Čo vlastne znamená skratka SPF? A aký je rozdiel medzi SPF 30 a SPF 50?

nazov
meno
Katarína
V posledných rokoch čoraz viac ľudí zdôrazňuje dôležitosť ochrany pokožky pred potenciálne škodlivými ultrafialovými (UV) lúčmi vyžarovanými zo slnka. Možno sa mnohí čudujú, prečo o opaľovacích krémov a ochrane pred slnkom vôbec nepremýšľali naše staré či prastaré mamy. Hlavný dôvod je jednoznačný – môžu za to rýchle klimatické zmeny a s nimi spojené stenčovanie ozónovej vrstvy, ktorá nás chráni pred UV žiarením. Takže, jednoduchá skratka SPF má čoraz väčší význam pre nás všetkých… Ale čo to vlastne znamená?

Čo znamená SPF?

 Sun Protection Factor (SPF) je vedeckým meradlom toho, ako dlho vás bude opaľovací krém chrániť pred ultrafialovými (UV) lúčmi.
 
Napríklad ak sa vaša holá pokožka zvyčajne spáli po 10 minútach, SPF 15 vám umožní zostať na slnku 150 minút, kým sa spálite (za predpokladu, že hladina UV žiarenia zostane konštantná, čo sa v reálnom živote pravdepodobne nestane, a tiež za predpokladu, že použijeme dostatočné množstvo, čiže 2 mg/cm²).
 
Čím vyššie je číslo SPF, tým väčšiu ochranu získate z opaľovacieho produktu. Vo všeobecnosti platí:
  • nízku ochranu poskytuje SPF pod 15
  • strednú ochranu poskytuje SPF od 15 do 29
  • vysokú ochranu poskytuje SPF od 30 do 49
  • veľmi vysokú ochranu poskytujú produkty s SPF nad 50

Aký je rozdiel medzi SPF 50, 30 alebo 20?

Opaľovací prípravok s SPF 20 prepúšťa 1/20 okolitého UV žiarenia, SPF 30 prepúšťa 1/30, SPF 50 zasa 1/50 a tak ďalej. Pre lepšiu predstavu – SPF 30 umožňuje, aby na vašu pokožku dopadli asi 3 percentá UVB lúčov. SPF 50 prepustí asi len 2 percentá týchto lúčov. Je zaujímavé, že SPF 50 ponúka len o niečo lepšiu ochranu pred UV žiarením ako SPF 30.
 
Toto sú však laboratórne výsledky. V skutočnom živote produkty s veľmi vysokým SPF často vytvárajú falošný pocit bezpečia. Ľudia, ktorí ich používajú, majú tendenciu zostať oveľa dlhšie na slnku a zabúdajú na reaplikáciu. V konečnom dôsledku sú teda UV žiarením viac ohrození, čo marí účel.
 
S aplikáciou opaľovacieho krému rozhodne netreba šetriť. Bez ohľadu na faktor SPF je dôležité aplikovať približne dve polievkové lyžice 30 minút pred odchodom von. V každom prípade treba myslieť na to, že ide len o orientačné množstvo. Základné pravidlo znie: snažte sa naniesť rovnomernú vrstvu na každú časť tela, ktorá je vystavená slnku, a reaplikujte každé dve hodiny alebo ihneď po plávaní, potení či utretí tela. Pri výbere sa treba zamerať na opaľovací prípravok s označeniami:
  • širokospektrálny (vysvetlené nižšie v článku)
  • vodoodolný (tiež vysvetlené nižšie v článku)
  • s SPF 30 a vyšším

Aký je rozdiel medzi SPF 50 a SPF 50+?

Z hľadiska ochrany nie je medzi SPF 50 a SPF 50+ zásadný rozdiel. Znamienko „+“ znamená „viac ako“. Opaľovací krém SPF 50+ musí pri testovaní vykazovať minimálne SPF 60, čiže faktor musí byť vyšší ako 60.
 
No ako sme už spomenuli, v skutočnosti je oveľa dôležitejšie, aby ste si naniesli správne množstvo opaľovacieho prípravku.
 
Do akej miery opaľovací prípravok blokuje škodlivé lúče, ukazujú percentá:
  • SPF 50: 98 %
  • SPF 50+: 98,3 %
Rozdiel medzi nimi je teda minimálny.

SPF 100 – je naozaj nutný?

 Kým SPF 50 blokuje spomínaných 98 % UVB lúčov, SPF 100 blokuje 99 % UVB lúčov. SPF 100 teda neposkytuje 100 % ochranu pred slnkom – ale je predsa jasné, že žiadny opaľovací prípravok nie je 100 % účinný. Rozdiel je teda minimálny, no niektoré štúdie prinášajú pomerne jednoznačné argumenty o výrazne účinnejšej ochrane ochranného faktora SPF 100.
 
Samozrejme, klinické štúdie sú robené v ideálnych podmienkach – pravidelné nanášanie opaľovacieho prípravku, správna aplikácia, dostatočné množstvo. Dermatológovia v súvislosti s tým prízvukujú, že účinnosť SPF, bez ohľadu na to, aký je vysoký, závisí od toho, ako dôkladne ho aplikujete.
 
Na druhej strane, americká FDA už dlho tvrdí, že SPF vyššie ako 50 je vo svojej podstate zavádzajúce. Rozhodla sa najprv zakázať etikety s vyšším SPF ako 50+, v roku 2021 sa rozhodla zvýšiť hornú hranicu na 60+. Európska únia uvádza ako najvyšší faktor SPF 50+. „Stovka“ v našich zemepisných šírkach je skôr neobvyklý úkaz, hoci jednu výnimku od značky Eucerin sme vypátrali :-) 

Aké ďalšie hodnoty si treba všímať pri výbere opaľovacieho prípravku?

  • UVA (lúče): spôsobujú poškodenie pokožky a urýchľujú jej starnutie – s čím sú spojené vrásky, strata kolagénu a tvorba hnedých škvŕn na koži. K spáleniu od slnka prispievajú aj najkratšie vlnové dĺžky UVA lúčov (!)
  • UVB (lúče): spôsobujú spálenie pokožky a zohrávajú kľúčovú úlohu pri vzniku rakoviny kože. Faktor SPF sa vzťahuje hlavne na množstvo UVB ochrany, ktorú poskytuje.
  • PA (PA+, PA++, PA+++ a PA++++): písmená „PA“ na štítku predstavujú hodnotiaci systém vyvinutý v Japonsku, ktorý vyjadruje mieru ochrany pred UVA žiarením, ktorú produkt ponúka. To znamená:
    • PA+  = malá UVA ochrana
    • PA++ = stredná UVA ochrana
    • PA+++  = vysoká UVA ochrana
    • PA++++ = extrémne vysoká UVA ochrana
Hoci sa tento systém zdá užitočný, existujú nevýhody, ktoré ho z dlhodobého hľadiska robia pochybným. Nie všetky krajiny totiž súhlasia s tým, ako sa dosahujú hodnoty merania PA. Pri skutočnom testovaní je totiž farba pokožky rôznych ľudí pri vystavení UVA lúčom nekonzistentná a zároveň PA nesúvisí ani s časom (ako faktory SPF). Zhrnuté a podčiarknuté – označenie „PA“ nie je také spoľahlivé zohľadňujúc širokú škálu farieb pleti reálnych ľudí.
  • „širokospektrálne“: opaľovacie prípravky s týmto označením filtrujú UVA aj UVB lúče. SPF, ktoré nie je označené ako širokospektrálne, chráni len pred UVB lúčmi.
  • „vodoodolné“: opaľovacie prípravky s týmto označením neschádzajú z pokožky počas plávania alebo cvičenia za predpokladu, že sa nezotrú (!) Kým etiketa môže uvádzať, že opaľovací krém je „4 hodiny odolný voči vode“, treba ho i tak aplikovať každé 2 hodiny, aby sa zachovala rovnaká úroveň ochrany. 

Zamyslenie na záver

 Často si mnohí z nás položia otázku, a ak sa nedopátrajú k jednoznačnej alebo uspokojivej odpovedi, zistia, že si vlastne položili nesprávnu otázku. Možno by aj na záver nášho uvažovania o  účinnosti vyšších či nižších faktorov SPF bola namieste vhodnejšia otázka: „Aká je najlepšia celková stratégia na ochranu mojej pokožky pred slnkom?“
 
A odpoveď znie: Je dôležité nespoliehať sa len na opaľovacie prípravky s vysokým SPF. V skutočnosti nás žiadna metóda ochrany pred slnkom nedokáže dokonale ochrániť. Opaľovací prípravok a jeho správna a častá aplikácia je len jednou z dôležitých častí stratégie. Tá by mala zahŕňať aj hľadanie tieňa, vhodný odev, ochranu hlavy (klobúk, šiltovka) a slnečné okuliare s UV
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť