej pokožky. Extrémnym dôsledkom je porušenie krvných vlásočníc, ktoré sú väčšinou spôsobené neodborných manuálnym čistením realizovaným pomocou rôznych domácich zariadení. Vhodnejšou voľbou je použitie chemických exfoliantov. Ani tie síce pleť dokonale nevyčistia, ale pomôžu vám zbaviť sa nahromadených buniek odumretej kože bez toho, aby došlo k fyzickému poškodeniu jej vonkajšieho vzhľadu.
 

MÝTUS č. 9: Upchaté póry zmenšíte pomocou lepiacich prúžkov či pleťových masiek

S cieľom zbaviť sa upchatých pórov sa niektorí z nás uchyľujú aj k použitiu lepiacich prúžkov. Tie by mali nepríjemne tváriace sa čierne bodky z tváre odstrániť, pravdou však je, že na ich zmiernenie nemajú žiadny dlhodobý vplyv. Dôvodom sú vlasové folikuly, ktoré sú umiestnené pod každým jedným pleťovým pórom. Ich veľkosť môže byť daná genetikou a zmeniť ju jednoduchým domácim produktom či používaním zvýšeného množstva kozmetických prípravkoch nie je možné. Treba sa jednoducho zmieriť s tým, že ak majú zväčšené póry vaši rodičia, zrejme ich budete mať väčšie aj vy sami.

TIP: Genetika sa oklamať nedá, napriek tomu však existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť s cieľom minimalizovali vzhľad pórov. Jedným z riešení je pravidelný píling, používanie retinolu a laserových alebo mikroihličkových procedúr. Majte však na pamäti, že každý z týchto tipov je zdrojom dočasného, nie trvalého riešenia.
 

MÝTUS č. 10: Všetky póry sú rovnaké

Odpoveď je jednoznačná - nie sú. V skutočnosti máme totiž dva typy pórov. Pomenované sú podľa príčiny ich vzniku, a tými sú olej a pot. Viditeľnými sú pritom len tie olejové. Ich úlohou je generovať mazový olej a dodávať ho na povrch pokožky preto, aby bola zdravá, vláčna a zvlhčená. Potné póry fungujú podobným spôsobom. Umožňujú potu prechádzať zo žliaz na povrch pokožky, čím zabezpečujú termoreguláciu nášho tela. Rozdiel je však v tom, že potné žľazy voľným okom nevidíme.
 

MÝTUS č. 11: Roztiahnuté póry uzavrieme studenou vodou 

Aj vy si pred nanesením make-upu streknete na tvár trochu studenej vody, aby sa vám  uzavreli póry? Možno budete sklamaní, no tento trik v skutočnosti nijako nepôsobí na zmiernenie pórov. Póry totiž nie sú svaly, preto nebudú reagovať ani vtedy, ak by ste na ne naniesli vodu s dosiahnutým bodom mrazu.

TIP: Rýchle opláchnutie tváre studenou vodou síce nepôsobí na zmiernenie pórov, na pleť však môže pôsobiť upokojujúco. Studená voda spôsobí dočasné uzatvorenie krvných ciev, vďaka čomu bude vaša tvár pôsobiť menej nafúknuto.
 

MÝTUS č. 12: Parou otvorené póry umožnia pleti získať účinnejšie ošetrenie

Počas ošetrenia tváre nám kozmetička často aplikuje paru s cieľom otvoriť póry a zabezpečiť tak lepšiu a efektívnejšiu absorpciu produktov. Pôsobiace teplo však môže spôsobiť zväčšenie povrchových krvných ciev a spôsobiť tak dočasné opuchnutie pokožky. Zahriate póry spôsobia mierne zvlhčenie pokožky, rizikom je však narušenie jej prirodzenej ochrannej bariéry. V konečnom dôsledku sa tak pleť môže stať oveľa citlivejšou a náchylnejšou na poškodenie. Dôležité je preto mimoriadne dbať na výber kvalitnej kozmetičky, v opačnom prípade sa môžu na vašej pleti vyskytnúť zbytočné vyrážky a v extrémnych prípadoch dokonca jazvy.
 
Ak sa budete vyvarovať mýtom, ktoré sa v súvislosti s pórmi tradujú, budete zároveň dodržiavať zásady, ktoré potrebujete pre dodržiavanie každodennej rutiny zameranej na ich zmiernenie. Okrem neutíchajúcej snahy zbaviť sa pórov, by sme si však mali uvedomiť aj ich dôležitosť. Bez nich by totiž bola naša pleť dehydrovaná, vysušená a strácala by svoju prirodzenú pružnosť. Zbaviť sa pórov by preto mohlo našej pleti skôr uškodiť ako pomôcť. Mali by sme sa preto zameriavať aj na pozitíva, ktoré nám svojou prítomnosťou prinášajú. V neposlednom rade platí, že väčšinou nie sú také veľké, ako si myslíme, nehovoriac o tom, že existuje veľa produktov a zložiek, ktoré prispievajú k udržiavaniu ich zdravého a čistého stavu. Toto je len niekoľko príkladov, vďaka ktorým sa vaše póry naučíte akceptovať, a ktoré vám pomôžu udržiavať ich v optimálnom stave:

 
  1. Nepoužívajte mydlo ani iné výrobky starostlivosti o pokožku, ktoré obsahujú iritujúce penivé zložky. Jedným z príkladov sú kozmetické prípravky v tuhej forme, ktoré majú silnú tendenciu pôsobiť na vznik čiernych bodiek.
  2. Vyhýbajte sa kozmetickým produktom, ktoré sú nadmerne zvláčňujúce, špeciálne vtedy, ak máte mastný typ pleti. Príkladom sú husté alebo mastné krémy, ktoré takúto pokožku zbytočne zaťažujú.
  3. Používajte iba jemné čistiace prostriedky rozpustné vo vode a vyhýbajte sa výrobkom s obsahom suchých a drsných prísad. Tie totiž zbytočne podporujú nadmerné mastenie pleti.
  4. Vyhýbajte sa drsnému čisteniu pleti a rôznym čistiacim kefkám s drsnými štetinami. Na odstránenie čiernych bodiek ich použitie nezaberie a navyše si nimi môžete pokožku poškodiť tak, že bude nadmerne suchá a šupinatá. V takýchto prípadoch hrozí riziko vzniku odumretých častí kože, ktorá môže spôsobiť silné upchávanie pórov.
  5. Nikdy nechoďte spať bez toho, aby ste si zmyli z tváre make-up. Zanedbávaním šetrného odstránenia dekoratívnej kozmetiky a dôkladného večerného čistenia pleti
  6. Používajte výrobky so silným obsahom niacínamidu. Ten totiž pomáha s minimalizáciou pórov.
  7. Absorbujte časti prebytočného oleja na vašej pleti pomocou ílovej masky, ktorá môže pomôcť dočasne minimalizovať rozšírené póry. Vďaka svojim vlastnostiam dokáže absorbovať prebytočný olej, no len v prípade, ak neobsahuje žiadne iritujúce zložky. 
 
Ak aj napriek dodržiavaniu všetkých týchto krokov premýšľate nad extrakciou pórov, buďte mimoriane dôslední pri výbere kvalitného a vyškoleného estetika. Len odborník, ktorý vie, čo robí, dokáže totiž extrahovať čierne bodky bez poškodenia pokožky. Extrakcia čiernych bodiek pomocou domácich nástrojov a praktík, sa teda rozhodne neodporúča.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť