Ako spoznať zavádzajúce a nesprávne zoznamy zložiek?

nazov
meno
Katarína
Štítky kozmetických produktov sú niekedy naozaj zavádzajúce. Existuje toľko slov, ilustrácií a marketingových žargónov, ktorými sa musíte prelúsknuť. A potom sú tu ingrediencie. Vieme, že sú dôležité, ale ako zistíme, čo sa za tou-ktorou zložkou skrýva, čo robí a či je prospešná pre našu pokožku? Je to pomerne náročné, no vzdelanie v tejto oblasti je dôležité, najmä pokiaľ ide o utrácanie našich ťažko zarobených peňazí za výrobky, ktoré majú pleti pomôcť vyzerať čo najlepšie a zdravo.

Ak si radi čítate zoznamy zložiek, prípadne máte o niektorých pochybnosti, tento sprievodca je tu pre vás! Nájdete v ňom odpovede na otázky:
  • Ako vyzerá dôveryhodný a správny zoznam zložiek?
  • Aké informácie z neho vieme dekódovať?
  • Ako spoznať zavádzajúce a nesprávne zoznamy zložiek?

Ako by mal vyzerať správny zoznam zložiek?

Jeho podoba sa môže líšiť, no dve základné pravidlá platia v Európskej únii, USA aj vo väčšine ostatných častí sveta:

Pravidlo č. 1: Zoznam zložiek využíva nomenklatúru INCI

INCIje obrovský zoznam štandardizovaných názvov kozmetických prísad, ktorý zverejnila Rada pre výrobky osobnej starostlivosti. Prvýkrát bol vyvinutý už v 70. rokoch 20. storočia a odvtedy bol prijatý na používanie v Európskej únii, USA, Číne, Japonsku a v mnohých ďalších krajinách. Až na niekoľko výnimiek sú názvy označovania INCI v každej krajine rovnaké.

Takto vyzerá správny zoznam zložiek:
 
 
Zoznam prísad s nomenklatúrou INCI

Pravidlo č. 2: Prísady sú uvedené v zostupnom poradí podľa hmotnosti až po označenie 1 %

Jednoducho vysvetlené: produkt obsahuje najviac prvej zložky (napr. 15 %), potom najviac druhej zložky (10 %) atď. až po označenie zložky, ktorá má najviac 1 %. Po označení 1 % môže spoločnosť uvádzať zložky v ľubovoľnom poradí. Spravidla sú na najvyšších miestach v zložení zložky, ktoré dobre znejú, na najnižších miesta zase nie príliš lákavé zložky, ale takto je to správne a legálne.
 

Prečo by sme sa mali obťažovať čítaním zoznamov zložiek starostlivosti o pleť?

Tu je niekoľko dôvodov:
  • Citlivá pleť a alergia: ak ste alergickí alebo citliví na niektorú zložku, podrobný zoznam prísad vám zaistí, že na poličke budú iba produkty, ktoré neobsahujú dráždivé zložky.
  • Osobná voľba: niektorým z vás sa nemusí páčiť matný pocit na pleti zo silikónov alebo drsnosť povrchovo aktívnych látok. Ak si prečítate zoznam prísad, môžete sa rozhodnúť pre alternatívy, ktoré lepšie vyhovujú vašim potrebám a preferenciám.
  • Účinnosť: obsahuje sérum skutočne dostatočnú koncentráciu vitamínu C alebo je v ňom iba kvapka na marketingové účely? Aj to vám povie zoznam zložiek.
  • Alternatívy: ak prídete na to, ktoré zložky spôsobujú, že produkt na vašej pleti dobre funguje, môžete hľadať lacnejšie, prípadne koncentrovanejšie alternatívy.

Ako spoznať zavádzajúce a nesprávne zoznamy zložiek?

Šokujúce je takýchto nesprávnych zoznamov prísad naozaj veľa. Malá chybička sa môže stať každému, no my sa zameriame na chyby, ktoré poukazujú na úplné nepochopenie alebo ignorovanie toho, ako vyzerá správny zoznam ingrediencií:

1. Ľudové názvy

Najčastejšie sa používajú v prípade rastlinných extraktov, pričom problém je, že nie je identifikovaná konkrétna časť použitej rastliny. Za všetky aspoň niekoľko príkladov:

Aloe vera – takéto označenie síce znie zaujímavo a zrozumiteľne, ale v kozmetike existuje veľa rôznych druhov extraktov z Aloe vera (z listu, z kôry, vo forme šťavy, gélu, prášku...).
vitamín E – veľmi zovšeobecňujúci názov, keďže existuje viacero foriem a tie majú inú stabilitu, absorpciu či trvanlivosť. Ide o čistý vitamín E (tokoferol) alebo tokoferylacetát?
ružová voda – otázka znie, z akej ruže? V kozmetike sa ich používa niekoľko druhov.

2. Obchodné názvy

Ide o vymyslené názvy, ktoré dali produktu výrobcovia. Často odkazujú na celý zoznam zložiek, ktoré by mali výrobcovia uviesť podľa INCI zoznamu. V správnom zozname zložiek by ste teda nikdy nemali vidieť obchodné názvy, ale tie musia byť rozlíšené podľa ich komponentov a tieto komponenty zasa musia byť správne zoradené na základe ich množstva. Známe obchodné názvy sú:

Matrixyl 3000 – známy obchodný názov, za ktorým sa skrýva peptidový komplex zložiek (glycerín, voda, butylénglykol, karbomér, polysorbát 20, palmitoyl tripeptid-1, palmitoyl tetrapeptid-7).
Argireline – známy ako botox vo fľaštičke, tiež obsahuje niekoľko zložiek (voda, acetylhexapeptid-8, benzoan sodný).
Syn-Coll - syntetický peptid s anti-aging účinkom (palmitoyl tripeptid-5, glycerín, voda)
 

Tento produkt obsahuje až 4 igrediencie s vymysleným názvom

3. Marketingové názvy

Sem patria kvetnaté označenia ako: ekologický, organický, fair trade, vegan, za studena lisovaný atď. Ide o adjektíva, ktoré nie sú súčasťou nomenklatúry INCI a nemali by byť v zozname prísad. Správne je označiť konkrétnu zložku hviezdičkou a vysvetliť v komentári pod zoznamom prísad jej špecifikáciu.

4. Všeobecné názvy

Tie označujú celé skupiny možných prísad a nie sú v súlade s nomenklatúrou INCI. Patria sem označenia ako: silikón, éterický olej, emulgačný vosk, parabén atď. Zo všeobecných označení nie je jasné, o aké konkrétne druhy prísad ide. Veď už len samotných silikónov sú desiatky druhov...


"Prírodné farbivá" nie sú v súlade s INCI nomenklatúrou

5. Tá istá zložka je v zložení uvedená dvakrát

Správny zoznam prísad neobsahuje duplicitné prísady. Takáto chyba často vyplýva z nesprávneho doriešenia obchodných názvov a vždy je to varovný signál.

6. Zoznam zložiek nie je úplný a obsahuje iba kľúčové zložky

Ak nevidíte žiadne „pomocné“ zložky, ako sú konzervačné látky, emulgátory, rozpúšťadlá atď., ale iba pekne znejúce ingrediencie, nejde o úplný zoznam prísad. Existuje veľa značiek, ktoré do sekcie s prísadami uvádzajú iba atraktívne ingrediencie –   týka sa to výlučne webových stránok a e-shopov značiek. Na obale však vždy nájdete celý zoznam zložiek, pretože je to dané zákonom o požiadavkách na kozmetické výrobky.

V "kľúčových zložkách" nájdete iba zvučné ingrediencie produktu

7. Nesprávne napísané zložky

Takáto chyba často znemožňuje zistiť, čo za ingredienciu sa v zložení nachádza. V názvoch ingrediencií môže chýbať aj celé slovo. Príklad za všetky:

ak namiesto zložky „Sodium Laureth Sulfate“ je uvedený iba názov „Sodium Sulfate“ – v tomto prípade môže ísť o Sodium Lauryl Sulfate alebo Sodium Laureth Sulfate – a to sú dve veľmi rozdielne zložky.

8. Nereálne aktívne percentuálne hodnoty

Takéto chyby sa ťažko odhaľujú, najmä ak nemáte vedomosti o príslušnej účinnej látke. No ak napríklad uvidíte, že obsah retinolu v zložení je nad 1 %, môžete si byť istí, že sa deje niečo zvláštne a podozrivé, pretože 1 % hladina je v kozmetike najvyššia možná bežne dostupná.

Oplatí sa teda vôbec čítať zoznam zložiek?

Existujú určité obmedzenia, záleží aj na formulácii... No to neznamená, že sa neoplatí obťažovať sa hľadať v zozname ingrediencií, čo na svoju tvár nanesiete. A určite to chcete vedieť radšej vopred! Zoznam zložiek vám teda poskytne množstvo užitočných informácií, hlavne ak viete, čo hľadáte. Azda to už nabudúce pri študovaní INCI pôjde aj vďaka nášmu sprievodcovi o čosi ľahšie ☺.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť