Čo so svrbiacou pokožkou hlavy? 7 príčin a tipov na zmiernenie

nazov
meno
Katarína

Svrbiaca pokožka hlavy môže byť nepríjemná a dokonca bolestivá v závislosti od príčiny. Spúšťačov môže byť viacero a je ťažké diagnostikovať príčinu svrbenia, no pochopenie symptómov a správne nastavená liečba vám môže pomôcť lepšie pochopiť a riešiť váš stav. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o rôznych spúšťačoch svrbenia pokožky hlavy a o tom, ako ich liečiť.

Aké sú sprievodné príznaky svrbenia pokožky hlavy?

Symptómy, ktoré môžu sprevádzať svrbenie pokožky na hlave, sú:

 • plešina
 • suchá svrbiaca pokožka hlavy
 • podráždená pokožka
 • hnisavé rany
 • začervenanie
 • šupiny alebo škvrny na pokožke hlavy
 • opuch pokožky hlavy
 • rany na pokožke hlavy

7 príčin svrbenia pokožky hlavy

Svrbenie pokožky na hlave môže byť nielen dôsledkom citlivej pokožky hlavy, no môže naznačovať aj zdravotné problémy, nesprávne návyky v starostlivosti o vlasy či sezónne zmeny. 

1. Lupiny/seboreická dermatitída

Ide o najčastejšie príčiny svrbenia pokožky hlavy. Dermatológovia považujú lupiny za miernu formu seboreickej dermatitídy. Zápalová reakcia tela na premnoženie kvasiniek spôsobuje svrbenie a odlupovanie pokožky. Kvasinky bežne žijú na pokožke hlavy a v iných chlpatých oblastiach tela, no problém nastáva, ak ich je prítomných príliš veľa. Lupiny na pokožke hlavy
 

Riešenie: Pri miernych príznakoch môžete použiť voľnopredajný šampón obsahujúci selén alebo iné zložky, ktoré pomáhajú s premnožením kvasiniek – ciklopirox, uhľový decht, ketokonazol, kyselinu salicylovú, síru, sulfid selénu alebo piroktón olamín. Vo vážnejších prípadoch možno budete potrebovať antimykotický šampón na predpis od dermatológa, lokálny kortizón alebo iné liečivé produkty – penu, roztok, krém alebo masť. 

Produktové tipy: 

 • produkt

  Ducray Ducray Kelual Ds Treatment Shampoo

  Heureka Notino DrMax.sk Alza Pilulka

  Šampón Ducray pomáha odstraňovať lupiny spojené so svrbením pokožky. Vďaka svojmu účinku sa teší veľkej obľube a odporúča ho mnoho kožných lekárov. Šampón sa má na začiatku používať intenzívne (3-krát do týždňa v lehote 2 týždňov) a neskôr už len raz do týždňa ako prevencia návratu lupín. Obsahuje 4 aktívne látky na liečbu seboreickej dermatitídy. Negatívom je parfumácia a dráždivý SLS, ktoré môžu predstavovať problém, ak máte veľmi citlivú pokožku hlavy.

  Viac o produkte
 • produkt

  Stada Nizoral šampón 2%

  Heureka DrMax.sk Pilulka

  Nizoral obsahuje látku ketokonazol (1 %), ktorá účinne bojuje proti príčine kožných problémov, ktoré sú spôsobené najmä kvasinkovou hubou Malassezia furfur. Tá je zvyčajne primárnou príčinou lupín, začervenania a nepríjemného svrbenia. Nizoral najčastejšie odporúčajú dermatológovia a je zlatým štandardom na liečbu lupín. Jeho nevýhodou je pridaná parfumácia.

  Viac o produkte

2. Psoriáza

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vyvýšené, červenkasté, šupinaté škvrny na koži alebo pokožke hlavy. Zároveň ju môže sprevádzať nepríjemné svrbenie, pálenie, bolestivosť, ba dokonca aj krvácanie či dočasné vypadávanie vlasov v dôsledku odstraňovania plakov na pokožke hlavy. Psoriázu nemôžete dostať od iných ľudí. Odborníci nemajú jasnú predstavu o tom, čo presne spôsobuje túto kožnú chorobu, ale je pravdepodobné, že sa u vás rozvinie, ak ju má niekto vo vašej rodine.Psoriáza na pokožke hlavy

Riešenie: Dermatológovia odporúčajú vyskúšať voľnopredajné liečivé šampóny s obsahom uhoľného dechtu alebo kyseliny salicylovej, ktoré dostanú psoriázu na pokožke hlavy pod kontrolu. Ak vám nepomôžu, dohodnite si stretnutie s dermatológom, ktorý vám môže predpísať silnejšie šampóny alebo lokálny kortizón. 

Produktový tip:

 • produkt

  Natura House Natura House Psoristop šampón

  Heureka DrMax.sk

  Veľmi dobré recenzie v zmiernení psoriázy má prírodný šampón Psoristop s extraktom z mahónie cezmínolistej a s povrchovo aktívnymi čistiacimi látkami rastlinného pôvodu. Je vhodný na veľmi jemné umývanie pokožky hlavy s kožnými problémami (suchá, svrbiaca a olupujúca sa pokožka). Mahónia je zložka, ktorá upokojuje pokožku, má antioxidačné vlastnosti a používa sa na riešenie citlivých kožných problémov, ktoré sa prejavujú začervenaním, odlupovaním pokožky a nepohodlím.

  Viac o produkte

3. Voš detská

Hoci sa jej názov spája s deťmi, vši môžu napadnúť pokožku hlavy kohokoľvek. Dermatológovia upozorňujú, že vši uprednostňujú čisté vlasy – takže ak máte vši, neznamená to, že máte zlú hygienu. Ak sa pozornejšie pozriete do vlasov, môžete vidieť drobné hnidy (vajíčka) prichytené na jednotlivých prameňoch vlasov. Vyzerajú tak trochu ako lupiny, ale nedajú sa ľahko striasť, pretože sú „prilepené“ k vlasovej štruktúre. Môžete tiež vidieť, ako sa dospelé vši pohybujú okolo hlavy – no paradoxne ich spozorujete ťažšie ako hnidy. Tento parazitický hmyz spôsobuje nepríjemné svrbenie pokožky hlavy a žije z ľudskej krvi, takže sa dokáže šíriť najmä prostredníctvom blízkeho osobného kontaktu. Vši vo vlasoch

Riešenie: Vší sa môžete zbaviť voľnopredajnými šampónmi s obsahom insekticídov pyretrín alebo permetrín. Dermatológovia varujú, že každý šampón proti všiam má svoj vlastný postup liečby a funguje iba vtedy, ak ho použijete podľa pokynov. Iba v takom prípade sa vší dôkladne zbavíte. Prípravky síce vši zabijú, ale larvy v hnidách môžu prežiť. Preto treba vši vyčesávať každé 3 až 4 dni v priebehu 2 týždňov. Ak sa opäť objavia, znovu použite príslušný prostriedok proti všiam. 

Produktové tipy:

 • produkt

  Nyda Nyda Express Roztok proti všiam a hnidám

  Heureka Pilulka

  Ide o expresné ošetrenie vlasovej pokožky v prípade napadnutia všou detskou. Nyda Express je účinná proti nymfám (larvy) aj vajíčkam (hnidám). Používatelia chvália účinok a skutočnosť, že prípravok proti všiam zabral na 100 %.

  Viac o produkte
 • produkt

  LiQuido LiQuido RADICAL Liquidátor vší a hníd

  Heureka Notino

  Ide o intenzívny šampón pri výskyte vší a hníd. Obsahuje zmes špeciálnych silíc a olejov, ktoré vytvárajú nepriaznivé podmienky pre vši. Šampón je šetrný, nedráždi, dobre ho znáša aj citlivá pokožka. Je vhodné i pre malé deti a alergikov. Používatelia ho považujú za najúčinnejší šampón proti všiam.

  Viac o produkte

4. Suchý šampón a iné stylingové prípravky

Hoci neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by naznačoval, že suchý šampón spôsobuje svrbenie pokožky hlavy alebo lupiny, dermatológovia sa zhodujú, že ak nechávate suchý šampón na pokožke hlavy dlhšie, prípadne ho deň čo deň „vrstvíte“, nechávate tam aj oleje, ktoré absorbuje. Tieto oleje sa živia aj hubami známymi ako Malassezia, ktoré môžu spôsobiť červenú, šupinatú pokožku hlavy – seboreickú dermatitídu. Rovnako stylingové produkty a nevhodná kozmetika môžu zhoršiť citlivosť pokožky hlavy a podráždiť ju. 

Riešenie: Vyberajte si správne produkty (zohľadnite všetky potreby pokožky vlasov) a radšej použite menšie množstvo vlasových produktov ako viac (držte sa pokynov na obale). Posvieťte si nielen na to, aké produkty na vlasy používate, ale aj ako často si ich umývate. Netreba to ani preháňať, ani podceniť. Nájdite zlatú strednú cestu :-)

5. Alergické reakcie

Farby na vlasy, ekzémy a atopická dermatitída sú ďalšie, menej časté príčiny svrbenia pokožky hlavy. Svrbivá, suchá a šupinatá pokožka hlavy vám môže napovedať napríklad to, že by ste si mali dôkladnejšie zmývať šampón z hlavy. Prípadne môže ísť o alergickú reakciu na farbu na vlasy, hlavne čiernu, ktorá obsahuje dráždivú chemikáliu s názvom para-phenylenediamine (PPD). Rovnako môže ísť o alergiu na kondicionér alebo iný produkt, ktorý sa dotýka pokožky hlavy (ako sme spomenuli v bode č. 4). 

Riešenie: Ak chcete zastaviť svrbenie, prestaňte používať dráždivý produkt, ktorý spôsobuje alergickú reakciu. V prípade potreby sa obráťte na dermatológa.

6. Prirodzené sušenie vlasov bez fénu

Dlho sme verili tomu, že fénovať vlasy nie je zdravé, no ide o mýtus. Samozrejme, nekvalitný fén, nesprávna technika fénovania, fénovanie bez hubice a ochranných produktov – to všetko môže viesť k poškodeniu vlasov a vlasovej pokožky. No ak vás trápia lupiny, svrbiaca a suchá pokožka, môže to byť spôsobené aj tým, že si vlasy nechávate prirodzene vysušiť na vzduchu bez použitia fénu. Mokrá vlasová pokožka sa vplyvom telesného tepla zaparí, čím sa naruší prirodzená mikroflóra a dôjde k premnoženiu nežiaducich húb a plesní. To môže mať za následok rôzne druhy kožných ochorení vrátanie nekomfortu v podobe svrbenia a suchosti pokožky hlavy. 

Riešenie: Používajte kvalitný fén (vždy!) s hubicou najprv v protismere rastu vlasov, potom po dĺžke od korienkov ku končekov. Ideálne je vysušiť vlasy aspoň na 80 percent a použiť aj ochranný produkt, ktorý ich ochráni pred vysokou teplotou. 

7. Zlá hygiena

V tomto bode myslíme najmä na hygienu hrebeňov, kief, čiapok, uterákov či posteľných obliečok, ktoré tiež môžu stáť za problémami so suchou a svrbivou pokožkou hlavy. Aj na týchto veciach sa hromadia nečistoty, mastnota, stylingové produkty, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky hlavy. 

Riešenie: Hrebeň a kefu namočte do vody s octom a so sódou bikarbónou a potom použite starú zubnú kefku na odstránenie nečistôt. Uterák vždy zaveste naširoko na sušiak, aby poriadne vyschol. Uteráky, čiapky i posteľnú bielizeň často meňte a perte. 

Namiesto záveru

Svrbiaca pokožka hlavy väčšinou nie je dôvodom na obavy. Sú však symptómy, ktoré môžu naznačovať vážnejší problém. Navštívte dermatológa, keď:

 • vám nepomáhajú voľnopredajné prípravky;
 • svrbenie vám natoľko znepríjemňuje život, že ovplyvňuje váš spánok, prácu – jednoducho každodenné fungovanie;
 • svrbiace miesta sú veľmi bolestivé na dotyk.

Odborníci sa zhodujú na tom, že vždy je dobré navštíviť dermatológa, ak vás pokožka hlavy svrbí neustále – hoci sú to len obyčajné lupiny. Môže vám poradiť takú liečbu, ktorá vám prinesie okamžitú úľavu. 

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť