add-product

15 spôsobov, ako presvedčiť vaše vlasy, aby rástli rýchlejšie

nazov
meno
Katarína
Aj u vás sa striedajú obdobia, keď si užívate kratší zostrih a keď si, naopak, dáte predsavzatie, že si vypestujete vlasy po pás? Ja takto fungujem už desaťročie . No keďže som extrémne netrpezlivá, väčšinou to po čase vzdám. Súčasná situácia s lockdownom ma však takpovediac „nakopla“ a rozhodla som sa z pohodlia domova vyskúšať niekoľko trikov, ako urýchliť proces rastu vlasov, aby som sa v lete mohla pýšiť hustou dlhou hrivou, siahajúcou aspoň pod lopatky. Áno, dôležité je stanoviť si reálny cieľ.

Bohužiaľ, neexistuje univerzálny návod, ako urýchliť rast vlasov za mesiac – pretože na rast vlasov vplývajú aj faktory, ktoré neovplyvníme – najmä hormonálna nerovnováha. Mám však pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako na rýchlejší rast vlasov z pohodlia domova. Psychicky sa pripravte na to, že dlhé vlasy nebudete mať lusknutím prsta, takže trpezlivosť je namieste. Vlasy dorastajú maximálne do 1 – 1,5 cm mesačne a aj to len vtedy, ak sú vo výbornom stave a majú zabezpečené ideálne podmienky na rast. Ja sa niektorými tipmi na urýchlenie rastu vlasov riadim už mesiace a teším sa najmä z toho, že moje holé plešinky nad čelom sú už minulosťou a vlasy mi pekne hustnú. Tu je môj návod na rast vlasov:

1. Nebojte sa strihania

Zhruba každých 8 týždňov by ste si mali dať podstrihnúť končeky vlasov najmä vtedy, ak ich máte zničené, často ich tepelne upravujete alebo farbíte. Ak nemáte možnosť ísť ku kaderníkovi, dbajte na prevenciu a snažte sa udržiavať končeky bez poškodenia – použitím kvalitného oleja na vlasy či prípravkov, ktoré vlasy chránia pred poškodením teplom. Ja som si veľmi obľúbila cenovo dostupný olejček Balea intenzívny olej na vlasy oil repair a končeky mám krásne zacelené už od decembra (odvtedy som ich nestrihala).

2. Preštudujte si zloženie svojho šampónu

Moja dobrá rada znie – čím menej zaťažujúci šampón používate, tým máte zdravšie a silnejšie vlasy. Ja som dlho používala bežné drogérkové šampóny so sulfátmi a spŕškou silikónov, ktoré sa na pokožke hlavy hromadili a upchávali vlasové folikuly. Ich výhodou bolo, že som si po nich vedela rýchlo a bezbolestne rozčesať vlasy. No, bohužiaľ, úplne som sabotovala môj plán urýchlenia rastu vlasov, dokonca mi vlasy vo veľkom vypadávali.

Rozhodla som sa teda urýchliť rast vlasov prírodnejšou alternatívou a kúpila som si posilňujúci šampón so šetrným zložením na báze bambuckého masla a AHA kyselín, ktoré jemne exfoliujú pokožku hlavy. Odkedy ho mám, je to môj svätý grál. Ide o Shea Moisture Jamaican Black Castor Oil Strengthen & Restore Shampoo
 • produkt

  Shea Moisture Shea Moisture Jamaican Black Castor Oil Strengthen & Restore Shampoo

  Lookfantastic.com

  Posilňujúci a obnovujúci šampón je obohatený o bambucké maslo, čierny ricínový olej, je bohatý na omega mastné kyseliny a tiež prírodné AHA kyseliny, konkrétne obsahuje dávku jablčného octu, ktorý pomáha regulovať hladinu pH pokožky hlavy a posilniť vlasy náchylné na lámanie a vypadávanie. Nehovoriac o úžasnom lesku a hydratácii, ktoré vlasom vďaka nemu doprajete.

  Viac o produkte

3. Umývanie vlasov? Stačí dvakrát do týždňa

V minulosti som si umývala vlasy každý alebo každý druhý deň... Takýto režim však vedie k tomu, že vlasy sú suché a poškodené, zvyčajne sa aj oveľa ťažšie upravujú, lebo im chýba lesk a hlavne prírodný olej. A môže to viesť aj k tomu, že vlasy rastú pomalšie. Momentálne som si pri práci z domu navykla na takýto režim:
 • umývam si vlasy dvakrát v týždni 
 • nehromadím na ne stylingové prípravky (nepoužívam lak na vlasy ani tužidlo), skôr sa zameriavam na výživu končekov vlasov
 • ak potrebujem niekam ísť a vlasy sú už pri korienkoch trochu mastnejšie, použijem suchý šampón Batiste Dry Shampoo
 • dbám na to, aby som vždy mala v obehu taký šampón, ktorý nevysúša korienky a zároveň hydratuje celé dĺžky vlasov

4. Stavte na kvalitný kondicionér či kúru

Priznám sa, že momentálne nepoužívam žiaden kondicionér, namiesto neho si však každý týždeň doprajem kúru s Olaplex N°3 Hair Perfector. Je to výborná a hlavne šetrná starostlivosť (bez sulfátov, silikónov atď.), ktorá dodáva vlasom viditeľne zdravší vzhľad a obnovuje aj ich vnútornú štruktúru. Vlasy sú potom viditeľne lesklejšie a aj na dotyk sú pevnejšie a lepšie sa s nimi pracuje. Ak hľadáte dobrý kondicionér, skúste sa obzrieť po takom, ktorý neobsahuje priveľa zaťažujúcich zložiek – najmä silikónov.
 

5. Turban s pridanou hodnotou

Ak ste milovníčky krútenia vlasov do uteráka, vedzte, že pre rast vlasov to nie je prospešné. Kombinácia skrútenia, napätia a trenia textílie o superkrehké mokré vlasy neveští nič dobré. Ja som si nedávno zaobstarala špeciálny uteráčik s gombičkou z mikrovlákna, ktorý je k vlasom šetrnejší a hlavne udrží moje kučeravé vlasy stále pekne tvarované a nevysaje z nich všetku hydratáciu. Ak máte možnosť nesušiť si vlasy fénom, vyskúšajte sušenie vlasov v kvalitnom turbane – môžete si zaobstarať Aquis Hair Turban Lisse Luxe Desert Rose, pričom na výber máte niekoľko farebných predvedení. Aj takáto zdanlivá maličkosť môže urýchliť rast vašich vlasov.

6. Češte sa správne

Ak chcete mať dlhé a husté vlasy, kľúčová je aj technika česania, a to najmä pri mokrých vlasoch. Nech si zbytočným šticovaním nevytrhnete viac vlasov, ako vám narastie. Riaďte sa týmito krokmi:
 • pri mokrých vlasoch použite na rozčesanie hrebeň s riedkymi zúbkami
 • začnite od koncov vlasov a postupujte smerom nahor, aby ste sa vyhli trhaniu vlasov
 • najlepšie sú krátke ťahy hrebeňom
 • uzly a spletence môžete uvoľniť aj pomocou prstov, nikdy nie nasilu hrebeňom
 • až keď sa vám podarí rozčesať konce vlasov, môžete sa posunúť o pár centimetrov vyššie a tento postup opakujte, kým sa nedostanete k pokožke hlavy a nebudete mať rozčesané všetky vlasy
 • suché vlasy si prečešte vždy ráno a večer pred spaním jemnou kefou so zaoblenými plastovými guľôčkami na hrotoch
 • mne sa osvedčila kefa s jemnými diviačími štetinami, ktorá je vynikajúca pre tých, ktorí majú jemné vlasy

7. Dajte vlasom trocha pokoja

Najmä teraz mnohým z nás práca z domu umožňuje úzkostlivo neriešiť perfektnú vizáž a účes. Ja som sa rozhodla prestať so žehlením vlasov (iba sem-tam vyžehlím neposlušné lietajúce kučery nad čelom), s kulmovaním, fénovaním či farbením. Vlasy si suším iba v nevyhnutných prípadoch a zdá sa mi, že čím menej vlasy trápim, tým lepšie sa im darí.

8. Zvyknite si na nižší chvost

Ideálne je nosiť vlasy voľne rozpustené, no nízky, nie príliš stiahnutý chvost je tiež výborná a praktická voľba najmä pri práci či varení. Vysoké chvosty totiž vytvárajú vo vlasovej pokožke napätie – veď na to, aby ste vysoký cop udržali v požadovanej výške, musíte ho väčšmi stiahnuť gumičkou, čo vlasy oslabuje a následkom môže byť ich padanie.

9. Spite na hodvábe a skúste hodvábne gumičky do vlasov

Ďalšou vychytávkou uplynulého mesiaca sú pre mňa hodvábne schrunchie gumičky do vlasov. 100-percentný morušový hodváb vytvára menej trenia, chráni vlasy pred odtlačením (takže ráno sa nezobudíte s podivným vlasovým „schodom“ z vrkoča), vďaka čomu si udržia svoj prirodzený tvar. Hodvábne obliečky zasa chránia pramene vašich vlasov pred vysušením, udržujú ich vyživené, obmedzujú ich zamotanie, lámanie a poškodenie. Hoci do nich musíte investovať viac, myslite na to, že sú výborné aj pre vašu tvár.

10. Dajte stresu stopku

Toto bude pravdepodobne najťažší tip, ktorý treba dodržať, ak chcete, aby vám rástli vlasy. Naše telo totiž vie, že vlasy nie sú nevyhnutné na udržanie správneho chodu organizmu tak ako srdce, pľúca či mozog, takže keď prežívame stres, telo presunie všetky dostupné živiny a energiu do týchto základných orgánov – vlasy sú v tom prípade nepodstatné. Doprajte si relax, čas na seba, svoje koníčky či dovolenku, ak ju potrebujete. Pokojový režim určite prospeje zdraviu vašich vlasov a tiež ich rastu.

11. Masírujte si pokožku hlavy

Tento bod nápadne súvisí s bodom č. 10 – masáž pokožky hlavy vám môže zlepšiť náladu a zmierniť stres, ktorý má negatívny vplyv na cyklus rastu vlasov. V tomto prípade si buď spravte masáž bruškami prstov, skúste masáž hlavy od profesionála (verte mi, stojí to za to), alebo investujte do antistresovej masážnej pomôcky, ktorú kúpite v každej lekárni.

12. Skúste chemický píling

Zdá sa vám to čudné? Ale veď aj pokožka hlavy sa obnovuje a potrebuje pomoc s odstránením odumretých buniek. Vyskúšajte teda prípravky s kyselinou salicylovou alebo s AHA kyselinami, ktoré sú napríklad v zložení šampónu, o ktorom som písala vyššie. Dobrou voľbou na urýchlenie rastu vlasov sú aj prírodné zložky s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami – zelený čaj, plody kustovnice čínskej, mangostána, rozmarín či levanduľa.
 • produkt

  The INKEY List The INKEY List Salicylic Acid Exfoliating Scalp Treatment

  Lookfantastic.com

  Exfoliačné ošetrenie pokožky hlavy s kyselinou salicylovou pomáha odstraňovať odumreté bunky pokožky, vyvážiť nadmernú tvorbu mazu a zmierniť podráždenie vlasovej pokožky. Zároveň sú v zložení také ingrediencie, ktoré pomáhajú vyživovať prirodzený mikrobióm vlasovej pokožky. Takýto druh séra môže tiež prispieť k rastu vlasov – veď rast vlasov sa začína v pokožke hlavy.

  Viac o produkte

13. Vyskúšajte výživové doplnky

Nečakajte však od nich zázrak. Berte ich ako doplnok výživy, ktorý môže domôcť k rýchlejšiemu rastu vlasov. Väčší dôraz klaďte na kvalitnú stravu a elimináciu stresu. Medzi dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré zlepšujú kvalitu vlasov, patria:
 • vitamín B3 (niacín)
 • vitamín B7 (biotín)
 • vitamín B12
 • vitamín C
 • vitamín D
 • vitamín E
 • kyselina listová
 • zinok
 • selén
 • železo

14. Jedzte pravidelne a vyvážene

Správna životospráva vám dodá dostatočné množstvo potrebných minerálov a vitamínov, čo vaše vlasy ocenia najviac. Zaraďte do jedálnička potraviny, ako sú orechy, vajcia, listová zelenina, avokádo, ryby či karfiol, ktoré obsahujú biotín. Za vypadávanie vlasov je často zodpovedný aj nedostatok železa, takže zvážte tiež zvýšenie príjmu červeného mäsa, špenátu tmavých zelených šalátov či červenej repy.

15. Môj tajný tip

V januári som natrafila na zaujímavú kúru s minoxidilom, ktorú chválila jedna blogerka na Youtube. Minoxidil sa používa ako liečivo androgénnej alopécie a tiež ďalších prejavov vypadávania vlasov už niekoľko desaťročí. Je za ním viacero klinických štúdií, funguje na bunkovej úrovni, pričom intenzívna 12- až 24-týždňová kúra má za následok výrazné zníženie vypadávania vlasov a zároveň pôsobí ako stimulant rastu nových vlasov. Minoxidil je schválený FDA (americkou správou potravín a liečiv) nielen na poruchy vypadávania vlasov, ale aj iného ochlpenia na tele vrátane obočia a fúzov.

Na Slovensku je v lekárni voľne dostupný dermálny roztok s 5 % minoxidilom Minorga, ktorý sa v tekutej forme nanáša na pokožku hlavy a používa sa na liečbu vypadávania vlasov. Zároveň existujú alternatívy s 2 % a 5 % minoxidilom od značiek Rogaine a Kirkland, ktoré sa predávajú vo forme mesačných alebo 3-mesačných kúr, no dajú sa kúpiť iba z Českej republiky.

Ja mám za sebou dvojmesačnú vlasovú kúru so sérom na rast vlasov a elimináciu vypadávania s účinnou látkou minoxidil (5 %) od značky Kirkland a musím uznať, že mi naozaj začali hustnúť vlasy (hlavne mi rastú nové vlasy nad čelom) a výrazne sa znížilo aj ich vypadávanie. Ak sa nebojíte skúsiť niečo také, dobre si preštudujte všetky informácie o používaní séra s minoxidilom a možno pomôže aj vám.
 • produkt

  Minorga Minorga 5% dermálny roztok

  Heureka DrMax.sk Pilulka

  Dermálny roztok s 5 % minoxidilom je určený dospelým vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí trpia oslabením a padaním vlasov v hornej časti hlavy. Je určený na aplikáciu na suchú pokožku hlavy, pričom prvé výsledky by mali byť viditeľné po 2 až 4 mesiacoch.

  Viac o produkte

 
Dobre, takže už je nám všetkým jasné, že vlasy po pás nám nenarastú z večera do rána? Ešteže existuje niekoľko spôsobov, ako vlasy udržiavať čo najzdravšie a o pár mesiacov sa tešiť z vytúžených dĺžok. Našťastie, skoro všetky tipy na urýchlenie rastu vlasov si vieme zabezpečiť z pohodlia domova, takže ak už nás lockdown prinútil tráviť väčšinu času doma, aspoň z toho vyťažme maximum ☺.
name

Katarína

Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).