Papulopustulárna rozacea: Čo má spoločné s akné a čo ju spôsobuje?

nazov
meno
Katarína
Rozacea a akné sú kožné ochorenia, ktoré postihujú veľké množstvo ľudí po celom svete. Vzhľadom na to, aké sú bežné, je pravdepodobné, že ste sa s jedným alebo druhým už v živote stretli.

Ale papulopustulárna rozacea, tiež známa ako acne rosacea, je síce príbuzné, no zároveň úplne odlišné kožné ochorenie, ktoré kombinuje vlastnosti oboch – ide teda o kombináciu začervenania, svrbenia a akné. Ak ste o tomto ochorení ešte nepočuli a červenajú sa vám líca posiate vyrážkami, asi vám to zrazu dáva zmysel. Povedzme si o tomto ochorení viac!

Čo je papulopustulárna rozacea a ako vyzerá?

Papulopustulárna rozacea je typ rozacey, ktorý spôsobuje príznaky podobné akné. Najvýraznejším symptómom sú hnisavé vyrážky, ktoré sa často objavujú na čele, lícach, brade a nose a sú blízko seba v akýchsi zhlukoch. Presnejšie, tieto vyrážky sa nazývajú papuly a pustuly. Vyvíjajú sa hlboko v koži, vďaka čomu sú mimoriadne odolné a je ťažké sa ich zbaviť.

Pokožka môže byť tiež horúca na dotyk, sprevádzaná svrbením a drsnejšou textúrou pleti. Ľudia so svetlejšou pokožkou môžu vidieť ružovočervené začervenanie, podľa ktorého je toto ochorenie pomenované. Ľudia s tmavšou pokožkou si môžu všimnúť, že ich sčervenenie má sklon k žltej alebo prachovohnedej farbe. Keďže papulopustulárna rozacea vyzerá veľmi podobne ako akné, je dôležité poznať symptómy a stanoviť správnu liečbu. Liečba akné totiž nebude fungovať pri papulopustulárnej rozacei a môže ju dokonca zhoršiť.

Aké sú časté spúšťače?

    •    extrémne teplo (počasie, horúce kúpele a sprchy, sauny atď.)
    •    extrémna zima
    •    silný vietor
    •    stres a cvičenie
    •    niektoré lieky a doplnky výživy
    •    korenené jedlá a horúce nápoje
    •    potraviny, ktoré obsahujú zlúčeninu cinnamaldehyd (škorica, citrusy, paradajky, čokoláda atď.)
    •    potraviny s vysokým obsahom histamínu
    •    niektoré konkrétne potraviny (pečeň, avokádo, špenát, ocot, kyslá smotana atď.)
    •    alkohol
    •    lak na vlasy alebo iné vlasové produkty
    •    črevné baktérie H. pylori
    •    prítomnosť kožného roztoča nazývaného demodex a baktérie Bacillus oleronius


Aký je rozdiel medzi papulopustulárnou rozaceou a akné?

 1. Metóda liečby. Jedným z kľúčových rozdielov medzi papulopustulárnou rozaceou a akné sú metódy liečby. Použitie liečby akné na papulopustulárnu rozaceu môže skutočne zhoršiť jej stav. To je dôvod, prečo by mala byť správna diagnóza vašou prvou prioritou, keď objavíte na koži nepríjemné vyrážky.
 2. Čierne bodky. Nie sú príznakom papulopustulárnej rozacey, sú len príznakom akné. Na druhej strane, pretrvávajúce začervenanie je primárne príznakom rozacey, ale môže byť do určitej miery prítomné aj pri akné. Začervenanie si môžete všimnúť aj vtedy, ak používate drsnú liečbu akné, ktorá vysušuje vašu pokožku.
 3. Stav pleti. Rozacea sa často spája so suchou pokožkou, zatiaľ čo akné sa skôr spája s mastnou pleťou. No podobne ako pri začervenaní, príliš drsné ošetrenie akné môže pokožku vysušiť. Predtým, ako zistíte, či je vaša pokožka prirodzene mastná alebo suchá, skontrolujte produkty vo vašej rutine starostlivosti o pleť.
V každom prípade na posúdenie správnej diagnózy treba navštíviť dermatológa, ktorý odborne posúdi, či ide o papulopustulárnu rozaceu alebo akné. Netrénované oko pravdepodobne nebude schopné ich odborne rozlíšiť.

Ako sa lieči papulopustulárna rozacea?

Keďže (zatiaľ) neexistuje žiaden liek na rozaceu, liečba sa zameriava na zvládnutie symptómov a zlepšenie celkovej kvality života. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete zmierniť začervenanie tvár a eliminovať otravné vyrážky:

Chráňte pokožku pred slnkom.

Až 61 % ľudí trpiacich rozaceou považuje pobyt na slnku za najväčší spúšťač rozacey. Vystavenie slnku má taký veľký vplyv na rozaceu, pretože UV lúče spôsobujú rast nových krvných ciev, čo zvyšuje začervenanie tváre a závažnosť sčervenenia. Nehovoriac o zvýšení telesnej teploty zo slnka a akejkoľvek fyzickej námahe vonku – aj tieto faktory môžu zvýšiť riziko vzplanutia rozacey. Ak chcete chrániť svoju pokožku pred silným UV žiarením, zostaňte v tieni, ak je to možné, a vyhýbajte sa najhorúcejším hodinám slnečného žiarenia počas dňa (medzi 10.00 a 14.00 hod.). Pre najlepšiu ochranu aplikujte opaľovací krém, ktorý má SPF 30+. Najlepšie opaľovacie krémy pre začervenanú, citlivú pokožku sú vyrobené z oxidu zinočnatého a/alebo oxidu titaničitého a neobsahujú chemikálie, ako je oxybenzón, avobenzón, oktisalát, oktokrylén, homosalát, oktinoxát a vonné látky.

Identifikujte spúšťače a vyvarujte sa ich.

Ak chcete určiť osobné spúšťače rozacey, veďte si denník, aby ste si všimli, kde ste boli, čo ste jedli alebo čomu ste boli vystavení, keď zažijete vzplanutie rozacey. Pomôže vám to lepšie sledovať váš stav a rozlúštiť, čo spôsobuje zhoršenie rozacey a vyrážok. Keď sa pokúšate identifikovať spúšťače prvýkrát, nezabudnite byť k sebe trpezliví a láskaví. Môže to byť náročný a dlhý proces, a preto je oveľa lepšie spolupracovať so svojím lekárom, ktorý vám pomôže zúžiť osobné spúšťače rozacey. Najlepšie na tom je, že keď už identifikujete svoje osobné spúšťače, vyhýbanie sa im pravdepodobne výrazne zlepší vaše príznaky rozacey. 

Dbajte na rovnováhu kožného mikrobiómu.

Výskum ukazuje, že kožné mikrobiómy ľudí s rozaceou sú veľmi odlišné od kožných mikrobiómov ľudí so zdravou pokožkou. Nevyvážený kožný mikrobióm ovplyvňuje váš imunitný systém, úroveň zápalov, prirodzenú ochrannú bariéru a celkovú pohodu vašej pokožky. Nový výskum o súvislosti medzi zlými baktériami v kožnom mikrobióme a rozaceou jasne ukazuje, že vyváženie vášho kožného mikrobiómu môže priniesť mimoriadne pozitívne výsledky v zmiernení symptómov rozacey. Aby ste udržali svoj kožný mikrobióm zdravý, musíte najprv obnoviť rovnováhu. Potom môžete vstúpiť do udržiavacej fázy, v ktorej budete naďalej podporovať a vyživovať svoje dobré baktérie a držať zlé baktérie pod kontrolou. Môžete pomôcť podporiť kožný mikrobióm a obnoviť rovnováhu medzi mikroorganizmami pokožky:
 • rozhodnite sa pre jemné produkty starostlivosti o pleť bez konzervačných látok
 • používajte hydratačný krém na zmiernenie začervenania kože bez konzervačných látok
 • vyhnite sa nadmernému čisteniu alebo nadmernému exfoliovaniu
 • podporujte zdravie čriev

Stavte na šetrnú starostlivosť o pleť.

Obrovská súčasť liečby papulopustulárnej rozacey a starostlivosti o kožný mikrobióm zahŕňa jemnú rutinu starostlivosti o pleť bez konzervačných látok. Keď trpíte papulopustulárnou rozaceou, je dôležité používať jemné lokálne produkty. Drsné chemikálie v starostlivosti o pleť môžu zhoršiť začervenanie a zvýšiť podráždenie pokožky. Z tohto dôvodu sa vyhýbajte výrobkom starostlivosti o pleť, ktoré obsahujú: 

Navštívte dermatológa.

Pokožka každého človeka je jedinečná a váš dermatológ vám môže poskytnúť personalizovaný plán liečby papulopustulárnej rozacey. Jednou z primárnych foriem liečby, ktorú predpisujú dermatológovia, sú lokálne krémy. Váš lekár sa môže rozhodnúť predpísať aj nízke dávky perorálnych antibiotík. Ak žiadna z týchto možností nefunguje alebo vám nevyhovuje, ďalšie odporúčanie často zahŕňa laserovú alebo svetelnú terapiu. V každom prípade určite konzultujte so svojím lekárom a dermatológom, ako najlepšie liečiť vašu papulopustulárnu rozaceu. Budú vidieť vašu pokožku a môžu rozpoznať, čo je pre vás najlepšie z krátkodobého a dlhodobého hľadiska. Dermatológovia na liečbu papulopustulárnej rozacey najčastejšie predpisujú:
 • lokálne krémy alebo gély s kyselinou azelaovou – Skinoren krém
 • lokálne krémy alebo gély s metronidazolom – Rozex gél
 • perorálne antibiotiká s minocyklínom alebo doxycyklínom

Produktové tipy

 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Toleriane Caring Wash

  Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

  Jemný čistiaci krém na pleť. Tento čistiaci krém prešiel redakčným testom na pleti s rozaceou a je skutočne výborný. Veľmi jemný, vôbec nedráždi pleť, neštípe, pokožka po ňom nie je začervenaná. Účinne odlíči aj mejkap, a hoci máte pocit čistej pleti, nevysušuje ju, ale zostáva hebká a pripravená na ďalšie kroky v rutine. Obsahuje glycerín, ceramid Np, pantenol, tokoferol aj niacínamid. Na záver oceňujeme výbornú cenu vzhľadom na kvalitu a objem fľaše (400 ml stojí do 20 €).

  Viac o produkte
 
 • produkt

  Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Apad 20% Azelaic Acid Derivative Serum

  Heureka Avel Geek&Gorgeous

  Pleťové sérum s kyselinou azelaovou. Kyselina azelaová je klinicky overená aktívna látka, ktorá je vo vyššej a zároveň v najúčinnejšej 20-percentnej koncentrácii dostupná iba na predpis od dermatológa (v spomínanom Skinorene). Nová generácia derivátu kyseliny azelaovej na báze vody aPAD má podobné vlastnosti ako kyselina azelaová a je účinná proti začervenaniu, bojuje proti vyrážkam a bonusom je ľahká hydratácia. Vhodná voľnopredajná voľba pre pleť s papulopustulárnou rozaceou.

  Viac o produkte
 
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Upokojujúci a reparačný balzam

  Heureka Notino DrMax.sk Pilulka

  Upokojujúci a reparačný balzam dokonale ošetruje suchú a podráždenú pokožku. Vďaka zloženiu s pantenolom, meďou, so zinkom, s horčíkom, glycerínom, probiotickým komplexom a účinnou látkou madecassoside aktívne podporuje regeneráciu kožnej bariéry a napomáha pocitu komfortu. Osoby s rozaceou ho používajú ako prvú pomoc pri vzplanutiach ochorenia a veľmi si pochvaľujú jeho upokojujúci účinok a zmiernenie začervenania a zápalov na pleti.

  Viac o produkte
 

Zhrnutie

Ako sme už spomenuli v úvode, v dermatológii je známych takmer 3 000 kožných ochorení, pričom dve najbežnejšie sú akné a rozacea. Skutočnosť, že môžete mať kombináciu oboch, je síce trochu strašidelná, no pri správnej diagnostike a dobre nastavenej liečbe ju môžete dostať pod kontrolu.
 
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Som niečo, čo v slovenčine nedokážem korektne pomenovať – kozmetikoholička so zmyslom pre udržateľnosť? Uznávam, také slovo neexistuje, ale myslím, že ňou som. Vyžívam sa vo vrstvení kozmetiky, páči sa mi pocit, keď kozmetika robí to, čo od nej očakávam (a ešte aj niečo navyše). Deň si neviem predstaviť bez SPF a kyseliny azelaovej (lebo rozacea).

Zatvoriť