Robievate si "patch test"? Mali by ste!

nazov
meno
Katarína
Určite poznáte ten pocit, keď si kúpite nový kozmetický produkt a neviete sa dočkať, kedy ho vyskúšate. O to väčším sklamaním je, keď sa vaša tvár po jeho aplikácii ohnivo červená a doslova horí. Nehovoriac o tom, keď máte celú nádielku nových produktov, ktoré si hneď prvý večer zo zvedavosti bezhlavo navrstvíte jeden na druhý a čakáte úžasný zázrak. Verte, že tento manéver na 99,9 % nevyjde podľa vašich predstáv a o zázraku môžete iba snívať. Áno, vo svete sa teraz rozmohol trend 12-krokovej kórejskej rutiny v starostlivosti o pleť, no nezabúdajte ani na staré slovenské porekadlo 100 ľudí, 100 chutí. Alebo radšej 100 tvárí, 100 rôznych reakcií?

V spleti rôznych trendov a vychytávok musí vždy zvíťaziť zdravý rozum a opatrnosť, a to najmä ak ide o starostlivosť o pleť. Kvalita pokožky sa časom mení – pleť má s pribúdajúcim vekom odlišné nároky a vyžaduje si nové prístupy. V určitom momente teda musíme prehodnotiť našu kozmetickú rutinu a odhodlať sa do nej zaradiť niečo nové. Nech už je však dôvod zaradenia nových produktov akýkoľvek, v prvom rade sa treba vyhnúť riziku podráždenia a nepríjemných pocitov. Ideálny prvý krok pred zaradením nového produktu do rutiny sa ukrýva v dvoch slovách – patch test.

Čo je to patch test?

Patch test (alebo test citlivosti) je jednoduchý spôsob, ako skontrolovať, či vaša pokožka reaguje na nové produkty starostlivosti o pleť. Podstatou patch testu je aplikovanie malého množstva nového produktu starostlivosti o pleť na malú, diskrétnu oblasť pokožky (napríklad pod ucho). Vo všeobecnosti by mal každý z nás v prvom rade vyskúšať nový produkt prostredníctvom patch testu, no takáto diagnostika pleti je obzvlášť dôležitá pre každého, kto má citlivú pokožku, alebo pre ľudí, ktorí v minulosti zažili negatívnu reakciu na nejaký kozmetický výrobok.

Prečo je patch test dôležitý?

Patch test je dôležitý, pretože v niektorých produktoch sa nachádzajú rôzne alergény, ale niekedy môžu byť problémom aj celkom jednoduché, základné zložky (konzervanty, oleje atď.), ktoré môžu spôsobiť takzvanú alergickú kontaktnú dermatitídu, čiže nepríjemnú svrbivú vyrážku, prípadne rôzne iné nepríjemné reakcie od mierneho začervenania cez bolestivé opuchy až po oveľa horšie prejavy diskomfortu na pleti. Tento spôsob diagnostiky považujeme za neomylný spôsob, ako skontrolovať, či bude pokožka nejako reagovať na produkt, ktorý si na ňu nanesiete.

Kde ho vykonať?

Ideálna je diskrétna, no zároveň citlivá časť pokožky, čiže taká, ktorá je tenšia a reaktívnejšia. Dobrým východiskovým bodom je v tomto smere bočná strana krku pod uchom alebo za ním, prípadne miesto v ohybe lakťa. Ide o to, že ak produkt budete dobre tolerovať na krku, je zrejmé, že nespôsobí negatívnu reakciu ani na tvári. A, samozrejme, vyššie spomenuté oblasti sú viac-menej mimo dohľadu, takže ak dôjde k nepríjemnej reakcii, nebude to napohľad až také zjavné. Netreba zabudnúť dané miesto pred patch testom umyť a vysušiť. Iný prípad je, ak produkt testujete s konkrétnym zámerom, napríklad na:
  1. Alergické reakcie – vtedy je ideálne vyskúšať produkt práve na vyššie spomenutom boku krku pod uchom, keďže táto oblasť je reaktívnejšia, pretože je tenšia ako iné oblasti pokožky.
  2. Komedogenitu (či upcháva póry a spôsobuje vyrážky) – naneste ho buď na svoju T-zónu, alebo na bradu, pretože tieto oblasti majú viac mazových žliaz.
  3. Podráždenie – naneste produkt na miesto, kde ste najcitlivejší. Táto oblasť je u každého iná, ale zvyčajne sa nachádza na lícach, medzi obočím alebo okolo úst.

Koľko produktu treba naniesť?

Stačí naniesť len malé množstvo produktu – ak pokožka zareaguje, nebude to až také drastické. Stačí malé množstvo s veľkosťou hrášku, ak ide o krémy, prípadne pár kvapiek oleja či séra. Vo všeobecnosti platí, že do kategórie výrobkov starostlivosti o pleť, ktoré sú na pleti najreaktívnejšie, patria hydratačné, očné či opaľovacie krémy, séra, kyseliny, tonery alebo emulzie, a to z logického dôvodu – pretože ostávajú na pokožke na rozdiel od čistiacich prostriedkov, ktoré nanášate a ihneď opláchnete.

Ako dlho testovanie trvá?

Počkajte najmenej 24 hodín, ideálne 72 hodín, aby ste skontrolovali príznaky podráždenia. Niektorí ľudia reagujú na zložky, na ktoré sú citliví, takmer okamžite, iným to môže trvať niekoľko dní. Spravidla však bude stačiť deň či dva.

Na čo si dávať pozor pri teste citlivosti?

Skontrolujte, či v mieste aplikácie kozmetického produktu nezaznamenáte svrbenie, pálenie, začervenanie, žihľavku, hrčky, škvrny, opuchy, vyrážky alebo bolestivosť. Reakcie môžu byť závažnejšie, miernejšie, prípadne žiadne. V takom prípade ste našli vhodný produkt pre vašu pleť. Hurá!

Čo robiť, ak pokožka zareaguje?

Dané miesto umyte vodou a jemným čistiacim produktom a už ho nepoužívajte. Ak si nie ste istí, či bol výsledok presvedčivý, môžete o týždeň znova vyskúšať patch test na inej oblasti pokožky (pod druhým uchom alebo na druhom lakti). Ak dokážete identifikovať „vinníka“, ktorý spôsobil nepríjemnú reakciu, skúste sa mu nabudúce v kozmetike vyhnúť.

Tip: Ak dôjde k nepríjemnej reakcii na pokožke, ošetrite dané miesto upokojujúcim prípravkom – ideálne cica krémom, gélom s Aloe vera alebo studeným bielym jogurtom. Pri testovaní AHA a BHA kyselín buďte zhovievaví – je veľmi pravdepodobné, že spôsobia krátkodobú nepríjemnú reakciu (začervenanie, jemné pálenie), no tá by nemala trvať dlhšie ako polhodinu. Ak sa reakcia časom zhorší alebo sa do polhodiny nezlepší, prerušte používanie kyselín, prípadne zvoľte jemnejšie varianty (napr. PHA kyseliny).
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť