Gáfrová masť na akné – naozaj pomáha?

nazov
meno
Katarína
Keď zaregistrujete, že sa vám na povrch kože začína pretláčať vyrážka, mnohí prejdete do „útočného režimu“. Prvou pomocou je bodové ošetrenie „votrelca“, ideálne s niečím, čo obsahuje silnú aktívnu antiakné látku. V Európe aj Ázii je veľmi populárna prírodná domáca zložka – gáfor. No skutočne pomôže gáfrová masť na akné? Viac sa dozviete v článku.


Čo je gáfor?

Gáfor (lat. Cinnamomum campora, angl. camphor) je terpén (organická zlúčenina), ktorý sa bežne používa v krémoch, mastiach a pleťových vodách a ako „domáci liek“ je populárny najmä v Európe a Ázii. Je získavaný z dreva stromu, ktorý bežne rastie v juhovýchodnej Ázii alebo sa vyrába synteticky. Má prenikavú vôňu a chuť a ľahko sa vstrebáva do pokožky. 

V súčasnosti sa gáfor vyrába prevažne z terpentínu, no je bezpečný na použitie, ak ho používate správne. Má potenciálne vedľajšie účinky, najmä ak ho používate vo vysokých koncentráciách (môže spôsobiť citlivosť pokožky, vdychovanie môže spôsobiť citlivosť slizníc a pri kontakte môže spôsobiť citlivosť očí). Nikdy nepoužívajte nezriedený gáfor alebo produkty obsahujúce viac ako 11 percent gáfru. Pred použitím gáfru na koži si vždy urobte patch test.
 

Na čo sa používa gáfor?

  • gáfor má širokú škálu topického (priamo na kožu) využitia vďaka svojim antibakteriálnym, protiplesňovým a protizápalovým vlastnostiam
  • používa sa na liečbu kožných ochorení – zmierňuje podráždenie, svrbenie pokožky a môže zlepšiť celkový vzhľad pokožky
  • štúdia na zvieratách zistila, že gáfor je účinný pri liečbe rán a vrások spôsobených ultrafialovým žiarením – takže ide o potenciálnu zložku proti starnutiu
  • aplikácia gáfru na pokožku pomáha zmierniť bolesť a zápal 
  • gáfor hojí popáleniny
  • gáfrové produkty môžu byť účinné pri zmiernení bolesti, zápalu a opuchu v dôsledku artritídy
  • lieči plesne nechtov na nohách
  • zmierňuje zahlienenie a kašeľ a celkovo zlepšuje funkcie dýchania
  • gáfrová masť môže pomôcť zmierniť svalové kŕče a tuhosť

Vyššie spomenuté účinky gáfru sú podložené vedeckým výskumom, no existujú aj neoficiálne účinky gáfru. Gáfrovú masť možno použiť aj na liečbu:
  • straty vlasov
  • akné
  • bradavíc
  • bolesti uší
  • oparov
  • hemoroidov
  • plynatosti
  • svalových kŕčoch atď.
     

Čo je ichtamol a na čo sa používa?

Je ingrediencia na lokálne použitie v liečbe rôznych kožných stavov. Predpokladá sa (no nie je dokázané), že má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Ichtamol má silný sírový zápach a môže zafarbiť látky, pokožku aj vlasy, keď s ním manipulujete. 

U nás sa gáfor často kombinuje s ichtamolom v mastiach s protizápalovým, hojivým a protisvrbivým účinkom. Ichtamol je populárny najmä v Európe, no napríklad v Amerike ho už takmer prestali predpisovať na problémy ako psoriáza, ekzémy a iné svrbivé ochorenia. Možno to súvisí s tým, že neexistujú štúdie, ktoré by preukázali jeho účinnosť v prevencii alebo liečbe zápalu. Rovnako neexistujú žiadne štúdie o účinku ichtamolu v liečbe akné. 

Dve populárne gáfrové masti s ichtamolom

Na Slovensku sú dostupne dve známe gáfrové mastičky s ichtamolom a pomocnými látkami – lanolín, petrolatum, voda, oxid zinočnatý –, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis:

Gáfrová masť s ichtamolom – „retroverzia“
Gáfrová masť s ichtamolom VULM – „modernejšia“ verzia od značky VULM

Obe masti obsahujú rovnakú koncentráciu gáfru aj ichtamolu plus rovnaké pomocné látky (voda, lanolín, petrolatum), ale „retroverzia“ uvádza oxid zinočnatý ako účinnú látku (250 g/g), verzia značky VULM uvádza formu zinku len ako pomocnú látku. Obe gáfrové masti s ichtamolom sú  určené na liečbu ekzému, psoriázy, niektorých foriem akné, červienky a povrchového zápalu žíl.
 

Ako použiť gáfrovú masť na akné a na aký druh akné môže byť dobrá?

Ak chcete skúsiť gáfrovú masť na akné, určite ju použite iba lokálne (nie na celú tvár) na vyrážku. Pred použitím si dôkladne vyčistite a vysušte pleť. Gáfrovú masť na akné nepoužívajte pravidelne ani dlho (podľa výrobcov mastí je maximálne dĺžka liečby 7 dní). Účinok môže mať pri zapálenom akné, no na komedóny nebude mať efekt. Určite ju použite vo večernej rutine, lebo je mastná, zapácha po síre a môže zanechať biely povlak na pleti. Keďže masti s gáfrom obsahujú aj ichtamol, treba si dať pozor na textílie, aby vám na nich masť nezanechala fľaky. 

Vzhľadom na nejednoznačné indikácie gáfru v liečbe akné však nečakajte zázraky, no za pokus to pri všetkej opatrnosti stojí :-)
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť