Opýtali sme sa dermatologičky: Je nutné používať SPF v interiéri?

nazov
meno
Katarína
Momentálne mnohí z nás pracujú na home office, takže sa vynára otázka – záleží na tom, či si nanesieme SPF v interiéri, alebo nie?

Slovo „interiér“ totiž zahŕňa obrovské množstvo alternatív: od suterénu bez okien cez byt situovaný na neslnečnú svetovú stranu až po južný, slnkom presvetlený priestor, kde nám na líca dopadajú slnečné lúče napríklad aj cez žalúzie. Pri otázke o používaní SPF tiež musíme brať do úvahy, či sa v interiéri zdržujeme celý deň, alebo si sem-tam doprajeme aj pobyt vonku.
 
...

Aby sme odstránili všetky pochybnosti, spýtali sme sa na používanie SPF v rôznych situáciách dermatologičky MUDr. Simony Felšöovej. Tá o koži a kozmetike píše zrozumiteľne a zároveň odborne na svojom instagramovom profile @simona_derm. Pracuje ako dermatologička v Prahe a popri práci sa venuje nielen dermatologickej osvete na Instagrame, ale aj na vlastnom blogu.
 

Prečo sa musíme chrániť pred UV žiarením?

Na úvod treba pripomenúť, že UVA slnečné žiarenie má dlhšiu vlnovú dĺžku a preniká aj sklom či oblakmi, o čom sme už písali v našich článkoch. Dôležitým faktom je aj to, že ochrana pred UV žiarením je faktor číslo 1 v prevencii predčasného starnutia kože a zároveň jeden z najdôležitejších prostriedkov, ktorý minimalizuje:
  • spálenie pokožky slnkom a tým aj jej poškodenie
  • riziko rakoviny kože
  • vznik vrások a pigmentácií

SPF v interiéri – ide o nutnosť?

Čo sa týka používania SPF v interiéroch, pani doktorka Felšöová uvádza, že zo zdravotného hľadiska nemusíme SPF v interiéri vôbec používať, ak nesedíme priamo pri okne veľkú časť dňa.

„Keďže sklo prepúšťa UVA žiarenie, v našej koži vtedy dochádza k tvorbe kyslíkových radikálov, dokonca preniká do jej hlbších vrstiev. Naša koža si pamätá každú dávku UV žiarenia, a to sa ani nemusíte spáliť. Má na ňu zdravotný aj estetický vplyv – zvyšujeme si riziko vzniku kožných nádorov, urýchľujeme jej starnutie,“ vysvetľuje dermatologička s tým, že dnešné krémy s ochranným faktorom sú veľmi sofistikované a ich aplikácia je príjemná, ba dokonca sa vyrábajú aj mejkapy a hydratačné krémy s UV faktorom. Tak prečo to nevyužiť?

Treba pri voľbe použitia SPF rozlišovať dni, keď slnko nesvieti a keď svieti?

V prvom rade stojí za to sledovať priebeh UV indexu, informáciu o ňom nájdete na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu. Doktorka pripomína, že čím je UV index vyšší, tým viac sa musíme chrániť – v exteriéri je SPF väčšinou počas celého roka nevyhnutnosť (akiste s výnimkou ponurého zimného dňa, kedy je hodnota UV indexu 0).

„V našich podmienkach nám často postačí i SPF 30, k moru a na hory si berieme SPF 50+ a niekedy sa aj tak spálime. Siesta má svoje opodstatnenie . Ak je aj pod mrakom a prší, UV lúče na zemský povrch dopadajú,“ pripomína doktorka Felšöová, pričom radí, aby sme si z ranného nanášania SPF spravili rutinu a časom už nebudeme musieť riešiť dilemu, kedy SPF používať a kedy nie – nehľadiac na ročné obdobie alebo trávenie času vnútri či vonku.

Potrebujeme SPF opakovane aplikovať, ak sa zdržujeme iba v interiéri?

Dermatologička odporúča orientovať sa na faktor 25 a viac. „Vrstvu ochranného faktora obnovte, ak sa pôjdete prejsť von či cestou z práce. Každé dve hodiny sa v interiéri nemusíte krémovať,“ radí doktorka, ktorá si opakovanú aplikáciu SPF v interiéri ani nevie predstaviť, lebo je to nepraktické. Skôr ženám odporúča nosiť mejkap alebo púder s SPF, ktoré tiež zvyšujú ochranu.

Antioxidanty – dôležitá pridaná hodnota pre zdravie pleti

Podľa doktorky Felšöovej to, čo našej pleti najviac škodí, a to, kvôli čomu starne a dochádza k zmenám buniek, je oxidačný stres, ktorý vzniká pôsobením všetkých vonkajších vplyvov, ako je stres, smog či znečistenie, v podstate všetko, čo na nás denne dopadá. „Preto odporúčam zameriavať sa na obsah antioxidantov v kozmetike, lebo sú pre zdravie pokožky tiež veľmi dôležité, keďže práve ony ju chránia pred oxidačným stresom,“ radí dermatologička a uvádza zoznam účinných antioxidantov:
  • vitamín C
  • vitamín E
  • resveratrol
  • niacinamid
  • koenzým Q10
  • kyselina ferulová
  • výťažok zo zeleného čaju
  • výťažok z morských rias

SPF verzus modré svetlo z monitorov a displejov

Téma modrého svetla je jedna z najkontroverznejších tém, s ktorými sa pani doktorka Simona v rámci dermatológie stretla, no zaujíma k nej jasný postoj. Zrozumiteľne odpovedá na každú otázku ohľadom nej:

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je časť prirodzeného svetla a spektra, ktoré sa nachádza aj v slnečnom žiarení a je pre nás veľmi dôležité, pretože ovplyvňuje náš cirkadiánny rytmus (biorytmus bdenia a spánku). Okrem toho ho vyžarujú aj monitory a displeje (počítačov, notebookov, tabletov či mobilov).

Prečo ho potrebujeme?

Ráno ho potrebujeme, aby sme sa prebrali, večer je vhodné sa mu vyhýbať, lebo narúša náš spánok.

Musíme používať SPF s UV ochranou proti modrému svetlu z monitorov?

Používať SPF s UV ochranou len kvôli modrému svetlu z monitorov a displejov nemá absolútne žiaden význam. „Je úplne zbytočné, ak sedíme v tme, dať si SPF s UV ochranou len kvôli displeju mobila. Modré svetlo zo slnka je oveľa významnejšie a kumuluje sa vo vyššej dávke ako svetlo z monitorov a displejov,“ vysvetľuje dermatologička a dodáva, že na modré svetlo neexistuje konkrétny filter v kozmetike.

Ako sa chrániť pred modrým svetlom?

Preventívnych opatrení je niekoľko, pani doktorka podčiarkuje najmä tieto:

  •  znížiť jas obrazoviek a nastavenie displeja na nočný režim
  •  zaobstarať si ochranné okuliare so špeciálnym filtrom
  •  zamerať sa na používanie antioxidantov v kozmetike, ktoré pomáhajú odbúravať kyslíkové radikály a sú o to dôležitejšie, ak ste denne vystavovaní svetlu z obrazoviek a tiež chladnému žiareniu kancelárskeho svetla
  •  existujú kozmetické značky, ktoré vyrábajú „anti blue-light“ produkty, a pridávajú do zloženia okrem antioxidantov aj výťažky z morských rias, planktónu či kakaa, ktoré posilňujú účinok

Zhrnutie

Je jasné, že slnko je dobrý sluha, no zlý pán. Čím viac vystavujete pokožku slnku – či už na jarnej prechádzke, alebo počas home officu – tým viac je ohrozená. Pozor však treba dávať aj na ďalšie vonkajšie vplyvy, ktoré prispievajú k poškodeniu pleti. Preto nezabúdajte:
  • SPF v interiéri nemusíte používať, ak nesedíte priamo pri okne veľkú časť dňa
  • na druhej strane, je vhodné spraviť si z ranného nanášania SPF každodennú rutinu
  • v našich zemepisných podmienkach vám na väčšiu časť roka stačí SPF 25 a viac, v lete a na hory SPF 50+
  • vrstvu SPF si obnovte, ak opúšťate interiér a budete sa zdržovať v exteriéri
  • ochranu pred UV žiarením zvyšujú aj mejkapy a púdre s SPF
  • v interiéri si nemusíte každé dve hodiny nanášať SPF
  • SPF vás neochráni pred modrým svetlom
  • na ochranu pleti pred oxidačným stresom či modrým svetlom pleť zásobujte antioxidantmi
 
Ďakujeme pani doktorke Felšöovej za rozhovor a odborný pohľad na túto problematiku.

  • produkt

    Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

    Notino Avel YesStyle

    Tento hydratačný opaľovací krém s chemickými filtrami je náš redakčný favorit. Bezo zvyšku sa vstrebáva, neštípe v očiach, je kozmeticky elegantný a nabitý prospešnými zložkami pre pleť – ryžovým extraktom a komplexom obilných probiotík. Vhodný aj pre citlivú pleť.

    Viac o produkte
  • produkt

    Erborian Erborian CC Crème High Definition Radiance Face Cream Skin Perfector SPF25

    Heureka Notino Sephora.cz

    Tónovaný CC krém má dva odtiene, ľahkú štruktúru, zjednocuje tón pleť, viditeľne eliminuje vzhľad pórov a prispôsobuje sa odtieňu pleti. Obsahuje SPF 25, takže tiež zvyšuje ochranu pred UV žiarením a môžete ho v prípade potreby znova aplikovať, pretože je veľmi ľahký a dobre sa roztiera. Výhodou je aj jeho hydratačný, protizápalový a upokojujúci efekt vďaka výťažkom z rastliny Centella asiatica. Na leto je to naozaj skvelá voľba, nepotrebujete ani mejkap.

    Viac o produkte
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3%

    Heureka The Ordinary Sephora.cz Beauty Bay

    Sérum obsahuje veľmi vysoké koncentrácie dvoch najsilnejších a najdôležitejších antioxidantov v starostlivosti o pleť. Resveratrol, antioxidant z červených hroznových bobúľ, má silné antioxidačné, protizápalové a antikarcinogénne schopnosti. Viacero štúdií preukázalo, že vykazuje silný ochranný účinok proti oxidačnému stresu spôsobenému UV žiarením. Spolu s kyselinou ferulovou, ktorá je tiež antioxidantom, tvoria silnú stabilnú dvojku, ktorá zdvojnásobuje fotoprotekčné schopnosti séra.

    Viac o produkte
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť