add-product

Ako rozoznať fake parfum od originálnej verzie

nazov
meno
Sue
Vôňa je akousi pečaťou našej osobnosti a keď už do nej investujeme svoje mesačné úspory, malo by to prinášať ovocie. Posledné, čo chceme, je rozbaliť si krabičku ukrývajúcu napodobeninu nášho milovaného originálu. A keďže najlepším učiteľom je samotná prevencia, dnes sa pozrieme na to, ako predísť kúpe mačky vo vreci. Nasledujúce tipy by vám mali pomôcť pri identifikácii voňavkového falzifikátu i originálu.


Ako prvý skontrolujte obal produktu


Zdroj foto: brightside.me
 
Hneď v úvode by ste mali svoje skúmanie sústrediť na obal parfumu. Krabičky originálnych parfumov sú zvyčajne ešte potiahnuté celofánom, ktorý je hrubý a tesne obopína škatuľku s produktom. Na plastovom balení by ste si mali všímať aj miesto, na ktorom je obal zlepený. Ak zlepené švy vyzerajú amatérsky, sú pokrčené, prípade je na nich vidieť kúsky lepidla, vôňa pravdepodobne nie je pravá.


Ochranná papierová kostra

Vnútri krabičky vo väčšine prípadov nájdete papierovú alebo kartónovú konštrukciu, ktorá sa stará o to, aby sa parfum pri manipulácii nepoškodil. Konštrukcia by mala byť pevná a bielej farby. Zašednuté verzie papiera môžu naznačovať, že ide o nepravý parfum.


Štítky a popisy produktu


​Zdroj foto: brightside.me
 
Na obale produktu si vždy všímajte šípku, ktorá sa nachádza na dolnej časti krabičky. Šípka smerujúca doprava by mala byť vždy tmavšia ako tá smerujúca doľava. Pri kúpe parfumu si overte, či sa informácie z webovej stránky zhodujú s tými, ktoré sú uvedené na produkte. Drobným alarmom môžu byť aj gramatické chyby či preklepy. Aj malý nesúlad môže deklarovať, že ide o napodobeninu.


Sériové číslo


​Zdroj foto: brightside.me
 
Nezabudnite ani na sériové číslo na fľaštičke produktu – to je takisto identifikátorom pravosti. Malo by byť uvedené na aj spodnej strane obalu a takisto by sa malo zhodovať s tým, ktoré je vyrazené do parfumovej fľaše. Číslo nesmie byť v žiadnom prípade nalepené, ale vytlačené.  


Dizajn produktu


Zdroj foto: dino.co.uk
 
Niektoré napodobeniny nemusíte skúmať dlho nato, aby vám lacný vizuál ukázal, že nejde o originálnu verziu. Na trhu je veľa totožných nepravých verzií, ktoré sa na pravé produkty podobajú vôňou, ale aj vizuálom. Preto nezabudnite na starostlivú kontrolu parfumovej fľaštičky. Opäť vám pomôže zamerať sa napríklad na textové preklepy.


Fľaša parfumu

Fľaša s obsahom pravého parfému by mala byť na pohľad bez akýchkoľvek hrbolčekov a na dotyk hladká. Takisto by mala disponovať pevným uzáverom, ktorý zabraňuje rozliatiu produktu. Pri tomto bode platí, že pri origináloch by ste mali naozaj pocítiť zážitok z kvalitného prevedenia.


Dajte si pozor aj na vrchnáky


Zdroj foto: dino.co.uk
 
Hlavica produktu by mala byť už na prvý pohľad dokonale symetrická. Samozrejme, pokiaľ originálny výrobca nestanovil asymetrický tvar vrchnáka zámerne. Pred kúpou si vždy prebehnite spoľahlivé webové stránky, ktoré poskytujú náhľady produktov.

Farba parfumu

Zdroj foto: dino.co.uk

Uznávané značky parfumov obvykle do svojich produktov nepridávajú veľa farbiva, takže je odtieň pravého parfumu väčšinou bledší. Príliš sýte sfarbenie parfumu značí, že ide o falzifikát.


Voňavá alchýmia

Rozoznávanie pravosti vône je skutočnou alchýmiou. Pozostáva z viacerých krokov, ktoré vám pomôžu pri identifikácii:

Rozlišujte vrstvy – pravé parfumy sa skladajú z viacerých voňavých zložiek,  ktoré sa časom vykryštalizujú na základné, stredné a vrchné vrstvy (často uvádzané ako hlava, srdce a základ vône). Takéto zloženie zaisťuje viacrozmernosť a rozmanitosť vône. V praxi to znamená, že parfum mení svoju identitu vône v závislosti od času. Inak ho cítite po nanesení, inak po absorpcii do pokožky, inak po celodennom nosení. Vôňa falošných parfumov je často jednorozmerná a po krátkom čase sa mení na nie veľmi príjemný zápach.

Dajte si pozor na syntetické prísady – tie sa síce nachádzajú v oboch prípadoch, no pri origináloch sú vyvážené prítomnosťou prírodných látok. Falzifikáty väčšinou operujú s čisto syntetickým zložením.


Pozor na životnosť parfumu

Napodobeniny parfumov sa budú spočiatku zdať ako originály, no z dlhodobého hľadiska zlyhajú v efektívnosti a životnosti. Autentický produkt by mal po otvorení fľaštičky zachovať svoju vôňu po dobu minimálne 18, maximálne 30 mesiacov. Lacné verzie voňaviek stratia svoju identitu už po niekoľkých týždňoch. Pri aplikácii si dávajte pozor na reakciu s pokožkou – falošné verzie totižto dokážu potrápiť kožu rôznymi prejavmi alergií a nechcenými výsevmi. 

Obozretnosť ruže prináša. Niekedy sa môže zdať proces kontroly namáhavý, no napĺňa svoj cieľ. Je pravdou, že pri výbere toho správneho parfumu trochu potrápite svoje zmysly na detail, no falzifikát spoznáte len tak, že naň doslova nalepíte svoj zrak a preskúmate ho od vrchnáka až po spodné sériové číslo.
 
name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „voľnej nohe“, profesionálna lovkyňa slov a aktívna bežkyňa za dobrým contentom. Usadená na dne neustále sa aktualizujúceho toku informácii, perfekcionistka na dobre vyskladané vety, s vášňou pre módu, lifestyle a kozmetiku s pravdivým príbehom.