add-product

Náplasti na čierne bodky – rýchle riešenie, ale dlhodobý problém

nazov
meno
Gabriela
Nie je to tak dávno, keď prišli na trh náplasti na odstránenie čiernych bodiek. Spôsobili doslova hit nielen u tínedžerov snažiacich sa o záchranu svojej pleti, ale aj u kozmetických nadšencov. Náplasti sľubovali veľkolepý účinok pomocou rýchlej a predovšetkým jednoduchej metódy. Sú však skutočne také účinné pri odstraňovaní čiernych bodiek ako sľubujú, a vlastne - sú vôbec bezpečné?
Napriek tomu, že náplasti na čierne bodky sa môžu na prvý pohľad javiť ako vynikajúce riešenie vášho problému na pleti, v poslednej dobe vzbudzujú skôr obavy, že môžu potenciálne spôsobiť dlhodobé poškodenie pokožky.

Ako náplasti na čierne bodky fungujú a pre koho sú určené?

Náplasti na čierne bodky fungujú na jednoduchom princípe. Sú tvorené materiálom pripomínajúcim látku, ktorý má na jednej strane silné lepidlo viažuce na seba kožný maz z pórov, čím odstraňuje čierne bodky.

Čierne bodky vznikajú nahromadením kožného mazu v póroch, kedy oxidáciou, teda kontaktom póru so vzduchom, vzniká čierne zafarbenie ich hlavičky (ak má hlavička póru skôr žlté, sivé alebo číre sfarbenie, ide pravdepodobne  fotikulárne filamenty).

Problém je však v tom, že náplasti v skutočnosti fungujú len povrchovo – zachytávajú nahromadený olej, mastnotu, nečistoty a odumreté bunky len na povrchu pokožky. Nedokážu však zachytiť všetky zvyšky a prebytočný maz hlboko zakorenený v póroch, čo vedie k opakovanému výskytu čiernych bodiek. Náplasti tak nepredstavujú trvalé riešenie problému s čiernymi bodkami, nakoľko ide o neúplný proces a pokožke tak môžu poskytnúť len dočasnú pomoc.

Náplasti sú určené osobám s mastnou a aknóznou pokožkou, ktoré sú prirodzene náchylnejšie na tvorbu a výskyt čiernych bodiek. Naopak, nie sú vhodné pre osoby s citlivou pokožkou, nakoľko zložky obsiahnuté v náplastiach ako lepidlo či alkohol môžu spôsobiť jej podráždenie.

Sú náplasti skutočne bezpečné?

Najväčšou obavou spojenou s používaním náplastí na čierne bodky je tvrdenie, že ich používaním môže dôjsť k prasknutiu krvných vlásočníc. Tento predpoklad je však nepravdivý, nakoľko sila, akou sa lepidlo z náplasti prilepí k pleti, nie je natoľko pevné, aby došlo k poškodeniu vlásočníc.

Avšak, obzvlášť opatrní by mali byť jedinci s prirodzene tenkou pokožkou a jedinci trpiaci rosaceou, kožným ekzémom, psoriázou alebo seboreou, nakoľko lepidlo na náplastiach a odpor vytvorení pri zliepaní, môže spôsobiť začervenanie a podráždenie pokožky. V takomto prípade sa pred použitím náplastí na čierne bodky najskôr obráťte na svojho dermatológa, aby ste získali odborný názor.

Zároveň netreba zabúdať, že náplasti obsahujú lepidlo, alkohol a iné vysušujúce a dráždivé látky (napr. mentol, camphor, witch hazel), ktoré môžu podráždiť citlivú pokožku. Podráždená pokožka častokrát vedie k zvýšenej produkcii oleja, čo má za následok opätovnú a najmä zvýšenú tvorbu čiernych bodiek, čím sa dostávame do začarovaného kruhu.

Čo použiť namiesto náplastí na čierne bodky?

Ako sme už objasnili, náplasti na čierne bodky v skutočnosti nedokážu pleť zbaviť sa čiernych bodiek - takéto riešenie je len krátkodobé a zároveň ide len o povrchové odstránenie bodiek.
Ak však hľadáte spôsob, akým sa dokážete čiernych bodiek zbaviť natrvalo alebo ich produkciu značne obmedziť, siahnite skôr po nasledovných alternatívach.

1. BHA kyseliny (Kyselina salicylová)

BHA kyseliny predstavujú účinné riešenie v boji s čiernymi bodkami. Vďaka lipofilnej schopnosti (schopnosti rozpustiť sa v tukoch a olejoch) dokážu účinne preniknúť do celej hĺbky póru a uvoľniť z nich prebytočný maz a nečistoty. Zároveň majú antibakteriálne a protizápalové účinky, čím automaticky pleť liečia. 
 • produkt

  Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Cheer Up 6% Mandelic Acid + Bha Liquid

  Heureka Geek&Gorgeous

  Ľahké exfoliačné tonikum s kyselinou mandľovou a kyselinou salicylovou pleť účinne zbavuje odumretej pokožky na povrchu pleti aj vnútri pórov. Dlhodobým používaním môžete docieliť redukciu výskytu čiernych bodiek zväčšených pórov či akné a škvŕn po akné, vďaka čomu predstavuje ideálne riešenie pre ľudí s problematickou pleťou. Jemné zloženie umožňuje použitie aj osobám s citlivou pleťou náchylnou na začervenanie. Tonikum má protizápalové a antibakteriálne účinky a nie je testované na zvieratách.

  Viac o produkte

2. Retinoidy (Vitamín A) 

Tieto zázračné antioxidanty sa vyznačujú okrem funkcií ako zlepšenie stavu pleti, podpora tvorby kolagénu či redukcia vrások a hyperpigmentácie, aj tým, že napomáhajú pri výskyte čiernych bodiek a akné. Retinoidy dokážu preniknúť do hlbšej vrstvy pokožky, čím redukujú zväčšené póry a zároveň korigujú tvorbu kožného mazu. 
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Retinol B3 serum

  Heureka DrMax.sk Pilulka Lookfantastic.com

  Regenerujúce sérum s anti-ageingovým účinkom redukuje známky starnutia, zjednocuje tón pleti a obnovuje pružnosť pokožky. Zloženie je obohatené o vitamín B3 (niacinamide) a glycerín, ktoré zabezpečujú hydratáciu a výživu pleti. Sérum je nekomedogénne a pleť je po nanesení viditeľne žiarivejšia a jemnejšia.

  Viac o produkte

3. Ílové masky

Íl sa používa v starostlivosti o pleť už dlhé roky. Masky s obsahom ílu slúžia na prečistenie pleti – vyťahujú z pórov nečistoty a prebytočný maz, upokojujú zapálené oblasti a zjemňujú pokožku. Napriek tomu, že ílové masky sú vhodné predovšetkým pre mastnú a problematickú pleť, na trhu jestvuje množstvo druhov ílu, čo umožňuje zvoliť si variant ideálny pre vašu pleť. 
 • produkt

  The Ordinary The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque

  Heureka Vivantis Lookfantastic.com Beauty Bay

  Exfoliačná pleťová maska s kyselinou salicylovou odstraňuje odumreté bunky z pokožky, čím pomáha pleti dosiahnuť žiarivý a svieži vzhľad. Maska obsahuje drevené uhlie, ktoré absorbuje prebytočný maz z pleti a zároveň ju detoxikuje. Íl a skvalán zas napomáhajú pleti docieliť hladkú a jemnú textúru.

  Viac o produkte

4. Nekomedogénne krémy na pleť

Častokrát ľudia žijú v mylnej predstave, že mastná a aknózna pleť už nepotrebuje hydratáciu. Pravdou však je, že každá pleť potrebuje hydratáciu, avšak je potrebné prispôsobiť výber konzistencie produktu typu vašej pleti. Mastná a aknózna pleť tak preferuje ľahšie gélové zloženie krémov, ktoré ju zbytočne nezaťaží a zároveň jej dodá potrebnú výživu. V tomto topliste vám prinášame zoznam našich favoritov.

5. Double-cleansing

Správne vyčistená pleť tvorí alfu a omega v starostlivosti o pokožku. Zároveň predstavuje východisko pri riešení akéhokoľvek problému s pleťou, akým sú aj čierne bodky. Double-cleansing, alebo dvojfázové čistenie, pozostáva v prvom kroku z odlíčenia pleti a následne, v druhom kroku, sa zameriava na čistenie pleti. Cieľom je tak dosiahnuť dôkladne vyčistenú pleti.

6. Návšteva odborníka

Ak dlhodobo a bezvýsledne bojuje s čiernymi bodkami na pleti, odporúčame vám zvážiť návštevu dermatológa alebo kozmetičky. Okrem predpisu silnejších produktov (napr. silnejšieho druhu retinoidov), ktoré by potenciálne mohli vyriešiť váš problém, tiež môžete zvážiť hĺbkové čistenie pleti ultrazvukom, ktoré pomáha uvoľniť zanesené póry, zbavuje pleť akné a zjemňuje vrásky a jazvy po akné.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznávačka životnej filozofie hygge. Milovníčka módy, literatúry a jogy. Veľa času trávi na cestách, preto v kozmetike uprednostňuje minimalizmus, pričom dôraz kladie aj na multifunkčnosť produktov. Zbožňuje pocit zdravej, vyživenej a žiarivej pleti.