Rozšírené póry – čo pomáha a čo nie?

nazov
meno
Katarína
Naša koža obsahuje milióny pórov, hoci väčšinu z nich ľudské oko vôbec nevidí. Každý pór obsahuje vlasový folikul a tiež mazové žľazy, ktoré sú najpočetnejšie zastúpené v póroch na tvári, chrbte či hrudníku. A keďže hormóny zohrávajú dôležitú úlohu pri stimulácii týchto žliaz, aby produkovali väčšie množstvo mazu, póry na tvári – najmä na nose, čele či lícach – sa nám javia väčšie ako na iných častiach tela. Čo s tým?

Na úvod netreba zabudnúť na to, že póry sa nedajú otvoriť ani zatvoriť. Rovnako sa nedajú zmenšiť. Môžeme iba vytvoriť optický klam napríklad pravidelným čistením pleti a ďalšími tipmi a procedúrami, ktoré si v článku priblížime.
 

Príčiny rozšírených pórov

  • nadmerná produkcia mazu, ktorý sa v póroch zmieša s odumretými bunkami a môže póry upchať – a teda zvýrazniť ich vzhľad
  • znížená elasticita pokožky okolo pórov
  • silné vlasové folikuly
  • genetika alebo dedičnosť
  • zníženie produkcie kolagénu v pokožke spôsobené starnutím
  • poškodenie alebo nadmerné vystavenie pleti slnečnému žiareniu

Stop mýtom o póroch!

Mýtov o póroch je toľko, že by ste sa čudovali. Za všetky vyberáme tieto 4 najčastejšie:
  1. Póry sa zatvárajú a otvárajú. Nie, nie, namiesto toho sa rozširujú a sťahujú. Ako vtipne poznamenala Caroline Hirons: „Je obrovský rozdiel, ak poviete, že niečo ,zatvára póry‘ a ,minimalizuje vzhľad pórov‘. Jedno je hlúpe a druhé možné.“
  2. Za upchaté póry môžu nečistoty z vonkajšieho prostredia. Chyba. Sú za ne zodpovedné odumreté bunky pokožky a maz, ktoré sa hromadia vnútri kože.
  3. Slnečné svetlo pomáha vyčistiť póry. Hmm, práve naopak, dlhodobé vystavenie pórov priamemu slnku (bez ochrany v podobe SPF) môže spôsobiť skôr ich rozšírenie.
  4. Suchá pleť nemá problém s čiernymi bodkami a rozšírenými pórmi. To je veľmi škatuľkujúce tvrdenie. Už len keď si uvedomíme, že za vzhľad pórov môže byť zodpovedných oveľa viac faktorov vrátane genetiky, hormónov, starnutia či poškodenia zo slnka...

14 spôsobov, ako minimalizovať vzhľad rozšírených pórov

V našom prehľade vám ukážeme:
  • ktoré zložky v produktoch starostlivosti o pleť majú potenciál minimalizovať vzhľad pórov;
  • aké produkty zaradiť do rutiny a ako ich správne používať, aby ste dosiahli želaný výsledok;
  • ktoré druhy profesionálnych kozmetických ošetrení sa zameriavajú na minimalizáciu vzhľadu pórov.

1. Používajte jemné čistiace prostriedky na tvár

Vyhýbajte sa čistiacim prostriedkom, ktoré môžu dráždiť pokožku (napríklad tuhé mydlá, ktoré neslúžia na čistenie pleti), a vyberte si taký, ktorý šetrne a účinne vyčistí pleť – bez toho, aby zanechal pocit napnutej pokožky, takže kožná bariéra ostane neporušená.
  • produkt

    Pyunkang Yul Pyunkang Yul Cleansing Foam

    Heureka Notino

    Jemná čistiaca pena, ktorá poskytuje veľmi efektívne čistenie pleti, poteší každý typ pleti. Neobsahuje žiadne dráždivé látky, práve naopak, základ tvoria jemné kokosové surfaktanty a glycerín. Nechýbajú upokojujúce a antioxidačné zložky v podobe rastlinných extraktov z pupočníka ázijského, portulaky zeleninovej, z listov zeleného čaju či z hamamela, a betaglukán. Skúsenosť s ním si používatelia veľmi pochvaľujú, lebo počas čistenia je veľmi jemný a príjemne penivý a pleť po ňom ostáva napumpovaná vlahou, pripravená na ďalšie kroky v rutine.

    Viac o produkte

2. Umývajte si tvár ráno i večer

Dôkladné, no zároveň jemné čistenie pomocou vlažnej vody a šetrného čističa pomôže zmyť nečistoty a maz z pleti. Dôraz na čistenie pleti klaďte vždy, no vo večernej rutine hlavne vtedy, ak používate hustý a ťažký mejkap.

3. Doprajte pleti píling s kyselinou salicylovou (BHA)

Vyberte si taký píling, ktorý neobsahuje dráždivé prísady, no môže navyše obsahovať aj AHA kyseliny. Píling umožní pleti odstrániť prebytočné kožné bunky z povrchu pokožky aj z pórov. Kožný maz sa tak nebude môcť hromadiť a póry sa vrátia do normálnej veľkosti.
  • produkt

    Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Cheer Up 6% Mandelic Acid + Bha Liquid

    Heureka Avel Geek&Gorgeous

    Exfoliant je určený pre zmiešanú, aknóznu a mastnú pleť a obsahuje 6 % kyselinu mandľovú a 1 % BHA kyselinu, ktoré pôsobia nielen na povrchu pokožky, ale aj vnútri pórov, aby ich vyčistili a vybalansovali vzhľad pleti. Minimalizuje vzhľad pórov, reguluje produkciu mazu a pri pravidelnom používaní bojuje s typickými problémami zmiešanej pleti – so rozšírenými pórmi, s čiernymi bodkami, akné a so škvrnami po akné. V roku 2018 získal cenu za najlepší exfoliant roka na maďarskom trhu a ide o bestseller značky.

    Viac o produkte

4. Absorbujte prebytočný maz – ideálne pomocou ílových pleťových masiek

Tie účinne redukujú nadmernú produkciu mazu a dokážu jemne uvoľniť póry. Znova vyberajte produkt bez dráždivých prísad, zamerajte sa skôr na výber masky so zložkami, ktoré doplnia vlhkosť do pokožky a pomôžu ju regenerovať. Takúto masku si doprajte maximálne raz za týždeň.

5. Omlaďte svoje bunky a tým zlepšite fungovanie vašich pórov pomocou retinoidov

Vyberte si taký typ retinoidu, ktorý bude vyhovovať vášmu typu či problému pleti, a ak si vaša pleti zvykne na ich používanie, môžete retionoidy používať buď samostatne, alebo v kombinácii s exfoliantom s BHA kyselinou – urýchlite a zefektívnite proces obnovy pokožky.

6. Používajte výrobky bohaté na antioxidanty

Vitamín C, E, kyselina ferulová, resveratrol, kvercetín, koenzým Q10 a mnohé ďalšie pomôžu chrániť pokožku pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, čím zlepšia jej bariéru a v konečnom dôsledku aj vzhľad.

7. Hľadajte výrobky, ktoré obsahujú niacinamid

Tiež známy ako vitamín B3 vyniká svojou univerzálnosťou a je vhodný pre každý typ pleti. Jeho výsadou je, že pomáha viditeľne minimalizovať vzhľad rozšírených pórov, zlepšuje nerovnomerný farebný tón pleti, zjemňuje jemné vrásky, pozdvihne matnú a mdlú pleť a posilňuje oslabenú kožnú bariéru. Jednoducho kráľ, ktorému budú vaše póry ďakovať.

8. Chráňte pokožku pred slnečným žiarením každý deň!

UV lúče v slnečnom svetle poškodzujú vaše kožné bunky a tie preto nefungujú tak, ako by mali. To má za následok zlé fungovanie pórov, ktoré majú problém vypúšťať maz a zväčšujú sa.

9. Vyberajte si starostlivosť o pleť, ktorá neblokuje póry

Dajte zbohom mastným krémom s veľmi hustou krémovou konzistenciou. Dávajte si pozor sa zložky, ktoré majú tendenciu upchať póry. Vysoký stupeň komedogenity (4 alebo 5 z 5) majú napríklad tieto zložky:

Isopropyl myristate
Myristyl myristate
Myristyl lactate
Ethylhexyl palmitate
Isopropyl isostearate
Isostearyl isostearate
Isopropyl palmitate
Lanolin acid
Lauric acid
Laureth-4
Oleth-3
Steareth-10
PEG-16 lanolin
Oleyl alcohol
Cetyl acetate
Cocoa butter 
Coconut butter

10. Používajte produkty, ktoré podporujú produkciu kolagénu

Už spomínaný vitamín C, retinoidy, AHA kyseliny (predovšetkým kyselinu glykolovú, ktorá pomáha regenerovať kolagén). Dlhodobé používanie týchto zložiek významne zlepší hydratáciu pokožky, vrásky, vzhľad pórov a hustotu pokožky.

11. Zvážte chemický píling u špecialistu

Ak si netrúfate robiť koncentrovanejší píling s AHA a BHA kyselinami doma, zverte sa do rúk špecialistu, ktorý určí, aký typ pílingu bude najlepší pre vašu pleť, a následne ho aj profesionálne zvládne vykonať.

12. Skúste laserové ošetrenie pleti

Aj to dokáže viditeľne zlepšiť výskyt čiernych bodiek a mílií a minimalizovať vzhľad pórov. Dôležitá je však aj každodenná starostlivosť o pleť.

13. Rozmaznajte pleť pomocou mikrodermabrázie

Tá účinne podporí tvorbu kolagénu a elastínu a tak aj celkové zdravie pokožky.

14. Nebojte sa mikroihličiek

Skúste neinvazívne ošetrenie pokožky dermarolerom (ručným valčekom s malými ihlami), no radšej sa zverte do rúk profesionála. Prepichnutie povrchu kože spôsobí „mikroúrazy“, ktoré urýchľujú hojivú reakciu pokožky. To môže minimalizovať vzhľad pórov a zároveň hojiť jazvy po akné a ďalšie kožné problémy.
 

Verdikt

Aby ste dosiahli želané výsledky, ideálna je kombinácia profesionálnych kozmetických ošetrení a kvalitnej každodennej starostlivosti o pleť. V každom prípade si treba uvedomiť, že vaša posadnutosť veľkosťou pórov môže biť do očí iba vám. V skutočnosti totiž musia byť ostatní ľudia veľmi blízko pri vašej tvári, aby videli vaše (možno zdanlivo) obrovské póry. Takže si z nich nerobte ťažkú hlavu a hlavne nimi nebuďte príliš zaujatí – nie sú také veľké, ako si myslíte.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť