10 najčastejších chýb, ktoré robíme pri čistení tváre

nazov
meno
Katarína
V skutočnosti ide o najmenej komplikovanú súčasť kozmetickej rutiny, no aj v tomto režime robíme chybičky. Niekedy za to môže nedostatok času, inokedy vlastná pohodlnosť alebo nevedomosť.

Niektoré zdanlivo neškodné návyky však môžu spôsobiť, že vaša pokožka nebude vyzerať tak sviežo, zdravo a žiarivo, ako by mohla. Tak či onak, je čas prestať robiť chyby pri čistení a namiesto toho si osvojiť rutinu umývania tváre, ktorá pokožke prinesie úžitok.
...
Tu je prehľad 10 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame pri umývaní tváre:

1. Voda je príliš horúca

Hoci sa vám zdá lákavé zvýšiť teplotu vody, zbavte sa tohto zlozvyku. Horúca voda prirodzene vysušuje pokožku a mazové žľazy sú zrazu v pozore, aby s náhlym suchom dokázali bojovať. Ako inak – produkovaním mazu. Horúca voda tiež spôsobuje, že vaša pleť sčervenie v dôsledku rozšírených ciev a kapilár, najmä ak máte akné alebo rozaceu.

Pre jemné a účinné čistenie je však vhodná vlažná voda.

2. Čistíte si tvár v sprche

Všetci radi ušetríme trocha času, no pri čistení sa toho radšej vyvarujte. Existujú dva dôvody, prečo by ste si nemali umývať tvár v sprche:
  1. Vaša voda v sprche bude zrejme príliš horúca, aby ste si v nej umyli tvár, takže riskujete, že pleť zbavíte prirodzených olejov.
  2. Všetky zvyšky po umytí vlasov a tela, ktoré sa dostanú na tvár, majú schopnosť upchávať póry. Stačí nazrieť do zloženia šampónov či sprchových gélov a zistíte prečo. Parfumácia, silikóny, sulfáty... Nič pre zdravú pleť tváre. Najprv sprcha, potom skin care.

3. Príliš často si umývate tvár

Aj prehnané umývanie tváre môže spôsobiť, že vaša pokožka bude podráždená do takej miery, že začne nadmerne produkovať maz. Myslite na tieto rady:
  • Neumývajte si pleť viac ako dvakrát denne (výnimka je umytie tváre pred tréningom a po ňom).
  • Ľuďom so suchou pleťou stačí čistenie iba raz denne – ideálne večer – ale iba ak cítia, že ich pleť si ranné čistenie nevyžaduje.
  • Ranné čistenie má zmysel najmä pre ľudí s mastnou, problematickou alebo so zmiešanou pleťou, ktorí si počas neho z tváre opláchnu maz, ktorý sa nahromadil cez noc, a zvyšky produktov nanesených pred spaním, ktoré sa nestihli vstrebať. 

4. Spoliehate sa iba na vlhčené obrúsky

Áno, obrúsky sú vhodné, keď sa veľmi ponáhľate alebo ste na cestách, no určite ich nepoužívajte ako náhradu za váš bežný čistiaci prostriedok. Obrúsky totiž nemusia odstrániť z pleti všetok maz, mejkap a nečistoty, ale ho väčšinou rozmazávajú po tvári. To však nie je všetko, lebo zvyčajne:
  • obsahujú málo tekutiny, takže si nimi musíte veľmi drhnúť pleť, aby ste ju zbavili nečistôt
  • obsahujú dráždivé alkoholy a parfumáciu, čo môže spôsobiť dehydratovanie pokožky alebo jej podráždenie
  • sú aj pomerne drahé a neekologické
Ak ich už použijete, čo najskôr si pleť aj dôkladne umyte vodou a vhodným čističom.
...

5. Na čistenie používate mydlo

No nie je mydlo ako mydlo. Klasické mydlá na umývanie rúk, či už tuhé, alebo tekuté, zbavujú pleť vlhkosti a prirodzených olejov, obsahujú parfumáciu, sulfáty a dráždivé konzervanty. S nimi si tvár naozaj nikdy nečistite. Výnimkami sú tuhé čističe napríklad od značky Gallinée alebo CeraVe, ktoré sú bez pridaných mydlových zložiek, parfumácie či sulfátov a, naopak, obsahujú šetrné zložky, ktoré nenarušia prirodzenú rovnováhu a vlhkosť pleti.

6. Používate nesprávny čistič na váš typ pleti

Univerzálny čistiaci prostriedok na tvár, ktorý by vyhovoval všetkým, neexistuje.

Výber správneho čističa je vždy podmienený typom a potrebami vašej pleti.

Nesprávny čistiaci prostriedok môže spôsobiť, že vaša pokožka bude príliš suchá alebo príliš mastná, dokonca sa môže aj zapáliť. Dermatológovia odporúčajú hydratačné, krémové čističe alebo mlieka pre normálnu a suchú pleť. Ľudia s mastnou a so zmiešanou pleťou by zas mali zvoliť jemný gélový čistiaci prostriedok

7. Čistič si aplikujete nesprávne

Ani v prípade aplikácie čistiaceho prostriedku neexistuje univerzálny prístup. Rôzne čistiace prostriedky si vyžadujú rôzne metódy, takže sa uistite, že to robíte správne:
  • ak máte olejový čistič, čistiaci krém alebo mlieko – nanášajte ho na suchú pokožku, votrite do pokožky, podobne ako hydratačný krém (počas toho olej odstraňuje maz, mejkap a nečistoty). Potom si jemne namočte končeky prstov, aby mohol čistiaci olej emulgovať. Uistite sa, že čistiaci olej masírujete krúživými pohybmi smerom von z tváre. Venujte tejto činnosti aspoň 1 – 2 minúty. Potom si tvár umyte vlažnou vodou.
  • ak máte čistiaci gél alebo penivý čistiaci prostriedok takýto čistič nanášajte na navlhčenú pokožku a jemne ju masírujte, aby odstránil všetky nečistoty. Aj tejto činnosti venujte aspoň 1 – 2 minúty.

8. Umývate si tvár so špinavými rukami

Pred umývaním tváre položte svoj smarfón a dôkladne si umyte ruky. Vždy sa ubezpečte, že máte čisté ruky, lebo keď sa dotýkate tváre špinavými rukami, riskujete, že do pokožky preniknú baktérie.

9. Neodličujete sa dostatočne

Riešením je dvojfázové čistenie, respektíve odličovanie a až potom čistenie. Dvojité čistenie zahŕňa použitie dvoch rôznych typov čistiacich prostriedkov – jeden po druhom. Najčastejší je postup olej/čistiaci prostriedok na báze oleja → čistiaci krém/gél (podľa toho, čo vyhovuje vašej pleti). Koncept metódy dvojfázového čistenia spočíva:
  • v použití olejového čističa v prvom kroku na odstránenie mejkapu a krému na opaľovanie;
  • v použití druhého čističa (váš obľúbený podľa typu pleti) na dôkladnejšie dočistenie pleti.
Existuje však aj možnosť umyť si tvár dvakrát rovnakým čistiacim prostriedkom, prípadne môžete v rámci dvojfázového čistenia použiť aj mäkký čistý navlhčený uteráčik, ktorým jemne odstránite nečistoty z pleti (pamätajte, že ho musíte po každom použití oprať!). Dvojfázové čistenie nie je nevyhnutnosťou pre všetkých ľudí, ale pre tých, ktorí nosia viac vrstiev mejkapu a krémy na opaľovanie na minerálnej báze, určite áno.

10. Vytierate si tvár dosucha

Určite bojujete s nutkaním utrieť si tvár úplne dosucha, pretože vám to prináša dobrý pocit... Prílišné ťahanie a šúchanie tváre však môže pokožke ublížiť – bude červená, podráždená, môžete si tak rozšíriť zápal (napríklad z vyrážky) po celej pleti.

Namiesto toho pokožku jemne osušte – suchým mäkkým uteráčikom (ktorý pravidelne perte a meňte za nový a čistý).

Aj tieto zdanlivo malé chybičky môžu mať v skutočnosti veľký vplyv na zdravie a každodenný vzhľad vašej pokožky. Na záver zhrnieme ešte niekoľko dobrých rád, ktoré s čistením tvár súvisia:
  1. Po umytí použite ešte na navlhčenú tvár hydratačné sérum alebo krém dostatočne rýchlo. Včasná aplikácia hydratačného zvlhčovača pomôže zadržať vlhkosť v pleti.
  2. Vyhnite sa používaniu elektrických alebo manuálnych čistiacich kefiek, ktoré sú voči pleti agresívne – predovšetkým, ak máte problematickú aknóznu pleť, pretože si môžete rozšíriť zápalové procesy po celej tvári. Výnimkou sú menej agresívne silikónové čistiace kefky, ktoré sú voči pleti šetrnejšie.
  3. Nikdy nevynechajte večerné čistenie pleti a odličovanie. Ani po párty či oslave. 5 minút sa predsa vždy nájde...
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť