Čítať zloženie (INCI) sa oplatí – ako používať LaKrem?

nazov
meno
Určite viete, že zo zákona musia byť všetky použité ingrediencie napísané na každom kozmetickom produkte. No povedzme si úprimne – kto dokáže bezchybne dešifrovať každú jednu zložku? Naučiť sa správne dešifrovať zloženie si vyžaduje veľa času a úsilia, a preto sme tu v redakcii LaKrem, aby sme vám  tento proces uľahčili. Teší nás, že rastie počet uvedomelých beauty nadšencov, ktorých okrem pekného balenia zaujíma aj reálny obsah produktov, a preto veríme, že nasledujúce riadky si s radosťou osvojíte, aby sa vaša pleťová starostlivosť „stala“ ešte lepšou a účinnejšou.

Čo je INCI a prečo by sme ho mali čítať?

I (International) – Medzinárodné
N (Nomenclature) – názvoslovie
(of)
C (Cosmetics) – kozmetických
I (Ingredients) – prísad

Ide o obrovský zoznam štandardizovaných názvov kozmetických prísad, ktorý zverejnila Rada pre výrobky osobnej starostlivosti. Prvýkrát bol vyvinutý už v 70. rokoch 20. storočia a odvtedy bol prijatý na používanie v Európskej únii, USA, Číne, Japonsku a v mnohých ďalších krajinách. Až na niekoľko výnimiek sú názvy označovania INCI v každej krajine rovnaké.

Zoznam INCI by ste mali čítať najmä z týchto dôvodov

- Precitlivelosť a alergie - ak ste alergickí alebo citliví na nejakú ingredienciu, tým, že si prečítate zoznam ingrediencií si ju určite všimnete a tým pádom sa vyhnete rôznym nepríjemnostiam.
- Osobné preferencie - možno sa snažíte vyhýbať parfumácii, silikónom či surfaktantom. Ak si prečítate zloženie, môžete zistiť, ktorý produkt bude lepšie vyhovovať vašim potrebám.
- Marketingové ťahy - skutočne sa v danom produkte nachádza spomenutý vitamín, alebo ide iba o marketingový ťah? Pozrite si zloženie a dozviete sa to.
- Podobné produkty - ak prídete na to, ktoré zložky spôsobujú, že produkt na vašej pleti dobre funguje, môžete hľadať lacnejšie, prípadne koncentrovanejšie alternatívy.
 

Ako používať LaKrem?

LaKrem je akousi databázou kozmetických produktov, ktoré sú detailne opísané, aby ste sa o nich dozvedeli všetko, čo potrebujete, no predovšetkým slúži na „dešifrovanie“ zložiek v INCI liste. Ak máte nejaké pochybnosti o produkte, prípadne sa o ňom chcete dozvedieť viac, naša online databáza vám poskytne naozaj komplexný prehľad. Detail produktu sa skladá z niekoľkých častí, ktoré vám podrobne predstavíme:

Základný prehľad:

- Bez parfumácie a esenciálnych olejov: Ide o informáciu, že produkt neobsahuje potenciálne iritujúce prchavé vonné zložky, parfumáciu ani zoznam zložiek, ktoré považuje Európska únia za alergény. Táto informácia je podstatná najmä pre ľudí s citlivou pleťou a s rôznymi kožnými problémami, ktorí by sa mali vyhýbať vonným zložkám, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pleti.

- Bez alkoholu: Ide o informáciu, že produkt neobsahuje potenciálne iritujúce nemastné alkoholy (napr. Ethanol, Alcohol Denat., SD Alcohol, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol atď.). Táto informácia je užitočná najmä pre ľudí s citlivou pleťou a s kožnými problémami, ktorých jednoduché alkoholy môžu podráždiť a zhoršiť stav pleti. 

- Bez lepku: Ide o označenie pre produkty, ktoré neobsahujú lepok, a teda sú vhodné pre ľudí alergických na lepok.

- Lokálna značka: Ide o informáciu, že produkt bol vyrobený v Česku alebo na Slovensku, vďaka čomu môžete podporiť lokálnu značku.

- Bez silikónov: Ide o informáciu, že produkt neobsahuje ťažko zmývateľné a vo vode nerozpustné silikóny, čo ocenia ľudia s upchávajúcimi sa pórmi, keďže silikóny zvyšujú penetráciu zložiek – aj tých, ktoré môžu potenciálne upchávať póry. 

- Bez sulfátov: Ide o informáciu, že produkt neobsahuje potenciálne škodlivé sulfáty. Túto informáciu by ste si mali všímať hlavne v zozname zložiek čistiacich prostriedkov na tvár, vlasy a telo, pretože práve tieto typy produktov často obsahujú sulfáty. Ak ich nájdete v zložení, potenciálne môžu dráždiť pokožku. Informácia pomôže najmä tým, ktorí majú citlivú pleť a farbené alebo kučeravé vlasy.

- Bez parabénov: Ide o informáciu, že produkt neobsahuje potenciálne škodlivé parabény. Tie pôsobia ako konzervant iba na trvanlivosť produktu, nie na jeho účinnosť. V súčasnosti sú natoľko regulované Európskou úniou, že ich koncentrácia v produktoch je bezpečná a doposiaľ žiadna vedecká štúdia nenašla spojitosť medzi nimi a rakovinou. No opatrnosti nikde nie je dosť :-)

- Cruelty-free: Ide o informáciu, že značka netestuje svoje produkty na zvieratách.

Zloženie

- Poradie zložiek: Zloženie je prehľadne zoradené od prvej zložky po poslednú, a teda prvá zložka má v zložení najväčšie zastúpenie (koncentráciu), posledná najmenšie zastúpenie (koncentráciu). Väčšinou 60-70% produktu tvorí práve prvá zložka, zatiaľ čo druhá až piata zložka tvoria asi 20-30%. Posledných 7 až 10 ingrediencií tvorí iba 1 až 0,001% zloženia produktu. Na poslednom mieste v zozname sa uvádzajú farbivá, konzervanty a vône. Neznamená to však, že iné látky v menších množstvách sú neúčinné alebo neškodné, nakoľko niektoré zložky sú veľmi aktívne aj v malom množstve - napríklad retinol (vitamín A) je aktívny už od 0,01%. 

- EWG SkinDeep: Ide o databázu, ktorá je celosvetovo uznávanou stupnicou na hodnotenie bezpečnosti kozmetiky. Na LaKrem je každá zložka farebne odlíšená podľa stupňa škodlivosti, aké v produkte potenciálne predstavuje – nízke riziko (zelená farba), stredné riziko (žltá farba), vysoké riziko (červená farba). V celkovom hodnotení zložiek sa berie do úvahy karcinogénnosť produktu (Cancer), vývojová a reprodukčná toxicita (Developmental & reproductive toxicity), alergie a imunotoxicita (Allergies & Imunotoxicology). Údaje z EWG však nezohľadňujú reálnu koncentráciu produktu, a teda akým spôsobom je človek vystavený danej zložke. Niektoré zložky sú preto zbytočne démonizované (napr. parfumácia na poslednom mieste v zložení). Aj pre vás majú mať informácie o rizikách zložiek (označené zelenou, žltou a červenou farbou) IBA orientačný charakter. 

- Názov zložky a funkcia: Názvy zložiek sú uvedené v angličtine, prípadne v latinčine (botanické názvy), alebo v mixe angličtiny a latinčiny. Pod názvom každej zložky je uvedená jej funkcia, prípadne viac funkcií, napríklad kyselina mliečna je humektant, exfoliačná alebo pufračná zložka – jej funkcie závisia od koncentrácie.

- Komedogenita: Pri zložkách, ktoré majú potenciál upchávať póry, sa uvádza skóre komedogeity od 0 – 5 (čiže od úplne nekomedogénnych zložiek po silnej komedogénne zložky). Táto informácia môže pomôcť najmä ľuďom s pleťou so sklonom k akné. Odporúčame sa zamerať najmä na vyššie hodnoty komedogenity, ktoré sú umiestnené vyššie v zložení.

- Dráždivosť: Rovnako ako komedogenita, uvádza sa v rozpätí od 0 – 5. Táto informácia môže pomôcť najmä ľuďom s citlivou a reaktívnou pleťou. 

- Pomáha: Tento ukazovateľ poskytuje informáciu o tom, ktorá zložka má vedecky potvrdený účinok a pri akých problémoch pomáha pleti, napríklad kyselina glykolová pomáha pri akné, hyperpigmentácii, mdlej pleti a proti vráskam a znakom starnutia. Jednotlivé typy účinkov pre pleť sú zobrazené prostredníctvom ikon.

Pozor! Nikdy sa nezamerajte iba na jedno číslo (pri komedogenite či dráždivosti) alebo jednu farbu zobrazujúcu riziko. Napríklad kakaové maslo predstavuje nízke riziko pre naše zdravie, ide o zvláčňovač a emolient, no je veľmi komedogénne, čiže pre problematickú pleť s upchávajúcimi sa pórmi to nebude najlepšia zložka. Retinol tiež predstavuje vysoké riziko, ale vo voľnopredajnej kozmetike sa nachádza v minimálnych dávkach a robí zázraky so starnúcou či s aknóznou pleťou. 

- Detail zložky: Ak sa o konkrétnej zložke chcete dozvedieť viac informácií, stačí na ňu kliknúť a dozviete sa informácie navyše, ako napríklad:

  • koľko produktov s danou zložkou sa nachádza v databáze LaKrem (+ konkrétne produkty so zložkou nájdete na stránke, keď sa prescroolujete dolu)
  • chemický vzorec
  • bližšie informácie o zložke
  • čo robí
  • vedľajšie účinky
  • pre koho je vhodná

Zložky podľa typu pleti

V tejto časti nájdete informáciu, ktoré zložky produktu sú dobré a ktoré zlé pre suchú, mastnú či citlivú pleť, a ich počet. Vďaka tejto informácii si napríklad môžete skontrolovať, či produkt vyrobený pre mastnú pleť naozaj obsahuje nejaké látky prospešné pre mastnú pleť. Prípadne si môžete všimnúť, či (a na ktorom mieste v zložení) obsahuje kyselinu salicylovú či parfumáciu, pretože ich prítomnosť v zložení nie vždy znamená, že citlivá pleť 100-percentne zareaguje podráždením.

Prehľad zložiek

Na konci detailu každého kozmetického produktu nájdete ešte zhŕňajúci prehľad zložiek, v ktorom nájdete informácie o tom, aké benefity môžete od produktu očakávať na základe jednotlivých ingrediencií. Každý benefit je stručne vysvetlený a ku každej zložke je priradené poradové číslo, v akom sa nachádza v zložení produktu. 

Recenzie

Osobné skúsenosti + analýza zloženia = veľmi dobrá predstava o produkte :-) Recenzie môže písať každý, nemusí sa kvôli tomu zaregistrovať, ak nechce zdieľať detaily o svojej pleti (hoci u nás sú tieto údaje v bezpečí :-). Stačí kliknúť na hviezdičky a napísať pár riadkov o produkte. Samozrejme, fotky sú vždy vítané. 

Ak sa predsa len potrebujete o produkte poradiť, určite sa zaregistrujte na LaKrem a vaše otázky smerujte na Fórum, kde si naša komunita medzi sebou radí a pomáha. Čím viac zaregistrovaných užívateľov s profilom pleti (typ, problém pleti, veková kategória) máme na LaKrem, tým detailnejšie a relevantnejšie recenzie získajú naši užívatelia :-)

Veríme, že na LaKrem získate všetky informácie, ktoré budú pre vás v súvislosti s kozmetikou užitočné a zaujímavé.

Tipy na identifikáciu zložiek a ako ich nájsť v INCI

Silikóny

Označujú sa v kozmetike aj ako polysiloxány a v bežnej kozmetike ich nájdete v zložení s koncovkami -thicone, -icone, -siloxane, -silane či -thiconol. Kozmetické firmy ich využívajú najmä pre ich vyhladzujúce schopnosti a nájdete ich v takmer všetkých produktoch - pleťových a telových krémoch, sérach, šampónoch, kondicionéroch či rôznych stylingových produktoch.

Parabény

Patria medzi bežne používané kozmetické konzervanty, ktoré zabraňujú vzniku plesní a premnoženiu mikroorganizmov v kozmetických výrobkoch. Najčastejšie sa v zložení stretnete so “známou štvoricou”, do ktorej patrí Methylparaben, Etylparaben, Propylparaben a Butylparaben.

Alkoholy

Alkohol v starostlivosti o pokožku môže mať škodlivé aj prospešné účinky. Môže byť užitočným doplnkom, ktorý pomôže preniknúť aktívnym zložkám do pokožky, navodiť pocit ľahšej aplikácie produktu a konzervovať ho, ale napr. jednoduché alkoholy môžu pokožku aj dráždiť. Pri čítaní zloženia produktu starostlivosti o pleť spoznáte „zlé“ (jednoduché) alkoholy podľa názvu zakončeného na „ol“ (Ethanol, Methanol, Propanol, Alcohol Denat. atď.) a „dobré“ (mastné) alkoholy podľa názvy zakončeného na „yl“ (Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Glycol atď.). Pozor, existujú aj výnimky. 


Parfum

 Za neškodným názvom sa v súvislosti s pleťovou starostlivosťou skrýva celý rad pre a proti. Táto zložka je zvyčajne zložená z niekoľkých ďalších látok. Aj keď sa zloženie produktov uvádzať musí, v tomto prípade ide skôr o “tajný recept”, kde môže výrobca ukryť rôzne zložky, aby sa predišlo kopírovaniu jeho formulácie. Schovať tam môže napríklad konzervanty či špecifické látky, ktoré sú slovom “Parfum” kamuflované. Parfum obsahuje väčšina výrobkov na trhu a nájdeme ho pod aj pod názvom Perfume, Fragrance alebo Aroma.


Vitamín A

Vitamín A v kozmetike zlepšuje vzhľad suchej alebo poškodenej pokožky, znižuje jej olupovanie a prinavracia pružnosť. Jedná sa o významnú zložku pri tvorbe nových kožných buniek. Nájdete ho v INCI ako Retinol, Retinyl Palmitate, Retinyl Aldehyde známa aj ako Retinal alebo Retinaldehyde (bez lekárskeho predpisu dermatológa) alebo Tretinoin alebo čistá kyselina retinová (iba s lekárskym predpisom).


Vitamín B

Vitamín B tvorí skupina viacerých vitamínov, pre potreby kozmetiky sú najčastejšie využívané B3 - Niacinamide a B6 - Pyridoxín. Vitamín B3 obnovuje pokožku, znižuje hyperpigmentáciu a zlepšuje jej celkový vzhľad, zatiaľ čo vitamín B6 vyrovnáva produkciu mazu a znižuje nadmernú mastnotu.


Vitamín C

Vitamín C alebo kyselina askorbová je jeden z vitamínov, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť a je nutné ho do tela dodávať pomocou ovocia a zeleniny, kde sa prirodzene nachádza. Vitamín C pôsobí v najvrchnejších vrstvách pokožky proti starnutiu, chráni ju a ošetruje pri nadmernom UV žiarení a vonkajším znečistením.  Vitamin C má veľa podôb, v zložení sa skrýva väčšinou pod názvom Ascorbic acid. Iné formy vitamínu C: Magnesium Ascorbyl phosphate, L-Ascorbic Acid, Tetrahexyldecyl Ascorbate, Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Glucosamine,  Ascorbyl Tetraisopalmitate.


AHA kyseliny

Tieto kyseliny sú známe tým že exfoliujú vrchné kožné bunky, čím napomáhajú obnove pleti. Zlepšujú celkovú štruktúru pleti, redukujú rozšírené póry a stimulujú tvorbu kolagénu. V zložení sa dajú vyhľadať pod týmito názvami - Glycolic Acid (kyselina glykolová), Lactic Acid (kyselina mliečna), Mandelic Acid (kyselina mandľová), Citric Acid (kyselina citrónová), Tartaric Acid (kyselina vínna) a Malic Acid (kyselina jablčná).


BHA kyseliny

V kozmetike je najviac známa ako kyselina salicylová. Exfoliuje pleť na povrchu a účinne preniká do pórov, čiže čistí aj tie. Nájdete ju pod názvom Salicylic Acid.


SPF

Základné info o SPF určite poznáte - ide o zložky, ktoré chránia pokožku pred poškodením UV lúčmi. V chemických ochranných opaľovacích prípravkoch nájdete ingrediencie ako napríklad Tinosorb S a Tinosorb M, Mexoryl SX, Oxybenzone, Octinoxate, Avobenzone, Titanium Dioxide, Zinc Oxide atď.
Zatvoriť