Čo je exfoliácia a ktorá kyselina je najvhodnejšia pre vašu pleť?

nazov
meno
Monika
Valí sa na nás z každej strany. Slovo “exfoliácia” sa vyskytuje aspoň raz mesačne v nejakom internetovom článku o kozmetike, no čo to vlastne znamená? Exfoliácia je vlastne proces, pri ktorom odstraňujeme vrchnú vrstvu odumretých kožných buniek z povrchu pokožky tváre alebo tela. Za účelom zachovania zdravia pokožky sa využíva už mnoho rokov a dosahuje sa chemickou alebo mechanickou formou. Prvé písomne zmienky o exfoliácii pochádzajú ešte zo starého Egypta, kde ako exfoliant využívali víno.
 

Prečo je exfoliácia dôležitá?


Čím sme starší, tým viac sa spomaľuje proces obnovy buniek. To znamená, že telo pomalšie zhadzuje staré bunky a nahrádza ich novými. Ak sa staré kožné bunky hromadia na pleti, pleť môže vyzerať mdlo, sucho a taktiež sa pod nánosmi starej pokožky upchávajú póry, čo spôsobuje ich zväčšenú viditeľnosť a dokonca tvorbu vyrážok a akné.
 

Aké druhy exfoliácie poznáme?


Mechanická exfoliácia - v tomto prípade sa jedná o fyzické drhnutie pleti “brúsnou” (abrazívnou) zložkou, ktorá pozostáva z rôznych mikrovlákien, perličiek, drvených jadierok, piesku, kryštálov soli a cukru. Osoby, ktoré majú citlivú pleť by sa mali hrubozrným mechanickým peelingom vyhýbať. Šetrne vykonaná mechanická exfoliácia je veľmi vhodná ako súčasť pravidelnej starostlivosti o pokožku.

Chemická exfoliácia - chemické exfolianty sú látky obsahujúce rôzne kyseliny (AHA, BHA a PHA) a ovocné enzýmy, ktoré sa aplikujú v rôznych stupňoch koncentrácie na pokožku v kozmetických prípravkoch alebo pri profesionálnom kozmetickom i lekárskom ošetrení. Tento typ exfoliácie sa odporúča najmä v prípade jaziev, vrások, akné a hyperpigmentácie.

1. AHA kyseliny - sú ideálne pre suchú, namáhanú, starnúcu, zmiešanú, mastnú a problematickú pleť a v kozmetike sú najviac používané. Nazývajú sa aj “ovocné kyseliny”, pretože prírodne sa vyskytujú najmä v ovocí. Sú rozpustné vo vode a exfoliujú predovšetkým vrchnú vrstvu pokožky. Najúčinnejšia z AHA kyselín je kyselina glykolová a najjemnejšia, vhodná aj na citlivú pleť je kyselina mliečna.

Medzi hlavné benefity AHA kyselín patrí exfoliácia vrchných kožných buniek, čo napomáha obnove pleti, zlepšujú celkovú štruktúru pleti, redukujú rozšírené póry a pleť rozjasňujú a zjednocujú, stimulujú tvorbu kolagénu čím pomáhajú spomaliť proces prirodzeného starnutia pleti, zosvetľujú pigmentové škvrny a zlepšujú stav slnkom poškodenej pleti, zbavujú pleť prebytočného mazu a zlepšujú jej mieru hydratácie.

Treba si však dávať veľký pozor, zvyšujú totiž to citlivosť na slnečné žiarenie.

2. BHA kyseliny - v kozmetike sa presnejšie využíva BHA kyselina iba jedna, a to kyselina salicylová. Je rozpustná v tukoch. Táto kyselina exfoliuje pleť na povrchu, nakoľko účinne preniká do pórov, dokáže čistiť pleť aj v hlbších vrstvách a účinne pomáha v liečbe akné, zbavuje pleť nadbytočného mazu, predchádza tvorbe čiernych bodiek, má silné protizápalové a antiseptické účinky a zosvetľuje pigmentové škvrny. Je vhodná najmä na mastnú a problematickú pleť, no môžte ju používať aj na slnkom poškodenú a stárnucu pleť.

3. PHA kyseliny - fungujú takmer identicky ako AHA kyseliny, no pleť ich lepšie toleruje a spôsobujú oveľa menej podráždení, skvelo hydratujú a môžu sa používať aj v období výraznejšieho slnenia. Najznámejšia PHA kyselina je kyselina laktobionová.

Veľmi jemne exfoliuje povrch pleti bez podráždenia, hydratuje pleť, posilňuje ochranný lipidový plášť pokožky, bojuje proti voľným radikálom a chráni pleť pred poškodením slnečným žiarením, pôsobí protizápalovo a je vhodná na všetky typy pleti, no najlepšie účinkuje na suchej a citlivej pleti, ktorá nedokáže tolerovať AHA a BHA kyseliny.

Je lepšia manuálna alebo chemická exfoliácia?


Každá exfoliácia má prakticky svoje pre aj proti. Aj keď chemická exfoliácia znie dráždivejšie, zvykne byť k pleti jemnejšia a šetrnejšia ako manuálna exfoliácia. Manuálna exfoliácia dokáže pri nesprávne zvolenom type produktu vytvoriť maličké škrabance a poranenia, no dosiahnete ňou okamžitý výsledok, jednoducho sa integruje do starostlivosti o pleť a stimuluje cirkuláciu krvi v pleti.

Chemická exfoliácia je vhodnejšia na problematickú pleť, alebo pleť náchylnú na ekzémy, suché miesta či na citlivú pleť. Používa sa rýchlo a jednoducho, nemusíte pleť manuálne “peelingovať”, šetrí čas, pracuje na pleti aj po opláchnutí (ak ide o druh produktu, ktorý sa oplachuje) a vstupuje do hlbších vrstiev pokožky, čo znamená že efekt je dlhodobejší. Taktiež reguluje známky starnutia pleti. Netreba však zabúdať na to, že aj v tomto prípade môže nesprávne zvolený produkt viac poškodiť ako pomôcť, a najprv by sa mal odskúšať iba na malom kúsku pokožky, nie hneď na celej tvári.
 

Aké kyseliny poznáme a na akú pleť sú vhodné

AHA kyseliny:


Kyselina glykolová (glycolic acid) - pochádza z rastlín (napr. z cukrovej trstiny) a je najúčinnejšou AHA kyselinou v rámci obnovy pokožky, vďaka čomu dokáže preniknúť hlboko do vrstiev pokožky a stimulovať bunky. Taktiež podporuje tvorbu kolagénu, redukuje vrásky a zjednocuje tón pleti.
 
Kyselina mliečna (lactic acid) - je najjemnejšou AHA kyselinou, historicky pochádza z mlieka. Jemne rozpúšťa a “požiera” odumreté kožné bunky na povrchu pleti.

Kyselina mandľová (mandelic acid) - táto kyselina je rozpustná v tukoch, čiže je skvelou voľbou pre mastnú a zmiešanú pokožku. Dokáže preniknúť do najhlbších vrstiev pokožky. Je antibakteriálna a pri pravidelnom používaní zamedzuje tvorbe mazu, bez toho, aby pleť vysúšala.

Kyselina citrónová (citric acid) - dokáže zvrátiť poškodenie pleti spôsobené slnkom a zlepšuje textúru pleti. Využíva sa aj ako konzervant.

Kyselina vínna (tartaric acid) a kyselina jablčná (malic acid) - tieto látky najčastejšie pochádzajú z hrozna, jabĺk, hrušiek či čerešní a patria medzi šetrnejšie AHA kyseliny. Pôsobia ako antioxidanty a zlepšujú okysličovanie pokožky.

BHA kyseliny:


Kyselina salicylová (salicylic acid) - získava sa z vŕbovej kôry, je rozpustná v oleji a rozkladá staré kožné bunky, ktoré spôsobujú vyrážky a nedokonalosti pleti. Zbavuje pleť nadmerného kožného mazu.

PHA kyseliny:


Glukonolaktón (gluconolactone) - je antioxidačná PHA kyselina, ktorá hydratuje pokožku. Chráni ju pred voľnými radikálmi a pred poškodením spôsobeným UV žiarením. Posilňuje prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, vďaka čomu pravidelným používaním zmierňuje začervenania a podráždenia pleti a pomáha udržiavať pokožku pružnú.

Kyselina laktobionová (lactobionic acid) - získava sa z mliečnych cukrov a je dôležitým antioxidantom a pomocníkom pri predchádzaniu príznakov starnutia pleti vrátane vrások, pigmentácie, veľkých pórov a nerovnomernej textúry pleti. Podporuje pevnosť pokožky a zastavuje odbúravanie kolagénu, taktiež slúži ako prírodný zvlhčovač pokožky a je skvelá pre dehydratovanú pleť.

Kyselina maltobionová (maltobionic acid) - hydratuje pokožku najlepšie zo všetkých kyselín, poskytuje antioxidačnú ochranu, chráni pred hyperpigmentáciou spôsobenou slnečným žiarením a podporuje tvorbu kolagénu. Výrazne zlepšuje textúru a pevnosť pokožky, jej jasnosť, tón a redukuje vrásky.
 

Ktorá kyselina je pre vás najlepšia?

Vybrať si ktorú kyselinu používať ak ich je tak veľa je celkom náročné, no najjednoduchší spôsob ako si vybrať tú správnu je zamerať sa na problém, ktorý chcete vyriešiť.

Na aknóznu a problematickú pokožku je najlepšia kyselina salicylová, glykolová, mliečna a mandľová. Starnúcej pleti najviac vyhovuje kyselina glykolová, mliečna a citrónová. Na hyperpigmentovanú pleť je dobré používať glykolovú, mliečnu a citrónovú. Samozrejme je dôležité otestovať či kyselina vyhovuje pleti na menšom kúsku pokožky, predtým než je nanesená na celú tvár.

Ako často exfoliovať?

Zvyčajne sa odporúča pokožku exfoliovať 2x týždenne, no v prípade zmiešanej a mastnej pokožky môžte exfoliovať až 3x, no nikdy nie hneď dva dni po sebe - ideálny je trojdňový odstup.

Ako zaviesť kyseliny do pleťovej rutiny?

Kyseliny sa do starostlivosti o pleť môžu zaradiť mnohými spôsobmi, nájdete ich napríklad v rôznych toneroch, sérach, krémoch či rôznych maskách. Pri tomto už záleží na vás, ktorý produkt vám najviac vyhovuje, no mnohí experti v odbore starostlivosti o pleť odporúčajú začať s kyselinami v nočnej rutine po očistení pleti, napríklad vo forme séra alebo tonika. Dôležité je nezabudnúť na ochranu pleti produktom s SPF na nasledujúci deň.

Najdôležitejší bod je vybrať správny druh kyseliny pre vašu pleť. Aj keď máte vybratý správny druh, je dôležité ju prvotne vyskúšať na malej časti tváre, aby ste predišli prípadným komplikáciám.

Pri použití kyselín na vašej pleti môžte pocítiť mierne štípanie alebo brnenie, najmä ak s kyselinami práve začínate. Je to znamenie, že produkt na vašej pleti funguje a pracuje. Ak je pleť podráždená, tvoria sa na nej šupinky alebo sa začne odlupovať pokožka, produkt okamžite prestaňte používať.
 
Kyseliny vždy aplikujte na suchú pleť, nakoľko ich spojenie s vodou môže vyvolať silné alergické reakcie alebo podráždenie pleti. Pri používaní kyselín samozrejme nezabúdajte na patričnú hydratáciu, aby ste predišli podráždeniu pleti. Ak sa bojíte kyseliny používať na celú pleť, môžete ich používať iba lokálne - na problematické miesta.

Ak užívate AHA kyseliny, používajte krém s čo najvyšším ochranným faktorom, AHA kyseliny totiž zvyšujú citlivosť pokožky na slnko. Kyseliny určite nepoužívajte viac ako 3x týždenne (v niektorých krémoch či toneroch je ich malá koncentrácia, a preto ich používať môžete, no menej je viac) a nikdy nepoužívajte chemický a mechanický peeling súčasne, môže to spôsobiť podráždenie pleti.

S čím sa kyseliny nesmú miešať?

  • Retinoidy + AHA kyseliny - Menej je viac. Retinoidy i AHA kyseliny, medzi ktoré patrí napríklad kyselina glykolová, mliečna alebo mandľová, sa síce môžu vzájomne dopĺňať, pretože stimulujú tvorbu kolagénu, ale obe tiež zbavujú pleť odumretých buniek, a tak môžu v jednej rutine spôsobiť podráždenie alebo kontaktnú dermatitídu. Ľudia s citlivou pleťou by sa teda mali vyhnúť miešaniu týchto dvoch ingrediencií v jednej rutine. Môžu ich však striedať – retinoidy jeden večer, AHA kyseliny druhý večer.
  • Retinoidy + BHA kyseliny - Pri tejto kombinácii platí rovnaký vzorec ako pri predošlej – použitie retinoidov spolu s BHA kyselinami, medzi ktoré patrí kyselina salicylová, môže byť pre citlivú pokožku príliš agresívne a spôsobiť jej začervenanie a nepríjemné pálenie.
  • Vitamín C + AHA/BHA kyseliny - Táto kombinácia nie je úplne nevhodná, no vyžaduje sa pri nej opatrnosť. V skutočnosti totiž tieto dve ingrediencie môžu spolu dobre fungovať v jednej rutine, pretože majú podobné pH približne 3,5, ale dôležité je používať ich správnym spôsobom, ideálne večer, no nie každý, pričom citlivá pleť by sa mala tejto kombinácii určite vyhnúť. Bezpečným štandardom je používanie kyselín večer, aby cez noc pripravili pleť na rozjasňujúcu dávku vitamínu C, ktorý je vhodné aplikovať nasledujúce ráno

    Viac o aktínych zložkách, ktoré by ste nemali kombinovať v jednej rutine

Znaky nadmernej exfoliácie a čo robiť, ak sme to prehnali


Medzi hlavné znaky patrí napnutá pokožka, šupinatenie, nepríjemné pálenie, zvýšená senzitivita na ostatné produkty, pálenie, dehydratácia, pretrvávajúce začervenanie, mília, akné, zvýšená pigmentácia a popraskané žilky.

Ak u vás pretrváva niektorý z týchto príznakov, okamžite s exfoliáciou prestaňte až pokiaľ z pokožky odznie precitlivelosť a navráti sa jej hydratácia. Ideálne používajte CICA krémy na posilnenie kožnej bariéry.
 
name

Monika

Beauty Editor

Od mala som milovala písanie, fotografovanie a hlavne testovanie všetkých kozmetických produktov, ktoré sa mi dostali pod ruky. Najradšej sa venujem dôkladnej starostlivosti o pleť a v líčení je pre mňa hlavná bezchybne vyzerajúca pleť.

Zatvoriť