Trápia vás čierne bodky? Možno je to niečo celkom iné, než ste si mysleli!

nazov
meno
Katarína
Tipujeme, že mnohí z vás o slovnom spojení „folikulárne filamenty“ nikdy nepočuli. Je to zrejme preto, že si folikulárne filamenty zamieňate s čiernymi bodkami, ktoré vyzerajú skutočne dosť podobne a vyskytujú sa zvyčajne v rovnakých oblastiach tváre. No hoci sú napohľad skoro rovnaké, zároveň sú veľmi odlišné. Čítajte ďalej a dozviete sa, či sa treba folikulárnych filamentov obávať a ako riešiť ich výskyt.

Čo sú folikulárne filamenty a čo ich spôsobuje?

V prvom rade – folikulárne filamenty sa našej pokožke snažia skôr pomôcť, ako ju upchať – ich výsadou je, že pomáhajú udržiavať vlhkosť v pokožke. A to je zásadný rozdiel medzi nimi a čiernymi bodkami. Folikulárne filamenty sa nazývajú aj mazové vlákna alebo mazové zátky. Sú spôsobené nadmernou aktivitou mazových žliaz a vznikajú vyplnením povrchu pórov užitočnými sekrétmi z kožného mazu. Nadprodukcia kožného mazu spôsobuje, že sú filamenty viditeľnejšie.

Zaujímavosťou je, že ich má každý z nás, no všimnú si ich predovšetkým tí, ktorí majú mastnú pokožku a väčšie póry so sklonom k upchávaniu. Mazové vlákna sa môžu, no nemusia zmeniť na čiernu bodku – rozhodujúcim faktorom je to, či je kožný maz na povrchu póru vystavený kyslíku (kvôli ktorému oxiduje, tmavne a mení sa na čiernu bodku).

Ako vyzerajú?

Pozrite sa na špičku vášho nosa. Ak vidíte na povrchu pórov malé bodky, ktoré majú tmavú čiernu zátku, s najväčšou pravdepodobnosťou sa pozeráte na čierne bodky. Ak majú malé bodky na nose skôr jasný sivý alebo žltý nádych, pravdepodobne vidíte folikulárne filamenty.
 

Folikulárne filamenty verzus čierne bodky

Kľúčové rozdiely medzi čiernymi bodkami a folikulárnymi filamentmi sú tieto:
  • Štruktúra
Čierne bodky sú formou akné, takže ide o upchatý pór so zátkou v hornej časti. Práve zátka bráni úniku oleja cez póry.

Folikulárne filamenty sú tenké, majú štruktúru vlasu, ktorá lemuje vnútro pórov a pomáha mazu „cestovať“ na povrch pokožky. Nemajú žiadnu zátku, no môžu sa upchať.
  • Vzhľad a farba
Čierne bodky (čo už napovedá aj samotný názov) vyzerajú ako veľmi tmavá čierna zátka na povrchu pórov. Tmavé sfarbenie sa vyvíja v súvislosti s tým, či zátka oxiduje pri kontakte so vzduchom.

Folikulárne filamenty môžu vyzerať ako bodka na koži. Táto bodka môže pripomínať hlavičku špendlíka a zvyčajne je žltá, sivá alebo číra.
  • Extrakcia
Ak vytláčame čierne bodky, tmavá zátka sa môže uvoľniť. Pod ňou je zvyčajne biely alebo žltý maz a kožné bunky.

Pokus o vytlačenie folikulárnych filamentov môže spôsobiť poranenie pokožky a zjazvenie. Môže tiež poškodiť a zvýrazniť vzhľad pórov, takže sa budú javiť väčšie. Ak extrahujete mazové vlákno, nemusí z neho vyjsť nič, prípadne môže vytekať biela alebo žltá tekutina, ktorá sa podobá tečúcemu vosku.

Vieme sa zbaviť folikulárnych filamentov?

Je známe, že čiernych bodiek sa vieme zbaviť niekoľkými účinnými spôsobmi, ktoré sme vám priblížili v článku.

Pokiaľ ide o folikulárne filamenty, neexistuje dôvod, aby ste sa ich snažili zbaviť vytláčaním, pretože z dermatologického hľadiska nie sú problematické. Možno sa vám zdajú kozmeticky nevzhľadné, no väčšinou si ich nikto nevšimne. Pravdupovediac, filamentov sa nikdy úplne nezbavíte. Môžete ich extrahovať, no u osôb s mastnou pleťou sa zvyčajne do 30 dní znova objavia.

Na udržanie zdravo vyzerajúcej pokožky a minimalizáciu vzhľadu folikulárnych filamentov (a prevenciu ich zmeny na čierne bodky) dbajte na:

- dôkladné čistenie pleti čistiacimi prostriedkami, ideálne na báze kyseliny salicylovej, ktorá sa už v prvom kroku postará o čistenie pórov a odstránenie odumretých častí pokožky
exfoliovanie – hlavne BHA kyselinami, pretože sú rozpustné v oleji, takže dokážu rozpúšťať maz a ďalšie látky, ktoré sa tlačia v pórovitej výstelke
- využitie ílovej masky, ktorá dokáže absorbovať olej z pleti
- používanie retinoidov – ktoré zlepšujú celkový vzhľad a zdravie pórov
- ak vám voľnopredajné výrobky neposkytujú uspokojivé výsledky, môžete sa poradiť s dermatológom, ktorý vám predpíše účinnejšie lieky na znižovanie produkcie mazu, čo bude viesť k menšiemu počtu znateľných folikulárnych filamentov

Zhrnutie

  • folikulárne filamenty sa súčasťou pokožky každého z nás – pomáhajú uľahčovať vylučovanie oleja z mazových žliaz a zároveň predchádzajú dehydratácii pleti, pretože ju chránia a zvlhčujú
  • keďže sú súčasťou našej pokožky, nemôžeme sa ich zbaviť, no môžeme minimalizovať ich vzhľad
  • väčšinou sa vyskytujú pozdĺž nosa a na lícach
  • ak máte filamenty upchaté olejom a nečistotami, môžu veľmi pripomínať čierne bodky
  • ak vaša pokožka trpí nadprodukciou kožného mazu, ten sa môže hromadiť a upchávať pór – vtedy z filamentov môžu vzniknúť čierne bodky, ktoré sú viditeľnejšie
  • vzhľad folikulárnych filamentov minimalizuje:
    •  dôkladné čistenie pleti
    •  exfoliácia (chemická/BHA kyseliny alebo fyzická/ílová maska)
    •  dostatočná hydratácia
    •  retinoidy
    •  dobre nastavená dermatologická liečba
Tak schválne, koľkí z vás po prečítaní článku skúmali filamenty v zrkadle ☺? 

  • produkt

    Paula′s Choice Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant

    Heureka Cult Beauty Niche Beauty

    Najpredávanejší exfoliant na svete s 2 % kyselinou salicylovou je šetrný k pokožke, zlepšuje farebný tón pokožky a minimalizuje vzhľad pórov. Pomáha odhaľovať bezchybnú pokožku tým, že rýchlo exfoliuje odumreté bunky pokožky na jej povrchu aj vnútri pórov. V zložení figuruje aj antioxidačný, upokojujúci a protizápalový extrakt zo zeleného čaju, ktorý eliminuje prípadné začervenanie po aplikácii. Exfoliant je vhodný pre zmiešanú, mastnú a problematickú pleť so sklonom k vzniku akné.

    Viac o produkte
  • produkt

    Medik8 Medik8 Crystal Retinal 1

    Heureka Pilulka

    Inovačné nočné sérum s 0,01 % retinaldehydom pomáha minimalizovať vzhľad vrások, no tiež zvláčňuje, obnovuje a spevňuje pleť. Retinal spúšťa regeneráciu buniek, čo umožňuje pomalé uvoľňovanie vitamínu A s minimálnym podráždením. Má ľahkú konzistenciu, ktorá sa rýchlo vstrebáva a je navyše obohatená o hydratačné a upokojujúce zložky – kyselinu hyalurónovú, vitamín E, skvalán, výťažok zo zimolezu či rozjasňujúcu kyselinu etyl-askorbovú. Ideálne sérum s retinalom pre úplných začiatočníkov.

    Viac o produkte


 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť