Toner ako dezodorant: Sú kyseliny najlepšia zbraň proti poteniu?

nazov
meno
Alžbeta
Nepríjemnosti spojené s nadmerným potením pozná len ten, kto si ich zažil na vlastnej koži. Extrémy pritom prichádzajú najmä v lete, keď sa teplota na stupnici teplomerov šplhá stále vyššie a vyššie.

Mnohé dezodoranty vtedy prestávajú pôsobiť ako spoľahlivá ochrana, preto niet divu, že sa niektorí kreatívci snažia nachádzať spôsoby, ktoré by boli účinnejšie. Presne takto sa do popredia dostal nový beauty trend, ktorý namiesto dezodorantov využíva ako zbraň proti poteniu tonery! Je to v poriadku?
 
Aplikácia exfoliačných tonerov do oblasti podpazužia sa stala skutočným beauty trendom! O výhodách ich používania písala okrem iných aj doktorka chémie a učiteľka prírodných vied Lab Muffin, neskôr sa im na svojom YouTube kanáli venoval aj svetoznámy beauty vloger James Welsh. Odrazu bol otázok týkajúcich sa používania tonerov namiesto dezodorantov plný internet a všetci začali aplikovať svoje obľúbené exfoliačné tonery na svoje podpazušie. Aká je teda pravda? Sú exfoliačné tonery vhodnou alternatívou alebo nie?

Prečo pot zapácha?

Aj keď je potenie nepríjemné, je neodmysliteľnou súčasťou normálneho fungovania nášho organizmu. Len málokto však vie, že pot ako taký nezapácha. Za nepríjemný zápach, ktorý pri potení vzniká, sú zodpovedné baktérie prítomné na rôznych miestach nášho tela, najmä v miestach apokrinných žliaz, ktoré sa nachádzajú v oblasti podpazušia, triesiel a v okolí bradaviek. K ich aktivácií však dochádza až v období puberty, pričom dovtedy aktívne ekrinné žľazy vylučujú iba vodnatý pot. To je dôvod, prečo spotené deti nezapáchajú, kým pot dospelého človeka cítime aj na väčšiu vzdialenosť.

Ako fungujú dezodoranty?

Funkcia dezodorantov je úzko spätá so stupnicou pH, ktorá sa pohybuje od 0 (najkyslejšia) do 14 (najzásaditejšia), kým číslo 7 vyjadruje neutrál. Naša pokožka má však tendenciu byť mierne kyslá, preto sa zvyčajne pohybuje okolo čísla 5. Pot pochádzajúci zo žliaz v podpazuší je však výrazne zásaditý, a tak sa pH tých častí našej pokožky, v ktorých sa nachádzajú, dostáva na neutrálnu úroveň. Neutrálne pH je však pre baktérie hotový raj! Jediný spôsob, ako preto zabrániť ich nekontrolovateľnému množeniu, je znížiť alebo naopak zvýšiť hladinu pH. S takýmto krokom sa totiž baktérie žijúce na povrchu pokožky nedokážu vysporiadať.

Dezodoranty versus tonery

Tradičné dezodoranty sú mierne kyslé, takže hladinu pH pokožky znižujú. Ich použitie má za následok pokožku, ktorej pH je príliš kyslé na to, aby sa jej baktériám darilo. Niektorí odborníci na základe vlastných skúseností tvrdia, že na rovnakom predpoklade funguje aj použitie tonerov s obsahom kyselín, najmä salicylovej a glykolovej, napriek tomu však žiadne odborné štúdie, ktoré by konkrétne poukazovali na to, že kyseliny starostlivosti o pleť pomáhajú riešiť problémy s potením, zatiaľ neexistujú.

Chcem to vyskúšať! Po ktorom tonery mám siahnuť?

Nezabúdajme, že každá pokožka je individuálna, preto aj kyselina, ktorá by vám mohla pomôcť riešiť problémy s potením, bude závisieť od jej prirodzenej rovnováhy a množstva baktérií na jej povrchu. Všeobecne dobrým tipom na začiatok však môže byť tonikum s kyselinou glykolovou The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution. Toto tonikum je tekuté a na pokožke rýchlo schne, preto vám nebude spôsobovať žiadne nepríjemné pocity v podpazuší.
 
Vhodným na tento účel je však aj rozjasňujúce tonikum PIXI Glow Tonic s obsahom kyseliny glykolovej v 5 % koncentrácii. Súčasťou jeho zloženia je aj aloe vera a ženšen, ktoré vášmu podpazušiu dodajú zdravú dávku regenerácie.
 
Jednou z možných volieb je aj The Inkey List PHA Toner, ktorý namiesto dezodorantu používa aj už spomínaný James Welsh. PHA, ktoré tonikum obsahuje, sú často šetrnejšie ako AHA alebo BHA kyseliny, preto môžu byť pre citlivú oblasť podpazušia tou správnou voľbou. 

Prečo máme kožu v podpazuší natierať exfoliačným tonerom?

Exfoliačné tonery neobsahujú soli hliníka, preto nebudú nikdy fungovať ako antiperspiranty, ktoré pomáhajú problémy s potením eliminovať. Napriek tomu sa však s tonermi, ktoré navyše pôsobia ako prírodný dezodorant, spája viacero nepopierateľných výhod. Tu je niekoľko z nich:
  • odstraňujú hyperpigmentáciu z pokožky v oblasti podpazušia,
  • eliminujú telesný pach pochádzajúci z podpazušnej oblasti,
  • nezanechávajú stopy na oblečení ako klasické dezodoranty,
  • nezanášajú póry,
  • nerozptyľujú vôňu okolo tela tak, ako klasické dezodoranty.
Ak vás trápia problémy spojené s nepríjemným zápachom pri potení, iste vás láka možnosť túto novú prevratnú beauty novinku vyskúšať. Pravdou je, že ju otestovali už tisícky ľudí. A kým niektorí po aplikácii tonika nezaznamenali žiadnu zmenu, iní si jeho účinky veľmi pochvaľujú. Každá pokožka je skrátka individuálna, preto treba byť trpezlivý. Za pokus to však rozhodne stojí! Nikdy predsa neviete, či práve vaša pokožka nebude týmto novodobým nápadom doslova nadšená.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.

Zatvoriť