7 spôsobov, ako si reaplikovať SPF s mejkapom či bez neho

nazov
meno
Katarína
Na úvod vás možno vyvedieme z omylu – natrieť si SPF raz za deň jednoducho nestačí. Prečo? Ak si počas slnečných dní neaplikujete SPF dostatočne často, pravdepodobne ste oveľa menej chránení, ako si myslíte. A áno, je to pravda, aj keď si natierate SPF s najvyšším faktorom ochrany. Bez správnej opätovnej aplikácie vám totiž hrozí bolestivé spálenie, poškodenie kože, predčasné starnutie a zvýšené riziko rakoviny kože. Myslím, že to je dosť argumentov na to, aby ste sa dnes naučili všetko, čo potrebujete vedieť o reaplikácii SPF.

Prečo si vôbec musíme reaplikovať SPF?

Ak sa pozriete na váš opaľovací krém, určite si všimnete, že je na ňom napísané, aby ste sa pravidelne natierali – zvyčajne každé 2 hodiny. Je to preto, lebo opaľovací krém je časom menej účinný.
 
Po prvé, opaľovací krém stráca účinok, ak sa oň otriete – rukami, oblečením, vlasmi, alebo si ho zmyjete – potom či vodou. A čím menej opaľovacieho krému máte na pokožke, tým menšiu ochranu získate.
 
Po druhé, pri prvom použití opaľovacieho krému – ak si nanesiete dostatočné množstvo – sa na pokožke vytvorí súvislý film, ktorý ju chráni. Postupom času sa však opaľovací film rozpadne, pretože sa mieša s kožným mazom, potom, ktoré vaše pokožka produkuje počas dňa. To znamená, že vaša pokožka bude čoraz menej chránená pred slnkom.
 

Ako často si treba reaplikovať SPF?

 Neexistujú konkrétne a jednotné informácie o tom, ako dlho vydrží opaľovací krém na koži, pretože je to veľmi individuálne. Ak sa venujete intenzívnej aktivite, vydrží vám ochrana z opaľovacieho krému kratšie, ako keď máte menej pohybu alebo žiaden. Zvyčajná lehota na reaplikáciu je každé dve hodiny.
 
Zvlášť pamätajte na reaplikáciu SPF, keď:
 • veľmi dlho šoférujete
 • sedíte pri okne – áno, SPF treba používať aj v interiéri ;-)
 • plávate (aplikujte SPF ihneď po plávaní)
 • sa priveľmi potíte (po behu, intenzívnom tréningu atď. aplikujte SPF ihneď)
 • trávite veľa času vonku na priamom slnku
 • ste si utreli tvár (napr. do uteráka)
 Nezabúdajte, že ochranu pred slnečným žiarením znásobí aj pokrývka hlavy (klobúk, šiltovka) a slnečné okuliare.

Ako si správne aplikovať SPF?

 Na úvod si zhrnieme, ako si správne aplikovať prvú vrstvu SPF (v rannej rutine):
 
1. SPF aplikujeme v poslednom kroku rutiny – po kréme a pred mejkapom.
2. Množstvo SPF na tvár, krk a uši by malo zodpovedať 1 čajovej lyžičke – čo je asi množstvo, ktoré nanesiete na dva prsty (ukazovák + prostredník). Pri penovom SPF je to veľkosť golfovej loptičky.
3. SPF treba dobre rozotrieť do pokožky a počkať aspoň 15 minút, kým pôjdete von na slnko.
4. V lete určite použite minimálne SPF 30 alebo 50, ktoré sa považujú za zlatý štandard a v našich končinách vám poskytnú širokospektrálnu ochranu.

Ako si správne reaplikovať SPF?

A. BEZ MEJKAPU

1. Vtedy je reaplikácia najjednoduchšia – natrite si tvár prípravkom, ktorý ste použili v rannej rutine. Pred reaplikáciou si dobre umyte a osušte ruky a použite rovnaké množstvo (1 čajová lyžička alebo veľkosť golfovej loptičky) ako pri prvej rannej aplikácii.
 • produkt

  EVY Technology EVY Daily Defense Face Mousse SPF 50

  Heureka

  Opaľovacie peny Evy Technology prinášajú prevratnú technológiu dlhotrvajúcej ochrany pred UVA aj UVB žiarením, a to až na 6 hodín (!) - aj keď ste vášniví plavci, potíte sa a často sa utierate. Sú vodoodolné a penový „zážitok“ je iba lákadlom navyše. Jedna fľaštička vydrží asi na 60 použití a na jedno použitie vám stačí vytlačiť množstvo s veľkosťou golfovej loptičky. Ich špeciálne zloženie je vhodné pre všetky typy pleti.  

  Viac o produkte

 
2. V prípade, ak si nemôžete zabezpečiť dostatočnú hygienu rúk (napr. na kúpalisku), môžete na reaplikáciu použiť niektoré produkty, ktoré uvádzame nižšie (v sekcii S MEJKAPOM). Pozor, tie slúžia iba na reaplikáciu, nenahrádzajú nanesenie SPF v rannej rutine!
 

B. S MEJKAPOM

 
1. Skúste tónované opaľovacie krémy alebo cushion mejkapy s SPF.

Táto možnosť prichádza do úvahy napríklad vtedy, ak dopoludnie strávite doma bez mejkapu a neskôr sa vyberiete von na slnko. Ráno si aplikujete klasické SPF a pred odchodom von môžete namiesto klasického mejkapu použiť tónovaný opaľovací krém alebo cushion mejkap s SPF. Oba naše produktové tipy sú podľa recenzií používateľov príjemné aj na reaplikáciu počas dňa. 
 • produkt

  Laboratoire Biarritz Laboratoire Biarritz Alga Maris Organic Tinted Face Sun Cream SPF30

  Heureka

  Značka ponúka tónovaný krém na tvár s SPF 30 aj 50, ktorý poskytuje naozaj vysokú ochranu pred UVA a UVB žiarením. Je veľmi hydratujúci a na výber máte 4 odtiene. Je to výborná voľba aj pre naozaj veľmi svetlé typy pokožky, pre ktoré je ponuka tónovaných SPF produktov menšia :-)

  Viac o produkte
 • produkt

  Missha MISSHA Signature Essence Cushion Intensive Cover SPF50

  Heureka Notino Lookfantastic

  Ľahký mejkap v hubke s jemným krytím a s vysokou ochranou pred slnečným žiarením veľmi pekne zjednotí farebný tón pleti a opäť si medzi odtieňmi prídu na svoje aj ľudia so svetlejšou pleťou. Benefitom je tiež rozjasnenie pleti a hladký a svieži finiš.

  Viac o produkte

 
2. Refrešnite ochranu pleti tvárovou hmlou alebo sprejom s SPF.

Sú ideálne pre všetky typy pleti a výhodou je, že ich viete poľahky aplikovať aj na miesta, kam s inými produktmi nedosiahnete (napr. na chrbát). Rovnomernosť pokrytia pri sprejoch a hmlách môže byť v skutočnosti oveľa lepšia ako pri krémoch, pretože majú nižšiu viskozitu – sú dostatočne tekuté na to, aby sa dostali do každej priehlbinky vašej pokožky.

Tipy pri používaní:
 • Nezabudnite si nastriekať dostatočné množstvo spreja. Odporúčame radšej nastriekať prvú tenkú vrstvu, nechať ju chvíľu zaschnúť, aby vám nestekal mejkap, a potom nastriekať ďalšiu vrstvu. Prestriekanie zopakujte aspoň 4-krát.
 • Dajte si pozor, aby ste nevdychovali opaľovací krém v spreji. Zadržte dych, nastriekajte vrstvu, potom prejdite pár krokov, aby ste sa vyhli aerosólu, a znova sa nadýchnite.
 • Pri reaplikácii SPF v spreji v exteriéri buďte opatrní, aby vám ho vietor nesfúkol do očí alebo len… niekam preč :-) (nechcete predsa plytvať).
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios Invisible Shaka Spray SPF 50+

  Heureka Pilulka Elnino BENU Lekáreň

  Sprej vhodný aj pre citlivú pleť ponúka širokospektrálnu ochranu SPF 50+, ktorá chráni pred UVA aj UVB žiarením. Je odolný voči vode, potu, nezanecháva biele stopy a je ultraľahký. Používatelia si chvália ľahkú aplikáciu a príjemný finiš na pleti.

  Viac o produkte


3. Poprášte sa púdrom s SPF.

Púdre poskytujú rôzne stupne ochrany pred slnečným žiarením a je na ne asi najmenšie spoľahnutie, pretože nepokrývajú vašu pleť v súvislej a rovnomernej vrstve. Na dostatočnú ochranu treba púder nanášať často a v dostatočnom množstve, prípadne sa vystaviť slnku iba na krátky čas. Sú však výbornou voľbou pre ľudí s mastnou pleťou, pretože okrem ochrany ponúkajú aj zmatnenie pleti.
 • produkt

  Maxclinic Maxclinic Catrin Sunkill Natural 100 Mineral púder SPF46 PA+++

  Heureka Beautyholic YesStyle

  Minerálny púder poskytuje naozaj vysokú a širokospektrálnu ochranu pred slnečným žiarením (ak je nanesený v dostatočnom množstve a rovnomerne) a je veľmi praktický na používanie – môžete si ho naniesť kedykoľvek počas dňa na mejkap.  

  Viac o produkte


 
4. Skúste praktické tuhé balzamy a tyčinky s SPF.

Ide o tuhšiu verziu opaľovacieho krému, ktorú si môžete naniesť napríklad hubkou na mejkap, prípadne priamo na pleť, keďže väčšina tyčiniek má podobu tuhého dezodorantu. 

 • produkt

  VT VT Essence Sun Pact Ochranný balzam SPF 50+ PA+++

  YesStyle Stylevana

  Multifunkčný kórejský opaľovací krém v tuhej konzistencii je umiestnený v obale, v akom býva púder, a rovnako sa aj nanáša – pomocou hubky. Je chladivý, krémový a zanecháva orosený vzhľad pleti. Okrem ochrany pred slnkom poskytuje pleti aj hydratáciu a výživu. Patrí medzi bestsellery v komunite beauty influencerov.

  Viac o produkte

 • produkt

  Bioderma Bioderma Cicabio Soothing Repairing Stick SPF50+

  Notino

  Tuhé SPF je vhodné aj pre ľudí s citlivou pleťou, pretože obsahuje upokojujúce aj reparačné zložky. Pohodlne sa nanáša, rýchlo sa vstrebáva a hydratuje pokožku bez nepríjemného lepivého pocitu.

  Viac o produkte


5. Osviežte si ochranu pleti pomocou hubky.

Ak nechcete investovať do ďalšieho opaľovacieho produktu na reaplikáciu, vyskúšajte metódu aplikácie s beautyblendrom – naneste vaše tekuté alebo krémové SPF na hubku alebo beautyblender a jemne ho vklepkajte po celej tvári, kým sa nevstrebe a nezakryje každý centimeter. Môžete použiť suchú alebo mierne vlhkú hubku.

+1 TIP

Na ázijských webových stránkach si môžete objednať prázdnu kompaktnú cushion nádobku. Väčšina z nich stojí maximálne 10 eur a sú travel-friendly. Niektoré majú dokonca aj zrkadlo :-)
 

 

 • produkt

  Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

  Beautyholic YesStyle Stylevana

  Náš favorit roka 2022 s ryžovým extraktom a s výbornou konzistenciou, ktorá poteší každý typ pleti. Ide o ideálny produkt na reaplikáciu s beautyblendrom, lebo je mimoriadne tekutý. Poskytuje širokospektrálnu ochranu pred UVA a UVB žiarením, hydratáciu a výborne funguje ako podklad pod mejkap. Ak sa s ním však chystáte do vody, treba si ho reaplikovať častejšie, lebo nie je vodoodolný.

  Viac o produkte

Na záver

Ak nájdete opaľovací produkt, ktorý vám skvele sadne a budete ho mať radi (a najmä vaša tvár, pretože opätovné nanesenie SPF môže byť niekedy trochu zložité), určite ho začleňte do svojej bežnej rutiny a urobte si z neho každodenný návyk. Ak bude naozaj príjemný na používanie, praktický na prenášanie a ešte aj kozmeticky elegantný vo výsledku, je veľmi pravdepodobné, že pri ňom ostanete a reaplikácia vám nebude robiť žiaden problém. Držíme vám palce, aby ste taký našli! :-)
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som jazyková redaktorka s vášňou pre písanie. Milujem sychravé dni s čajom v ruke – to je moje najplodnejšie tvorivé obdobie. Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť