add-product

Spotené vlasy po tréningu - ako sa o ne starať?

nazov
meno
Alžbeta
Cvičenie a aktívny pohyb by mali byť neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Prioritným dôvodom pritom nie je dosiahnutie perfektnej postavy ale fyzického zdravia a psychickej pohody. Mnohí z nás sa však aktívnemu pohybu napriek tomu vyhýbajú, pričom jedným z dôvodov sú práve komplikácie spojené so starostlivosťou o vlasy po tréningu. Patríte do tejto skupiny aj vy? Tu je riešenie!
 
Komplikácie spojené so starostlivosťou o vlasy po tréningu sa týkajú všetkých typov vlasov, máloktorá žena však vie, že tento problém má celkom jednoduché riešenie. Jeho základom je rozdeliť starostlivosť o vlasy do troch fáz - pred tréningom, počas tréningu a po jeho skončení. A hoci sa nám pri fráze “trojfázová starostlivosť” môže zdať, že je tento postup komplikovaný, opak je pravdou. Každá fáza sa totiž skladá z celkom jednoduchých krokov, ktoré ale vo výsledku dokážu s našimi vlasmi po tréningu urobiť hotové zázraky.  
 

1. krok: Ako sa o vlasy postarať pred tréningom?

Ešte predtým, ako sa vyberiete “dať si poriadne do tela”, mali by ste sa postarať o svoje vlasy. Naše telo totiž nie je jediné, komu dá tréning poriadne zabrať. Nepriateľom našich vlasov je v tomto prípade najmä pot, ktorým je po vynaložení fyzickej aktivity posiata celá plocha našej vlasovej pokožky. Aby sme mu zabránili preniknúť do štruktúry vlasov, mali by sme na vlasy pred tréningom aplikovať vrstvu suchého šampónu. Ten za bežných okolností síce nepatrí medzi najlepších priateľov, no jeho použitím pred tréningom zabránime tomu, aby vlasy pohltili pot vznikajúci na pokožke hlavy.
 

Prečo suchý šampón?

Dôvodom sú superabsorpčné prášky, ako napríklad tapioka či ryžový škrob, ktoré tvoria veľkú časť zloženia suchých šampónov. Tieto látky doslova čakajú, kým budú mať príležitosť nasiaknuť to množstvo vlhkosti, ktoré v oblasti vlasov počas tréningu vzniká. Oveľa efektívnejšie však tento efekt pôsobí, ak si vlasy suchým šampónom nastriekame ešte pred tréningom. V prípade, že zvolíme opačný postup, a suchý šampón si na vlasy aplikujeme až po tréningu, t. j. v momente, keď už sú vlasy vlhké, nikdy taký silný účinok nedosiahneme. Tento trik pritom funguje s použitím akéhokoľvek suchého šampónu, siahnuť preto môžete po ktoromkoľvek produkte bežne dostupnom v drogériách. Skvelým tipom je napríklad suchý šampón pre objem Batiste Dry Shampoo či suchý šampón Batiste Hint of Colour Dry Shampoo určený pre farbené vlasy. 

Suché šampóny so skvelou absorbčnou schopnosťou


 

2. krok: Ako sa o vlasy starať počas tréningu?

K minimalizácii poškodenia vlasov počas tréningu môžeme jednoznačne prispieť aj ich správnym stylingom. Prvým zásadným krokom je pritom vypnúť vlasy dohora a dostať ich nad úroveň krku, ktorý je počas tréningu najkritickejším miestom potenia. Okrem toho treba dbať aj na správny výber gumičiek a sponiek. Vyhnúť by sme sa mali hodvábnym alebo málo pružným vlasovým gumičkám, ktoré sú málo odolné voči často neľahkým tréningovým podmienkam. Vlasy z nich preto veľmi rýchlo vypadávajú, a tak sme často nútení si ich opätovne upravovať. Veľmi efektívne je napríklad stočenie vlasov do pevného drdola, ktorý následne upevníme pomocou malej, spoľahlivo uzatvárateľnej sponky.
 

Zaobstarajte si čelenku na cvičenie

Okrem samotného vlasového stylingu dokážeme kvalitu vlasov počas tréningu chrániť aj čelenkou určenou na cvičenie. Takáto čelenka totiž pôsobí ako fyzický blokátor potu, ktorý zabraňuje potu z čela prejsť do oblasti vlasov. Kvalitné čelenky na cvičenie sú vyrobené tak, aby dokázali odvádzať vlhkosť pozdĺž línie vlasov. Na trhu sú dostupné tisíce modelov, z ktorých si stačí vybrať ten váš. Nezabúdajte však, že za tieto pomôcky rozhodne netreba utrácať nekresťanské peniaze. Ako základ vám kľudne postačí aj pruh obyčajnej bavlnenej látky, ktorý hravo docieli rovnaké výsledky, ako drahý model čelenky pochádzajúci ktorejkoľvek z dizajnérskej dielne. 

3. krok: Ako sa starať o vlasy po skončení tréningu?

Prvá vec, ktorú s vlasmi po tréningu túžia urobiť snáď úplne všetci, je dočista ich umyť a vrátiť im príjemnú, sviežu vôňu. Avšak, zadržte! Naším cieľom predsa nie je umývať si vlasy po každom tréningu, pretože práve nadmerne častým umývaním strácajú svoju prirodzenú ochrannú bariéru a ničia sa. Namiesto prúdu sviežej vody ich preto počas sprchy jednoducho schovajte do sprchovacej čiapky vyrobenej z kvalitného mikrovlákna. Cez jej priepustnú vrstvu vlasy nasajú dostatočné množstvo vlhkosti zvnútra, nie z vonku, vďaka čomu účinne zabránite ich zbytočnému krepovateniu. 
 

Pokračujte micelárnym alebo osviežujúcim sprejom

Potom, čo vyjdete zo sprchy, vyberte vlasy zo sprchovacej čiapku z mikrovlákna a aplikujte na ne micelárny sprej. Jeho zloženie účinne rozpúšťa nežiaduce oleje prítomné na povrchu vlasov a pohodlný aplikátor v podobe rozprašovača pomáha jeho zložkám preniknúť do celej dĺžky vlasov, vrátane korienkov. Použiť môžete napríklad osviežujúcu hmlu vlasovú micelárnu vodu Rinseless Refresh od značky Aveda, ktorá zbaví vaše vlasy nečistôt a zanechá ich čisté, hladké a navyše ich krásne prevonia kvetinovými a rastlinnými esenciami. Okrem toho dôkladne čistí aj pokožku hlavy, takže na osvieženie vlasov po tréningu, je jednoznačne vhodnou voľbou.

Ak by ste však radi siahli po cenovo dostupnejšom produkte, môžete na úpravu vlasov po tréningu použiť aj micelárny sprej bez oplachovania Pantene Micellar Purify & Nourish Sprej, ktorého zloženie je bez obsahu silikónov. Jeho ľahké zloženie okamžite osviežuje vlasy a zanecháva ich silné a vyživené aj v čase medzi jednotlivými umytiami. Táto micelárna voda je pritom špeciálne navrhnutá pre vlasy bez života so sklonom k masteniu.
 

Úpravu ukončite svojím bežným rituálom

Po aplikácii micelárneho oleja už stačí len bežná úprava, aká vašim vlasom vyhovuje. Neveríte? Uveríte. Mnohí si totiž mylne myslia, že po tréningu sú vlasy mastné a potrebujú umyť, v skutočnosti to však nie je pravda. Po tréningu sú vlasy totiž prioritne mokré, nie mastné, preto úplne postačí, keď im doprajete túto jednoduchú, párkrokovú starostlivosť. Uvidíte, že vlasy budú vyzerať normálne aj bez umytia a vy tak budete môcť normálne fungovať aj bez toho, aby ste po každom tréningu trávili hodiny času umývaním a sušením vlasov.
 
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanietená pisateľka, milovníčka dobrých kníh, vône rannej kávy, výhľadov z kopca a ticha, ktoré lieči. Obdivovateľka veľkoleposti neporušenej prírody a jej blahodarných zložiek, ktoré rada využíva aj v hraniciach beauty sveta. Očarenie nachádza najmä v tónoch prirodzenej ľudskej krásy, ktorú najradšej obdivuje v kombinácii s vnútorným dobrom.