Ako zistiť svoj podtón pleti a vybrať si tak správny make-up

nazov
meno
Sue
Nájsť dokonalý make-up, ktorý bude čo najprirodzenejšou kópiou našej pokožky, je zaťažkávajúcou skúškou, s ktorou sa mnohé z nás trápia roky. Pod svetlom drogérií vyzerajú všetky úchvatne, problém zväčša nastane až pri domácej aplikácii, kedy zistíme, že farebne nekorešponduje s našou pleťou. Riešenie tohto problému spočíva v identifikácii správneho podtónu vašej pleti. 

Hneď v úvode si treba uvedomiť zásadný rozdiel medzi tónom a podtónom pokožky, tieto dva faktory totiž nie sú zhodné. Vo všeobecnosti platí, že aj tá najsvetlejšia pokožka môže mať teplé podtóny a tá tmavšia zase studené podtóny.

Tón pleti nie je stabilný, ovplyvňuje ho zmena ročného obdobia – v lete po opálení môže byť pokožka tmavšia, v zime zas aj o niekoľko stupňov svetlejšia. Podtón pleti je nemenný. Ako ho teda správne identifikovať?

Aké typy podtónov poznáme?

V tradičnom delení podtónov pleti rozlišujeme tri základné typy, a to studený, teplý a neutrálny.
  • Teplý podtón môže zahŕňať žlté, zlaté a broskyňové podtóny. 
  • K studenému podtónu patria ružové, červené a modrasté podtóny. 
  • Neutrálny podtón je zase mixom studeného a teplého podtónu.
  • Podľa niektorých teórií existuje ešte špeciálny prípad, a to olivový podtón pleti - v beauty svete panuje mylná predstava, že olivová pokožka je vždy opálená alebo karamelová. Olivový podtón môžete mať s akýmkoľvek tónom pleti - od veľmi svetlého až po tmavý.
V súčasnosti sa niektoré značky snažia uľahčiť kupujúcemu výber tónovacích či krycích produktov tým, že pri nich okrem čísla odtieňu uvádzajú aj podkategóriu podtónov, ktoré zväčša označujú písmenami. (Takúto podrobnú klasifikáciu môžete nájsť napríklad pri make-upoch od značky The Ordinary).

Ako zistím, ktorý podtón pleti mám?

Určiť podtón vašej pleti viete aj v domácom prostredí, pomôcť vám môže niekoľko osvedčených trikov. Najdôležitejšiu úlohu však vždy zohráva prírodné svetlo, pretože umelé skresľuje farby. 

1. Skontrolujte farbu vašich žíl

Tento spôsob je síce z kategórie tých menej klasických, no dokáže pri určovaní podtónu vašej pleti pomôcť. Ak sú vaše žily viditeľné, všímajte si ich farbu. Majú skôr zelenkavé sfarbenie? V tom prípade vás budú pravdepodobne definovať teplé podtóny. Na druhej strane, ľudia s modrastým či fialovým sfarbením žíl majú väčšinou studený podtón pleti. Pokiaľ máte neutrálny podtón pokožky, potom sú vaše žily skôr modro-zelené, prípadne niektoré sa môžu zdať viac modré, niektoré zase viac zelené.

2. Oblečte si niečo neutrálne

Obliekanie do neutrálnych farieb je ďalší zo spôsobov, ako zistiť podtón vašej pokožky. Pre čo najlepší výsledok tento test vykonávajte bez make-upu a so zopnutými vlasmi v cope.

Zatiaľ čo teplé podtóny vyzerajú lepšie v krémovom farebnom prevedení, studeným tónom svedčí viac žiarivo biela. Teplé podtóny tiež zvyknú dopĺňať skôr odtiene hnedej, tým chladnejším svedčí zase čierna farba. Majitelia pokožky s neutrálnym podtónom si môžu zvoliť akúkoľvek farbu, nebude mať totiž vplyv na finálny výsledok. 

3. Farba vlasov, očí a pokožky

Pokiaľ zvažujete farbenie vlasov a potrebujete nájsť odtieň, ktorý si sadne s vašim podtónom pokožky, vždy berte do úvahy prirodzenú farbu vašich vlasov. Platinové a popolavé farby na vlasy skôr pristanú chladnejším podtónom pokožky, mahagónové a zlaté farby vyzerajú zase lepšie pri teplejších podtónoch. Keď sa vo všeobecnosti pozrieme na farbu pleti a farbu očí, tmavšie typy definujú skôr teplé podtóny, zatiaľ čo svetlé typy majú zvyčajne studené alebo neutrálne podtóny.

4. Možno máte olivovú pleť

Nie je tak bežný ako teplý, studený či neutrálny podtón, no predsa existuje. Reč je o olivovom – tak trochu zabudnutom – podtóne pokožky. Olivová pleť je dosť univerzálna, predstavuje mix viacerých podtónov, preto je dosť možné, že vám budú sedieť určité farby z každého súdka. Olivový podtón identifikujete tak, že má vaša pokožka skôr popolavý alebo sivý nádych.

5. Zistite, ako reagujete na slnko

Zlaté pravidlo – nezáleží na tom, aký podtón pleti máte, SPF je nutnosť. Okrem toho je ale dobré zistiť, ako vaša pleť reaguje na slnko. Pokiaľ máte chladný podtón pleti, je viac ako pravdepodobné, že sa na slnku rýchlo spálite, v tomto prípade by ste mali ochranný faktor pri pobyte na slnku reaplikovať častejšie ako “hnedokožci”. Ak sa zase opaľujete bez toho, aby vaša pokožka po každom pobytom na slnku nachytala červené sfarbenie, budete mať pravdepodobne teplý podtón.

6. Pomôžte si šperkami

Ide síce o veľmi subjektívnu záležitosť, no prirovnaním šperkov k vašej pokožke sa môžete takisto dopracovať k finálnej podobe vášho podtónu. Klasické žlté zlato má tendenciu vyzerať lichotivejšie práve na teplých tónoch, strieborné šperky väčšinou lepšie podčiarknu chladné tóny.

Zopár rád na záver:

  • Podtón vašej pleti nemusí zodpovedať tomu, čo vidíte na jej povrchu – môžete mať ružovú pokožku, ale jej podtón môže byť pokojne žltý
  • Nikdy sa nespoliehajte na skúšanie make-upu pod drogériovými žiarivkami, finálny výsledok zvyknú skresľovať. Prirodzené svetlo je cesta
  • Make-up netestujte na zápästí, ani na chrbte vašej ruky
  • Skúšku make-upu vykonávajte na hrane – od spodnej časti tváre spravte plynulú čiaru až na krk. Prípadný kontrast s farbou pokožky tak bude viditeľnejší
  • Ak si ani po vyskúšaní domácich trikov nebudete istí svojím podtónom pleti, obráťte sa na renomovaného kozmetického odborníka
name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „voľnej nohe“, profesionálna lovkyňa slov a aktívna bežkyňa za dobrým contentom. Usadená na dne neustále sa aktualizujúceho toku informácii, perfekcionistka na dobre vyskladané vety, s vášňou pre módu, lifestyle a kozmetiku s pravdivým príbehom.

Zatvoriť