Isotretinoín: Liečba akné zvnútra – osobná skúsenosť

nazov
meno
Katarína
Recenzií s osobnými skúsenosťami s izotretinoínom je na internete naozaj málo. Väčšinou ich nájdete vo forme diskusných fór, sem-tam natrafíte na nejakú štúdiu, ktorá však neprináša konkrétnu skúsenosť pacienta, iba všeobecné výsledky klinických štúdií. Ako iste viete, mnohí aj z vlastnej skúsenosti, akné je kožná choroba, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje nielen pokožku, ale aj sebavedomie a psychické zdravie človeka.

Nastavenie vhodnej liečby je preto mimoriadne dôležité. Pre mňa to bola kľúčová osobná skúsenosť, no v každom prípade netreba zabúdať, že ak niekto trpí akné (ale aj akýmkoľvek iným kožným ochorením), treba sa v prvom rade poradiť s dermatológom. Moja skúsenosť je individuálna a neprenosná – ak sa s ňou aj stotožníte, určite si dohodnite termín u kožného lekára a zvážte spolu všetky „pre“ a „proti“.

Kto si tým neprešiel, nikdy nepochopí...

Túto vetu ste určite počuli 1000-krát, ale je v nej kus pravdy. Akné netrápi iba tínedžerov, ale aj dospelých. Rovnako kruto zasiahne osobnosť dieťaťa ako dospelého. Pre mňa akné predstavovalo akúsi nekončiacu ponurú cestu bez svetla na konci... Do každej liečby som išla s obrovským odhodlaním a nadšením a vždy sa to nakoniec skončilo fiaskom. Možno bola chyba, že som očakávala „instantné“ riešenia, rýchle, jednoduché a navyše s „wau“ efektom... No diagnóza akné nie je jednoduchá a ani sa jej nezbavíte lusknutím prsta. A tak som sa začala zaujímať o jednu z najnáročnejších, no veľmi účinných orálnych liečob s izotretinoínom.

Čo je vlastne izotretinoín?

Ide o syntetický derivát vitamínu A. Izotretinoín bol schválený FDA (americkou správou potravín a liečiv) na liečbu ťažkých foriem akné v roku 1982 a odvtedy sa považuje za najúčinnejší liek v jeho liečbe. Je schopný kompletne zahojiť akné väčšine pacientov alebo vedie k výraznému zlepšeniu kožných prejavov akné bez ďalších následkov.

Izotretinoín zasahuje takpovediac do všetkých porúch činnosti organizmu, ktoré vyvolávajú akné vulgaris:
  • výrazne znižuje produkciu mazu
  • ovplyvňuje tvorbu komedónov
  • znižuje výskyt baktérií vnútri kože aj na jej povrchu
  • má protizápalové účinky
  • stabilizuje keratinizáciu buniek (rohovatenie vrchnej vrstvy pokožky)
  • eliminuje vzhľad jaziev po akné.
Dlhodobé zmiernenie príznakov po dostatočne dlhej a intenzívnej liečbe (ktorá závisí od mnohých faktorov) je dosiahnuté u 70 – 83 % pacientov.

Pre koho je liečba vhodná?

  • pre ľudí s ťažkou alebo so stredne ťažkou formou akné, ktorí nereagujú na konvenčné typy liečby (všetky masti, gély či roztoky, ktoré vám doposiaľ predpísali dermatológovia)
  • v posledných rokoch sa indikačné spektrum rozšírilo aj na miernejšie formy akné či jazvy po akné, ktoré dlhodobo pretrvávajú a prejavujú sa aj v dospelosti

Pre koho liečba nie je vhodná?

  • pre deti mladšie ako 12 rokov
  • pre tehotné a dojčiace ženy (dermatológovia zvyčajne k liečbe predpisujú antikoncepciu, ja som sa tomu, našťastie, zázrakom vyhla – minimálne 3 mesiace po dobratí izotretinoínu by ste nemali otehotnieť, pretože istá dávka účinnej látky je ešte v tele)
  • pre ľudí alergických na izotretinoín, arašidy, sóju alebo parabény
  • pre ľudí so zníženou funkciou pečene
  • pre ľudí s vysokou hladinou tukov v krvi
  • pre ľudí s hypervitaminózou (veľmi vysokou hladinou) vitamínu A
  • pre ľudí, ktorí sa liečia antibiotikami nazývanými tetracyklíny

Vedľajšie účinky (osobná skúsenosť)

Liečbu by v každom prípade mal viesť skúsený dermatovenerológ, ktorý počas nej sleduje stav pacienta. Má totiž mnoho vedľajších účinkov (o čom svedčí aj dlhočizný príbalový leták), pričom medzi veľmi časté patrí:
  • extrémne suchá pokožka (doslova sa zmeníte na chrumkavú sušienku, nebude to ani trocha sexi)
  • extrémne vysušené pery (minula som desiatky balzamov na ústa, stala sa z toho doslova závislosť)
  • slabosť, závraty, bledá pokožka (bol lockdown, takže všetky uvedené účinky mali aj iného pôvodcu ☺)
  • začervenanie, krehkosť kože a lokálne olupovanie kože (áno, moja „sušienka“ sa postupne zlupovala, takže som spotrebovala veľa krémov)
  • suché, podráždené a svrbivé oči (až také, že ak vám do nich zasvieti slnko, skončili ste – nevidíte ani na krok pre záplavu sĺz)
  • zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov (moje boli po celý čas v norme)
  • bolesť kĺbov, svalov a chrbta – najmä u tínedžerov (nepostrehla som)
  • sucho v nose, krvácanie z nosa (niekoľkokrát som sa ráno zobudila na to, že mi tečie krv z nosa)
  • vyššia náchylnosť na infekcie v dôsledku zníženého počtu bielych krviniek (bola som zdravá ako rybka celých 6 mesiacov)
  • vypadávanie vlasov (jeden z najhorších vedľajších účinkov, u mňa pretrváva dodnes, hoci to nemusí byť dôsledkom liečby ☹).

Pár slov o tom, čo predchádzalo mojej liečbe izotretinoínom

Ako ste si už všimli, liečba izotretinoínom nie je prechádzka ružovou záhradou, iba ak primerane tŕnistou, pretože si vyžaduje veľa trpezlivosti, ak má byť úspešná. Kožný lekár vám ju môže navrhnúť a je na vás, či budete súhlasiť. Dokonca vám ju nenavrhne každý (takže sa neprekvapte), lebo si vyžaduje časté kontroly a nie každý dermatológ voči nej zaujíma pozitívny postoj.

A teraz k celému príbehu... Po vysadení antikoncepcie– do ktorej som vkladala veľkú nádej, pretože jej sprievodným javom malo byť zlepšenie stavu akné – som sa na konci roka 2019 vyhádzala snáď ako ešte nikdy predtým. Keď som ju užívala, čiastočne sa zlepšil stav akné, ale nebola to žiadna sláva...

Môjho súčasného kožného lekára (asi štvrtého, ktorý kedy liečil moje akné) som si našla v Bratislave a on mi už na prvom sedení rozprával o liečbe izotretinoínom (ktorú praktizuje na svojich pacientoch a zaznamenáva s ňou veľké úspechy) a diskutovali sme, pretože aj ja som si o izotretinoíne preštudovala všetky dostupné články a štúdie. Nechceli sme sa však hneď vrhnúť do náročnej liečby, tak mi najprv navrhol alternatívu. Predpísal mi mastičku, ktorú som nikdy predtým nepoužívala – Differine – ktorý obsahuje liečivo adapalén, látku podobnú retinoidu s protizápalovými a komedolytickými (rozpúšťajúcimi upchané póry) účinkami. Išlo o lokálnu liečbu akné vulgaris. Dohodli sme sa, že ak s mastičkou dosiahnem zlepšenie stavu, liečba izotretinoínom nebude nutná.

Diagnóza: hormonálne akné

Po mesiaci bolo moje akné stále rovnaké, žiaden ústup zápalov sa nekonal. Na kontrole sme teda vzhľadom na môj vek (27) a neúspešne absolvované liečby jednohlasne rozhodli – na dospelácke, dlhodobo pretrvávajúce akné (diagnostikované ako hormonálne) vyskúšame intenzívnu niekoľkomesačnú liečbu izotretinoínom. Viac o dospeláckom akné sa dozviete v našom článku o hormonálnom akné.
 


Moje prvé dve škatuľky
 
Hneď na druhý deň po kontrole mi ráno sestrička vzala krv, a keďže bolo všetko v poriadku, 5. februára 2020 som začala s orálnou liečbou Isotretinoinom Actavis. Aby organizmus prijal dostatočnú kumulatívnu dávku izotretinoínu, čo je 120 – 250 mg na 1 kilogram hmotnosti pacienta, pri mojej váhe 54 kilogramov som užívala dennú dávku 30 mg – 10 mg ráno a 20 mg večer. Liečbu som ukončila 13. júla 2020 (158 dní). Úspešne, no s prekonaním mnohých prekážok.
 
  
Fotka z 5. februára 2020 – posledné spomienky na „aknééru“, ktorá sa končí.

Produkty, ktoré pomohli zmierniť vedľajšie účinky liečby izotretinoínom

Po preštudovaní kilometrového príbalového letáku som sa pustila do liečby. Už v prvom týždni som zaznamenala prvé zmeny:
  1. Suchá a šupinatá pokožka tváre a tela
Keď som sa namaľovala do práce, vôbec to nevyzeralo pekne, lebo moja tvár bola samá suchá šupinka. Postupne ma prestala poslúchať mimika tváre, mala som taký zvláštny stiahnutý pocit (ako po nevydarenom botoxe). Zdalo sa mi, akoby moja tvár chcela zliezť z kože, čo bol zrejme dôsledok upravovania funkcie mazových žliaz. Podľa rád dermatológa som si teda kúpila dva krémy: na deň La Roche-Posay Effaclar H Compensating Soothing Moisturizer, na noc La Roche-Posay Cicaplast Baume B5. Sú skvelé a cica krém používam dodnes.

Keďže pocit suchosti sa neustále zhoršoval a pociťovala som ho aj na tele, kúpila som si Excipial U Lipolotio, dermálnu emulziu s ureou.
  1. Suchosť pier
Tú som spočiatku znášala asi najhoršie – bola priam neznesiteľná a bolestivá. Vyskúšala som všetky možné balzamy – drahšie aj lacnejšie, najviac sa mi osvedčil La Roche-Posay Cicaplast Levres Lip Balm. Nepreháňam, ak poviem, že každý týždeň som kupovala novú tubičku. Dokážete si to zrátať… Dnes by som asi siahla po lacnejšej alternatíve Balea MED Balzam na pery Ultra Sensitive.
 


Úsmev typu, koľko ústam dovolila mimika ☺. A oči ako po žúre...
  1. Zapálené oči
Čo sa týka očí, krušné chvíle som začala pociťovať hlavne s príchodom prvých jarných lúčov slnka a v lete. Bez slnečných okuliarov a šiltovky som sa nepohla ani na krok (čo demonštruje aj fotka z nábrežia Dunaja v bielej šiltovke, keď som okuliare na chvíľu zložila). Oči som mala začervenané, slziace, často s rezavým pocitom. Nepomohlo mi nič – skúsila som Visine a zvlhčujúce kvapky s kyselinou hyalurónovou.


Veľmi príjemné však boli prvé malé „úspechy“... Po prvom mesiaci sa začal stav akné výrazne zlepšovať. Neverila som vlastným očiam a bol to nádherný pocit vidieť svoju tvár po rokoch s minimom vyrážok. V tom momente mi bolo naozaj jedno, či mám suchú tvár, pery a zapálené oči...

Lekár mi zároveň dôrazne odporučil, aby som sa vyhýbala slneniu – takže žiadne opaľovanie a čo najmenej vystavovať kožu na slnku. Ak som potrebovala vybehnúť von (bol lockdown, takže príležitostí bolo pomenej), tak vždy s SPF s vysokým faktorom. Na tvár som používala môj osvedčený kórejský slimačí produkt – Jigott UV Snail Sun Block SPF 50+ PA+++, a keď bol problém s dodávkami zo zahraničia, siahla som po dostupnom lacnom fluide Garnier Ambre Solaire Ultra-Light Sensitive Sun Protection Face Fluid SPF50+.

Po šiestich mesiacoch a niekoľkých vedľajších účinkoch...

... sa moja liečba skončila úspešne. Absolvovala som 3 lekárske prehliadky, jednu z nich cez telefón, lebo koronavírus. Počas liečby ma zradila mimika tváre, zrak, vypadalo mi viac vlasov, ako je zdravé, a vlastná pokožka (inak mastná) mi dala pocítiť, čo je to suchosť1000. No výsledkom bola tvár, dekolt a chrbát bez akné. Niečo, čo som si nedokázala predstaviť ani v najkrajších snoch. Diskomfort suchej a šupinatej kože, zapálených očí a zničených pier do mesiaca ustúpil.
 

 
Ešte asi mesiac po užívaní som mala pocit stiahnutej tváre a ledva som sa usmiala, ale po akné ani stopy (až na pár jazvičiek, ktoré sú pod ľahkým BB krémom)

Súčasnosť 

Ak vás zaujíma, či by som do liečby izotretinoínom šla znova, tak jednoznačne áno. Vnímam, že moja pleť je teraz vo veľmi dobrom komforte. Všimla som si, že sa abnormálne nemastí, sem-tam sa na nej síce objaví pupienok (väčšinou spozorniem, lebo skúsenosti z minulosti... veď viete), ale väčšinou je maličký a rýchlo zmizne, čo som nikdy predtým nezažila. Teší ma, že aj jazvy po akné sa pekne hoja a nie sú také zreteľné ako na začiatku liečby.
 
 
Pol roka po liečbe. Myslím, že môže byť ☺

Som si istá, že za momentálnym stavom mojej pokožky je aj dobre zostavená kozmetická rutina. Počas užívania izotretinoínu som z nej musela vyradiť kyseliny a retinoidy, ktoré by pleť dráždili. Teraz je moja rutina premyslená a myslím, že so všetkým, čo robí mojej pleti dobre.
 
U kožného lekára som bola naposledy po troch mesiacoch od doužívania izotretinoínu, a keďže som bola v remisii (oslabenie príznakov akné), nebolo potrebné preliečenie, ktoré absolvujú pacienti, ktorým sa akné po čase vráti.

A moje plány do budúcna?
  • Udržať si zdravú pleť. Správnou životosprávou, kvalitnou kozmetikou a pozitívnou náladou. Psychosomatika je mocná pani.
  • Neľakať sa drobných nedokonalostí na pleti. Nepanikáriť, neupadať na duchu. Lebo svet sa rozhodne nerúca.
  • Študovať a zaujímať sa. O nové trendy v kozmetike, dermatológii... Neúnavne a s entuziazmom.

Myšlienka na záver

Ak uvažujete o  možnosti liečby akné izotretinoínom, som jedna z tých, ktorí hovoria „áno, urobte to“, o čom svedčí aj moja recenzia s osobnou skúsenosťou. Samozrejme, treba sa najprv poradiť so svojím dermatológom, či ste vhodný adept na takúto liečbu. Mať pokožku, v ktorej sa cítite nepohodlne, je mnohokrát veľmi obmedzujúce. Samozrejme, liečba nie je pre každého – ale sama za seba môže povedať – konečne sa cítim ako najlepšia verzia seba samej ☺.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť