Phibrows microblading – najkvalitnejšie tetovanie obočia?(osobná skúsenosť)

nazov
meno
Katarína
Tetovanie obočia síce nie je žiadna novinka, no poznáte aj novšiu techniku, tzv. phibrows microblading? Momentálne žne úspech po celom svete, pretože je maximálne prirodzená, doslova na nerozoznanie od reálneho obočia, a venuje sa jej aj niekoľko šikovných vizážistiek na Slovensku. Ja som ju vyskúšala na vlastnej koži a viac vám o nej prezradím v nasledujúcich riadkoch. Začnime však pekne poporiadku...

Čo je to microblading?

Ide o kozmetické tetovanie, ktoré vypĺňa tenké oblasti obočia s cieľom je dosiahnuť požadovanú hrúbku a dĺžku obočia, aby vyzeralo prirodzene a upravene. Na rozdiel od tradičného tetovania, ktoré je trvalé, microblading vydrží maximálne 3 roky. Využíva tzv. čiarkovú metódu, keď sa tetujú akoby jednotlivé chĺpky chýbajúceho obočia.

Čo je to phibrows microblading?

Hlavnou podstatou phibrows microbladingu je, že dizajn obočia je vyrátaný pomocou zlatého rezu.

Zlatý rez (nazývaný aj božská proporcia) je číslo so zaujímavými vlastnosťami. Predmety a formy, ktoré sa matematicky odvodzujú od tohto čísla, sú veľmi esteticky príťažlivé a vnímajú sa ako niečo krásne. Ide o číslo 1,618034 a označuje ho grécke písmeno phi – podľa neho dostala technika názov phibrows.

Rozdiel medzi phibrows a microbladingom vlastne neexistuje – phibrows je špeciálna technika microbladingu, ktorá spočíva v ručnom kreslení realistického obočia pomocou už spomínaného zlatého rezu. Zaujímavosťou je, že na kurz phibrows microbladingu sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti.
 


Moje obočie pred prvým tetovaním a po prvom tetovaní

Pre koho je phibrows microblading vhodný?

Pre každého:
  • kto si príliš vytrhal obočie a túži mu prinavrátiť pôvodnú hustotu, dĺžku a plnosť (to bol aj môj prípad )
  • kto si chce ušetriť čas pred zrkadlom a chce sa prebúdzať s „hotovým“ obočím, ktoré si nemusí zakaždým dokresľovať alebo zvýrazňovať (tiež môj prípad)
  • kto prišiel o obočie (v dôsledku liečby alebo ochorenia) – microblading obočia ho plnohodnotne nahradí
  • kto má pocit, že jeho obočie je neforemné – nerovné, nevýrazné alebo nejakým spôsobom deformované (ja som si vždy viac vytrhala pravé obočie, vraj to súvisí s tým, že som praváčka )

Pre koho je phibrows microblading nevhodný?

Je to veľmi individuálne, no väčšinou sa všetky aspekty výsledku phibrows microbladingu týkajú hlavne typu a stavu pokožky. Zvážte teda microblading obočia:
  • ak máte citlivú pokožku – po phibrows microbladingu sa pokožka môže začervenať (to sa stalo aj mne, keďže mám rozaceu) a môže trošku páliť
  • ak máte mastnú pokožku – vtedy sa skôr odporúča púdrové obočie, prípadne kombinácia microbladingu a púdrového obočia, aby obočie vydržalo dlhšie a výsledok bol vyhovujúci
  • ak máte sprievodné kožné ochorenie – lupus, dermatitídu, ekzém, psoriázu alebo už spomínanú rozaceu –, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv (o mojej skúsenosti sa vyjadrím neskôr)
  • ak ste alergickí na kovy a farby
  • ak užívate isotretinoín – vtedy je pleť tenučká, suchá a mimoriadne citlivá
  • ak ste tehotná alebo dojčiaca matka – lebo ste náchylnejšie na infekcie
  • ak ste epileptička
  • ak máte vírusovú infekciu alebo ste chorá – logicky by ste vtedy v každom prípade nemali chodiť nikam, no nie? ☺ V prípade microbladingu obočia to platí dvojnásobne, lebo ide o zásah do organizmu, ktorý môže oslabiť váš imunitný systém a potenciálne zhoršiť váš zdravotný stav (ja sa po tetovaní vždy cítim veľmi unavená, hoci tam vždy chodím zdravá, takže niečo na tom určite bude)
Problémom môže byť aj:
  • druhý deň menštruácie – vtedy môže pokožka viac krvácať počas tetovania (ja som bola na úplne prvom tetovaní počas svojich dní a bolo to v pohode )
  • kardiotréning pár hodín pred tetovaním – lebo budete mať zrýchlený metabolizmus a môže počas tetovania krvácať, prípadne nevyzerať podľa vašich predstáv (toho sa určite vyvarujte!)
  • ranná káva – má podobný účinok ako predošlé dva body
  • ak ste silná fajčiarka, máte tenkú pokožku a viac ako 50 rokov – vtedy si phibrows microblading vyžaduje technické zručnosti a je pre tetovača alebo tetovačku náročnejšie naplniť predstavu klienta alebo klientky

Moje skúsenosti s phibrows microblading

Niečo som vám už prezradila, teraz si prejdeme krok za krokom priebeh zákroku, proces hojenia a domácu starostlivosť po tetovaní:

Priebeh zákroku

Moje prvé tetovanie phibrows som absolvovala v novembri 2020. Tetovanie obočia sa totiž odporúča vo všetkých ročných obdobiach okrem leta, lebo vtedy môže pigment rýchlejšie vyblednúť vplyvom slnka.
 


Obočie po prvom tetovaní v novembri 2020

Moja tetovačka mi dala pokyny, ktoré som vám opísala vyššie a ktoré by mohli spôsobiť problém pri tetovaní. Ráno som teda vynechala kávu aj tréning. Odporučila mi, aby som si obočie namaľovala tak ako zvyčajne, aby videla, v čom sa cítim komfortne. Zákrok trval asi hodinku a pol prebiehal takto:
  1. Tetovačka mi najprv odlíčila namaľované obočie a vypočula si moju predstavu o budúcom obočí. Ukázala som jej aj nejaké obrázky, no pripomenula som jej, že sa celkom zverujem do jej rúk a verím jej schopnostiam, takže žiadna predloha nie je smerodajná.
  2. Zákrok prebiehal ležmo. Tetovačka sedela za mnou a na obočie mi svietilo silné svetlo lampy, aby počas práce videla všetky detaily.
  3. Po odlíčení a tiež dezinfikovaní celej oblasti okolo obočia vzala do ruky nástroj na výpočet zlatého rezu a vyznačila si formu obočia – kde bude jeho začiatok a koniec a ako bude ohraničené zhora i zdola.
  4. Na základe farebného odtieňa môjho prirodzeného obočia zvolila konkrétnu farbu pigmentu, ktorý použila na tetovanie.
  5. Potom vybrala z obalu čisto nový nástroj s čepeľou (podobný malému nožíku), s ktorým tetuje. Na každé tetovanie používa nový, predtým nepoužitý nástroj, takže nikdy netetuje s tým istým viac osôb.
  6. Upozornila ma, že tetovanie prebieha v dvoch etapách:
    1. najprv mi vytetuje prvú kvázi predlohu obočia bez toho, aby použila anestetický krém – vtedy pigment lepšie „chytí“ a je trvácnejší → toto je jediná bolestivá časť celého tetovania – pocítite trošku nepríjemné škrabnutie pri každom tetovanom chĺpku, no ten zvuk rezu čepele na koži je horší :D
    2. po prvom tetovaní nanesie anestetický krém, chvíľu počká a celé tetovanie zopakuje (čiže znova prejde po tých istých čiarkach) → to nebolí, takže máme čas na príjemný rozhovor ☺
  7. Po tetovaní mi obočie znova vydezinfikovala a vtedy sa dosť červenalo, keďže moja pleť je citlivá, no do niekoľkých minút sa upokojilo.
  8. Chvíľu som si poležala, a keď som sa posadila a uvidela som svoje obočie v zrkadle, bola som úprimne nadšená. Doslova „z ničoho“ bolo zrazu krásne obočie, ktoré zmenilo vzhľad tváre.
  9. Upozornila ma, že obočie bude tmavé a výrazné asi dva až tri dni, potom začne postupne blednúť a nakoniec sa jeho vzhľad zdokonalí do výslednej podoby.
  10. Pred odchodom mi dala inštrukcie, ako sa o obočie starať, a dala mi krém, ktorým som si ho mala potierať, aby sa dobre hojilo a aby nevznikli jazv

Proces hojenia a domáca starostlivosť

Dostala som podrobné inštrukcie, ako sa v nasledujúcich hodinách a dňoch o obočie starať. Dajú sa zhrnúť takto:
  1. Niekoľkokrát po sebe som ešte v deň tetovania zopakovala výter obočia namokro a nasucho, potom som aplikovala tenkú vrstvu krémika. Krém je vyrobený z včelej materskej kašičky, krásne vonia a je veľmi výživný.
  2. Od druhého dňa po tetovaní som si už iba aplikovala 3- až 4-krát denne krémik (bez výterov), až kým sa nezošúpali jemné chrastičky (tie vznikli vylučovaním lymfy z pokožky, takže si nepredstavujte, že som bola zjazvená, bol to prirodzený proces).
  3. Musela som sa minimálne 7 dní vyhýbať:
    1. nadmernej fyzickej aktivite (žiadne fitko, žiaden beh)
    2. priamej vode v oblasti obočia (takže som si nemohla umývať celú tvár) – v tomto jednom týždni mi dobre poslúžila micerálna voda, ktorou som si čistila čelo pomocou vatového tampóna, druhým tampónom, trošku navlhčeným vodou, som si ju zmyla
    3. mejkapu v oblasti obočia
    4. spánku na bruchu – toto bol pre mňa najväčší problém zo všetkých :D


Phibrow mastička a dezinfekcia od tatérky
 
Phibrows microblading vnímam veľmi pozitívne, pretože mi rastie aj moje vlastné obočie a ja si ho trhám iba minimálne, lebo sa riadim formou toho tetovaného.

Koľko stojí phibrows?

V cene phibrows microbladingu je zvyčajne tetovanie + korekcia (tá sa robí približne do jedného mesiaca). Ja som bola na korekcii v januári a obočie malo pekný vzhľad približne do júna. Áno, je to krátky čas, ale tým, že mám citlivú a mastnú pleť a aktívne cvičím, vedela som, že mi nevydrží veľmi dlho. V mojom prípade bola cena phibrows microbladingu 250 € (vrátane korekcie).
 


Obočie po korekcii (január 2021) vs. obočie po zahojení (máj 2021)

Ako dlho vydrží phibrows?

Microblading obočia vydrží priemerne jeden rok, no dovtedy je obrovská šanca, že ak ste zdravé, narastú vám nové chĺpky a vy už nebudete musieť ísť na ďalšie pretetovanie.

Ja som však v júni kontaktovala moju phibrows tetovačku, dala mi obratom termín a znova som absolvovala tetovanie + korekciu (tú až v októbri kvôli letným dovolenkám). Stále som si totiž pravé obočie vytrhávala viac ako ľavé, takže vznikol smiešny nepomer a pravé obočie som si musela dokresľovať. Pri korekcii sme sa teda zamerali hlavne na pravé obočie a zhodli sme sa, že sa tak skoro neuvidíme, lebo moje chĺpky rastú rýchlo a obočie prirodzene hustne. Hurá! ☺
 


Obočie po 2. korekcii  (október 2021)
 
Ak váhate, či skúsiť práve túto techniku tetovania obočia, verím, že som vám poskytla dostatok informácií a skúseností a že sa rozhodnete správne. Ja som jasný príklad maximálne spokojnej zákazníčky a fanúšičky phibrows microbladingu .
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť